Jump to content
Sign in to follow this  
R3BEL

Ile suchej skały do 360L?

Recommended Posts

Niedługo planuję start swojego pierwszego zbiornika (360L + 120L sump) i chciałbym oprzeć go na suchej skale Real Reef Rock. Jaka powinna być minimalna ilość takiej skały w moim zbiorniku? Dodam, że finalnie w zbiorniku planuję posiadać głównie korale miękkie i LPSy + trochę ryb.

RRR jest dośc ciężka. Zależy jak dużo skały chcesz mieć, ale pewnie ze 20-30 kg wejdzie.

Ja właśnie startuję akwarium 300l na RRR. Kupiłem 20 kg (10 kg brył i 10 kg półek) i jest w sam raz (ale będę robił raczej lekką konstrukcję). Skała sama w sobie jest faktycznie dość ciężka. Ważne żebyś kupił zarówno półki jak i bryły RRR. Zgadzam się z poprzednikiem 20-30 kg to optymalnie, no chyba że chcesz gruzowisko, to pewnie z 50kg.

między 7-9% objętości zbiornika :)
ja tak mam i nie narzekam z biologią :)

7 godzin temu, tomaszkrupa napisał:

Ja właśnie startuję akwarium 300l na RRR. Kupiłem 20 kg (10 kg brył i 10 kg półek) i jest w sam raz (ale będę robił raczej lekką konstrukcję). Skała sama w sobie jest faktycznie dość ciężka. Ważne żebyś kupił zarówno półki jak i bryły RRR. Zgadzam się z poprzednikiem 20-30 kg to optymalnie, no chyba że chcesz gruzowisko, to pewnie z 50kg.

Czy byłby kolega w stanie wrzucić jakąś fotkę jak prezentuje się u niego zbiornik z 20kg skały? Bardzo jestem ciekawy jak taka ilość wygląda przy podobnym litrażu do mojego. Też nie chciałbym zagracić całego zbiornika skałą, a dotychczas szacowałem że wstawię min ze 30kg i wydawało mi się to w sam raz, ale może niepotrzebnie planowałem aż tyle.

Niestety nie da rady, bo skałę tydzień temu ułożyłem próbnie i na czas robienia hydrauliki spakowałem ją spowrotem do pudła. Za tydzień, dwa moge podesłać fotkę jak wygląda końcowa aranżacja jeżeli będziesz dalej zainteresowany. W mojej ocenie 30 kg na 360 litrów to nie będzie za dużo, a w sam raz. 

2 minuty temu, tomaszkrupa napisał:

W mojej ocenie 30 kg na 360 litrów to nie będzie za dużo, a w sam raz. 

10% jest OK

20% to już .. gruzowisko (wiele zależy od aranżacji )

7 minut temu, tomaszkrupa napisał:

Za tydzień, dwa moge podesłać fotkę jak wygląda końcowa aranżacja jeżeli będziesz dalej zainteresowany. 

Jak najbardziej będę zainteresowany, ciekawy jestem efektu tych półek RRR w połączeniu z bryłami :) Mnie jeszcze czeka klejenie hydrauliki, więc też jeszcze chwilkę mi się zejdzie do momentu zakupu i ułożenia skały.

4 minuty temu, silvia napisał:

10% jest OK

20% to już .. gruzowisko (wiele zależy od aranżacji )

W takim razie pozostanę przy tych 30kg. Dzięki serdeczne za podpowiedzi ;)

9 godzin temu, R3BEL napisał:

Niedługo planuję start swojego pierwszego zbiornika (360L + 120L sump) i chciałbym oprzeć go na suchej skale Real Reef Rock. Jaka powinna być minimalna ilość takiej skały w moim zbiorniku? Dodam, że finalnie w zbiorniku planuję posiadać głównie korale miękkie i LPSy + trochę ryb.

Ja zazwyczaj robię tak: jadę do sklepu, w sklepie układam ze skały konstrukcję jak mnie interesuje, oczywiście biorąc pod uwagę obrys akwarium. Następnie proszę o zważenie tego co wybrałem. 

Udało mi się znaleźć trochę czasu więc wrzuciłem skałę do baniaka. Poniżej poglądowe zdjęcie RRR w sumie 20 kg na 300 litrów

70540405_622401388578604_6227736307578175488_n.jpg

Dzięki wielkie za fotkę. Rzeczywiście układ wydaje się być lekki. Ja zakupiłem do swojego 30kg (20 bryły i 10 półek), więc też powinno być ok. Za tydzień się przekonam ;)