Skocz do zawartości
Bzyk002

Spływ do Sumpa / wentylacja szafki

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam ok 20cm. 1cm zdecydowanie za mało. Daj ok 10cm. Lepszy dostęp. Jakieś kable, przedłużacze;)

Otwory w szafce porobilem za małe. Mam ich co prawda sporo. W jednym troszkę większym dałem wentylator, który wdmuchuje powietrze. 

IMG_20190916_093154.thumb.jpg.c56c373fa53b154c2d0bb575125ad3fb.jpg

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co ty :blink: akwarium ma stać w przejściu i musi być maksymalnie dosunięte do sciany... 

Myślę że takie otwory do wentylacji wystarczą, średnica 13cm.

IMG_20190916_122743.thumb.jpg.e438fb823d085c7433aaf214190c9315.jpg

Edytowane przez Bzyk002 (wyświetl historię edycji)

ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory :thumbup:. Zrób jeszcze z boku na przewody. Bo jak dasz z tyłu tylko 1cm przerwy, brak możliwości manewru. Nie wciśniesz nic. Wentylacja przy tak małej przerwie też nie będzie dobra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odległość od ściany będę musiał jeszcze przemyśleć... Tak żebym potrafił przeciągnąć jakikolwiek kabel. Dzięki za info ;)

@Konrad_Wwa z tyłu doszedł jeszcze kawałek płyty ze sklejki który ma trzymać tył blatu. Myślę że to wystarczy.

IMG_20190914_155013.thumb.jpg.8b8a318a7fd9bcf35df6f2e8076fb9bc.jpg


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym jeszcze taki kawałek na dole tylko wyższy np. do wysokości sumpa. Oprócz trzymania blatu takie wzmocnienie chroni przed "skoszeniem" szafki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Otwory daj większe. W szafce tworzy się dużą wilgoć. Jeśli chodzi o ten przelot to niczym nie smaruj. Po dokładnym dokręceniu śrubunku uszczelka musi trzymać [emoji6]. Pamiętaj by po złożeniu wszystkiego zalać próbnie system, włączyć pompy i niech się to podkręci z dwa trzy dni. Kilka razy wyłącz pompę obiegową. Sprawdzisz jak działa obieg i szczelność. 
Ja miałem uzywane akwa, z pewnych względów musiałem porozkrecac śrubunki, skręcając je ponownie zaobserwowałem ze ktoś kto skręcał poprzednio śrubunki założył odwrotnie uszczelki... Ja założyłem w/g mnie prawidlowo, czyli czarna, gumowa od strony komina a biała, plastikowa na zewnątrz...
Jako że czarna gumowa miała na sobie nierówności od otworu w szkle zastosowałem silikon pod ową uszczelkę... No i podczas dokręcania uszczelka od silikonu dostała poślizgu i wyskoczyła poza srubunek....
Czyszczenie i drugie podejście.
Zrobiłem inaczej... Dałem też silikon ale odkręciłem lekko, aby tylko silikon wyszedł spod uszczelki, zostawiłem całość na 3 (miałem czas ;)) dni i potem wszystko kluczem poskręcałem na cacy.

Choć teraz sobie myślę że bez tego silikonu też byłoby dobrze, czarna uszczelka dopasowałaby się do szkła.

Dla potomnych :
Pamietajcie, czarna uszczelka na śrubunku zawsze od strony komina..
...bo już na różnych fotkach różne cyrki widziałem ;)

Wysłane z mojego Moto G Play przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem test i zalałem komin wodą, jak narazie po całym dniu sucho :D


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już sie tydzień kręci i zauważyłem mały problem, gdy wyłącze obieg to woda z komina i trochę z akwarium spada do sumpa i poziom wody w komorze odpieniacza podnosi sie o jakieś 3cm co za tym idzie odpieniacz zaczyna mocniej pienić na mokro. Sitko spływu w kominie mam mniej więcej w połowie a spływ mam tak ustawiony że przelewa mi sie delikatnie rewizją i dlatego tyle wody spada z powrotem do sumpa. Tak myślę czy nie podnieść sitka w górę, wtedy mniej wody spadło by do sumpa. 

Na przykładowym foto, zaznaczyłem na czerwono do jakiego miejsca chciałbym podnieść sitko. Co o tym myślicie? Zastanawiam się czy woda w kominie będzie sie dobrze mieszać jak sitko będzie tak wysoko. 

Screenshot_20191124_013544.thumb.jpg.2e6bd7d50ff3b659f9a5da49b92de340.jpg

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokość,długość sitka w kominie nie ma wpływu na ilość wody spływającej do sumpa w przypadku zatrzymania pompy obiegowej.Woda spłynie do sumpa do dolnej krawędzi grzebienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_Wwa to zdjęcie było podglądowe ja mam sitko gdzieś w połowie.

@Sebastiano jak cały komin masz pełen wody a sitko zamontujesz wyżej to automatycznie mnjej wody spłynie. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Bzyk002 napisał:

@Konrad_Wwa to zdjęcie było podglądowe ja mam sitko gdzieś w połowie.

@Sebastiano jak cały komin masz pełen wody a sitko zamontujesz wyżej to automatycznie mnjej wody spłynie. 

Jeśli chodzi o wodę z komina,to tak,masz rację.Zle się sprecyzowałem.W poprzedniej wypowiedzi miałem na myśli wodę z akwarium.

Edytowane przez Sebastiano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody z akwarium spada tyle do czasu czasu aż sie pompa obiegowa nie zapowietrzy. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2019 o 02:05, Bzyk002 napisał:

Akwarium już sie tydzień kręci i zauważyłem mały problem, gdy wyłącze obieg to woda z komina i trochę z akwarium spada do sumpa i poziom wody w komorze odpieniacza podnosi sie o jakieś 3cm co za tym idzie odpieniacz zaczyna mocniej pienić na mokro. Sitko spływu w kominie mam mniej więcej w połowie a spływ mam tak ustawiony że przelewa mi sie delikatnie rewizją i dlatego tyle wody spada z powrotem do sumpa. Tak myślę czy nie podnieść sitka w górę, wtedy mniej wody spadło by do sumpa. 

Na przykładowym foto, zaznaczyłem na czerwono do jakiego miejsca chciałbym podnieść sitko. Co o tym myślicie? Zastanawiam się czy woda w kominie będzie sie dobrze mieszać jak sitko będzie tak wysoko. 

Screenshot_20191124_013544.thumb.jpg.2e6bd7d50ff3b659f9a5da49b92de340.jpg

 

Ostateczną ilość zasysanej wody regulujesz w twoim przypadku zanurzeniem lock linea. To właśnie końcówki wylotowe pod wpływem podciśnienia zaciągają wodę do sumpa.

W kwestii samego sitka spływu, to też możesz podwyższyć rurkę do połowy wysokości komina.

Edytowane przez Rastapasta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jak pompa się zapowietrzy, ona cały czas w wodzie. Tylko jak kolega wyżej. Tyle wody z akwa zleci jak głęboko dasz wyloty. ;)

A cóż ogólnie w oceanie? Kręci się już?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macie racje tylko że LocLine u mnie jest już prawie maksymalnie do góry. Sitko spływu dałem trochę wyżej i około 1cm wody w sumpie po wyłączeniu obiegu jest mniej ale to jeszcze trochę za mało do uzyskania porządnego efektu. Poprostu komora pompy jest za mała :banghead

@pawellb kręci sie już jakiś czas. Muszę porobić testy i pomału myśleć nad przesiadką. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2019 o 10:13, Bzyk002 napisał:

aż sie pompa obiegowa nie zapowietrzy. 

Chyba mowa o dwóch różnych sytuacjach.
Pompa się zapowietrzy, gdy zatkany zostanie powrót. Wtedy część wody z sumpa podniesie poziom w zbiorniku.
Gdy pompa stanie część wody ze zbiornika spłynie do sumpa. O tym ile, zadecyduje zanurzenie lockline i wysokość umieszczenia sitka spływu w kominie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle to napisałem, nie chodzi mi o zapowietrzenie pompy tylko w trakcie jej wyłączenia o zapowietrzenie wyloty.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.