Skocz do zawartości
FajnyRadziu

Marynarska mini rafa ~49L :)

Rekomendowane odpowiedzi

No i do przodu :)

Nassariusy przekopują piach jakby chciały nadgodziny robić i tylko wyskakują do żarcia jak karmię błazenki :D

Wieloszczety ładnie sprzątają resztki. 

Aiptasia usuwam powoli. :huh:

Dostałem wczoraj ładną dunkę, trochę trawy briareum i 3 małe główki różowego zoa które nie wiem jak się nazywa :)

Dość na 3 tyg, czas w morze i podszkolić żonę jak ma doglądać ;)

IvQQdv1.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się już prawie 3 tyg buja na morzu a żona dogląda :)

Tylko dolewki, karmienie, vsv rano i bakterie. No i czyszczenie szyb oraz wymiana waty co 2 dzień w kaskadzie ;)

Żadnych podmian etc. 

Ja się nawet nie dopytuję jak tam ale dostałem 2 fotki hehe. 

pYLOTBr.jpg

Nawet ślimak pierwszy raz wylazł z piachu zauważony hehe. 

JG7etG3.jpg

Fotki z messengera więc wiadomo hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.10.2019 o 18:04, michal322 napisał:

Pięknie :D

Dzięki :)

W dniu 16.10.2019 o 18:42, fannadil napisał:

jak sprawuje sie lampka jak ja oceniasz? wykonanie i aplikacja?

Lampka za te pieniądze super. 

Aplikacja typowy chińczyk ale zdaje egzamin, można sterować i ustawiać jak się chce. Przy tym litrażu do miękkich i lps moim zdaniem wystarczy. Nie widzę zbytnio sensu kupować droższych i lepszych a potem skręcać moc do połowy. 

Swoją drogą widziałem dość duże akwarium gdzieś w sieci i koleś miał 3x właśnie tą lampkę. Akwa prześliczne z miękkimi, lps i sps. Wszystko jak z bajki, to mnie przekonało żeby ją wziąć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to było sprzątanie po rejsie i prawie 4 tyg nie dotykania akwarium w środku hehe. 

Podmiana z 15% wody, szorowanie kaskady, falowników i termometru. 

Żadnych cyjano, glonów (poza włochatą kępką tylko na falowniku i ssaniu do kaskady :huh:), piasek jak był biały tak jest biały. 

Hodowla aiptasia ma się dobrze :D ale usuwam większe a na mniejsze w sobotę dojedzie do mnie para krewetek wraz z glonami od Pana Krewetka Konrada. 

W kilku miejscach valonia ale powoli ręcznie odczepiam i odsysam. 

Wszystko rośnie, dunka na raz oprócz swoich 3 dużych główek wypuszcza chyba z 5 małych... 

Po karmieniu błaznów i reszty na resztki żarcia rzucają się nassariusy i wieloszczety a w nocy kiełże skaczą po skałach. Fajnie to wygląda. 

Mam tylko śmieszny "problem" z capnella kenia bo się krzywi. No i tutaj mam pytanie, czy z czasem mogę ją po prostu odciąć i przykleić wyprostowaną? Hehe

 

 

 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odciąć możesz dowolny fragment capnelli i tak odbije, kwestia zamocowania jest trochę problematyczna, kropelki i inne kleje się nie sprawdzają najlepiej docisnąć czymś do skały albo wsadzić w jakiś otwór

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak zrobię bo mam takie miejsce, że jak ją urżnę to akurat tam wlezie. Zakładam, że po czasie sama się zaczepi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, nie mogłem przejść obok Pictichromis Paccagnellae :) jest to już ostatnia rybka do przyszłego roku ewentualnie przesiadki na większe.

Wyrównanie temperatury, aklimatyzacja i siup. Schowała się na 15 min po czym jak torpeda wyskoczyła spod skałki do żarcia hehe. Żre jak smok, oby jej się utrzymało. Wiem, że ona potrafi wyskoczyć więc na najbliższy czas wróciła szybka na akwarium. 

Dodatkowo chwyciłem szczepkę Clavularia :)

Światło ustawione na aklimatyzację więc fotek niet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem sobie, że nie będę robił testów ale skoro je kiedyś dostałem... Ciekawość wygrała. A więc (wszystko Colombo) :

NO2: 0

NO3:   0.5

PO4: <0.03

PH: 8

KH: 8.6

Solanka: 35ppt

Temp: 25

Dzięki Sexy Krewetce vel @nanokaczor dojechały 2x lysmata bogessi i gratis 1x lysmata seticaudata. Po 2 dniach już żrą aiptasia :o Cudownie.

Dodatkowo pęczek gracilaria sp oraz caulerpa prolifera. 

Podziękowania dla kolegi, fachowa obsługa i kontakt, super zapakowane i więcej niż zamówiłem :)

Od kolegi z Gdańska nabyłem piękną euphyllię:

QH4jCNTr.jpg

A tak poza tym czyszczenie szyb, doglądanie, karmienie, podmianki wody, próby karmienia Euphylli i Dunci. 

Z typowego życia już wsio, teraz będę polował na różne ciekawe zoaski :)

Mam tylko lipę jak i gdzie umieszczać korale. Inaczej posklejałbym skałę obecnie... No ale to testowa kostka i już wiem co robić inaczej w przyszłości :)

Dwie randomowe fotki z telefonu bo makro obiektyw od lustra muszę oddać co czyszczenia :banghead

To maleństwo dostałem free z 5 tyg temu... Miał 2 główki wielkości ziarenka małego groszku i wydawało się że zanika bo w ogóle się nie otwierało. 

b3llP5Zr.jpg

Mega śmieszny ziomek, ciekawski, je z ręki, towarzyski, trochę pogonił nowe krewetki ale dostał po mordzie i już je razem z nimi obok hehe

Z0ylSRkr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rybeczka ( pseudochromis paccagnellae ) ma trudny charakter teraz bedziesz mial problem z dołożeniem innych ryb.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, więcej ryb nie będzie a jak przyjdzie większy zbiornik to oddam w dobre ręce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas w morze jutro :banghead

W morzu zrobię sobie uchwyt do dolewki grawitacyjnej bo domyślnie to musiałbym z 5l spuścić wody żeby działała, bardzo głęboko jest osadzona. 

Ze zmian doszła inna grzałka aquael slim a poprzednia jako zapas. 

Na lewy bok również poszło czarne tło :)

Jeszcze tylko 2 korale lekko przykleić do skały żeby mitrax ich nie wywalił. 

Capnella jest jakaś be i dzika ale to jak wrócę coś z nią zrobię :huh:

Biednie ale stabilnie B)

9yxN78zr.jpg

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały apdejcik ~

Doszedł skimmerek Eheim oraz nowa lampka AI Prime HD. Lecę na Pirates of the Caribbean z adaptacją na miesiąc. Przepięknie świeci. 

BfD32wC.jpg

Z korali dwa SPS bo żona chciała a sam chcę się przekonać bo średnio lubię oraz plate fungia i malutka calustrea. 

Wszystko jak na razie sobie rośnie biorąc pod uwagę, że przynosilem małe szczepki :)

Nadal myślę o pozbyciu się capnelli, przesunięciu "Pythona" i wymianie euphylli jako, że baniak za mały na nią raczej. 

W końcu się wziąłem, powiesiłem w pralni I uruchomiłem filtr RODI. Woda z marketu miała tds 0001 a teraz 0000 :bump No nic, wygrała wygoda i nie muszę już taszczyć. Nie mam balls rozmiaru r_33 żeby lecieć na kranówie hehe. 

nH157c7r.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladnie sie dzieje w tym słoiczku:-) jak oceniasz przesiadkę z chińskiej lampki na cos wyższych lotów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.01.2020 o 23:27, fannadil napisał:

Ladnie sie dzieje w tym słoiczku:-) jak oceniasz przesiadkę z chińskiej lampki na cos wyższych lotów?

Yhhh dopiero przeczytałem hehe. 

Hmmm kosmos? Pewnie gdybym sobie przerobił zetlight i powiesił z 5cm nas akwa byłoby ok. Albo 2x zetlight hehe. 

Nie no lampka spoko ale nie ma co porównywać do AI. Euphyllia np ją wolała niż AI chociaż może to proces adaptacji do nowego światła który dopiero się kończy. 

Jak pisałem wcześniej kupiłem ją przyszłościowo bo do nowego akwa dorzucę 1 czy 2 kolejne i połączę ze sobą. 

No to jak już tu jestem kolejny mały update. 

Zrobiłem se testy a co tam. Tym bardziej, że pod moją nieobecność żona zamiast dozować 0.3ml vsv to dozowała 3ml... No nic. Woda super clear, gluty w kaskadzie, wyczyszczone i jest ok. 

Więc testy wyszły książkowo to nie ma co wymieniać poza PO4 i NO3 które niestety są niewykrywalne.

Leci żarcie i reef roids więc pewnie się to zmieni niebawem. 

Do tego dozuję sobie od jakiegoś czasu easy booster nano. 

Z połowy kaskady wyleciał siporax a wleciał AG life bio fill. Jakoś się kręci. 

Z obsady wszytko co wrzuciłem żyje (a nawet się mnoży jak nassariusy vibex) a został odłowiony i ma nowy domek Pictichromis paccagnellae.

Za Pictichromisa się złamałem i dostałem w podziękowaniu maluszka Quadricolor. Rozkoszny jest :) porobiłem osłonki na cyrkulator i wlot kaskady a w razie W jest przygotowany węgiel i żona wie co robić hehe.

Kilka fotek, właśnie po generalnym sprzątaniu, mąceniu a dunca i zoa mają focha bo były przeklejane na inne podstawki (oraz dunca była płukana w RO bo wydawało się że zauważyłem wirki a kolonia zoa miała wycinanego małego rhodactisa co ich stresował i usuwane wieloszczety). 

Ja mam frajdę :)

uuHWrGQ_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Krewetki są pocieszne. Szczególnie ta, non stop coś kombinuje, je z ręki hehe, włazi na rękę. 

SXyvvup_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Oni to miejsce lubią... Wszyscy, nawet błazny się tu czochrają czasami. Krab fajnie wyciąga szczypce bo skrawek nori, ale mu nie daje bo zeżarł valonie a innych glonów nie chce. 

RoIfsnq_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Po kilku godzinach od przyniesienia. I tam na szczęście siedzi bo to kącik błaznów, może jak urośnie go przytulą. Naturalnie ciekawska krewetka. 

Tak, wiem, wywaliłem briareum a dziadostwo i tak się jakoś na skałę dostało hehe, no trudno. 

py2QeJb_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Zmian dużo nie ma, euphyllia grymasi ale drugi falownik nad nią powoli poprawia jej humor.

Przyniosłem zwiędniętą papaya 1 polip i już jest 5 a widzę kolejne zalążki. 

Zoa też powoli się mnożą.

Jak wrócę z morza już mam upatrzone kilka nowych zoa i pewnie coś jeszcze :)

Peace. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacna kosteczka, aż mnie korci żeby postawić jakiegoś malucha:) na ukwiał moim zdaniem kostka za mała.  Mam nauczkę w moim reefmaxie,  do tej pory nie mogę dojść do porządku po. spotkaniu ukwiału z cyrkulatorem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego je zabezpieczyłem. 

Poza tym do czasu jak będzie (mam nadzieję) zacnym prawdziwkiem to trafi do większego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, fannadil napisał:

Wszystko wyglada super :-) oby tak dalej

Dzięki. Jakoś się kręci. 

Jutro lecę więc kolejne 3 tyg będą dla zbiorniczka wyskokowe :blink::lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc jako, że mam corona special leave i mogę sobie posiedzieć w domu ile chcę to trochę chyba ogarnę. 

3 tyg temu jak wróciłem do domu była mała masakra. Moim zdaniem zbiornik się nie pozbierał po tym jak 2 rejsy temu żona zamiast 0.3ml vsv lała 3ml hehe. Do tego ostatnim razem zapomniałem jej powiedzieć, że gąbkę w skimmerze trzeba co 3 dni wyjąć i przepłukać. 

Po powrocie zobaczyłem eksplozję cyano i dino i wszystkich innych plag jakie można sobie chyba wyobrazić. 

Bez kombinowania co zrobilem:

1) Skróciłem czas świecenia, zmniejszyłem moc do 30%, wywaliłem białą barwę i na stałe czerwoną. 

2) Codziennie ściąganie syfu ze skały, piachu oraz dmuchanie skały pipetą i wymiana waty 2x dziennie. 

3) Wywalilem z drugiej komory siporax, w obydwu jest teraz af life bio fill. Do tego dodanie węgla aktywnego a z absorberów został tylko sera silicate. 

4) Stop podmianek.

5) Na cyano red slime remover (2 dawki) a potem na dino h2o2 (ok 10 dni). 

6) Następnie uderzeniowa dawka różnych bakterii (śmierdziele, bio gro i stability) oraz zwiększenie codzienne fito z 2ml na 3ml (ten w żelu). 

7) Codzienne dmuchanie skały (czasami 2x), czyszczenie cyrkulatorów, skimmera etc. 

Generalnie wygrałem. 

Parametry już nie są zerowe, no3 i PO4 delikatnie u góry i trzymają się we współczynniku. 

Reszta parametrów w normie. 

Z bajerów to kupiłem sobie małą hankę na PO4. 

Przymierzam się do sumpa hihi. 

Zamiast kaskady pudełko przelewowe 1200l/h. W szafce na dole sump ok 35-40l z gruzem z żywej skały i glonami, pompa powrotu i to chyba wszystko. 

No i na spadzie upchnę ten life bio fill co teraz w kaskadzie jest. 

Do tego skimmer out, grzałka w sumpie i dolewka też. 

Hmm nie wiem, myślę, zobaczymy. 

Na razie akwa tak wygląda. 

kag7FI3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kostka wygląda super!

A ta krewetka parę zdjęć wyżej, to co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;) Seticaudata lub bogessi, nie widzę od frontu. Raczej bogessi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.