Skocz do zawartości
atk

Brak jakichkolwiek odznak dojrzewania

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

akwarium zalane 2 tyg temu + kilka dni temu dodany piasek.

Do dnia dzisiejszego żadnych odznak dojrzewania NH4 = 0, NO2 = 0.

Leję bio gro 123.

Boję się, że się to zemści w przyszłości, można jakoś ruszyć dojrzewanie i/lub przyśpieszyć jego start i koniec? ;)

Zacząć coś dodawać jakieś życie? Coś co mi zacznie kopać piasek? 

Pozdrawiam

IMG_20190907_112919.jpg.1bcd3f27ae645bef4eacf223b1adfcdf.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała Marco Rocks? U mnie na Marco dojrzewanie było baardzo powolne. Aby przyśpieszyć dałem kilka kawałków żywej skały, a do sumpa pakiet mieszanych glonów - zawierają dużo życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1)  a zaszczepiłeś jakąś "zdechłą krewetką"  by ruszyło dojrzewanie to musi mieć na czym ...

2) kilka kawałków skały wygląda jak .. wapień filipiński - mylę się  ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam, bo mam taką teorię... (dotyczy ona ogólnie uznanych producentów) - mianowicie uważam, że wiele firm bierze chińszczyznę i wkłada ją do swoich firmowych produktów. Bo tak naprawdę nie znam żadnych badań statystycznych dotyczących awaryjności - chyba nikt ich nie publikuje. Więc pozostają tylko opinie, które nie muszą być oparte o fakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Trurl- z tego co mówili to Marco Rocks, leżała x miesięcy w solance z obiegiem u dostawcy.
Glony dajesz w sumpie luźno czy na jakimś piasku ? Mogę przełożyć z posiadanego reefmax jakąś "żywą" skałkę, która pracuje już kilka lat?

@silvia- nie zaszczepiłem "zdechłą krewetką" - jeśli dobrze rozumiem, jak krewetka zrzuci pancerzyk to mam go przełożyć do nowego, aby się tam "rozłożyło" ?
Czy można dać coś innego?
Wapień filipiński? - przyznam, że nie wiem czy nie chodzi Tobie o ten duży kawałek skały i taki mniejszy. Kupiłem go u dostawcy jako "żywą" skałę...

8 minut temu, Trurl napisał:

Pytam

Jeśli pytasz czy to Marco Rocks - to tak, podobno to Marco Rocks ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, atk napisał:

 

@silvia- nie zaszczepiłem "zdechłą krewetką" - jeśli dobrze rozumiem, jak krewetka zrzuci pancerzyk to mam go przełożyć do nowego, aby się tam "rozłożyło" ?

nie - serio zdechłą - taką z marketu (mrożone bez przypraw) - ma się rozłożyć lejesz bakterie a bakterie muszą mieć co jeść 

fotka .. światło i brak zbliżenia ... chodzi mi np. o 3 czy 4 kawałki z lewej  na oko strasznie ostre brzegi mają

najprościej .. co to lub gdzie kupiona większość skały  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to dziś leci krewetka mrożona oraz przełożę jedną małą skałkę z mojego drugiego małego akwa (mam nadzieję że żadne zło nie przywlecze się) ;)

Skały kupowane po całości w CrazyCoral, wyciągane z wielkiego basenu zalanego solanką i obiegiem wody, deklarowana jako Marco Rocks "sucha" oraz dwa kawałki żywej (mowa o takim "tależu" pośrodku oraz maleństwie IMG_20190909_152237.jpg.b13b99d1f61d4bed7dba30e5ad5375bf.jpgIMG_20190902_213356.jpg.38f62fe3dc2965615f5a68f91447b9e8.jpg.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej na starcie pójść do 4-5 osbób, odessać trochę syfku z sumpa, wziąć pół garści piasku, jaki by nie był, kupić ze 2-3 kawałki skały, nawet takie po 5 cm i przynieść po słoiku wody. Wlewasz to wszystko  i wtedy zobaczysz różnicę.

Może napisz, co robiłeś po kolei od wsadzenia skały, zalania i zasolenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też brałem skałę z crazy coral, od początku lałem bakterie, po 2 tygodniach zacząłem wkładać życie, azot i fosfor cały czas zero, delikatnie glony zaczęły wychodzić po 2 miesiącach, wszystko do dziś żyje co wpuściłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to ja zaczynam myśleć ze ta sprawa z krewetką to jakaś bzdura ktora urosła do rangi aksjomatu.

Żeby zacząć cykl azotowy potrzebny jest amoniak albo przynajmniej jon amonowy. Skad niby to ma być w zamrożonej krewetce?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Tester napisał:

Skad niby to ma być w zamrożonej krewetce?

Specem z biologi nie jestem, ale coś tam kiedyś w szkole było. Czy podczas procesów gnilnych białka nie zamieniają się m.in w amoniak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gnilnych tak, ale takie same gnilne procesy zachodzą w skale. Jeśłi ta skała rzeczywiście leżała w normalnym obiegu przez pół roku to ona prawdopodobnie produkuje wiecej jonów amonowych niż ta krewetka.

A po drugie skad gnilne procesy skoro nie ma bakterii bakterii redukujących tlen z azotanów i azotynów. A w zasadzie to pewnie sa, ale głęboko w niskotlenowych warstwach skały, ale wtedy znów wracamy do pytania - po ca ta krewetka.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester- to realnie co radzisz? :)

Czekać.... Obserwować i cieszyć się że bakterie robią swoje i no2 /nh4 =0? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, Tester napisał:

 wracamy do pytania - po ca ta krewetka.

przecież nie zaszkodzi bo początki

a skoro to

56 minut temu, atk napisał:

wyciągane z wielkiego basenu zalanego solanką i obiegiem wody, deklarowana jako Marco Rocks "sucha"

to wsio OK - teraz trzeba czekać czekać .... i czekać 

i z ciekawości .. napowietrzasz wodę ? bo odpieniacza nie widać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, atk napisał:

@Tester- to realnie co radzisz? :)

Czekać.... Obserwować i cieszyć się że bakterie robią swoje i no2 /nh4 =0? 

Tam bakterie nie maja co robić, więc i nie ma się czym cieszyć ani czego obserwować.

Pomysł z mułem z dojrzałego akwarium nie jest zły.

Z drugiej strony, w akwarium nie ma co dojrzewac. Czysta skała, czysta woda, czyste dno... Nie wiem co tam planujesz w akwarium, więc trudno mi cos radzic. Ale z doświadczenia wiem, że to może być cisza przed burzą. 2 tygodnie to nic... Dojrzewanie - w znaczeniu stabilizacji to dobry rok. Za tydzień, dwa pojawią się okrzemki, jestem prawie pewien...

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Startowałem swoje 320l na Marco Rock. Jak dla mnie skała jest zbyt czysta jak na kilkumiesięczną wymoczoną skałę ale tym bym się nie martwił. Ja nie miałem z nią żadnych problemów, ale dojrzewanie choć łagodne trwało dobry rok. Skała przez dwa miesiące pozostawała czysta, żadnych plag glonowych aż w końcu zaczęła łapać fioletowawego kolorku.

Nie panikuj, lej bakterię i jakąś pożywkę zamiast krewetek i innych trupów. Najlepiej sprawdza się zaszczepienie zbiornika czymkolwiek z działających akwariów. Skała, trochę piachu, woda którą ktoś zlewa przy podmianie.

Jak nie masz nikogo w sąsiedztwie wykożystak swoją kostkę. Zabierz trochę piachu, kawałek skały, przy każdej podmianie wodę z kostki wlewaj do dużego zbiornika.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy nie prościej od kogoś wziąć wodę z podmianki, choćby nie wiem 1 litr, albo w ogóle w miarę możliwości od kilku osób, pamiętam u siebie przez pewien czas nic, do czasu kiedy przyniosłem pierwszą szczepkę od brata ( razem z wodą) i się zaczęło ........choroba morska :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj kilka kostek mrożonki mi tak sie udalo ale ja mam 42 l dalem jedna. Po miesiącu  pierwsze  życie i hula do dziś póki co są jakieś straty ale to przez popatrzenie. Sam cykl przebiegł ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, atk napisał:

Glony dajesz w sumpie luźno czy na jakimś piasku ? Mogę przełożyć z posiadanego reefmax jakąś "żywą" skałkę, która pracuje już kilka lat?

W sumpie mam od początku DSB, więc cześć była wkopana, cześć luźno. W glonach było pełno wieloszczetów, rurówek i nieco kiełży (oraz gratis Aiptasia :) )

Proponuję przeczytaj:

https://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

a potem 

https://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/

Ja pierwsze ślimaki dodałem po miesiącu, jak tylko pojawiły się glony na skałach. PO kolejnych dwóch tygodniach pierwsza krewetka. Wszystko żyje do dzisiaj.

 

Moim zdaniem żywą skałkę możesz spokojnie dodać, jak masz obawy to do sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli skała, prze pół roku leżała w sumpie to nie ma prawa nic puszczać, jest czysta. Ja również przez pół roku kręciłem skałę (Pukani), w solance. Po włożeniu do akwarium jedyne objawy po dwóch tygodniach to okrzemki, które po tygodniu zanikły. Jest duża szansa, że zielone nie pojawią się w ogóle, albo w nieznacznej ilości -  brak warunków do wzrostu. Po trzech tygodniach weszły do zbiornika pierwsze ryby. Po nie całych dwóch miesiącach przerzucę koralowce i skałę z poprzedniego akwarium.

Nie wkładaj żadnej krewetki, bo ona nie jest potrzebna, wrzuć ślimaki, a później ryby, żeby dokarmiać bakterie.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem teraz dokładnie zapiski. Po 10 dniach pojawiło się dino w sumpie (na piasku i żywych skałkach) i na dnie akwarium, 19 dnia pojawiło się dino na skałach w akwarium. Potem było trochę okrzemek, zielonych glonów nie było wcale. Ja pierwsze ryby wpuściłem po 3 miesiącach - jak widać działam zachowawczo :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Darek85 napisał:

Startowałem swoje 320l na Marco Rock. Jak dla mnie skała jest zbyt czysta jak na kilkumiesięczną wymoczoną skałę

Też startowałem na MR i też nie wierzę w półroczne moczenie tej skały. A już na pewno nie w baniaku podpiętym pod jakieś akwarium. Po pół roku byłyby gąbki, byłoby mnóstwo rurówek, i skała nie byłaby biała, jak nowa. Chyba, że było to moczenie w kastrze, bez dostępu do obiegu jakiegoś akwarium, więc po prostu skała byłą w solance ale nie w normalnym obiegu służącym jako sump.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała moczona jest w wielkim basenie z 5x3m może większe, kto był w CrazyCoral to zapewne widział na zapleczu. Z tego co było powiedziane, a nawet widziałem na własne oczy jak pracownik zlewał - woda pochodzi z podmian wszystkich zbiorników, która jest mieszana przez cyrkulatory i pompę obiegową. Wybieraliśmy spośród setek skał, które były jaśniejsze i ciemniejsze oraz pokryte delikatnie brązowym nalotem.

Poszła mrożonka oraz skałka z mojego Reefmax 105L ;)
IMG_20190909_204926.jpg.41ff53112993b9b6c3e203111db1bc42.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, katani napisał:

wierzę w półroczne moczenie tej skały.

Moja skała moczyła się prawie 7 miesięcy i nie widać na niej nic. Nie była oświetlana to nic nie mogło wyrosnąć. Jest to prawdopodobne, że nic nie widać. Wczoraj wyjąłem z sumpa kostki kawałek skały MR, która w sumpie leżała prawie dwa lata i niewiele na niej widać.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda moja:

To czarne i pomarańczowe to gąbki. Pełno rurówek, innych organizmów, kiełże, równonogi, wężowidła i wieloszczety dały nogę jak ruszyłem kawałek bliżej szyby.

20190909_205910

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.