Skocz do zawartości
lswit19900

Refugium sotojace na poziomie zblizonm do stojacego juz zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam już akwarium, chciałbym podpiąć do niego refugium.

pomysł jest taki ze obok stawiam drugie którego górna krawedz będzie wyżej niż to które już mam, ale chciałbym zostawić sobie pomiędzy nimi 10cm, brakuje pomysłu jak to zrobic żeby woda grawitacyjnie wracała z refugium do akwarium głównego, żeby robiła to po cichu i żeby nie waliła bąbli do głównego zbiornika, próbowałem już w kilku firmach albo nie odpisują albo mówią że szkoda czasu na pierdoły bo to nie mercedes, znalazłem jednego człowieka który chciał się tego podjąć ale mieliśmy zupełnie różne wizje i ostatecznie powiedział ze jak dostanie projekt to zrobi inaczej nie zrobi:) Bardzo proszę kogoś dużo mądrzejszego od siebie o wsparcie logistyczne jak to zrobić żeby było solidnie rozsądnie cicho i bez powietrza, mogę jeszcze dla beki wrzucić wynalazek własnej kostrukcji którym zalałem ścianę delikatnie :)

Cel takiego zbiornika obok ma byc taki ze zwiększy mi ta całą bioróżnorodność, zapewni schronienie dla robactwa czyli darmowy pokarm dla ryb, i tak potrzebuje miejsca na szczepki/chce tam wrzucić glony, i  tak mam w tym miejscu dwa inne więc wole to mieć w jednym obiegu niż sprawdzać parametry dwa razy no i w refugium chciałbym upchnąć panel na media pozbywajac się tym samym kaskady z szyby. 

https://naforum.zapodaj.net/422a848cc958.png.html

79f8e2164405.jpg

63461e4ebce1.jpg

72dffd25e8d4.jpg

 

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie musiałbyś zrobić spływ podobny do tego w kaskadach. I jeśli będzie delikatnie zanurzony w wodzie to nie powinno być bąbelków powietrza.

Coś takiego, wiem grafika poraża:

BbX7uLZ.jpg

Albo wywiercić otwór i założyć rurę jak np do spływu do sumpa. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja se zamówię z wywierconymi dziurami, problem polega na tym jak to połączyć i gdzie mają byc dziury 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego to już nie wiem.  Sam musisz zaprojektować. Z akwarium do reguły musi iść jakąś pompą. A na drugim końcu dałbym spływ np rurą.  Myślę że zasilanie i spływ powinny być w możliwie najdalej od siebie żeby zapewnić przepływ w refugium.  

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaki chcesz mieć przepływ przez to refugium, ja do 300l/h zaledwie skończyłem z otworem 30mm i naklejonym doczołowo łukiem z PVC, który zanurzał się w wodzie z głównego. Dopiero wtedy nic nie chlupało i nie zasysało powietrza.

Taki łuk z PVC to jednak daleko od estetyki, zrobiłbym teraz taką konstrukcję jak kolega wyżej wydrapał na tabliczce glinianej :). Istotne by koniec tej rampy był zanurzony w tafli głównego zbiornika. 

Zagaduję, że refugium zasili pompa z sumpa, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wolną pompę 700l/h, taka z przyssawkami na szybe, piekna nie jest ale pompuje i jest duzo mniejsz od kaskady, Sumpa nie ma, w tej chwili lece na kaskadzie tidal110 i tunze 9004, dla tego wlasnie chcialbym podpiac takie refugium, i glony tam wrzuce i panel na media i skale i sam nie wiem co jeszcze:)

 

Pokazesz jak to dokladnie u Ciebie wygląda? i jaka to pompa dokladnie? zastanawialem sie tez wlasnie nad zastosowaniem troche slabszej pompy, wtedy przeplyw sie zmniejszy i teoretycznie wlasnie takim lukiem lub kątownikami puściłbym ten powrót, w refugium tez wielkiego przepływu nie potrzebuję a do panelu z mediami dam osobną głowicę tak sobie planuję ale nie jestem fachowcem więc kazdą radę przyjmę z radoscią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie może jutro mi się uda zrobić, u mnie pompa w stała w refugium/panelu i dorobiony był do niej skimmer przez który zasysała wodę. 

To jednak nadal będą ekwilibrystyczne rozwiązania dalekie od fajnego wyglądu... szczerze przemyśl temat przekładki tego co masz do zbiornika z sumpem. Jest koniec lata, najniższe cenowo oferty z likwidowanych akwariów, za grosze można kupić szafkę, akwa, sump i hydraulikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gruncie rzeczy to próbujesz zrobić sump ala panel w dostawionym szkle. Może rzeczywiście lepiej zrobić standardowy sump z refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat mam przekminiony to szkielko stoi dopiero dwa miesiace i budzetu nie mam juz na kolejne szczerze mowiac mam juz tez dość przesiadek, chcialbym niskim kosztem dorobic sobie takie sumpo refugium, baniak funkcjonuje nieżle, nie chcę w nim grzebać tylko podpiąć bezinwazyjnie takie małe wspomaganie biologiczne, i połaczyć dwa stojące obok siebie zbiorniki zeby miec w obu te same parametry, gdybym stawial od nowa to wiadomo ze z sumpem ale chce tego wlasnie uniknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dobrze radzę, ostatecznie takie rozwiązania są okrutnie brzydkie. A zamiast refugium nie myślałeś nad reaktorem cheatomorpha? Pompa przepływowa, dwa wężyki z tyłu baniaka i ładnie działa. Można schować w szafce i świecić nocą. Reaktor można kupić używany lub DIY i ze światłem zmieścić się do 300pln

Sam rozważałem dostawienie do większego baniaka takiego refugium, by obserwować je w dzień, jednak nie znalazłem wystarczająco estetycznego i bezproblemowego rozwiązania i odpuściłem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie powoli zaczyna mi kielkowac pomysl tego filtra glonowego ale to rowniez chodzi o polaczenie tgo szczepkarium w jeden obieg, nawet w niskim przeplywie, zwiekszy mi to chociazby ilosc wody w obiegu nie mowiac o skale i robactwie tego mi reaktor nie da zreszta zastanawiam sie jak to jest ze kubelek bron boze i sam już się przekonałem ze to słaby pomysł ale już jak sie go zrobi w przeżroczystej rurze to jest ok... w tej chwili tez nie jest pieknie:) dla tego srednie szklo pojdzie do piwnicy, male nizej jako dolewka/pojemnik do mieszania wody a na gore chciałbym cos co w miarę wygląda przynajmniej w środku i przynajmniej z kanapy, prędzej czy pózniej dorobię jakąś koronę też i nie będzie widać rur.

Mój najlepszy jaki miałem dotąd pomysł jest taki żeby zamówić szkło 80x45x45 i z prawej strony zażyczyć sobie dwie-trzy dziury pod srubunki 25mm i tu pojawia się problem

albo trzy spływy na tym samym poziomie, jak najwyżej szklarz umie wiercić i ustawienie refugium tak żeby te spływy wpadały do akwarium głównego dosłownie milimetr nad krawedzią i opadały pod kątem do wody wydaje mi sie ze tutaj roznica poziomów to 3-5 cm pęd wody rozłozony na trzy takie same odpływy chyba nie bedzie tak duzy zeby łapac powietrze ale pewny nie jestem. Wedy w razie problemow zostaje mi zmniejszyc moc pompy i udo sie albo nie udo

albo zrobić dwie dziury w bocznej szybie i cos jak komin zewenetrzny ale w srodku i splyw z zaworem + rewizja tez niby chyba nie powinno sie to zapowietrzac jezeli splyw bedzie z 5-10cm ponizej tafli ale kurde nie wiem...

f50260d2a766.png

Edytowane przez lswit19900 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, lswit19900 napisał:

kurde nie wiem...

naczynia.png.cdad03c3f4b5f3ae260c5a26ecf24939.png

zasada naczyń połączonych - 2 zbiorniki stoją na tym samym poziomie (a nie zbliżonym)

U rurka (lub dwie / kilka dla pewności że się nic nie zatka)

i pompa która będzie zasysać z pierwszego a tłoczyć do drugiego

włączysz pompę to poziom wody w jednym zbiorniku się obniży , więc U rurka zacznie zasysać wodę / dążyć do wyrównania poziomów

wystarczy dobrać moc / przepływ pompy i średnicę U rurki

nic nie trzeba wiercić a odp. ustawić zbiorniki by w razie zaniku napięcia poziomy się wyrównały a nie przelało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, lswit19900 napisał:

 zreszta zastanawiam sie jak to jest ze kubelek bron boze i sam już się przekonałem ze to słaby pomysł ale już jak sie go zrobi w przeżroczystej rurze to jest ok... 

Cały ten "hejt" na kubeł nie jest bez podstaw a głównym powodem jest zanik zasilania na dłuższy czas, a wtedy wiemy co się z wodą morską dzieje bez przepływu i w zamknięciu. 

Jednak: każdy filtr fluidyzacyjny, każdy filtr przepływowy, lampa UV, reaktor Glonowy a nawet reaktor wapnia to w istocie - kubeł. 

Ważne by zdawać sobie z tego sprawę, zabezpieczyć się przed konsekwencjami np. doborem odpowiedniej technologii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra te u rurku bylyby genialne i tańsze niż zakladalem bo wystarczy przytargac zbiornik z piwnicy, tylko pytanie gdzie i jak ustale jaki przeplyw  wody ma u rurka, jakie jest ryzyko, jak to ma dzialac jezeli nad woda jest jeszcze powietrze, trzeba to odpowietrzyc? i czy to sie nie zapowietrza? ktos tego faktycznie uzywa? uzyc rurek przezroczystych żeby widzieć co sie dzieje w środku? jeżeli tak to skad  takie wytrzasnąć, czy taka u rurka bedzie dzialala jezeli zbiorniki bedą w odległości 10cm od siebie? i co massz na myśli Silvia w ostatniej linijce?

Dzięki za podpowiedż bede grzebał za tym patentem, jeżeli korzystasz z tego patentu podeślij jakieś fotki i szczegóły jak to dziala i jak się sprawdza, wpadł mi jeszcze do głowy pomysł że można wymyślić coś na zasadzie u rurki ze szkła lub akrylu tylko duzo wiekszego coś obudowie pudełka np, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 godzin temu, lswit19900 napisał:

co massz na myśli Silvia w ostatniej linijce?

to że jak braknie prądu / zanik napięcia to pompa przestanie zdziałać

13 godzin temu, lswit19900 napisał:

 trzeba to odpowietrzyc?

oczywiście

13 godzin temu, lswit19900 napisał:

 i czy to sie nie zapowietrza?

nie - bo w przeciwieństwie do pudełka przelewowego samo ciśnienie wody (oczywiście przy odp. przepływie) wypycha każdy bąbel powietrza :D

13 godzin temu, lswit19900 napisał:

 ktos tego faktycznie uzywa?

uzyc rurek przezroczystych żeby widzieć co sie dzieje w środku?

jeżeli tak to skad  takie wytrzasnąć,

tak

u siebie miałem rurki aquaela z / do Minikani / Multikani  o takich :

https://allegro.pl/oferta/zestaw-rurek-przelewowych-minikani-multikani-6942680606

pompa powrotu o ile pamiętam była 600l/h co powodowało różnicę poziomów w zbiornikach jakieś 3-4cm i wystarczało aż nadto by się samo odpowietrzało

13 godzin temu, lswit19900 napisał:

 czy taka u rurka bedzie dzialala jezeli zbiorniki bedą w odległości 10cm od siebie?

zamiast rurki można dać węża i oddalić zbiorniki na .. kilometry (fizyka klasa któraśtam :) ) - poczytaj o naczyniach połączonych to jest tak proste że aż boli

a z praktyki

2 rurki są praktycznie bezawaryjne

dobrze jest założyć koszyk na rurkę / rurki - by jakiś ślimak ..  

250px_rurka-zasysajaca-l61-do-filtrow-aq

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&ei=er9nXZDCOZ6HwPAP6J-J0A4&q=AQUAEL+RURKA+ZASYSAJĄCA+L+61&oq=AQUAEL+RURKA+ZASYSAJĄCA+L+61&gs_l=psy-ab.3...27370.27370..27890...0.0..0.162.162.0j1......0....2j1..gws-wiz.SMNWXtXK7FU&ved=0ahUKEwiQ54aMhajkAhWeAxAIHehPAuoQ4dUDCAo&uact=5

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.08.2019 o 22:53, Sagerrak1 napisał:

Zdjęcie może jutro mi się uda zrobić, u mnie pompa w stała w refugium/panelu i dorobiony był do niej skimmer przez który zasysała wodę. 

To jednak nadal będą ekwilibrystyczne rozwiązania dalekie od fajnego wyglądu... szczerze przemyśl temat przekładki tego co masz do zbiornika z sumpem. Jest koniec lata, najniższe cenowo oferty z likwidowanych akwariów, za grosze można kupić szafkę, akwa, sump i hydraulikę.

i jak uda sie to zdjecie wrzucic?

kurde jakos nie moge sie przekonac do tej u rurki, wolałbym to zrobić na normalnyym splywie +rewizja moze ktos podpowie jak to rozplanowac zeby nie bablowało do glownego zbiornika, mysle jeszcze o opcji typu jak najsłabsza pompa i dwa chamskie splywy w bocznej scianie roznica poziomow max 10cm wtedy chyba nie bedzie sie to zapowietrzalo bo nie bedzie takiego cisnienia? czy słabo kombinuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na pw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.