Skocz do zawartości
Mat_Mat

Jak to jest z tą temperaturą w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo,

Nurtuje mnie cały czas temat: Temperatura. Naczytałem się trochę o tej idealnej temperaturze wody w akwarium lecz ciągle brakuje mi informacji, żeby postawić kropkę nad i. A więc jaka waszym zdaniem jest ta idealna temperatura w akwarium ( konkretnie pytam pod siebie ) dla korali LPS, ukwiałów i miękasów, jednocześnie współgrająca dla ryb i bezkręgowców. Taki zbiornik postawiłem i obecnie sobie dojrzewa. Niebawem przyjdzie czas na pierwsze zasiedlenie koralami ale przed tym chcę ustalić temperaturę (mam chłodziarkę z grzałką ) i się jej trzymać. Czytałem tu na forum relacje z wyprawy do indonezji i była w niej zawarta rozmowa z właścicielami farm korali, którzy mówili, że do szybkiego przyrostu korali umieszczają je w tej części wyspy, gdzie temperatura wody jest powyżej 25 stopni, do wybarwienia natomiast przenoszą je tam gdzie woda jest lekko powyżej 23 st.

Nigdy nie byłem na rafie ( australia, indonezja, egipt itp. ) bo bym chyba tam siedział i mierzył parametry cały czas :D LPS'y rosną w naturze na większych głębokościach? niż np. acry więc na logikę musi być tam chłodniej pytanie ile tam jest stopni wie ktoś? Jak te temperatury się mają w Indonezji a jak w Australii gdzie korale są pięknie wybarwione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dam głowy ale wydaje mi się, że z tymi temperaturami i wzrostem/wybarwianiem się jest chyba odwrotnie.

Chłodniejsze wody są bardziej obfite w plankton więc koralowce mają więcej żarełka i szybciej rosną.

Natomiast w cieplejszej wodzie odżywianie jest już bardziej ze światła czyli z zooksanteli więc są lepiej wybarwione :)

No chyba, że się mylę.

Odnośnie temperatury natomiast to staram się oscylować w okolicy 26C


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjmuje się za optymalne 25-26 st, jednak znajdą się też tacy co mają więcej i mniej. W sklepach internetowych przy opisie zwierzaka znajdziesz informację o temperaturze. Spora część ryb ma w opisie 23st.

Nie dawno była ankieta na ten temat i najwięcej głosów było na 25 st.

Najważniejsza jest stabilność temperatury a nie to czy 23 czy 26 st. Ma być stała bo życie nie lubi nagłych zmian.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, montymick napisał:

Nie dam głowy ale wydaje mi się, że z tymi temperaturami i wzrostem/wybarwianiem się jest chyba odwrotnie.

Chłodniejsze wody są bardziej obfite w plankton więc koralowce mają więcej żarełka i szybciej rosną.

Natomiast w cieplejszej wodzie odżywianie jest już bardziej ze światła czyli z zooksanteli więc są lepiej wybarwione :)

No chyba, że się mylę.

Odnośnie temperatury natomiast to staram się oscylować w okolicy 26C

Pytanie co masz na myśli lepsze wybarwienie. Bo im przykładowo koral ma więcej światła tym jest jaśniejszy bo ma mniej zeoksanteli. Te słynne pastelowe kolorki to tez ich mniej. Z tego co obiło mi się o uszy to więcej zeoksanteli i spsy wpadają w te kochane przez nas brązy ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W niższych temperaturach metabolizm wszystkich organizmów żywych zwalnia, korale wolniej rosną, ale i mniej energii potrzebują. Więc przy tej samej ilości światła, potrzebują mniej zooksanteli do zaspokojenia potrzeb energetycznych, co może skutkować lepszym wybarwieniem (ale to tylko takie moje gdybanie).

W cieplejszej wodzie wszystko toczy się szybciej, korale więcej energii pobierają (wiec i zooksanteli potrzebują więcej) co przekłada się na szybszy wzrost. Dodatkowo, sama kalcyfikacja w wyższych temperaturach zachodzi łatwiej, mniejszego wydatku energii od koralowca wymaga, co jeszcze dodatkowo przyśpieszy wzrost sps i lps. Generalnie, w wyższej temperaturze bardziej bujnie będzie się wszelkie życie rozwijać, ale też i ryzyko różnych infekcji, uszkodzeń tkanki itp... będzie większe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć w internecie ( może słabo szukam ), konkretnych opracowań naukowych na temat tej temperatury dla konkretnej grupy koralowców ( np. LPS ). Jedynie fajne informacje od ( chyba właścicieli tego forum ), że dla wybarwienia korali lepsza jest niższa temperatura ( np. zimne prądy niosą dużo jedzenia ), ciepła natomiast do bardzo szybkiego wzrostu korali. Moje przypuszczenia biorę na logikę a ona mówi mi, że skoro najładniejsze ryby ( najbardziej wybarwione ) i korale LPS są z głębszych wód, to jest to środowisko które im sprzyja bo natura jak wiemy głupia nie jest. Dalej idąc tym myśleniem, np.anthias ventralis który jest prześliczny, bytuje na bardzo dużej głębokości i:

  1. Jest zdrowy bo pasuje mu zimniejsza woda bogata w jedzenie,
  2. Jest wybarwiony intensywnie bo światła tam jest mało a to zmusza tkankę do produkcji ( czegoś tam co odpowiada za wybarwienie  )

Z koralami typu LPS wydaje mi się podobnie. Pierońską rolę będzie dla nich odgrywała i temperatura ( zimniejsza ale jaka naukowo? ) i światło. Jakie zależności można zastosować dla uzyskania najlepszych wyników np. zimniejsza woda ale więcej światła lub cieplejsza woda ale mniej światła albo też na logikę zimniejsza woda i mniej światła. To są pytania póki co dla mnie bez odpowiedzi. Trzeba by się chyba zabawić niestety i obserwować co się dzieje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu wyniki ankiety z innego forum: https://www.reef2reef.com/threads/best-temp-for-your-reef.289099/ (preferowane jest 78F czyli ok 25,5C).

a tu (głównie na dole strony) nieco informacji na ten temat: https://reefbuilders.com/2017/07/24/what-temperature-is-too-hot-for-a-reef-aquarium/#

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Reefbos napisał:

Tu wyniki ankiety z innego forum: https://www.reef2reef.com/threads/best-temp-for-your-reef.289099/ (preferowane jest 78F czyli ok 25,5C).

a tu (głównie na dole strony) nieco informacji na ten temat: https://reefbuilders.com/2017/07/24/what-temperature-is-too-hot-for-a-reef-aquarium/#

 

@Reefbosdzięki za linki. Z tej informacji można wyczytać dalej tylko tyle, że SPS wolą wyższą temperaturę a LPS dużo niższą. Gość skupia się na rafie mieszanej i faktycznie w 80% zbiorników właśnie taka rafa jest przez nas budowana stąd ankieta i wskazanie temperatury na poziomie 25,5C. Ja natomiast szukam informacji jaka konkretnie temperatura występuje na głębokości w której bytują korale LPS. Padła sugestia aby była to temperatura 24 stopni jeżeli w akwarium występuje przewaga korali LPS. Nie ma nic o tym jaka jest konkretna temperatura tylko dla LPS :) Zaryzykuje stwierdzenie, że może być to nawet poniżej 23C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mat_mat jak jesteś taki dociekliwy po przeszukuj sobie nature, ncbi i publikacje, większość trzyma w okolicy 25 stopni i jest ok, po co tu kombinować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temu też warto się przyjrzeć. Są tam dane nie tylko powierzchniowe. Można na to nałożyć dane o głębokościach występowania LPS.

http://data.aims.gov.au/aimsrtds/yearlytrends.xhtml

a tu, przy okazji, w dwóch tabelach przy końcu strony masz temperatury powierzchniowe min i max dla Wielkiej Rafy 

https://seatemperature.info/great-barrier-reef-water-temperature.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na forum w galerii jest zbiornik na wodzie z morza koralowego i z koralowcami (acropory, acany) z tegoż zbiornika wodnego. Właściciel pisał że temperatura wody to około 20-21 stopnie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.