Skocz do zawartości
Alfik1980

Akropory i sukienka :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Problem może i błahy, ale może ktoś coś doradzi.

Kilka z moich akropor podwija sukienkę i nie oblewa podstawy, gdy znów inne mają się świetnie i szaleją z polipowaniem i wzrostem, jakby ich ten problem nie dotyczył.

Parametry stabilne, dla pozostawienia pytań bez odpowiedzi. Baniak ma 5 lat. 

Parametry jakie interesują wszystkich do wydania opinii w temacie:

Zalsol- 1.025,

Ca- 400,

Mg- 1320,

kH- 8,3, pH- 8,2 ( wahania 0,2 stopnia w ciągu doby), 

temp- 24.2 - 25,5

K- 420

NO3- 0,00 salifert bez zabarwienia fiolki

PO4- 0,00 mała hanna ( tu błąd hanny 0,04 co nie jest najgorsze)

Jod i stront w/g ICP norma

podwyższone aluminium , ale to od adsorbera

sól BT przejście na Tropic Marine

Swiecę 8x54W t5 12 godzin na dobę

Szukam przyczyny nie zalewania podstaw korala. Co można zmienić , lub pomóc w oblewaniu podstaw korali.

Czekam na waszą pomoc, 

Pozdrawiam Lotnik.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. "Stojąca" woda, brak zmienności przepływu wokół korala ?

2. Głoduje jakościowo, do rozważenia podawanie aminokwasów; systematycznie niewiele i powoli podnosząc

3. nie dociera światło; po czasie naturalna martwica

4. wyzerowane PO4; uchyb małej hanki może oznaczać 0,00-0,04 - absorber ? huśtawka góra-dół 

5. ..

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z punktów które wymieniłeś to tylko PO4. Podaje aminokwasy, Światło jest OK, bo różnica między koralami to 10 cm a jeden oblewa sukienkę , drugi sie podwija.

Falowanie w zbiorniku to u mnie 4 falowniki : 2x jvp102, i 2x tunze 6095.

Czy mitraxy mogą podgryzać tkankę ,lub ją podrażniać przy czyszczeniu skały wkoło korala, bo to jeszcze przychodzi mi do głowy.

No karmić to je karmię, więc szukam innych przyczyn.

Tak wygląda baniak może coś to pomoże:

Na czerwono zaznaczyłem te co oblewają , a na żółto te co podwijają.

 

 

8fadef9bff8f48189f1c15b7700fc86f.jpg5c741589e9601db82be1e2521194c2f4.jpg

IMG_20190908_111326_6-01.jpeg

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to szukamy dalej:

1. 5 lat system .. . W sumpie jest jakieś starsze medium filtracyjne typu ceramika ? jeśli tak rozważ usuniecie. Mnie PO4 obniżyło się do poziomów "niewidocznych" po usunięciu siporaxu. Nie wiem dokładnie jak to działa ale ona jest po roku, dwóch zatkana i dodatkowo akumuluje fosforany. To wiąże się z pkt 2 

2. Stawiam tezę, że wszelkie agresywne absorbenty  co szybko działają i też szybko przestają działać nie są do akwariów w acroporami. Na pewno potrzebujesz ten środek ? akwarium wygląda na dojrzałe, stabilne z dużą masą koralową i niewielką ryb. 

3. "Mitrax może podgryzać koralowce twarde", taką opinię kiedyś otrzymałem i dlatego nigdy się nie zdecydowałem. Prawda zapewnie jest posrodku -zależy czy nie jest głodny i od osobnika. O ile pamiętam Krzysztof Tryc kiedyś w wątku opisywał jak łapał takiego łobuza co mu dziabał jego acroporki.

4. Jeżeli akwarium otrzymuje regularnie jakieś (?) środki typu aminokwasy, mikro, makro to może spojrzeć spojrzymy na to odwrotnie: jest tego za dużo i nastąpiła akumulacja czegośtam. Niepisaną praktyką jest raz w roku zrobić detoks w akwarium: co w rodzaju 2-3 podmiany po 20% co 3 dni. Reguluje proporcje, rozrzedza ewentualne zanieczyszczenia.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax mam już 4 lat, może i coś w tym jest. Mitraxy zauważyłem że nieraz są blisko akr, a nawet jeden siedział na tej dużej i coś tam skubał.

Martwi mnie ,ze słaby mam przyrost alg wapiennych i tu też poszukuje problemu.

Aminokwasy z KZ i PolypLab dodaję od 2 miesięcy co spowodowało ładne wybarwienie akropor, czyli na plus.

A takie są dzikie rurówki na siporaxsie:

IMG_20190908_115354_3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku- a nie jest to przypadkiem walka chemiczna pomiędzy koralowcami ?
Miejsce im nie odpowiada (lub już nie odpowiada) bo zmienił się przepływ, sąsiad podrósł itd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dodam od siebie pytanie - jak długo w akwarium są koralowce które podwijają sukienkę ? Mam wrażenie że to szczepki w porównaniu do tych które nadlewają. Tutaj nasuwa się pytanie czy pochodzą z jednego akwarium i zostały umieszczone w akwarium w tym samym czasie ? 

Co do Mitraxa - swojego regularnie widuję u podstawy jednej Acropory i szczerze powiedziawszy obserwuję czy przypadkiem jej nie podskubuje - nie widać żadnych ubytków, koral ładne zalewa podstawkę. 

Czy dobrze widzę że masz skałę porośniętą równo Palythoa ? Nie pomyślałeś że to może one podrażniają Acropory ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczepki kupiłem niedawno w Wawie. Już skałę obskubałem, ale nie wiem na jak długo pozostanie łysa. Te dziady odradzają się w zastraszającym tempie.

Korale były dipowane i aklimatyzowane przed włożeniem do baniaka. Uczulony jestem po ASFW. 

Pilnuję parametrów a tu taka zagwostka. Podobno w kH 9 lepiej szczepki oblewają podstawy. Ja mam 8,3 więc jeszcze tego próbuję.

Skała po oskubaniu wygląda fatalnie.

IMG_20190908_135748_1[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedy skubałeś te palythoa ? Wiem że rosną szybko, miałem je kiedyś ale raz już się zatrułem przez palythoa i wolałem usunąć całkiem skałę z nimi. Super że Ci się udało bezpiecznie je usunąć. Podałeś po tym zabiegu węgiel do akwarium ? Jak w czasie usunięcie palythoa miało się do bielenia acropor ? 

Czyli reasumując - są to świeże szczepki z jednego akwarium umieszczone w tym samym czasie w Twoim akwarium - dobrze rozumiem ? Czy te szczepki od samego początku bieleją czy miały "lepszy czas" ? Może jakiś nowy klej używałeś ?

Moim zdaniem może to być efekt zmiany parametrów między jednym a drugim akwarium i koralowce muszą swoje odchorować. Na pewno takiej ewentualności nie możemy wykluczyć - chyba że masz koralowce od kogoś kto zna precyzyjnie jak Ty parametry wody i są zbieżne - a nawet i wtedy pozostaje kwestia toksyn o których pisał Ci już kolega 

2 godziny temu, chwialek napisał:

Tomku- a nie jest to przypadkiem walka chemiczna pomiędzy koralowcami ?
Miejsce im nie odpowiada (lub już nie odpowiada) bo zmienił się przepływ, sąsiad podrósł itd?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oskubałem dziś. Ostatnio też tak skubałem skałę i odbudowały się w 3 miesiące. W baniaku z którego były akry kH wynosiło 9. U mnie 8,3. Do truskawki coś chyba nie mam szczęścia. 

Po przekładce trochę zmieniła kolor, znaczy się pobladła i czerwony jakby zaniknął. Może to stres i czepiam się niepotrzebnie.

Węgiel tylko stosuję sporadycznie.

Teraz w sumpie  tylko siporax i nitr-out od Microbe.

Kleję szczepki TADAMEM.

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A nowe szczepki w jakim kh wcześniej "siedziały"?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sklepie 9kH u mnie 8,3. Aklimatyzacja przez kropelkowanie , dip i do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, a długo już tym "TADAMEM" kleisz ? Rozumiem że to jest cyjanoakryl w żelu ale czy aby nie ma czegoś jeszcze w składzie ? Podstawowe pytanie - czy masz w akwarium zdrowe rosnące koralowce które przykleiłeś tym klejem ? 

Taka różnica kh przy poprawnej aklimatyzacji nie powinna stresować koralowców aż do podwijania sukienki. 

Edytowane przez lukiblack (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleję od początku jak wyszedł na rynek. Zastąpiłem go po stosowaniu  kropelki w żelu. Inne klejone tym klejem oblewają podstawki schodzą po kleju na skałę. Tu nie widzę problemu.

Szukam dalej.... 

Edytowane przez Alfik1980 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz szukać dalej ? wiem, że może być wiecej niż jedna przyczyna ale może warto pochylic się nad tym co zauwazono.

Kiedyś szukałem zaawansowanej przyczyny dlaczego acropory są takie "zadymione"; przychodzi koleżanka i sugeruje umycie przeokrutnie zachlapanej od soli pleksi lampy T5.  I .. zrobiło się jasno :) i acropory nabrały barw..

A ten przepływ wody nad szczepkami to na pewno jest zmienny kierunkowo i ilosciowo ?

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od was kilka wskazówek i już wiem czego mogę się czepić. 

Będę powoli stosował się do nich i zobaczymy. Jeśli to nie będzie pomagało to na pewno się będę odzywał.

Dzięki wielkie za jakąkolwiek odpowiedź w temacie, nie liczyłem że w ogóle ktoś się odezwie po ogólnej GB.

A z tą szybą to nie pomyślałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.