Skocz do zawartości
sith114

Projekt lampy led 160W docelowo hybrydy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Postanowiłem zbudować lampę ledowa 160W docelowo uzupełnią ją 2 lub 4 świetlówki t5 39W.
Lampa będzie się składać z 4 modułów równomiernie rozmieszczonych nad akwarium. Na pierwszy ogień zbuduję jeden taki moduł czyli "mała lampę 40W".

Rozmieszczenie ledów na 1 module prezentuje się następująco:
ARadNG1.png


ledy blue: https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XT-E-Royal-Blue-1W-5W-niebieska/90

ledy białe:https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XT-E-CoolNeutralWarm-White-1W-5W-biala/9 lub https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-G2-CoolNeutralWarm-White-5W-biala/65

Radiator:
https://led-byt.pl/pl/p/Radiator-aluminiowy-A5724-124x35x200mm/179

Zamierzam wykorzystać tego typu radiator. Dokładnie taki jak z linka posiadam. I zamierzam go wykorzystać przy budowie lampy 40W. (Docelowo radiator będzie dopasowany do długości akwarium - 100cm.) Do radiatora dodam wiatrak 80mm. I tu nasuwa się pierwsze pytanie. Czy i ewentualnie ile wpuszczać wiatrak w radiator? Bo np bez wpuszczania mógłbym dołożyć wentylator 120mm.

Dla zobrazowania sytuacji:

VSz6G3q.png

Następne rzecz, chciałem wyfrezować takie oto płytki z aluminium 5mm z rozmieszczeniem ledów i prowadzeniem kabli. Widziałem, ze @waldek123blau montował radiatory do płyty aluminiowej.
Dla zobrazowania sytuacji:

jwXY8qE.png

Na ten moment głównie głowię się nad montażem wentylatora do radiatora.
Co do części elektrycznej na 1 ogień pójdzie zasilacz, który posiadam 24V, 10A jakiś chińczyk ale na testy się nada potem docelowo wymiana pewnie na coś ze stajni mean well.
4 moduły na każdym 1 nitka blue, nitki białe będą łączone 4 diody z 2 modułów.  Co daje 6 nitek po 1,5A max.
Drivery led Mean Well LDD-1500L  + płyta pod nie od @magu

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zasilisz i podłaczysz diody w tym module 40w  na próbę 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Sygen napisał:

Jak zasilisz i podłaczysz diody w tym module 40w  na próbę 

2 nitki blue i white do driverów. Z tego co wyczytałem driver obsłuży od 1 do 6 sztuk ledów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, sith114 napisał:

2 nitki blue i white do driverów. Z tego co wyczytałem driver obsłuży od 1 do 6 sztuk ledów.

Ale na module masz 8 diod

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sygen napisał:

To jeśli tak to zasilacz nie obsłuży tego 24v za słaby 

Dlaczego za słaby napięcie diody podają 2,9V-3,4V czyli 3,4V * 6 = 20,4V zostaje 3,6V na spadki napięć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sith114 napisał:

Dlaczego za słaby napięcie diody podają 2,9V-3,4V czyli 3,4V * 6 = 20,4V zostaje 3,6V na spadki napięć?

Ok pomyślałem o 8 diodach bo tyle masz na module,już poprawiłem wyzej


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączenie na 1 panelu. Docelowo diody białe będą łączone po 4 w szeregu czyli z 2 paneli w jeden szereg.
ykAjKVI.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sith114 napisał:

Do radiatora dodam wiatrak 80mm. I tu nasuwa się pierwsze pytanie. Czy i ewentualnie ile wpuszczać wiatrak w radiator? Bo np bez wpuszczania mógłbym dołożyć wentylator 120mm.
Na ten moment głównie głowię się nad montażem wentylatora do radiatora.

Zastosuj jak największy wentylator i nie wpuszczaj go w radiator tylko przykręć do niego. 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza powyższym, bym jeszcze rozważył zmniejszenie prądu, a w zamian za to dołożenie kilku diód (np +2 niebieskie, +1 biała). Szkoda by było, jakby któraś drogocenna cree, smażona maksymalnym prądem, spaliła się po miesiącu czy dwóch (przy okazji wyłączając całą nitkę). Do tego też kwestia efektywności diód - im większy prąd, tym mniej światła z "wata".

Frezowanie tej płytki sobie odpuść. Zwyczajnie klej diody wprost na radiator, kablami się nie przejmuj. Jak chcesz koniecznie mieć cacy (ja to nie wiem po co, przecież i tak nie oglądasz lampy od spodu), na koniec daje się maskownicę z czarnej pleksi lub "dibondu" z wywierconymi otworami na diody, która kable zakrywa. Z resztą, właśnie @waldek123blau robił ostatnio rewelacyjne lampy, dopracowane w detalach (no, może poza tymi radiatorami:-), to możesz zerknąć w temat jego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, waldek123blau napisał:

Zastosuj jak największy wentylator i nie wpuszczaj go w radiator tylko przykręć do niego. 

Też tak myślałem 120mm wtedy wejdzie, na ten radiator.

 

5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Poza powyższym, bym jeszcze rozważył zmniejszenie prądu, a w zamian za to dołożenie kilku diód (np +2 niebieskie, +1 biała). Szkoda by było, jakby któraś drogocenna cree, smażona maksymalnym prądem, spaliła się po miesiącu czy dwóch (przy okazji wyłączając całą nitkę). Do tego też kwestia efektywności diód - im większy prąd, tym mniej światła z "wata".

Frezowanie tej płytki sobie odpuść. Zwyczajnie klej diody wprost na radiator, kablami się nie przejmuj. Jak chcesz koniecznie mieć cacy (ja to nie wiem po co, przecież i tak nie oglądasz lampy od spodu), na koniec daje się maskownicę z czarnej pleksi lub "dibondu" z wywierconymi otworami na diody, która kable zakrywa. Z resztą, właśnie @waldek123blau robił ostatnio rewelacyjne lampy, dopracowane w detalach (no, może poza tymi radiatorami:-), to możesz zerknąć w temat jego

Co do prądu 1500mA to przy 100% wysterowaniu. Już kolega @Sygen poponował zastąpienie driverów tymi o prądzie 1200mA. Temat do rozważenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Z resztą, właśnie @waldek123blau robił ostatnio rewelacyjne lampy, dopracowane w detalach (no, może poza tymi radiatorami:-), to możesz zerknąć w temat jego

Moje lampy wiszą nad akwarium i są testowane już ponad miesiąc. Jakoś nie widziałem aby temperatura tych lamp przekroczyła 42 stopnie nawet podczas największych upałów. Obecnie kształtuje się na poziomie 39 - 40 stopni. Polecam wszystkim radiatory komputerowe klejone do blachy aluminiowej. Odpada frezowanie i koszt takiego chłodzenia jest dużo tańszy. Ja miałem te radiatory za darmo więc grzechem by było nie skorzystać.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, waldek123blau napisał:

Moje lampy wiszą nad akwarium i są testowane już ponad miesiąc. Jakoś nie widziałem aby temperatura tych lamp przekroczyła 42 stopnie nawet podczas największych upałów. Obecnie kształtuje się na poziomie 39 - 40 stopni. Polecam wszystkim radiatory komputerowe klejone do blachy aluminiowej. Odpada frezowanie i koszt takiego chłodzenia jest dużo tańszy. Ja miałem te radiatory za darmo więc grzechem by było nie skorzystać.

Radiator tak jak podawałem. Będzie kupiony gotowy, a sam fakt frezowania w moim zamyśle będzie wynikał z modułowego zamysłu budowy lampy. 

Jakiego typu posiadasz te radiatory, jakiś model/link mógłbyś podac? 

Przyznam, ze co chwile mam inny pomysł ale muszę złożyć w inventorze lampe do kupy. I wtedy przemyśleć jeszcze jej finalne wykonanie. Ale nie narzekam lubię te wieczory z projektowaniem ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, waldek123blau napisał:

Moje lampy wiszą nad akwarium i są testowane już ponad miesiąc. Jakoś nie widziałem aby temperatura tych lamp przekroczyła 42 stopnie nawet podczas największych upałów. Obecnie kształtuje się na poziomie 39 - 40 stopni. Polecam wszystkim radiatory komputerowe klejone do blachy aluminiowej. Odpada frezowanie i koszt takiego chłodzenia jest dużo tańszy. Ja miałem te radiatory za darmo więc grzechem by było nie skorzystać.

:-) Spoko, jak działa to tylko się cieszyć. Po prostu uważam, że te radiatory to był najsłabszy punkt, niewiadoma, w świetnym projekcie. Pleksa cięta laserem, grawerowane "logo", każdy detal przemyślany funkcjonalnie i (co może ważniejsze) estetycznie ... i radiatorki z procesorów:-) Ale jak działa, to tym bardziej :czapkizgłów:)dla Ciebie. Z resztą, bym kolejnym nie polecał jako wzór...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, sith114 napisał:

Jakiego typu posiadasz te radiatory, jakiś model/link mógłbyś podac?

Proszę bardzo poniżej link jak sprzedasz same wentylatory to radiatory wyjdą ci za darmo:

https://allegro.pl/oferta/cooler-avc-socket-939-754-am2-amd-heatsink-fan-fv-7031330006

Moi znajomi je sprzedają - przy zakupie większej ilości można jeszcze zbić cenę!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, waldek123blau napisał:

Proszę bardzo poniżej link jak sprzedasz same wentylatory to radiatory wyjdą ci za darmo:

https://allegro.pl/oferta/cooler-avc-socket-939-754-am2-amd-heatsink-fan-fv-7031330006

Moi znajomi je sprzedają - przy zakupie większej ilości można jeszcze zbić cenę!

O dzięki niestety nie podają na aukcji wymiarów, ale tak wnioskując po budowie Twojej lampy i jej wymiarów to taki radiator ma z grubsza wymiar 80x80mm?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sith114 napisał:

O dzięki niestety nie podają na aukcji wymiarów, ale tak wnioskując po budowie Twojej lampy i jej wymiarów to taki radiator ma z grubsza wymiar 80x80mm?

80mm x 70mm x wysokość 40mm


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dylemat który mnie męczy :D
Dobór ledów i różnica miedzy cree a power led. Ale pomińmy następną gb co lepsze.
Bardziej chodzi mi o aspekt wymiany. W przypadku power ledów jeśli nie podoba nam się kolor lutownica w dłoń flaszka w rękę i jedziemy z tematem. Wymieniamy diody.
W przypadku cree jest to troche trudniejsze albo nawet bardzo utrudnione. Nie wiem czy widzieliście jak się lutuje takie diody.
Dodatkowo jako, że nie jestem człowiekiem cierpliwym szukam tylko na polskim rynku ;) Ciężko z dostępnością Cree Royal Blue 5W w sensie np led byt ma "nowszą" wersje ale jest ona 6W i prąd 2000mA co stanowi jakiś problem chyba ze szukam dziury w całym :D Jako, ze przedstawione założenia nie są sztywne kombinowałem też nad diodami Cree 3W choćby ze względu na ich różnorodność. Dostępne jest wiele kolorów od ręki.

@waldek123blau przemyśle jeszcze temat, ale taki w jednym kawałku jakoś mi pasuje lepiej :D

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie pomieszałem diody-  tzn białe mam Cree a kolory w Power Ledach. Materiał kupiłem na Aliexpress ale mnie się nie śpieszyło więc czas wysyłki nie grał aż tak dużej roli. Najpierw zakupiłem diody, drivery i płytki a w między czasie budowałem lampy czyli wklejałem radiatory, wierciłem i gwintowałem otwory, zamawiałem obudowę wcześniej projektując miejsca na wypalenie laserowe otworów. I tak czas zleciał (oczekiwałem na elektronikę 46 dni.)


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, sith114 napisał:

W przypadku cree jest to troche trudniejsze albo nawet bardzo utrudnione.

Jak weźmiesz diody już wlutowane na podstawkach, to nie będzie problemu i z cree. Kable wtedy lutujesz wygodnie do podstawki, a dopiero podstawkę kleisz do radiatora. Poza tym, że koszt ledów na taką wymianę wyższy niż w power ledach.

Że dioda jest na 2A nic nie przeszkadza zasilić ją mniejszym prądem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Jak weźmiesz diody już wlutowane na podstawkach, to nie będzie problemu i z cree. Kable wtedy lutujesz wygodnie do podstawki, a dopiero podstawkę kleisz do radiatora. Poza tym, że koszt ledów na taką wymianę wyższy niż w power ledach.

Że dioda jest na 2A nic nie przeszkadza zasilić ją mniejszym prądem.

No ta ale oderwiesz podstawkę to odchodzi ładnie z klejem itp czy potem polerka 3h. Żeby inną przykleić, chociaż mam zamiar to sprawdzić.

8 godzin temu, waldek123blau napisał:

Ja u siebie pomieszałem diody-  tzn białe mam Cree a kolory w Power Ledach. Materiał kupiłem na Aliexpress ale mnie się nie śpieszyło więc czas wysyłki nie grał aż tak dużej roli. Najpierw zakupiłem diody, drivery i płytki a w między czasie budowałem lampy czyli wklejałem radiatory, wierciłem i gwintowałem otwory, zamawiałem obudowę wcześniej projektując miejsca na wypalenie laserowe otworów. I tak czas zleciał (oczekiwałem na elektronikę 46 dni.)

Z kolorami będę kombinował ;)

Pierwsze kroki poczynione kiedyś już chciałem mieć to sobie kupiłem:
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-laboratoryjny-korad-ka3005d-0-30v-5a-8254322364?utm_source=notification&utm_medium=paymentPaidBuyer&utm_campaign=payments-notifications%3ApaymentPaidBuyer&fbclid=IwAR3_BXNtUMs3_h5b1KlDRaEpUVmUoVNU-yLzWSKM-sOLXEQuBvtUC6lJ-gs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

No ta ale oderwiesz podstawkę to odchodzi ładnie z klejem itp czy potem polerka 3h

No ale power ledy też kleisz klejem, to jaka różnica? Jak chcesz mieć super elastycznie, to wywierć otwory, nagwintuj i mocuj podstawki na śrubki, a pod spód pasta zamiast kleju. Ale to masa roboty dodatkowej. A inna sprawa, że pewnie jakiś rozpuszczalnik jest, co sobie z klejem termo poradzi. Może IPA zwykła? Strzelam tak, bo nigdy mnie to nie nurtowało specjalnie. Jak jednego power leda przegrzałem w czasie lutowania i musiałem wymienić, to bez problemu poszło zdrapanie resztek kleju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy najpierw pobawię się nowa zabawka bo na studiach to komuno beton nic dotykać nie pozwalał xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra trzeba coś zacząć działać przyznam, że zacząłem dalej kombinować i ostatecznie (tu się zacznie krzyk) padło na power ledy.

YH68bK2.png

Docelowo (mam nadzieje) w  module 6 Royal Blue, 6 Blue i 6 Białych.
Wziąłem parę rodzajów białych złoże na tych paskach po 6 w szeregu coś takiego 1 pasek blue, 1 royal blue, a białe każde na osobnym pasku i będe kobinował która kombinacja wyjdzie najlepiej. Może skończy się na różnych białych. Radiator do testów wziąłem za mały, ale przeboleje.

Daje sobie weekend na przemyślenia i dyskusje na forum. W przyszłym tyg chciałbym zamówić i montować ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie ja mam uprawnienia kaskaderskie. Nie takie rzeczy w życiu się robiło. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.