Skocz do zawartości
Michał28

Palitoksyna ku przestrodze.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja, jak mam wątpliwości przy Palythoa czy Zoa serwuje sobie podwójna dawkę węgla w tabletkach. Kiedyś robiłem w rękawiczkach teraz już nie. Ale zawsze staram się ostrożnie.


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, Bruce89 napisał:

Może i ma jakąś silna toksynę raczej trzeba mieć pecha żeby tak ulatniała się w powietrzu znajomy kroi te zaosy min raz w tyg nigdy nie miał żadnego zatrucia szarpał wycinał jak szynkę na chleb coś musiało być dodatkowo ze ta toksyna się tak ulotniła po całym mieszkaniu  

Zoanthusy są jednymi z najmniej groźnych i te akurat też tnę jak leci. Zoanthusy należą do grupy Zoanthidea. W tej grupie są też bardzo niebezpieczne ze względu na dużą zawartość palitoksyny inne rodzaje jak : protopalythoa, palythoa, isaurus i acrozoanhtus... I o tych właśnie tutaj mowa. Zdjęcia ich były wklejane w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, nanokaczor napisał:

Autor tematu nazwał mnie "imbecylem".

Zostaw temat, każdy chce zaistnieć.  Gość przez własne działania naraził zdrowie swoich najbliższych i swoje, albo ściemnia żeby mieć wejście na forum, pal licho, w obu wypadkach nie ma się czym chwalić - zauważyłem że spadek inteligencji jest związany bezpośrednio ze zwiększeniem się udziału internetu w życiu codziennym.

 

Ale rozbawiło mnie zarzucanie Tobie ignorancji... Niedługo i Testera będą wyzywać od nieuków :) No cóż, chyba to znak czasów.

W każdym razie, mądrzy ludzie mówią: "Nie dyskutuj z idiotą bo sprowadzi Ciebie do swojego poziomu i pobije doświadczeniem".


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.09.2019 o 20:40, nanokaczor napisał:

A czy masz jakiekolwiek dowody na to że to mityczna już palitoksyna? Pytam o naukowe dowody czyli wyniki badań?

W tym przypadku bronie Konrada bo zadał oczywiste i bardzo logiczne pytanie,czy masz na to jakieś naukowe dowody? Dla mnie,dla Konrada i pewno nie tylko, odpowiedź na to pytanie powinno być wstępem do dyskusji na temat tego konkretnego przypadku. Wcale nie negował że za zatrucie odpowiada toksyna,negował natomiast to że autor wątku na 100% przyjął że odpowiada za to toksyna.Tyle w tym temacie.Ale oczywiście bije pianę,i piszę zbędne posty,zapewne coś chce wystawić na targowisku :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A to jak Nuda

To muszę Podzielić się z moim skrytym hobby. 

A mianowicie jestem hodowcą hobbystą ostrych papryk. ( dodam że mowa jest o prawdziwych paprykach) Od Jalapeno do skorpionów i nagiej JOLKI.

Proces hodowli rozpoczynam na w grow Boxie ze względu że to nie Ameryka środkowa.

Mógłbym się rozpisywać godzinami na temat poszczególnych pasma nm w świetle na wzrost roślin.  Różnym światłem można stymulować wzrost rośliny i jej kwitnienie.

 

A wracając do palitoksyny.

 Przeprowadziłem pewien eksperyment. 

*Dwie te same sadzony jalapeno posadziłem w odmiennych warunkach.

* Zmienna było Środowisko roślin obok rosnących.

1/ Te same gatunki

2/ Odmienne gatunki  agresywne dominujące.

Zbiory 

1/ Łagodna odmiana większa.

2 /Bardzo ostra można porównać do habanero, karłowata nie mięsista.

Nasuwa się hipoteza. Poniekąd korale to też rośliny. Czy poziom palitoksyny nie winnika z poziomu stresu korala i środowiska w którym się rozwija?

Dziękuje i pozdrawiam .     

  

 

Przede wszystkim to nie korale ale to co napisał Konrad bruzdnice produkują PTX. To że nie każde zoa, palytozoa mają tą toksynę to prawda. To że nie ma jej w grzybach ze sklepów czy w akwariach domowych nie jest prawdą. To że znane są kliniczne przypadki zatruć po pracach w akwarium to prawda. To że nie słychać było o śmiertelnym zatruciu po pracach w akwa to prawda. Na ten temat jest tak dużo opracowań naukowych włącznie z badaniem np wpływu na pracę serca i problemów kardiologicznych, że każdy może sobie wyrobić opinie czy warto ryzykować czy nie warto. Teksty w stylu ja kroje od 10 lat i nic mi nie jest, traktuje jak przechodzę od 10 lat na czerwonym świetle i nic mi nie jest. Ta sama logika. A co kto zrobi z tą wiedzą to jego osobista sprawa.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, grzegorz77 napisał:

Wcale nie negował że za zatrucie odpowiada toksyna,negował natomiast to że autor wątku na 100% przyjął że odpowiada za to toksyna.

Jak nie toksyna co innego mogło podtruć całą rodzinę przy usuwaniu palythoa ze skały? :P ten wiatr ze wschodu? :P 

Dziwne kurde zaklinanie rzeczywistości w przypadku kiedy i inni ludzie mieli wypadki przy tych koralowcach. 

Ostatnio zauważyłem też że modne jest wśród ludzi internetów szukania spisków :P płaska ziemia itp. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, VDR napisał:

Przechodzenie na czerwonym świetle nie jest niebezpieczne. W dalszym ciągu nic nam nie grozi, dopóki nie trafimy na rozpędzonego tira. Make my day. Jak zawsze Konrad, jeśli chodzi o temat palitoksyny :D

I dla mnie to jest kwintesencja. Bo Pan Konrad na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia bagatelizuje fakt istnienia palitoksyny w niektórych koralach... jednak cholernie rażące dla mnie jest to, że młody morszczak odczytuje to jako:

"Doświadczony gość powiedział, że to bzdura, nie da się zatruć"

Możecie być sobie po której tam chcecie stronie barykady, ja stoję z boku i patrzę na efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, =Fresz= napisał:

Jak nie toksyna co innego mogło podtruć całą rodzinę przy usuwaniu palythoa ze skały?

Po pierwsze to cała rodzina wraz z psem nie usuwała palythoa ze skały.A po drugie to nie wiem co,ale nie twierdzę jak większość że odpowiada za to na 100% ta konkretna toksyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, grzegorz77 napisał:

Po pierwsze to cała rodzina wraz z psem nie usuwała palythoa ze skały.A po drugie to nie wiem co,ale nie twierdzę jak większość że odpowiada za to na 100% ta konkretna toksyna.

Jakbyś przeczytał pierwszy post dokładnie to byś wiedział jak wyglądał proces tego usuwania :D a jak chcesz mocno poczuć zapach zdychającego koralowca to wystarczy nawet mała szczepeczka żeby Ci całe mieszkanie zasmrodziła, to tak porównując skalę/wielkość do tej skały z jego palythoa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, VDR napisał:

Przede wszystkim to nie korale ale to co napisał Konrad bruzdnice produkują PTX. To że nie każde zoa, palytozoa mają tą toksynę to prawda. To że nie ma jej w grzybach ze sklepów czy w akwariach domowych nie jest prawdą. To że znane są kliniczne przypadki zatruć po pracach w akwarium to prawda. To że nie słychać było o śmiertelnym zatruciu po pracach w akwa to prawda. Na ten temat jest tak dużo opracowań naukowych włącznie z badaniem np wpływu na pracę serca i problemów kardiologicznych, że każdy może sobie wyrobić opinie czy warto ryzykować czy nie warto. Teksty w stylu ja kroje od 10 lat i nic mi nie jest, traktuje jak przechodzę od 10 lat na czerwonym świetle i nic mi nie jest. Ta sama logika. A co kto zrobi z tą wiedzą to jego osobista sprawa.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

To czy są palitoksyny to myślę że nikomu nie trzeba uświadamiać. Tak jak @fresz słusznie wspomniał o pod gatunkach  tak zwanych zao , większość ludzi wrzuca je do jednego wora.

Przepraszam że, wtrącił temat papryczek. Ale był to temat zaczepny.

Związany z adaptacji korali do środowiska, zarówno zmiennego.

Moje Pytanie brzmi. Czy zostały przeprowadzone badania naukowe na zmiennej poziomie palitoksyny. Biorąc pod uwagę ten sam gatunek ,lecz odmienne środowisko i poziom stresu?  

 

 

Edytowane przez Luigi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, =Fresz= napisał:

Trochę bardziej naukowo :P strona 514 - zatrucia palitoksyną objawy itd.

http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-8-2012/510-518.pdf

 

są świeższe case study

https://www.researchgate.net/publication/326740367_Aerosolized_palytoxin_toxicity_during_home_marine_aquarium_maintenance

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099280/

 

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Luigi napisał:

Moje Pytanie brzmi. Czy zostały przeprowadzone badania naukowe na zmiennej poziomie palitoksyny. Biorąc pod uwagę ten sam gatunek ,lecz odmienne środowisko i poziom stresu? 

Jeśli pytasz ogólnie to tak - naukowcy badają tę toksynę od dłuższego czasu i jest sporo opracowań naukowych na temat. A tak już całkiem zmieniając temat - jakie znaczenie ma czy objawy po czyszczeniu skały z palythozoa wywołał PTX, punku panku, jad kiełbasiany czy cokolwiek innego ? Szczerze mało mnie interesuje co to dokładnie było, bardziej mnie interesuje - że po miał konkretne problemy zdrowotne. Można zaklinać rzeczywistość, wierzyć w szeptuchy, wiejskie wróżki - ale zdrowa logika mi podpowiada - że jeśli, któraś tam osoba z kolei pisze, że po "zabawach" z konkretnymi koralami miała dolegliwości zdrowotne to ja osobiście wole nie ryzykować i nie sprawdzać czy to tylko zbieg okoliczności czy jednak nie.

Pomijając kompletnie już fakt, że większość tych grzybów jest po prostu brzydka.

I jeszcze jedna uwaga - skoro to jest taki wymysł i żaden problem to po kiego rządowe strony np. w Australii zamieszczają tego typu informacje:
https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/healthy+living/protecting+your+health/your+home/palytoxin+poisoning+marine+aquarium+safety


A co do papryczek - teoretycznie w domu mam nasiona Carolina Reaper ;)  Teoretycznie bo takie kupowałem ale co dostałem nie wiem ;)


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

PlTX została wyizolowana w latach 70- tych XX wieku z koralowców z rzędu ukwiałków (Zoanthida), tj. Palythoa toxica i P. tuberculosa. Wygooglujcie je sobie i porównajcie z fotami swoich piękności :P ja też je miałem i SU1 też. 

Czyli już kope lat temu wiadomo było że coś jest na rzeczy ale to i tak za mało dla co poniektórych :P 

I jak widzicie jest też dużo świeższych publikacji na ten temat. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

PlTX została wyizolowana w latach 70- tych XX wieku z koralowców z rzędu ukwiałków (Zoanthida), tj. Palythoa toxica i P. tuberculosa. Wygooglujcie je sobie i porównajcie z fotami swoich piękności :P ja też je miałem i SU1 też. 

Czyli już kope lat temu wiadomo było że coś jest na rzeczy ale to i tak za mało dla co poniektórych :P 

I jak widzicie jest też dużo świeższych publikacji na ten temat. 

A wpadli na to zaciekawieni pewna legendą, w której okazało się, że ziarnko prawdy chyba jest ;)
To jeszcze jeden link na takie podsumowanie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4771986/


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w swej karierze morskiej usunałem wiele kilogramów koralowców, które były toksyczne...

w akwarium trzymam strzykwę, nie wyjąłem dwukrotnie padniętej dolabelli z akwarium

i ja i obsada przeżyły, a nawet nie zauważyłem niczego niepokojącego

najbardziej wystraszylem sie, gdy chciałem wyeliminować w domu ceramiczną kopułkę porośniętą palythoa - wyślizgnęła się z rąk i roztrzaskała przy noworodku. Dziecko przenioslem do innego pomieszczenia, a mieszkanie wywietrzyłem. To samo czynie przy usuwaniu niechcianego życia z baniaka - zachowuje podstawowe BHP - otwarte okna, staram sie nie robić tego w upały, nie masakruje korali a zdejmuje je ze skał. Na koniec myję dokładnie ręce. Gdybym nie nosił okularów zakładałbym ochronne. Staram się też nie wkładać łap do baniaka, gdy są skaleczone. 

najbardziej "podobają" mi się historie, gdy ktoś próbuje wygotować skałę :D Ryzyko powodzenia zatrucia zwiększa się gwałtownie :) 

dużo zdrówka i radości z hobby wszystkim :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie, gdyby autor tematu wiedział jak postąpić z tym koralowcem to by nie wiedział co to znaczy zostać podtrutym palitoksyną ;) a zachował się bardzo nieodpowiedzialnie tym bardziej że miał już raz nauczkę i jest świadomy swojej i tu cytat "głupoty".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:

Dokładnie, gdyby autor tematu wiedział jak postąpić z tym koralowcem to by nie wiedział co to znaczy zostać podtrutym palitoksyną ;) a zachował się bardzo nieodpowiedzialnie tym bardziej że miał już raz nauczkę i jest świadomy swojej i tu cytat "głupoty".

I jednocześnie by nie było więcej takich autorów nie hołdujmy piewcom teorii spiskowych o zmiennym IP, bagatelizujących istotne ryzyko... Bo mają za sobą lata doświadczeń z "kilkoma gatunkami".

Nie promuję też usunięcia wszystkich "zoa" z akwarium, podchodźmy z szacunkiem, zasadami BHP i świadomością ryzyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
6 godzin temu, Raffy14 napisał:

Ciekawe jest to, że ci którzy propagują lpsy, spsy, miękkie typu sarco nie mają takich doświadczeń. A o palitoksynie, aż huczy -  stanach całe rodziny łącznie z psami trafiały do szpitala gdy np. Wyciągnęli za długo skałkę z palythoa poza akwarium.

 

Acropory też są toksyczne >>> TAK KORALE SPS SĄ TOKSYCZNE, makroglony są toksyczne, ryby, dino, cyjano, bakerie w DSB - ba - nawet popularne w akwarystyce kiryski wytwarzają toksyny i tak dalej.... W ogrodach i w doniczkach rośnie masa toksycznych roślin do okoła są toksyczne grzyby. Toksyny są wszędzie wokół nas.

Natomiast sprawa palitoksyny tkwi w psychice ludzkiej a nie w zatruciu tą konkretną toksyną. ktoś kiedyś napisał tekst i ludzie się nim sugerują przez uznanie tego bez źródłowego popularnego tekstu za prawdę objawioną. Mam objawy --- nic to napewno palitoksyna... A dowody - po co dowody przecież czytałem tekst w internetach... Po co badanie - przecież to prawda - po co drążyć temat - w końcu w internecie jest tylko prawda... A ten co ma inne zdanie jest imbecylem... Czy forum pozwala na łamanie kodeksu karnego? Widać chyba pozwala.

A ja tnę palythoa od lat, w zamkniętym pomieszczeniu i nie miałem nigdy żadnych objawów.... 

 

Sprawa playthoa pokazuje jak ludzie są podatni na propagandę i tyle. Uwierzą we wszystko - tylko trzeba to odpowiednio podać.

 

A ile jest innych podobnych głupot na forum??? Setki tysiące? W każdym temacie na tym forum spokojnie znajdę kilka mitów, które są kompletną głupotą i to bez większego problemu - ot tak...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nano kaczor masz podane case study konkretne przypadki zatrucia szukac jeszcze, za malo? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

14 minut temu, nanokaczor napisał:

Acropory też są toksyczne, makroglony są toksyczne, ryby, dino, cyjano, bakerie w DSB - ba - nawet popularne w akwarystyce kiryski wytwarzają toksyny i tak dalej.... W ogrodach i w doniczkach rośnie masa toksycznych roślin do okoła są toksyczne grzyby. Toksyny są wszędzie wokół nas.

Natomiast sprawa palitoksyny tkwi w psychice ludzkiej a nie w zatruciu tą konkretną toksyną. ktoś kiedyś napisał tekst i ludzie się nim sugerują przez uznanie tego bez źródłowego popularnego tekstu za prawdę objawioną. Mam objawy --- nic to napewno palitoksyna... A dowody - po co dowody przecież czytałem tekst w internetach...

 

I dlatego np. o barszczu Sosnowskiego ciągle głośno. Pewnie też poparzenia tą rośliną tkwią w psychice :D   Widzisz cały Twój wywód można zamknąć jednym zdaniem, bardzo trudno dotrzeć do case study przypadków zatruć po łamaniu acropor a w przypadku zoa/palytozoa tak i to bez większego problemu.  I to jest wystarczające by ostrzegać ludzi by wiedzieli z czym mogą mieć do czynienia (podobnie jak z barszczem Sosnowskiego).

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, VDR napisał:

 

I dlatego np. o barszczu Sosnowskiego ciągle głośno. Pewnie też poparzenia tą rośliną tkwią w psychice :D   Widzisz cały Twój wywód można zamknąć jednym zdaniem, bardzo trudno dotrzeć do case study przypadków zatruć po łamaniu acropor a w przypadku zoa/palytozoa tak i to bez większego problemu.  I to jest wystarczające by ostrzegać ludzi by wiedzieli z czym mogą mieć do czynienia (podobnie jak z barszczem Sosnowskiego).

W punkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.