Skocz do zawartości
fannadil

Wpływ promieniowania ultrafioletowego - Euphyllia paradivisa

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy artykuł z 27 marca tego roku. Może warto zweryfikować czy światło UV w naszych lampkach jest potrzebne?

Response of fluorescence morphs of the mesophotic coral Euphyllia paradivisa to ultra-violet radiation - https://www.nature.com/articles/s41598-019-41710-3.pdf

41598_2019_41710_Fig1_HTML.png.9de5ddd73173ecce17c7efb897a64841.png

Naukowcy chcieli sprawdzić między innymi wpływ promieniowania ultrafioletowego na korale mezofotyczne na przykładzie Euphyllia paradivisa.

W telegraficznym skrócie, bo szczegóły, szczególiki można znaleźć w artykule powyżej:

Promieniowanie słoneczne składa się z promieniowania czynnego fotosyntetycznie w skrócie PAR (400 – 700nm) i promieniowania ultrafioletowego UVR (280 – 400nm).

Z pełnego spektrum UVR w wodzie największą penetracje osiąga UVA (315-400nm).

Promieniowanie ultrafioletowe (UVR) jest jednym z głównych „stresorów” na rafach koralowych i w kombinacji z innymi tj. podwyższoną temperaturą, infekcjami bakteryjnymi, zanieczyszczeniami odpowiada między innymi z blaknięcie i degradacje raf koralowych.

UVR pośrednio uszkadza komórki przez wytworzenie reaktywnych form tlenu (ROS) a bezpośrednio przez uszkadzanie DNA, dzieje się to w prostych organizmach czy też w nas samych. Koralowce mają zdolność do absorpcji promieniowania ultrafioletowego dzięki cząsteczkom, które w skrócie nazywają się MAAs (mycosporine-like amino acids), co chroni ich komórki przed uszkodzeniami.

Euphyllia paradivisa jest dużym polipowym koralem, którym można znaleźć głównie w płytkich wodach poniżej 20m, aczkolwiek koralowce ujęte w badaniu pochodzą z Zatoki Akaba i znajdują się na głębokości większej niż 36m. Eyphyllia ma bardzo duże możliwości adaptacji do głębokości jak i ilości światła.

41598_2019_41710_Fig2_HTML.png.8ee650ca957ddb1a0fe0c379dbc01728.png

Zarówno w akwarium jak i w naturze E. paradivisa wyciąga swoje ramiona w ciągu dnia (a), koral wystawiony w ciągu dnia tylko na promieniowanie czynne fotosyntetycznie (PAR)(b), koral wystawiony na działanie PAR + UV - skurczony w swoim szkielecie (c).

Przy czym należy pamiętać, że mamy tu do czynienia z próbkami koralowców które żyły na znacznej głębokości powyżej 36 metrów gdzie nie był wystawiony w takim stopniu na działanie światła UV. Nie był do takiego światła zaadaptowany.

Pod wpływem PAR+ UV stwierdzono wyższe stężenie MAAs (mycosporine-like amino acids) w porównaniu do korali wystawionych tylko na działanie PAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kiedyś miałem w lampie diody UV ale dlatego że po 3-4 miesiącach ich soczewki były spalone to postanowiłem je wylutować i w ich miejsce dać blue. Zbiornik na tym nie ucierpiał, koralowce dalej oddają swój kolor fluorescencyjny i rosną jakby nigdy nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie też uv się pozbyłem royal blue i tak robią robotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dosyć sympatycznie - wszak ledy UV są najbardziej kłopotliwe(drogie, wypalają się, itd) w lampach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 UV ale zastanawia się czy ich nie wymienić. Może na full spectrum? UV w sumie nieprzydatne są. Na nocne za silne, jedynie dają mocne fluo. 

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.