Skocz do zawartości
Gość ensso

Cyrkulacja 64L 40x40x40

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ensso

Stoję przed wyborem cyrkulacji do spsowej kotki 40x40x40. 
Poza cyrkulacja będzie oczywiście kaskada. 
Myślałem o dwóch pompach... ale totalnie nie mam pomysłu, a im więcej myślę tym większy mętlik mam w głowie. 

Z jednej strony fajnie mieć falowanie - ale czy wylot z kaskady nie będzie go zaburzał? :baby

Pierwotnie myślałem o 2x nano900... ale czy nie za mało?
2x nano1600... czy nie za dużo?
Jebao z regulacją mnie nie przekonują bo awaryjność jest większa niż Alfy Romeo ;) chociaż te nowe SOWy mają podobno już pracę modulacyjną napięcia, a nie 0-1 który podejrzewam, że je palił...
Poza tym ich cena jest na tyle duża (za 2szt), że nawet pomyślałem o Glamcora GP-02 gyre flow.
Tylko czy to już nie przerost formy nad treścią? 

Bądź tu mądry...
 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, ensso napisał:

Jebao z regulacją mnie nie przekonują bo awaryjność jest większa niż Alfy Romeo

Nie obrażaj mojej rw-8 :P

Ja bym brał jedną nano900 i jedną nano1600 bo nie zapominaj że sama kaskada będzie już też mieszać wodą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej kostce wystarczy ci kaskada i jeden sw2. A jaką kaskade planujesz, masz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
Godzinę temu, =Fresz= napisał:

Nie obrażaj mojej rw-8 :P

Ja bym brał jedną nano900 i jedną nano1600 bo nie zapominaj że sama kaskada będzie już też mieszać wodą ;)

Zawsze do usług :czapkizgłów:)

Godzinę temu, pawellb napisał:

W takiej kostce wystarczy ci kaskada i jeden sw2. A jaką kaskade planujesz, masz? 

Jeszcze nie wybrałem kaskady. Ciągle myślę która... na bank odpada fzn3. 
Kaskada będzie zasypana grysem koralowym + wata. Myślałem o Tidalu ale odpycha mnie cena - podoba wygląd i pojemność modelu 110...
Miałem NF600 Aquanova i w sumie nie mogłem na nią narzekać, a cena kilka razy mniejsza ;) Kaskada musi mieć dla mnie skimmer.

Jeśli chodzi o Jeabo to dla mnie jedynie SOW wchodzi w grę z racji zmian konstrukcyjnych, a najmniejsza to SOW4.
Tylko czy jedna pompa ładnie mi ogarnie ruch w zbiorniczku :whistle: 

Może zrobić na zasadzie (tylna ściana bo zbiornik widoczny z 3ech stron):
cyrkulacja---------------kaskada
Z lewej dmucha jebao, a z prawej wylot kaskady?

:robo:

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja komora refugium w sumpie to 50x50x30. jest tam 12cm piasku czyli mniej więcej 50l wody. Mam tam normalny przepływ przez sumpa wymuszony pompą obiegową 10k l/h na 80%. Do teo mam tam jeszcze pompe Tunze 6015. Ja do takiej kostki jak twoja dałbym dwie pompy, żeby mieć redundancję w razie awarii i tak, żeby mieć minimum 50x objętość. Więc dwa x hydor 1800 albo 2x tunze 6015 (super ciche są te pompy).


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
Godzinę temu, katani napisał:

 2x tunze 6015 (super ciche są te pompy).

Myślałem o nich z racji renomy i kultury pracy... tylko obawiałem się, że dwie o takiej mocy zrobią meksyk w zbiorniczku.
Chociaż jakby je zamontować w połowie wysokości i skierować na taflę wody? :googleye
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu 3 aquaela odpoda. Skimer możesz dorobić a naprawdę filterek niezniszczalny. Miałem ją i pracowała u mnie ponad 3lata, bez żadnej usterki. Sow4 spokojnie ogarnie. Myślę, że ona jednak będzie za mocna. Jak sw2 do 2tys litrów ma to sow4 do 4tys. Wiem, że mozna sterować ale zduszenie jej do najmniejszych obrotów i tak będzie robić wir. 

Jedna 6015 zrobi pralkę ;). Na mojej wyszła  rdza. Oczywiście nie twierdzę, że tunzaki są niedobre. Sprzęt super. A i jeszcze jedno. One są dość duże. 

 

Edytowane przez pawellb (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, ensso napisał:

że nawet pomyślałem o Glamcora GP-02 gyre flow.

dobrze pomyślałeś = zero martwych stref, pełna kontrola mocy, szybkości i kierunku, falowanie - same zalety. Jedna klasyczna pompa da ci jakiś ruch wody, moim zdaniem średnio jakościowy, dwie - już lepiej ale dużo gratów w zbiorniku.

Dlatego gyre.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sow 4 zrobi spokojnie pralkę na pełnej mocy wiem bo mam, jest cichutka to jej duża zaleta fzn3 przy niej to traktor

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, fannadil napisał:

jest cichutka to jej duża zaleta fzn3 przy niej to traktor

Ciekawe jak w niej upchniesz złoża filtracyjne, sow4 to cyrkulator a nie filtr zewnętrzny,więc nie ma co porównywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kostkę 64l i miałem SW-2 spokojnie dawała radę miałem ja skręcona prawie na minimum . Co do jakości ja akurat kupiłem na ali i sprawowała się bez zarzutu .

 

Edytowane przez max1974 (wyświetl historię edycji)

Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@dale - wiadomo, widziałem jak gyre działa w dużych zbiornikach (2szt przeciwlegle ustawione) i robi to robotę... tylko ta cena trochę mnie odstrasza do takiego maleństwa  ¯\_(ツ)_/¯ Dodatkowo właśnie sobie uświadomiłem, że przy takiej pompie w grę wchodzi ustawienie tylko pionowe w jednym z rogów bo przecież kaskada ma rurkę do zbiornika... a raczej chciałbym wszystkie trzy strony zbiornika zostawić "gołe" poza tylną ścianą. 
@fannadil - a jak to wygląda u Ciebie z ruchem w zbiorniku? w sensie odkłada Ci się gdzieś syf czy tak jak masz ją na boku ustawioną to się to "kręci" dobrze? 

Kurcze, chyba bym się skusił jednak na 1x sow4 i dołożył do tego Tidala 55/75 (1.2-1.9L pojemności na grys, a wydajność 1000-1500l/h - bo teraz zobaczyłem jak pojemny jest 110 i mija to się grubo z sensem u mnie). Po dojrzewaniu najwyżej dołożę drugą sow4 o ile zajdzie taka potrzeba i wtedy było by pompa | kaskada | pompa :ph34r: 

Tak mi się wydaje, że to najbardziej racjonalne rozwiązanie będzie w moim przypadku - ale weekend nadchodzi więc będzie czas to przemyśleć jeszcze...

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dość podobną kostkę 45x45x40,  z SW-2 byłem bardzo niezadowolony bo ruch był dość słaby, zmieniłem na OW-10 i było powiedzmy ok (pracuje na 100% - ruch falowy), ale jak korali przybyło to stwierdzam, że tak jak @dale pisał ruch jest jakościowo przeciętny, w jednych miejscach mocno wieje, w innych ledwo się woda porusza i teraz robię przymiarkę do drugiej pompy, również ze względu, jak ktoś napisał powyżej, bezpieczeństwa gdyby jedna padła. Nie wykluczam że będzie to jakieś gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 35x35x40, czyli trochę mniejszą kosteczkę. Mam kaskadę fzn3 z przepływem na max, jebao ow10 (do 4000 l/h, czyli to by było coś jak sow4) pracującą pulsacyjnie "na trzeciej kropce" (z ośmiu), ostatnio dokupiłem koralię 900.

fzn3 - trochę ciasno, trochę wrażenie tandetności, trochę głośna, ale fakt - działa bez żadnych problemów od początku (jakoś już ponad 1.5 roku). Teraz bym brał tidala 110. Co do cyrkulacji, to kaskada faktycznie duży ruch wody robi, ale bardzo przeszkadza też w ustawieniu przepływu dobrego. Będzie Ci powodowała szarpanie przy przedniej szybie i zastoiska przy tylnej.

ow10 - cichutka, żadnych problemów (ponad rok). Na maksa faktycznie robi pralkę (czasem się przydaje zrobić burzę i przedmuchać osady), ale ma regulację, tryby pracy itd, więc na pewno się nada. No ale... 2 jebałki to prawie glamorka będzie.

koralia900 - lipa. W porównaniu do jebałki to prawie nie widać efektów działania po włożeniu do wody. Do tego duża jak na wydajność, bywa głośna (wpada w jakiś rezonans czasem czy coś). No i metalowa oś - na razie włożyłem do akwa, ale będę obserwował uważnie, czy nie rdzewieje. Ja kupiłem tę pompę, bo pomimo kaskady i jebałki, nadal miałem w narożniku zastoisko. Tzn jakbym jebałkę rozkręcił na maksa, to zastoisk nie będzie, ale będzie też burza i szarpanie koralami. Więc koralia dmucha w ten jeden narożnik i jest ok. I chyba do niczego więcej się nie na da ta pompka poza właśnie punktowym poprawieniem cyrkulacji w jakiejś strefie.

Podsumowując, niezależnie od kaskady,  nie uda Ci się raczej ustawić dobrej cyrkulacji jednym cyrkulatorem. Więc od razu brał bym dwa (np jebałki, dodatkowy plus wtedy - praca synchroniczna cyrkulatorów), albo wspomnianą glamorkę (tego nie używałem, ale wszyscy piszą, że te "gyre" są super)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam kaskadę fzn3 i koralię nano. 

Kaskada cichutko, zero wibracji, hałasu. Ciasna? Wszystko się pomieściło. 

Koralia cichutka, mocna jak na ten zbiornik (ten sam co @Słony leszcz). Nie mam martwych stref, widzę że wszytko przy dnie się kręci. Może z czasem dokupię drugą ale nie chcę za bardzo nawciskać do i tak małego zbiornika. No chyba, że grzałka zejdzie poziomo na dół. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, grzegorz77 napisał:

Ciekawe jak w niej upchniesz złoża filtracyjne, sow4 to cyrkulator a nie filtr zewnętrzny,więc nie ma co porównywać.

a gdzie ja napisałem że do fzn 3 wsypie złoża? porównuje głośność, polecam czytać ze zrozumieniem

 

1 godzinę temu, ensso napisał:


@fannadil - a jak to wygląda u Ciebie z ruchem w zbiorniku? w sensie odkłada Ci się gdzieś syf czy tak jak masz ją na boku ustawioną to się to "kręci" dobrze? 
 

według mnie jest wystarczająco, na skale w zakamarkach trochę sie syfi to przedmuchuje pipetą i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FajnyRadziu a widziałeś jaki efekt dają gyre :) ? Z szacunkiem i sympatią, ale dopiero samodzielna obserwacja pozwala dostrzec różnice :)

Ja miałem w kostce 50x50x50 jedną tynze i dwa wyloty powrotne, no i też uważałem że jest ok. Potem wsadziłem gyre i było ok :)

@enssofakt, trochę kosztuje, ale jak policzysz dwie pompy zwykłe to ta różnica będzie mniejsza :), jak dodasz na szale jeszcze fakt że tu będziesz miał dwie pompy, a tam jedną to już też się liczy, Ustawienie pionowe też działa możesz dodatkowo eksperymentować z kierunkami wirników, np jeden miele wodę w prawo, drugi w lewo. Poza tym,  nie wiem czemu, ale nawet w moich dwu akwariach, gdzie gyre było na bocznych ściankach - nie rzucała się w oczy i była wizualnie akceptowalna - pewnie dlatego że była w pobliżu korony, no ale w takiej kostce, są odrobinę mniejsze proporcje, choć też myślę że będzie dobrze.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fannadil napisał:

porównuje głośność, polecam czytać ze zrozumieniem

Tylko logiczne jest aby porównywać cyrkulator do cyrkulatora,a nie filtr zewnętrzny do cyrkulatora.Ale cóż każdy kieruje się swoją logiką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dale napisał:

@FajnyRadziu a widziałeś jaki efekt dają gyre :) ? Z szacunkiem i sympatią, ale dopiero samodzielna obserwacja pozwala dostrzec różnice :)

Ja miałem w kostce 50x50x50 jedną tynze i dwa wyloty powrotne, no i też uważałem że jest ok. Potem wsadziłem gyre i było ok :)

@enssofakt, trochę kosztuje, ale jak policzysz dwie pompy zwykłe to ta różnica będzie mniejsza :), jak dodasz na szale jeszcze fakt że tu będziesz miał dwie pompy, a tam jedną to już też się liczy, Ustawienie pionowe też działa możesz dodatkowo eksperymentować z kierunkami wirników, np jeden miele wodę w prawo, drugi w lewo. Poza tym,  nie wiem czemu, ale nawet w moich dwu akwariach, gdzie gyre było na bocznych ściankach - nie rzucała się w oczy i była wizualnie akceptowalna - pewnie dlatego że była w pobliżu korony, no ale w takiej kostce, są odrobinę mniejsze proporcje, choć też myślę że będzie dobrze.

 

Pewnie masz rację. Ja na razie patrzę po swoje potrzeby i obserwuje, coś się zmieni to się dostosuję. Ale dzięki, zerknę a gyre z ciekawości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, grzegorz77 napisał:

Tylko logiczne jest aby porównywać cyrkulator do cyrkulatora,a nie filtr zewnętrzny do cyrkulatora.Ale cóż każdy kieruje się swoją logiką.

fzn3 uchodzi za bardzo cichy sprzęt więc jest bardzo dobrym popularnym punktem odniesienia ale masz racje każdy kieruje się swoją logiką tylko nie wiem co te wtręty zmieniają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, fannadil napisał:

fzn3 uchodzi za bardzo cichy sprzęt więc jest bardzo dobrym popularnym punktem odniesienia ale masz racje każdy kieruje się swoją logiką tylko nie wiem co te wtręty zmieniają

Kolego popularnym punktem odniesienia w tak małym akwarium może być koralia 900,ale na pewno nie fzn3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@FajnyRadziu może ja mam bardziej zagruzowany baniak, ale u mnie nie szło tak ustawić (kaskada + jebao), żeby nigdzie się syf nie zbierał. Idealnie to teraz widzę, bo gdzie za słabo wieje, zaraz cyjano się pojawia. Korala (niby 900 l/h) to do ow10 nawet na pierwszej kropce się nie umywa. Pierwsza - coś tam niby się woda rusza bezpośrenio przed pompą, druga - już rusza wodę w takiej kosteczce. A do tego mocowanie pompy i możliwość ustawienia kierunku - bez porównania nawet. Jebałkę łatwiej rozmontowac do czyszczenia niż koralię. No i jebałka ma oś ceramiczną. Nie wspominam o opcji sterowania, no bo za to niby płacisz więcej w jebao. No ale wiadomo, każdy ma swój gust, nie mam zamiaru nikogo na siłę przekonywać, pisałem tylko o moich wrażeniach i doświadczeniach.

Co do pojemności kaskady fzn3 - w koszyki (bez koszyków to porażka obsługiwać tę kaskadę, no i głośna staje się jeszcze bardziej) wchodzi max 1.3L siporaxu 15mm. Do tego pasek waty na wierzch koszyków i już, więcej nic nie włożysz. A jak byś chciał sobie np matrixa dosypać? Albo jakiś adsorber czy węgiel? Zaczyna się kombinowanie. Niby możesz tylko jeden koszyk ceramiką załadować, ale wtedy skały więcej trzeba dać, co w kosteczce też nie jest takie proste. Dlatego obecnie brał bym 3-litrowego tidala, żeby mieć swobodę i luz w kaskadzie.

10 minut temu, fannadil napisał:

fzn3 uchodzi za bardzo cichy sprzęt

No ja nie wiem. U mnie jest to najgłośniejszy element. Nie żebym narzekał jakoś strasznie, nie jest to hałas jakiś straszny (no chyba że coś w wibrację wpadnie, ale to się wtedy dociśnie, poruszy i jest ok), a ja jakiejś obsesji na punkcie ciszy nie mam. Ale siedząc przy akwarium - słyszy się właśnie kaskadę, przy wyłączonej kaskadzie - słychać koralię, a dopiero po wyłączeniu korali zaczyna być słychać "bzyczenie" silniczka w jebao i wentylator na lampie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, grzegorz77 napisał:

Kolego popularnym punktem odniesienia w tak małym akwarium może być koralia 900,ale na pewno nie fzn3.

jak bedę kiedyś mieć koralie 900 to się wypowiem, bazuje na tym co mam, ode mnie tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

ale to nie musisz na tak mały litraż netto wody walić 1.3l siporaxu hehehe.

Musze, nie muszę... jak dałem i teraz wyciągnę połowę, to się może coś tam wahnąć. A czy 1.3L to dużo? Nie mam odpieniacza, skały też nie mam tego "berlińskiego" 20%, bliżej 10-u. A i to co mam, to ciasno jest w akwarium. No i ja akurat mam naturalną żywą skałę, ale jak ktoś ma ceramikę sztuczną, to też takiej porowatości ona nie ma i może większego wkładu w kaskadzie potrzebować. Wreszcie, ja jednak wolę mieć zapas wszystkiego, nie bazować ślepo na danych producenta, że X gram czegoś jest na Y litrów wody. Ceramiki więcej, chemii, adsorberów mniej, niż producent sugeruje - taką mam zasadę. Tak samo z cyrkulacją - lubię mieć pokrętło, którym w razie potrzeby mogę zwiększyć moc.

Wiesz, to wszystko kwestia indywidualna, gustu. Mnie akurat się tidal podoba, układ kaskady, wykonanie, dużo bardziej niż w aquaelu. A że już mam fzn i działa, to niech sobie jest. Ale stawiając nową kostkę - brał bym tidala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.