Jump to content
Sign in to follow this  
Wieczny

Glony na Algaescrubber problem

Recommended Posts

Siema mam mały kłopot z moim filtrem glonowym, mianowicie od pewnego czasu glony na filtrze zmieniły się nie są takie jak miałem wcześniej czyli ładne zielone jak na fotce poniżej, teraz są takie ciemne jakby śliskie, nie wiem co mogło wpłynąć na nie, czy braki czegoś, zrobiłem nawet test icp poniżej wyniki. Z tego co pamiętam to zaczęły słabnąć jak nie robiłem podmianki przez dwa miesiące, a zawsze robię co tydzień 5%, w tym czasie obsada uszczupliła mi się o jakieś 7 rybek, temp wody była w upalne dni 27,4 innych zmian nie było, karmie 9 kostek dziennie (mrożonki pukane) + algi dla pokocy, obsada 60% miekkie 30% lps 10%sps ryb jest obecnie 20 ryb w obiegu 700l wody filtr oświetlam ledami 15x 3w powerled 660nm. I właśnie główkuje co jest nie tak że te glony nie wyglądają tak jak wcześniej , co może być tego powodem???????

70563994_466256504228156_3879129696272646144_n.jpg

a.jpg

Przy refugium i algae scrubber ile byś nie lał żelaza to i tak nie przedawkujesz (mam na myśli rozsądne wartości). Co widać po twoim wyniku ICP. Dużo jodu masz. Uważaj bo jod jest toksyczny w nadmiarze.

Może jest tak, że jakiś gatunek się wnadził, który jest bardziej inwazyjny i wygrywa z pozostałymi. @Maelenchyba miała algae scrubber dawno temu, może coś podpowie.

Tak w ogóle, to ten kawałek to jest cały twój filtr glonowy czy tylko kawałeczek? Bo przy 20 rybach i 9 kostkach dziennie to rozumiem, że taki mały filtr to tylko hobbystycznie, bo za dużo on z wody nie wyciągnie.

Edited by katani (see edit history)

Tak jodu mam dużo, już przestałem dozować, by wartość wróciła do w miarę bezpiecznej strefy, co do wielkości to jest połowa filtra bo mam dwie takie siatki, oświetlone z obu stron. Właśnie zastanawiałem się czy np nie zacząć dozować właśnie tego żelaza,nie wiem jaki wpływ na glony ma siarka bokiedyś mi się obiło że wspomaga zielenine, a też brak jest, myślałem też czy aby nie dodać kilka diod z niebieskim widmem bo ponoć najbardziej optymalne jest czerwony&niebieski, czy faktycznie tak jest? 

Nikt nie miał podobnych problemów? 

Może jakiś konkretny ekspansywny gatunek zapanował Ci nad siatką? Masz od kogo zaszczepić siatkę na nowo i sprawdzić co wyrośnie?

Algae scrubber to bardzo rzadko spotykane obecnie rozwiązanie, to i ciężko znaleźc kogoś, kto się wypowie. Skrobiesz te glony od czasu do czasu?

No właśnie ciekawi mnie czy to inny gatunek czy nie bo tamte też są tylko jest ich dużo mniej, ekrany czyszczę na przemiennie co tydzień więc jeden ekran obrasta dwa tygodnie i skrobanie i potem następny,