Skocz do zawartości
Gobaw1

chore korale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym morszczakiem akwa mam od 01.06.2019 (miało być dla 12latka, ale to mnie pochłonęła akwarystyka morska jego nie :), więc dojrzewanie jeszcze pewnie przede mną, było coś brązowego na piachu (okrzemki lub dino tj. raz brązowy nalot i pęcherzyki powietrza raz sam nalot więc pewnie to i to) ze dwa razy po parę dni (dodawałem reeflowers remalgae wg instrukcji i ręcznie czyściłem piach codziennie - ustępowało po max 3-5 dniach), a teraz na skale pojawiają się jakieś jasno zielone plamki (może wiecie co to), ale największym problemem są 2 korale 

- drugi zwierzak to koral (niezidentyfikowany) i ten zapewne ma jakąś chorobę lub coś pasożytniczego i pytanie jak i czy leczyć czy od razu eksmisja - słyszałem też że może to światło

- trzeci to Euphyllia Glabrescens - pokurczyła się a boczne polipy jakieś brązowawe, ale wszystkie główki na miejscu - może za ostre oświetlenie było nie wiem sam skręciłem białe na 50% jakby lepiej ale może to zupełnie co innego

 

wielka prośba o pomoc

 

Baniak i parametry

 

aquael nano reef 50L

grzałka aquael

falownik sicce voyager nano

 

kaskada fzn3

lewa przegroda

- siporax

- purigen

- phosguard

- matrix carbon

  • wata do wyłapywania syfu - zmieniana co 2 dni

 

druga przegroda

  • resun sk 300 - od tygodnia - coś tam czasem wyrzuca ale rzadko więc nie wiem czy nie działa czy nie ma czego wyrzucać
  • dookoła niego siporax
  • drugi purigen - dodałem ze względu na ilość życia ale nie wiem czy coś daje…
  • wata

 

oświetlenie blau nano led light do dziś było 100% i 100%

teraz

- niebieskie skręcone na 80%

- białe 50%

 

sucha skała 4-5kg

żywy piach warstwa ok 1,5-2cm

uruchamiane na gotowej wodzie ReeFlowers Caledonia Sea Water

plus bakterie na start (nie pamiętam już jakie)

teraz dodaje co 15 dni bactoreef blend wg instrukcji

 

obsada

 

Korale lps i miękkie:

Acanthastrea spp.

Euphyllia Glabrescens -  problem może chodziło o światło i wyjdzie na prostą była mocno pokurczona i ma zewnętrzne polipy takie brązowawe ale wszystkie główki na miejscu prośba o pomoc

Ricordea florida

Anthelia spp.

Zoanthus spp.

Discosoma

Flavia

Favites

Pachyloclavularia sp

Parazoanthus Gracillis

Capnella spp.

Caulastrea curvata

briareum

niezidentyfikowany - rana/wypalenie/pasożyt - prośba o pomoc i identyfikację

 

Rybki: wiem, że trochę za dużo, ale mam już zamówiony duży Baniak rsr, a rybki to rozmiar S więc niedługo przesiadka :)

Cryptocentrus cinctus S - od 2 tyg 

Chrysiptera parasema S - od 2 tyg

Sphaeramia nematoptera S - od 2 tyg

Amphiprion Occelaris x2 S - od 3 tyg

 

Bezkręgowce:

sexy shrimp rozmiar s - wpuszczona tydzień temu i ślad po niej zaginął

Lysmata amboinensis S

Paguristes cadenati S

Babylonia spp.

Oliva spp.

Nassarius spp.

Astralium spp.

 

karmienie raz dziennie solowiec mrożony 1/3 - 1/2 kostki - z pipety żeby wszystkie dostały przy włączonej cyrkulacji co nie zjadzą trafia do kaskady w sumie teraz jak to pisze nie wiem czy to dobrze…

raz w tygodniu phytoplankton płynny (dodatkowo)

 

parametry ze Sr 14.08

zasolenie 1025 (refraktometr)

temp. 25C

testy saliferta:

no2 - 0

no3 - 2

po4 - 0

nh3 - 0

ph - 7,5 od 1,5 mc stoi w miejscu nie wiem jak podnieść

kh - 8,9

mg - 1200

ca - 420

 

sól - reef crystals

dolewki rodi 000 na bieżąco

podmiany 10% tygodniowo

bakterie co 15 dni bactoreef blend

 

zmienne :

po zmianie oświetlenia z zestawowego aquaela na nano blau - przez tydzień miałem światło odkręcone na 100% niebieskie i białe - dziś skręciłem, bo euphyllia się pokurczyła, skręciłem na 80% i 50% - ale nie wiem czy to wina oświetlenia, bo ta lampka jakaś super nie jest z tego co czytałem na tym forum. Po skręceniu euphylli raczej lepiej, na drugiego też chyba źle podziałało/wypalenie właśnie światło- jeden morszczak podpowiedział z aqua-reef - co o tym sądzicie?

druga zmienna to ukwiał quadricolor był przez 3 tyg u mnie 2 tygodnie jeszcze na standardowej lampce aquaela (z zestawu) biegał po całym akwa i wogóle się nie pompował często otwarty pysio. po zmianie lampy (tej co odpaliłem na maxa 100% niebieskie i 100%białe)  2 dni napompowany jak wariat, przestał chodzić-ucieszyłem się, ale na 3 dzień oklapł, 4 dzień pysio wyszło całe na zew, 5 dzień flak i wieczna rafa… 2 dni temu

pytanie dodatkowe o ustawienie korali czy poprawne czy wyglądają ok czy coś trzeba zmienić ?

 

2a.jpg

3a.png

3.png

1z.png


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wyglądał w ostatni czwartek

55.png

euphyllia w ostatni czwartek

67.png


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowe po4 jest przyczyną.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok jak mogę je podnieść?


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo nieplukane mrozonki.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm to może spróbuję suchej karmy, bo mrożonek nie płucze - biorę trochę wody z akwa do kieliszka rozpuszczam i podaje z pipety całość


430L w obiegu, 350 szkiełko, maxspect recurve 90, deltec 600i, uv 36watt, clarisea, rowa i czasem węgiel, triton others method, TM syn-biotic, bez piachu, maxspect gyre 330 i sow-8 

obsada: 2x occelaris, 2x chromis, trigger fish, piżamka, doktorek, borsuk, dori, Naso blondyna, żółtek, wrass żółty i gościu w kratkę, ok 25 ślimaków, 1 krewetka i 1 krab czerwononogi 

stałe NO3 - 1-2 i stałe PO4 0,02-0,03

kh 8, ca 420 mg 1350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pokarm dla korali z Aquaforestu Phyto Mix.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka - nie słuchaj ludzi z forum co piszą takie rzeczy:

W dniu 19.08.2019 o 19:40, Peniek napisał:

Zerowe po4 jest przyczyną.

Każdy doświadczony akwarysta wie, że PO4 przy wartościach bliskich 0 nie da się precyzyjnie zmierzyć domowym testem kropelkowym chyba, że mierzyłeś Hanką albo wysłałeś wodę na ICP. Nie brudź wody dlatego, że ktoś Ci tak na forum napisał, poszukaj jakiś rzetelnych źródeł w necie, naszych polskich albo anglojęzycznych, czytaj i wyciągaj wnioski. PO4 nie powinno wynosić 0, ale na podstawie tego testu Saliferta tak naprawdę nie wiesz dokładnie jaką wartość PO4 ma woda w Twoim akwarium.

Normalnie bym ominął ten temat i zamknął kartę w przeglądarce, ale ta odpowiedź działa na mnie jak na polonistę "ktury". Jarek, tyle lat w temacie i tyle postów, a dajesz takie rady?! Chyba nie lubisz nowych...

Podpowiedzi ode mnie... zadbaj o stabilność WSZYSTKICH parametrów, przede wszystkim temperatury i zasolenia, idą kilkudniowe upały - pilnuj żeby akwarium się nie grzało, nie zmieniaj już światła i jego ustawień a jak nie masz pewności czy dobrze świecisz, poproś o pomoc kogoś, kto może do Ciebie podjechać, zanieś wodę do najbliższego sprzedawcy i niech zmierzy Ci PO4 fotometrem Hanna, przy okazji skalibruj refraktometr jeśli tego nie robiłeś - najlepiej przy pomocy roztworu o zasoleniu 35ppt - np. Salifert Refracto check. Parametrów idealnych nie masz, ale jeśli masz takie od dłuższego czasu i są stabilne, to zwierzaki raczej się dostosują, nie goń liczb, dbaj o stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie PO4 0,15 i LPS są super zadowolone  takich zaników tkanki nie miałem nigdy jak autor wątku,więcej straciłem  korali przez "idealne parametry".


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.