Skocz do zawartości
Rezus

Plagi,bakterie, odpieniacz.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, dłuższy czas zmagam się z plagami w 4-miesięcznym akwarium. Okrzemki,glony, dino teraz cyjano. Podielem walkę metoda biologiczną tzn stworzyć na tyle dużą armię bakterii żeby stała się konkurencją pokarmowa dla cyano żeby świństwo padło z głodu bez wegla którym się żywi. Stosuje bakterie special bledn. Początkowo dawka startowa jakis miesiąc temu było to 70ml/200L raz w tyg. Kilka/kilkanaście dni stosuje codzienną dawke w postaci 20ml/200l czyli dużo za duzo A efektów przedobrzemia bakterii żadnych. A cyjano panoszy się aż miło. Parametry wody lekko 2mc bez zmian. Podmian tez nie robię ponad miesiąc. Przemyslalem sytuację JeszcE raz i wydaje mi się ze znalazłem przyczynę. Odpieniacz! Wydaje mi się ze odpiemiacz tlucze mi bakterie i w rezultacie bezsensowne je leje. Po każdym podaniu bakterii wylaczam odpiekiacz na godzinę. Jest to aqua Medic power flotor M dla 400l ustawiony na full. Zastanawiam się czy nie wyłączyć go na kilka dni i zobaczyć co się dzieje. Co myślicie o moich teoriach?

 

Do zbiornika nie leje nic prócz cZasem jodu. Obsada to 5 małych ryb, 3 krewetki, kółka krabow i slimakow. Około 25 korali od sczepek po większe okazy. W sampie dwa bloki maxspecta i 2l ceramiki. 9efbd0891d722f2ee689894cc6120155.jpg

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identycznie. Wraz z uderzeniową dawką bakterii zacząłem lać wódkę, aby bakterie miały pożywke. Po jakimś czasie przeszedłem na vsv i leje nadal


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo kombinujesz. To jest dopiero 4 miesiące. U mnie dojrzewanie trwało ponad rok, a startowałem 100% na żywej wodzie.

Do Special Blend używaj NiteOut II. Stosuje się je w parze. Tak jak @goclik napisał podawaj z bakteriami węgiel (vsv), bo bez tego nawet końska dawka nie będzie działać. Odpieniacz zamiast wyłączać skręć. Jeśli nie masz kontroli pompy reguluj ilością powietrza i wysokością nad lustrem wody. Tak go ustaw żeby kubek zapełniał się raz na 1-1,5 tyg.

Podbił bym również KH

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, goclik napisał:

zacząłem lać wódkę

Miałeś wtedy cyjano? 

 

1 godzinę temu, Darek85 napisał:

To jest dopiero 4 miesiące. U mnie dojrzewanie trwało ponad rok

Zdaje sobie sprawę że dojrzewanie trwa Ale z całym szacunkiem do Ciebie wydaje mi się ze jeśli mogę w naturalny sposób pomoc zbiornikowi (bez chemi) to powinienem to zrobić dlatego sporo czytam i próbuje zrozumieć choć mętlik głowie robią niezwykle dwie szkoły. Pytałem z dwa tyg temu o vsv w swoim wątku gdyż poruszyłem podobny temat ale wtedy nie winilem odpieniacza. Teoretycznie vsv czyli wegle Karmia również cyjano. Tester w jednym ze swoich artykułów pisał ,że wódka przy cyjano to jak dolanie oliwy do ognia. Mimo wszystko niektórzy stosują vsv przy cyjano z powodzeniem. Dlatego myślałem on tym jakiś czas temu. Teoretycznie special blend posiada pożywkę dla bakteri. Wcześniej zamniałem dopisać Ale stosuje również np pro czyli polimery w płynie które według producenta nie dokarmiaja cyjajo(nie wiem ile w tym prawdy).

Odpiejiacz ma ośmio stopniowa regulacja pompy.

Kh podbilem spokojnie w ciągu miesiąca z około 7 na około 7.5. Mogę podbić więcej bez problemu.

Natknąłem się również na taki wątek
http://nano-reef.pl/forums/topic/56345-cyjanobakterie-rozszyfrowane/#comment-563882
Gdzie jeden z użytkowników szedł podobnym tokiem myślenia i również szło vsv Ale bez odpiekiacza. dfac9ac55f461fd12c337198cf710df7.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Tu jest wskazówka ze niebieskie,zielone światło wzbudza cyjano. Tester w jednym ze swoich treściwych wypowiedzi gdzieś na forum również sugerowal ze tak moze być. Zdecydowana większość morszczakow zdecydowanie robi odwrotnie. Dlatego zadaje tyle pytań, chce nakłonić do dyskusji i poznać opinie oparte na doświadczeniach innych użytkowników.
Bo jeśli jedno wyklucza drugie to tak naprawdę ciężko coś zrozumieć 3afa04436ba348e4e9c5372f5a4e52a5.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rezus

ja mam takie zdanie daj temu baniakowi szansę,obecnie czytając Twoje posty od początku gdzie sam przyznales rację jesteś niecierpliwy,to zla metoda prowadzenia zbiornika.

@Darek85 dobrze Ci napisał,dojrzewanie zbiornika może potrwać nawet rok,u mnie tak było,inni twierdzą inaczej no cóż...mają prawo.

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, @Beti napisał:

gdzie sam przyznales rację jesteś niecierpliw

Tak było:D tak jak mówiłem wcześniej, puki nic nie dusi mi korale biorę to na spokojnie ale jak wchodzi zaczynam się denerwować. Nie wszystko o co pytam chce zacząć stosować w baniaku. Niektóe kwestie chce po prostu zrozumieć.

 

50 minut temu, @Beti napisał:

dojrzewanie zbiornika może potrwać nawet rok

Nie neguje tego gdyż doskonale o tym wiem.

Po odsysam trochę tego dziadostwo dziś. 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet ponoć nie odżywia cyjanobakterii.

Mój patent na Cyjano był taki by doprowadzić do sytuacji by ilość odsysanych glutów przy cotygodniowych podmianach była większa niż ilość jaka namnoży się przez tydzień.

- wymiana żywicy po RO jeśli jest zużyta Nie wiem czemu ale wydaje mi się że zużyta żywica jest gorsza niż jej brak po ro. Dolewam odparowaną wodę z ręki i czasem zdarza mi się wlać kranówki  i nic a jak TDS pokazuje 2-5 to po 2ch 3ch tygodniach zaczyna się robić bordowo.

- zadbać o cyrkulacje, przedmuchiwać skałę i korale

- daje tez startowe dawki bakterii BIOGRO co 2gi dzień

Z drugiej strony znam zbiorniki nad którymi świecą stare świetlówki , cyrkulacja ledwo miesza wodę, prefiltry i żywica wymieniana od święta a cyjano nigdy w nich nie było :) :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Rezus napisał:

Miałeś wtedy cyjano? 

Oczywiście. Cyjano (i wysokie No3) było powodem, dla którego zacząłem stosować vsv (w zasadzie na początku samą wódkę) i lać większe (nawet kilkukrotnie) ilości bakterii.
 

1 godzinę temu, @Beti napisał:

ja mam takie zdanie daj temu baniakowi szansę,obecnie czytając Twoje posty od początku gdzie sam przyznales rację jesteś niecierpliwy,to zla metoda prowadzenia zbiornika.

Również jestem zdania, że mimo, iż zbiorniki dojrzewają długo to nie znaczy, że nie można im pomóc. Zwłaszcza, że nie mówi się o użyciu chemii. Bo chyba nie o to chodzi, aby zostawić je samym sobie i żeby cyjano podusiło korale i to co żyje w skale. 
 

Godzinę temu, Tester napisał:

a VSV nie odzywia również cyajnobakterii??

Dlatego zanim zacząłem stosować vsv i dawkę uderzeniową bakterii, to odciągnąłem tyle cyjano ile tylko się dało (głownie na piasku miałem). Może miałem szczęście, ale w zasadzie na tym pierwszym razie się skończyło. Cyjano nie zdążyło się namnożyć na tyle, abym musiał znowu odciągać. Do tej pory mam spokój.
Poza tym wzorowałem się na Twoim sposobie z reefhub :) 

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, goclik napisał:

Poza tym wzorowałem się na Twoim sposobie z reefhub :) 

 tam dałem dawkę uderzeniową pochłaniacza PO4, ale tak jak pisałem... nie do końca wiem co pomogło


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinujesz ;]

Przeczytałem twój wątek. Szybko wrzuciłeś dużo życia, nazbierało ci się detrytusu w skale i teraz rosną na nim różne dziadostwa. Dalej masz tę pompę 2000l/h i pompy 4k? Co to za pompy są. Wyglądają na Tunze. Moim zdaniem one nie dają rady dodmuchać wody na koniec akwarium i to tam jest najwięcej plag. Osadza się na skale detrytus, i żyją z niego glony i cyjano. Od azotu na poziomie 5 nie robi się cyjano. Ja mam obecnie NO3 10-15, Ant trzyma w swoim akwarium NO3 100 i nie ma cyjano. U mnie na plagi pomogła poprawa cyrkulacji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakaś skałka oprócz ceramiki jest w tym akwarium ????


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, flower napisał:

Mój patent na Cyjano był taki by doprowadzić do sytuacji by ilość odsysanych glutów przy cotygodniowych podmianach była większa niż ilość jaka namnoży się przez tydzień

Staram sie coś takiego zrobić z tym ze nie robię podmian Ale odsysam przez wate. Ciągle zastanawiam się czy nie zrobić jednej bo już ponad miesiąc nie miałem.

 

1 godzinę temu, flower napisał:

wymiana żywicy po RO jeśli jest zużyta Nie wiem czemu ale wydaje mi się że zużyta żywica jest gorsza niż jej brak 

Żywice regularnie wymieniam. Ostatnio po 4mc wymieniłem wszystkie filtry i dałem drugi korpus z żywica.

 

1 godzinę temu, flower napisał:

drugiej strony znam zbiorniki nad którymi świecą stare świetlówki , cyrkulacja ledwo miesza wodę, prefiltry i żywica wymieniana od święta a cyjano nigdy w nich nie było 

Jak widzisz nie ma reguły

 

Godzinę temu, goclik napisał:

Również jestem zdania, że mimo, iż zbiorniki dojrzewają długo to nie znaczy, że nie można im pomóc. Zwłaszcza, że nie mówi się o użyciu chemii

Otóż to. Też tak uważam. Pewnie spróbuje z vsv.

 

55 minut temu, katani napisał:

. Szybko wrzuciłeś dużo zycia

Cześć. Ja wiem czy duzo? Są zbiorniki które dużo szybciej się rozwijaja i nie mają takich problemów. Są również zbiorniki które pół roku nic nie ma A problemy większe niż u mnie. Jak to mówicie każde akwarium jest inne:)zrezszta to Co sie u mnie dzieje to nic nadzwyczajnego tak naprawdę. Szukam jedynie sposobu żeby pomoc zbiorników przejść przez te chwilę

 

55 minut temu, katani napisał:

nazbierało ci się detrytusu w skale i teraz rosną na nim różne dziadostwa

Skala raz na 1-2tyg jest przedmuchiwana pompa. Jakiś syfek jest ale nie wiem czy to dużo czy mało bo nie mam doświadczenia. 

 

55 minut temu, katani napisał:

Dalej masz tę pompę 2000l/h i pompy 4k?

Cyrkulacja jakieś chińskie 2x 4000l/h. Biorę pod uwagę ich wymianę choć w całym baniaku dość mocno wieje. Pompa reef octopus wario s2 3000l/h. Ustawiona na maxa A do podniesienia ma tylko 70cm słupa wody A nie jak większość 1.4M więc dmucha zdrowo. Na końcu mam goniopore i musiałem kombinować z ustawieniem bo stanowczo za mocno jej wialo.

 

55 minut temu, katani napisał:

Od azotu na poziomie 5 nie robi się cyjano. 

Tak naprawdę z tego co tu czytam cyjano nie przeszkadzają zarówno niskie jak i wysokie parametry. Wydaje mi się ze mój problem to zwyczajny problem młodego zbiornika gdzie nie ma jeszcze wystarczającej konkurencji pokarmowej dla stworzeń niskiego szczebla w łańcuchu. 

35 minut temu, Jacek56 napisał:

A jakaś skałka oprócz ceramiki jest w tym akwarium ????

20kg suchej,kilka kawałków żywej i 9kg żywego piasku 

@katani A wątek powstał dlatego, że wydaje mu się ze być może mam za silny odpieniacz do  jeszcze niewielkiej obsady  który nie pozwal rozwijać się biologi.  Praktycznie cały czas ustawiony na sucho. Chciałem rozwiać powyższe wątpliwości posilkujac się wątkiem do którego screeny i linka zamieściłem wyżej 

Edytowane przez Rezus (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat odpieniacza nie mogę się wypowiedzieć, bo ja startowałem bez i do dzisiaj się kurzy w piwnicy. Za to jak wyłączysz odpieniacz, to jednak jakoś musisz wodę mechanicznie filtrować. Jakaś wata, skarpety itd. Bez odpieniacza i bez innych metod filtracji daleko nie zajedziesz. Tym bardziej na ceramicznej skale.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, katani napisał:

Na temat odpieniacza nie mogę się wypowiedzieć, bo ja startowałem bez i do dzisiaj się kurzy w piwnicy. Za to jak wyłączysz odpieniacz, to jednak jakoś musisz wodę mechanicznie filtrować. Jakaś wata, skarpety itd. Bez odpieniacza i bez innych metod filtracji daleko nie zajedziesz. Tym bardziej na ceramicznej skale.

Skala marco rock. Wata w sampie jest cały czas. Nie chce go całkowicie wyłączyć tylko np wyłączać go np na noc i powiedzmy po kilku dniach wyciągnąć wnioski czy pozwala to zauważalnie rozwijac się bakteria 


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Skala marco rock. Wata w sampie jest cały czas. Nie chce go całkowicie wyłączyć tylko np wyłączać go np na noc i powiedzmy po kilku dniach wyciągnąć wnioski czy pozwala to zauważalnie rozwijac się bakteria 
Sumpie....

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sumpie....

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Jakie to ma w ogóle znaczenie?

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pół roku i będzie piękne akwarium, rok trwa stabilizacja zbiornika z suchą skałą. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra po odsysalem A przynajmniej próbowałem bo wężyk(6mm) zatkany co chwilę. Później polecialem z grubej rury 16mm jak prawie wybuchlem. Jakiej średnicy węży uzywacie do odsysania? Sciagnelem też cyrkulatory bo były tak zapchane ze rzeczywiście straciłby na wydajności. Dodatkowo wycielem w każdym z nich 6 kawałków plastiku żeby lepiej wodę ciągły jak zaczną zarastac znowu. Jebao np ma kratki dużo rzadziej zrobione niż w tym. Od razu różnica spora. Zdecydowałem się na podmiane pierwsza od dawna 15l. Wieczorem JeszcE poleca bakterie A pożywka? Dalej nie wiem co z tym zrobić gdyż są tego dobre i źle strony 33460472b222c6531d19e0dc0fad485e.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Jeszcze pół roku i będzie piękne akwarium, rok trwa stabilizacja zbiornika z suchą skałą. 
Wiem, nie mogę się doczekac[emoji6]

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.