Skocz do zawartości
stary173

Akwarium bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukam szukam, Ale widzę tylko stare wątki więc założę oddzielny świeży i zapytam czy są szanse utrzymać akwarium 400L bez budowy sumpa? Gdyż zwyczajnie nie mam na niego miejsca. Tylko proszę bez hejterow tylko konkretne wypowiedzi ludzi którzy np mają bez sumpa akwarium, A nie na zasadzie czytałem gdzieś albo ktoś mówił bo i ja czytałem że nie bardzo ale czasy się zmieniają i ludzi ,,eksperymentuja" i ich opini najbardziej potrzebuje. myślałem żeby zamontować 2 kubły, A odpieniacz w kominie z tylu lub jeśli nie wejdzie to porpostu w środku akwa i gozasłonić jakimś panelem.. Z góry dziękuję za kulturalne wypowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ensso dzięki ;) czyli sie da ale nie widze na kanale poczatku czyli jak co po kolei bylo montowane itp. Wiec teraz pytanie co włożyć do kubla? Dodam że mam dwa więc można to jakoś rozdzielić mam też kaskade jak by co. 

2 filtry po 1000L/h 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, stary173 napisał:

Witam. Szukam szukam, Ale widzę tylko stare wątki więc założę oddzielny świeży

no jak to tylko stare wątki,wczoraj był świeży temat "kubełek do morskiego"

tak szukam to w 2018 to są stare wątki...wczoraj śnieżyzna poczytaj.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Pani o wątek ,,kubelek w akwarium morskim po raz kolejny"??? Jeśli czytam że zrozumieniem to w tym wątku jest, ze ma być zastosowany jako filtracja dodatkowa, A ja mówię tylko o kublach jako filtracji bez sumpa i pompy. Chodzi mi że daje 2 kubły, kaskade, automatyczna dolewke i odpieniacz wewnątrz akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@stary173 :)

to jest to samo,wypełnić dwa kubły siporaxem i to wszystko,w kaskadzie możesz trzymać np media w późniejszym czasie,jak wegiel,purigen,wate itp

odpieniacze są też zewnętrzne nie musisz zajmować tym miejsca w akwarium.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubły jak pewnie wiesz sprawiają problemy przy braku zasilania. Warto wygospodarować gdzieś trochę miejsca na UPSa i podpiąć go tylko pod kubły. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, Darek85 napisał:

Kubły jak pewnie wiesz sprawiają problemy przy braku zasilania. Warto wygospodarować gdzieś trochę miejsca na UPSa i podpiąć go tylko pod kubły. 

Tak się właśnie zastanawiałem jakie musi być "bagno" w takim kuble żeby podczas braku prądu się coś tam "ukisiło". Miałem swego czasu mały filtr kubełkowy wypełniony tylko siporaxem i tak jak w sumpie co jakiś czas nim potrząsałem i o dziwo za dużo syfu w nim się nie odkładało (pewnie ze względu na dużo większy przepływ niż jest to w komorze sumpa). Natomiast gruby detrytus zbierał filtr kaskadowy z watą filtracyjną którą co 3 dzień wymieniałem. Zbiornik działał bezproblemowo. No3 około 3 Po4 0,03. 

b92c6c2bbbf5b5233b79ff46f5e1b62e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że to kwestia przepływu. Tylko że przy braku zasilania bakterie na ceramice padną z braku tlenu i to przez nie a nie zebrany w kubełku detrytus robi się problem. Kiedy zasilanie ruszy cała ta woda idzie w obieg.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Darek85 napisał:

Tylko że przy braku zasilania bakterie na ceramice padną z braku tlenu i to przez nie a nie zebrany w kubełku detrytus robi się problem. Kiedy zasilanie ruszy cała ta woda idzie w obieg.

A jak załadujesz siporax do filtra przepływowego , to przy braku prądu bakterie tam nie padną? A w kaskadzie? W sumpie, jak obieg stanie na dłużej, to bakterie nie odczują? Tyle że syf z padłych bakterii od razu trafi do wody, a nie dopiero po ponownym włączeniu filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kubełek jest szczelnie zamknięty. Kaskada czy sump ma dostęp do powietrza. Nie jestem przeciwnikiem kubełków. Uważam jednak że ich stabilne używanie jest powiązane ze stabilnym zasilaniem domu.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Darek85 napisał:

ich stabilne używanie jest powiązane ze stabilnym zasilaniem domu.

Ale to w zasadzie można o całym akwarium powiedzieć, że dłuższa przerwa w zasilaniu stanowi problem:-) Jak ktoś mieszka na wsi, gdzie zdarzają się dłuższe przerwy w zasilaniu, to tak czy inaczej musi pomyśleć o jakimś awaryjnym zasilaniu akwarium. A sporadyczne przerwy na godzinę czy dwie to nie problem, także dla kubełka.

Ale mnie bardziej chodzi o to, że z jednej strony ludzie ładują do rurek z pleksy ceramikę, adsorbery, pelety, grys argonitowy, glony spageti i co tam jeszcze się da, a z drugiej - opinie funkcjonują takie, że kubełek to zło. A czym się kubełek różni od takiej kolumny z pleksy, poza tym że jest z nieprzezroczystego plastiku i wygodniej się go otwiera oraz serwisuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Słony leszcz napisał:

Ale mnie bardziej chodzi o to, że z jednej strony ludzie ładują do rurek z pleksy ceramikę, adsorbery, pelety, grys argonitowy, glony spageti i co tam jeszcze się da, a z drugiej - opinie funkcjonują takie, że kubełek to zło. A czym się kubełek różni od takiej kolumny z pleksy, poza tym że jest z nieprzezroczystego plastiku i wygodniej się go otwiera oraz serwisuje?

na pewno podstawową różnicą jest cena te rurki z pleksy potrafią być kilka razy droższe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr przepływowy czy kubełek? bez znaczenia...jeśli braknie prądu będzie ten sam problem po 2-3godz jeśli nie będzie dostępu do powietrza,woda może już nieładnie pachnieć,a bakteria będzie umierać.

Kubełek czemu nie..pod warunkiem kontroli

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

Filtr przepływowy czy kubełek? bez znaczenia...jeśli braknie prądu będzie ten sam problem po 2-3godz jeśli nie będzie dostępu do powietrza,woda może już nieładnie pachnieć,a bakteria będzie umierać.

Kubełek czemu nie..pod warunkiem kontroli

 

 

I o to właśnie mi chodziło. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.