Skocz do zawartości
katani

Mindstream - kolejna cudowna zabawka mierząca wszystko i non stop (za miliony monet)?

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

Nie miałem czasu w weekend to dzisiaj obejrzałem najnowszy filmik Marka Levensona, w którym opowiadał i prezentował, oraz porównywał nowe urządzonko - Mindstream.

Dla nieznających ang...

Urządzonko ma mierzyć:

10 parametrów:

KH, Ca, Mg, NH3, K+
zasolenie, temperatura, pH, 

poziom O2 (nie mylić z ORP), poziom CO2 (nie mylić z KH)

Jedyne 1000 dolków na zakup i potem 35 dolków miesięcznie na tarcze testujące. Drogo dość ;] szczególnie na nasze kieszenie.

Mindstream ma być oficjalnie zaprezentowany na MACNA 2019 w tym roku.

Mark porównywał to do testów z Apexa i Tridenta, do testów ręcznych i czeka na 3 różne ICP do porównania. I dokładność jest dobra, różnice są dosyć małe i raczej pomijalne np.:

alkaliczność między Tridentem a Mindstream 9.13 do 9.1 KH.

ph między Apex a Mindstream 0.04

Ca 417 do 398

Temperatura w F 78.2 do 79.1

 

https://www.mindstreamh2o.com/

 

Co myślicie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe urządzenie. Jednak jak pisałeś, dość drogie w eksploatacji. Jakiś czas temu czytałem o tym urządzeniu, nie pamiętam gdzie, chyba na Reef Builders.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, katani napisał:

Co myślicie?

policzmy ...

4 godziny temu, katani napisał:

Urządzonko ma mierzyć:

10 parametrów:

KH, Ca, Mg, NH3, K+
zasolenie, temperatura, pH, 

....

mierzyć czy sterować - bo sam pomiar to niektórych przyprawi pewno o zawał :P

KH, Ca, Mg, NH3, K+  - można z powodzeniem mierzyć ręcznie codziennie (nawet po kilka razy - tylko po co)

zasolenie, temperatura, pH, - dobry refraktometr + STC1000 (skalibrowany) i nawet "kieszonkowy" miernik PH ... załatwia sprawę na lata ?

itd.

czyli ... po jakim czasie "zwróci się kolejny gadżet"  - ale oczywiście KTO BOGATEMU ZABRONI

w/g mnie jak ktoś chce mies super akwarium własnej bez pracy - to .. polecam tapetę :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena chłodziarki i obsługa ~150zl miesięcznie czy to tak droga maja w akwarium życie za 50-70k pln? 

Szkoda tylko ze to sam pomiar a cena jak cena. Jeden powie ze drogi drugi ze tanio.

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Icp kosztuje mnie miesięcznie ok 60pln (wysyłam raz na 6 tygodni) mam za to 30+ wyników pierwiastków i związków. Bez podmian oczywiście. Dodatkowe domowe testy miesięcznie wychodzą 20pln. Odpada mi koszt soli (jakieś 30-40pln na 100l w obiegu). Stan solanki pewnie znacie z mojego wątku. Nie wiem czy jest sens kupowania tego jeśli się zna własny zbiornik. Całość wychodzi mnie taniej niż jakbym kupował "klocki" do samej obsługi tego gadżetu. Pomijam już nawet koszt zakupu sprzętu wymienionego w tytule. Jest jeszcze jeden czynnik który może mieć kolosalne znaczenie, kiedy to cudo się spier.... li. U siebie pomijam awarie sprzetową bo co mnie kosztuje dodatkowa naprawa jakiegoś działa jonowego które wykonuje testy icp? :) Teraz pomyślmy jakbym miał zbiornik większy (obecnie 100l w obiegu). Koszt soli której miałbym użyć na podmiany w większym zbiorniku jeszcze bardziej przemawia za metodą prowadzenia bez podmian wspomagając się marinlabem. Załóżmy obsługę bez podmian w zbiorniku 1000l. Koszty soli=zero, koszty icp 60pln na miesiąc i dodajmy testy hankami to miesięcznie wyjdzie tak samo 20pln. Powiem tak, bałem się jak ognia nie robiąc podmian. Teraz nie widzę wygodniejszej metody. A i na dwa tygodnie jadę na wczasy bez stresu :) Kiedyś za x lat zmienię zdanie na temat mojej obsługi zbiornika pod warunkiem że będę miał sprzęt który nie będzie drogi, a na wyswietlaczu będzie podany wynik jak w marinlabie wszystkich parametrów w stanie rzeczywistym. Wiem, to puki co marzenia ale kto wie, może coś takiego wymyślą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś lubi gadżety i go stać na to, to czemu nie.

 

Poza tym są akwaria publiczne i taki sprzęt byłby już mega wygodą - czasem nie ma czasu na pierdoły i wykonywanie testów, jak można od razu. I pewnie ten sprzęt będzie miał tam wzięcie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.08.2019 o 00:10, dla syna napisał:

Icp kosztuje mnie miesięcznie ok 60pln (wysyłam raz na 6 tygodni) mam za to 30+ wyników pierwiastków i związków. Bez podmian oczywiście. Dodatkowe domowe testy miesięcznie wychodzą 20pln. Odpada mi koszt soli (jakieś 30-40pln na 100l w obiegu). Stan solanki pewnie znacie z mojego wątku. Nie wiem czy jest sens kupowania tego jeśli się zna własny zbiornik. Całość wychodzi mnie taniej niż jakbym kupował "klocki" do samej obsługi tego gadżetu. Pomijam już nawet koszt zakupu sprzętu wymienionego w tytule. Jest jeszcze jeden czynnik który może mieć kolosalne znaczenie, kiedy to cudo się spier.... li. U siebie pomijam awarie sprzetową bo co mnie kosztuje dodatkowa naprawa jakiegoś działa jonowego które wykonuje testy icp? :) Teraz pomyślmy jakbym miał zbiornik większy (obecnie 100l w obiegu). Koszt soli której miałbym użyć na podmiany w większym zbiorniku jeszcze bardziej przemawia za metodą prowadzenia bez podmian wspomagając się marinlabem. Załóżmy obsługę bez podmian w zbiorniku 1000l. Koszty soli=zero, koszty icp 60pln na miesiąc i dodajmy testy hankami to miesięcznie wyjdzie tak samo 20pln. Powiem tak, bałem się jak ognia nie robiąc podmian. Teraz nie widzę wygodniejszej metody. A i na dwa tygodnie jadę na wczasy bez stresu :) Kiedyś za x lat zmienię zdanie na temat mojej obsługi zbiornika pod warunkiem że będę miał sprzęt który nie będzie drogi, a na wyswietlaczu będzie podany wynik jak w marinlabie wszystkich parametrów w stanie rzeczywistym. Wiem, to puki co marzenia ale kto wie, może coś takiego wymyślą :)

dla syna tak z innej beczki, powiedz mi gdzie masz test icp za 60zł?? Bo chyba coś przegapiłem ostatnio :)


Posolone akwa 100x50x60 i sump 94l z małym DSB

2 x RW8

Obiegówka Blaue 6000l

LED 220W + 3 x 39W T5 25k

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, KrisNH napisał:

dla syna tak z innej beczki, powiedz mi gdzie masz test icp za 60zł?? Bo chyba coś przegapiłem ostatnio :)

napisał około 60 zł robi raz na 6 tygodni wychodzą 2 testy na 3 miesiące. 200/3 ~66 zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.