Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

W ostatnim czasie stałem się właścicielem akwarium w wymiarze 65x50x55. Akwarium posiada komin i całą hydraulikę. Mam dylemat gdyż jedynym miejscem gdzie mogę postawić sumpa mam max wymiar 40x40. Czy jest sens stosować tak małego sumpa do tego akwarium. Ewentualnie Czy decydować się i stosować 2 czy 3 komorowy. Nadmienię że na chwilę obecną chciałem zastosować Odpieniacz Tunze 9004 z możliwością przejścia na dedykowany do sumpa. Uprzedzam że jestem zielony co do zbiorników z dodatkowym obiegiem. Do tej pory miałem same akwaria z wewnetrznym sprzętem.

 

 

Edytowane przez Pawkuu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadanie sumpa zawsze ma sens wedlug mnie (od chociazby po to ze w glownym zbiorniku nie zajmuje miejsca sprzet i nie szpeci akwarium). Wedlug mnie nie ma sensu w tak malym sumpie robic komor, na siporax zrobilbym koszyczek z kratki rastrowej reszte powkladal normalnie i juz.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka wysokość sumpa? Daj jedną przegrode. Na pompę wystarczy 15cm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak samo uważam że sump zawsze się przyda jak jest miejsce na niego. Tak samo jak wyżej - wydzieliłbym komorę na pompę obiegową, 15 cm wystarczy a przy słabej pompie nawet 12-13 cm się nada, przepływ wody między akwarium a sumpem wcale nie musi być duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jedyna różnica będzie to że sprzęt że zbiornika wrzucę do sumpa i dodatkowo będę miał 50l wody więcej. Przy tak małym sumie nie zastosuje już refugium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj ale strasznie to spłycasz :) toż to dwie ogromne zalety posiadania sumpa. Wbrew pozorom sump nawet bez refugium i dsb jest siedliskiem wielu pożytecznych bezkręgowców, które w akwarium, w obecności ryb mają cięzki zywot :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50l więcej w obiegu to spora zaleta. W sumpie dasz sporo biologi, które wspaniałe będzie stabilizować system;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Tester napisał:

Oj ale strasznie to spłycasz :) toż to dwie ogromne zalety posiadania sumpa. Wbrew pozorom sump nawet bez refugium i dsb jest siedliskiem wielu pożytecznych bezkręgowców, które w akwarium, w obecności ryb mają cięzki zywot :)

Nie nie źle mnie zrozumiałeś. Zdaje sobie sprawę z korzyści jednak przy mojej obsadzie (co najwyżej para blazenkow a tak same korale) te korzyści nie są tak ważne. Na pewno zdecyduje się na sumpa choć by dla dozowania bailing czy podłączenia dolewki. Pytanie tylko teraz czy dawać przegrody na przyszłe media czy inne dodatki typu refugium. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze nie. Maksymalnie dwie komory - jedna na odpieniacz druga na powrót. W wiekszych komorach łatwiej manipulować sprzętem, a refugium czy siporax można włozyć na przykład do dodatkowego koszyka


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do porzedniej kostki 50x50x63 miałem sumpa w postaci mniejszej kostki o wymiarach właśnie 40x40x40cm. Nawet tak mały sump znacznie ułatwiał pracę w akwarium. Jedyne co, to miałem 3 małe komory (spływ z odpieniaczem, media+refugium i powrót). Było trochę ciasno, ale działało :)


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, eXo napisał:

Do porzedniej kostki 50x50x63 miałem sumpa w postaci mniejszej kostki o wymiarach właśnie 40x40x40cm. Nawet tak mały sump znacznie ułatwiał pracę w akwarium. Jedyne co, to miałem 3 małe komory (spływ z odpieniaczem, media+refugium i powrót). Było trochę ciasno, ale działało :)

Czyli dało rade zrobić refugium. A masz może gdzieś wymiary tego sumpa/komór) Dzisiaj wieczorem pomierzę jeszcze dokładnie ile miejsca mogę poświęcić na sumpa może wejdzie mi większy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym akwarium 40x40x50 miałem sump o wymiarach 35x35x35, gdzie zmieściłem zrzut z Tunze 9004, powrót z pompą i refugium, które zajmowało połowę jego objętości.  Po za miejscem na sprzęt jest więcej wody w obiegu i więcej powierzchni dla bakterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Pawkuu napisał:

Czyli dało rade zrobić refugium. A masz może gdzieś wymiary tego sumpa/komór) Dzisiaj wieczorem pomierzę jeszcze dokładnie ile miejsca mogę poświęcić na sumpa może wejdzie mi większy. 

Dokładnych wymiarów nie pamiętam, ale pierwsza komora była robiona pod odpieniacz Tunze 9001 (wchodził prawie na styk krótszym bokiem). Zmieściłem tam jeszcze grzałkę, zrzut i mały woreczek z węglem. Ostatnia komora byla pod wymiar pompy obiegowej (komora miała bodajże z 8 cm szerokości, tylko tyle by pompa nie dotykała szkła). Reszta miejsca była pod środkową komorę, w której trzymałem glony, odłamki żywej skały, matrixa/siporax i watę.

Sumpa odpaliłem w drugim miesiącu działania akwarium. Kilka dni po podłączeniu obiegu, z akwarium zniknęło cyjano które powoli zaczynało mnie atakować i całość chodziła bez większych problemów przez kolejne ~8 miesięcy.


c2146cd4380d7f0a5fe62d5a2d4e2c13u1900a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym całym zamieszaniu zastanawiam się czy nie lepiej zrobić sump z kostki 3x30 i nie zostawic sobie miejsca na pojemniki na mailinga, wodę rodi do dolewki i ewentualnie reaktor glonowy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sensu sumpa temat robi się sensem konkretnego sumpa:) Czy możecie pomóc drodzy koledzy z opinią co do niżej podanego zarysu sumpa:

Sorry za rysunek jak 8 latka :D

projekt sumpa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie i między spływem a dsb dodałbym jeszcze jedną przegrodę - tak żeby woda na watę wpływała z góry.

Tak to jest ok, zobacz sobie jeszcze czy jakbyś chciał kiedyś pompę zmienić na większą, czy Ci się zmieści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, barto125 napisał:

Mam podobnie i między spływem a dsb dodałbym jeszcze jedną przegrodę - tak żeby woda na watę wpływała z góry.

Tak to jest ok, zobacz sobie jeszcze czy jakbyś chciał kiedyś pompę zmienić na większą, czy Ci się zmieści.

Przegrody na Odpieniacz  i pompę są już z górka tak na zapas. Co do waty nie wiem czy w ogóle z niej nie zrezygnować w tym miejscu i nie dać skarpety na spływ.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wata jest fajna na początek do oczyszczenia wody i tak jej nie trzymasz cały czas. Ja u siebie koniec końców zrobiłem skarpetę (z pończoch) i co kilka dni wymieniam.

W takim układzie wata też wejdzie, ale będzie się syfić od spodu i zawsze coś tam przy wyciąganiu jej w akwa zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skarpeta na spływie to nieporozumienie. Miałem tak i to nieustanne czyszczenie ich doprowadziło mnie po jakimś czasie do gorączki. Przerobiłem spływ skracając rurkę i teraz woda opada na kratkę rastrową z watą. Dzień dwa i wymieniam. Przy kilogramowej paczce waty wystarczy na długo. (Rurka ścięta pod kątem i tak z ok centymetr nad watą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.