Skocz do zawartości
Bishop358

Problem z koralami

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponownie,

 

Od kilku dni kilka moich sps-ów i euphyllia są w opłakanym stanie. Nie polipują, acra ślini się, polipy zaczynają być białe, montipora w ogóle nie polipuje a euhyllia już na skraju śmierci, straciła prawie całą tkankę.

 

ICP już zamówione jednak obawiam się że nim dostanę wyniki to będzie za późno...

Nie mam kompletnie pojęcia co się mogło stać...podawałem fitoplantkon, aminokwasy i lałem jod (przedawkowanie bardzo mało prawdopodne ponieważ na poprzednim ICP wyszły mi duże braki a podawałem wtedy o ok 30% mniej niż obecnie). 

Jedyne co się zmieniło to to że w diecie koralowców pojawił się reefpearls 3x tydzień no i....walka z glonami - odkąd podpiąłem mocniejszą lampę do Algae scrubber + zacząłem znów lać bakterie (tym razem prodibio bio digest 1 ampułka na 2 tyg) glony mocno się cofają. Na skałach jest dużo białych nitek - prawdopodobnie obumarłe glony oraz znów dorzuciłem węgiel - nie używałem od kilku miechów.

 

Na obecną chwilę przestałem lać cokolwiek. Jedynie rybki dokarmiam.

NO3 - 2mg

PO4 - niewykrywalne Hanna

temperatura waha się między 25 i 25,5

Przez wadliwy refraktometr przegiąłem trochę z zasoleniem jednak był to proces ok 3 tygodni

zasolenie 36,5

kh 9,6

mg 1450

ca 450

Zrobiłem wczoraj wcześniejszą podmiankę 10% wody ale bez efektów

Czy można jeszcze poza podmiankami zrobić coś aby poprawić im warunki zanim przyjdą wyniki ICP?

received_2396080980480529.jpeg

received_2604073472949461.jpeg

received_2433454603405221.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kH miałeś zawsze takie?

Stara zasada mówi może być ch.....wo ale stabilnie.Więc patrz jakie parametry ci się zmieniły.Najważniejsze to kH,NO3,PO4,zasolenie,Ca,Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh było kilka tygodni temu ok 8, jednak przez walnięty refraktometr podnosiłem zasolenie A że mam bogatą sól red sea coral pro to i kh skoczyło.

Czyli zasolenia nie zmniejszać aby znów parametry nie spadły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Bishop358 napisał:

Czyli zasolenia nie zmniejszać aby znów parametry nie spadły?

Ja bym wracał stopniowo do starych parametrów skoro wtedy wszystko hulało.Pamiętaj że koralowce to zwierzęta które lubią stabilne parametry do których się przyzwyczaiły. Gdzieś czytałem że algae scrubber może mieć wpływ na pH wody,więc mieszać przy nim też raczej ostrożnie.Powiem ci taką ciekawostkę że w moim drugim słodkowodnym akwarium malawi ciągle walczyłem z NO3 które było na poziomie powyżej 50 mg/l,kiedy dodałem adsorber NO3 w dobę zbiłem do poniżej 5 mg/l.Niestety pół obsady szoku nie przeżyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH to jedyny parametr którego nie mierzyłem ale teraz z ciekawości aż sprawdzę...

No u mnie tak dużych wahań NO3 nie było (maks 12 W historii tego baniaka) tymbardziej że przez glony azotany wiecznie były wyzerowane. 

Pochwal się jakiego adsorbera używałeś. 

Ja stosowałem purigen ale szczerze mówiąc to mógłbym za okno wyrzucić bo żadnego efektu nie było. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że ja mówię o słodkowodnym,ten adsorbent nie nadaje się do wody słonej.A nazywa się Purolite a520e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.09.2019 o 14:14, Bishop358 napisał:

Kh było kilka tygodni temu ok 8, jednak przez walnięty refraktometr podnosiłem zasolenie A że mam bogatą sól red sea coral pro to i kh skoczyło.

Czyli zasolenia nie zmniejszać aby znów parametry nie spadły?

Co do  soli red sea coral pro.

* sam wprowadziłem tą samą sól. Lecz wcześniej podnosiłem stopniowo Kh roztworem do 10,5. 

*Przy mix rafie zasolenie 34ppm

* Wysokiego czy niskiego kh niema  co się bać  tylko Tylko musi być stabilne.

Lecące euphillie.

* miałem niedawno ten sam problem. Było to związane z dodaniem sporej ilości korali i zbiornik się trochę rozhulał. 

* Od 5 dni podaje jod . tkanka powraca i pompuje się euphillia, caluastra widoczna poprawa.

* Jeszcze do tego wprowadzam trochę strontu .

 

Myślę  że będzie dobrze. Skoryguj zasolenie i czekaj na icp  . Zmiana lampy zwiększyła wzrost  glonów  A one lubią wyciągać dużo z wody.

Podmiany częstsze by pomogły ALE  zmieniłeś sól na wysokim kh. Więc  nie podmieniaj odrazy 30% zrób słabsze zasolenie  i nim  skoryguj zasolenie. 10% objętości zbiornika.

 

 

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Luigi napisał:

Podmiany częstsze by pomogły ALE  zmieniłeś sól na wysokim kh.

Soli akurat nie zmieniłem, zawsze takiej używałem i jestem z niej zadowolony.

Na ICP dalej czekam....ciężko stwierdzić co może być przyczyną, albo wcześniej omawiany skok KH lub mocny  niedobór któregoś pierwiastka.

Od około dwóch dni montipora i euphyllia zaczęły się lekko otwierać. Acra bez zmian.

Gdy tylko icp przyjdzie do wrzucę wyniki dla informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc są już wyniki:

-zasolenie jednak mniejsze niż mi się wydawało

-jod to największe zaskoczenie - regularnie lałem 5 x w tygodniu po 1ml (aqua medic). Wiem że jod jest bardzo lotny. Możliwe aby po kilku miesiącach otwierania większość jodu wyparowała??? 

-Bar - skąd taki wysoki wynik skoro go nie dawkuję?

-Mangan zbyt niski - pytanie czy dozować?

-analiza wykryła aluminium i kadm. Które z urządzeń może puszczać to wody te związki?

1427928556_ICP1.thumb.png.752034e6392d8f87ae7d60db4699942a.png1117982068_ICP2.thumb.png.901319012274e900b1662ef047e023c7.png1431967470_ICP3.thumb.png.0b1932764954f661ecf6ae77066b93f8.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc wczoraj kupiłem nowy jod (tym razem mocny koncetrat do metody dsr). Jeszcze wczoraj poszła pierwsza dawka +0,01 mg/l A dziś rano druga. Montipora zarweagowala od razu 

Przed laniem nowego jodu:

received_2433454603405221.thumb.jpeg.e11d70a829950a6770b7b901d8780afb.jpeg

Po wlaniu:

received_2460416370859773.thumb.jpeg.c2fa2abba42bba49e810fd6a0a18ede0.jpeg

 

Trochę podbije jeszcze NO3 tak do poziomu 2 może 3 mg aby było na dobrym poziomie z stosunku do PO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeci dzień dozowania jodu. Korale wyglądają coraz lepiej. Wszystkie oprócz akropory się otworzyły. To świadczy tylko o tym jak ważny jest jod. Szkoda tylko tej akry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acry dadzą radę. Sam dostawałem takie z brakującą tkanka. I bure. Po miesiącu będą cacy.

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Luigi napisał:

Acry dadzą radę. Sam dostawałem takie z brakującą tkanka. I bure. Po miesiącu będą cacy.

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Już jest poprawa :) Co prawda polipów dalej zero ale przynajmniej przestała się ślinić i nabiera z powrotem naturalnego niebieskiego koloru, więc może coś z tego będzię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Znów potrzebuję waszej pomocy. SPS-y i goniopora umierają w oczach. Wszystkie tracą tkankę od spodu a goniopora już w połowie zanikła. Wyniki ICP wyszły dobrze dlatego nie wiem o co chodzi...

temp stała 25,5 stopni

zasolenie 34,5 PPT

Screenshot_20191210-185205_Drive.thumb.jpg.c96921d14e1a4e10e5d30f6fdc861726.jpgScreenshot_20191210-185151_Drive.thumb.jpg.7f294b5460854b092c535c3eead0471c.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to goniopora to taki fajny Lps,  gdzie była  na piasku na skale? jakie światło i czy gonia to fluo? czy zwykła?

Ile czasu ma akwarium ? 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gonia pięknie się wyciągała. Cały czas była zakopana lekko w piachu. Cyrkulacja średnia. Światło jest dosyć mocne - ok 1,2 - 1,3 W/litr i znajduje się 40 - 50 cm nad nią (T5).

Kolor zielony fluo. 

Akwa ma ponad półtorej roku, nawet algi wapienne zaczęły ładnie rosną.

Może jakieś pasożyty? Ostatnio trochę sie nazbierało tego badziewia... Na niektórych koralach znalazłem coś takiego:

received_491495974803099.thumb.jpeg.6366ca0f670b91cb44b76576965fb09d.jpeg

received_2761926450497266.thumb.jpeg.8f9d99bfae29e2d13f60d81421b9b819.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na pierwszym zdjęciu masz pasożyta, ślimak nagoskrzelny zjadający tkankę twardych koralowców. Obok jest pełno jaj tego ślimaka.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Bishop358 napisał:

Gonia pięknie się wyciągała. Cały czas była zakopana lekko w piachu. Cyrkulacja średnia. Światło jest dosyć mocne - ok 1,2 - 1,3 W/litr i znajduje się 40 - 50 cm nad nią (T5).

Kolor zielony fluo. 

Akwa ma ponad półtorej roku, nawet algi wapienne zaczęły ładnie rosną.

Może jakieś pasożyty? Ostatnio trochę sie nazbierało tego badziewia... Na niektórych koralach znalazłem coś takiego:

received_491495974803099.thumb.jpeg.6366ca0f670b91cb44b76576965fb09d.jpeg

received_2761926450497266.thumb.jpeg.8f9d99bfae29e2d13f60d81421b9b819.jpeg

no ...to jest problem te ślimaki ciężko usunąć ,trzeba kilka razy kapać w dipie co kilkanaście dni na forum jest sporo o tym np.tutaj 

 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc, przynajmniej wiem teraz w co celować. 

A co z tą gonioporą, z jej szkieletu wystają macki, wygląda jakby coś siedziało w środku.

received_800084197103290.thumb.jpeg.198e8d0aeeee7c0267105e722b093e65.jpeg

received_1036735046674092.thumb.jpeg.6d26e7d9fe67200fc03e3aebae1b659c.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To coś to wężowidła i one mogą też drażnić goniopore.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mnie zaskoczyłeś, niespodziewałbym się że wężowidła mogą żyć w środku skał...

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jutro jadę po dipa no i korale czekają kąpiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wężowidło wciśnie się wszędzie gdzie jest możliwość a tym bardziej te drobne sztuki.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium ma chyba więcej problemów. 
1. Zielone glony... 
2. Syf w piasku... Na zdjęciu goniopory ewidentnie nie widać tam piasku, tylko zalegający detrytus. 
3. Nagoskrzelne ślimaki żywiące się spsami
4. Parametry (NO3 i PO4) przy glonach wyniki mogą być niemiarodajne.
5. Pojedynczy wynik z ICP nie dowodzi, że w ostatnim czasie któryś z parametrów znacznie się nie zmienił, a korale teraz to pokazują...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie trudno przyznać Ci racji choć w niektórych przypadkach się mylisz:

1. Glony, cyjano, dino... chyba każdy przez to przechodził. Jeżeli nie miałeś z tym problemu no to jesteś wzorem do naśladowania.

2. Czy aby napewno to detrytus? Cyrkulacja słaba nie jest i jeżeli pokarm się osiada to raczej nie tam. 

3. Nigdy nic nie przywlokłeś z nowymi szczepkami?

4. Tu się zgadzam.

5. To nie jest pojedynczy wynik ICP. Wyżej był poprzedni A jeszcze dwa wcześniejsze miały również podobne pomiary (oprócz Kh)

Nie muszę pisać że prowadzenie akwarium morskiego to wyzwanie ale jeżeli masz jakieś złote środki które prowadzą do sukcesu to podziel się, nie jeden z chęcią poczyta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 

Chciałabym podpiąć się do tematu. Mam problem z euphyllią. Polipuje w porządku ale od jakiegoś czasu ma czarne plamki. Jak mogę jej pomóc i co jej dolega? Z góry dzięki za pomoc

IMG_20191217_223707_Easy-Resize.com.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.