Skocz do zawartości
Wieczny

Glony na Algaescrubber problem

Rekomendowane odpowiedzi

Siema mam mały kłopot z moim filtrem glonowym, mianowicie od pewnego czasu glony na filtrze zmieniły się nie są takie jak miałem wcześniej czyli ładne zielone jak na fotce poniżej, teraz są takie ciemne jakby śliskie, nie wiem co mogło wpłynąć na nie, czy braki czegoś, zrobiłem nawet test icp poniżej wyniki. Z tego co pamiętam to zaczęły słabnąć jak nie robiłem podmianki przez dwa miesiące, a zawsze robię co tydzień 5%, w tym czasie obsada uszczupliła mi się o jakieś 7 rybek, temp wody była w upalne dni 27,4 innych zmian nie było, karmie 9 kostek dziennie (mrożonki pukane) + algi dla pokocy, obsada 60% miekkie 30% lps 10%sps ryb jest obecnie 20 ryb w obiegu 700l wody filtr oświetlam ledami 15x 3w powerled 660nm. I właśnie główkuje co jest nie tak że te glony nie wyglądają tak jak wcześniej , co może być tego powodem???????

 

70563994_466256504228156_3879129696272646144_n.jpg

a.jpg


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy refugium i algae scrubber ile byś nie lał żelaza to i tak nie przedawkujesz (mam na myśli rozsądne wartości). Co widać po twoim wyniku ICP. Dużo jodu masz. Uważaj bo jod jest toksyczny w nadmiarze.

 

Może jest tak, że jakiś gatunek się wnadził, który jest bardziej inwazyjny i wygrywa z pozostałymi. @Maelenchyba miała algae scrubber dawno temu, może coś podpowie.

Tak w ogóle, to ten kawałek to jest cały twój filtr glonowy czy tylko kawałeczek? Bo przy 20 rybach i 9 kostkach dziennie to rozumiem, że taki mały filtr to tylko hobbystycznie, bo za dużo on z wody nie wyciągnie.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jodu mam dużo, już przestałem dozować, by wartość wróciła do w miarę bezpiecznej strefy, co do wielkości to jest połowa filtra bo mam dwie takie siatki, oświetlone z obu stron. Właśnie zastanawiałem się czy np nie zacząć dozować właśnie tego żelaza,nie wiem jaki wpływ na glony ma siarka bokiedyś mi się obiło że wspomaga zielenine, a też brak jest, myślałem też czy aby nie dodać kilka diod z niebieskim widmem bo ponoć najbardziej optymalne jest czerwony&niebieski, czy faktycznie tak jest? 


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ja, nie miałam, nie mam doświadczenia z takim ustrojstwem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie miał podobnych problemów? 


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś konkretny ekspansywny gatunek zapanował Ci nad siatką? Masz od kogo zaszczepić siatkę na nowo i sprawdzić co wyrośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algae scrubber to bardzo rzadko spotykane obecnie rozwiązanie, to i ciężko znaleźc kogoś, kto się wypowie. Skrobiesz te glony od czasu do czasu?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciekawi mnie czy to inny gatunek czy nie bo tamte też są tylko jest ich dużo mniej, ekrany czyszczę na przemiennie co tydzień więc jeden ekran obrasta dwa tygodnie i skrobanie i potem następny, 


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jescze coś podpowie. 


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.