Skocz do zawartości
Kiks

Skała

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pozostało mi około 4kg "żywej" martwej skały. Akwarium działa i myślę że czuje się świetnie. Przyszedł czas na szczepki czy mogę użyć tej skały ( sucha w reklamówce) czy jakoś ją przygotować ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłup, niech poleży trochę w RO z cyrkulatorem i myślę że śmiało możesz użyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrusz ją na mniejsze kawałki, wymocz i wyszoruj jak do przygotowania do zalania akwarium i daj ją (nie wszystko na raz) do sumpa i niech tam sobie leży. Jak będziesz potrzebować podstawki wyciągasz kawałek i go używasz.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawki z łupanej skały to raczej średni pomysł ,chyba ze ja potniesz tak żeby miała podstawę równą ,bo inaczej ciężko ja będzie postawić na czyms twardym ,na piasku może i zda egzamin ale nie ma to jak typowe podstawki .Takie podstawki możesz zrobić sam.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak będzie chciał większą szczepkę przykleić do skały głównej to na takiej naturalnej wygląda o niebo lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, niwre37 napisał:

Podstawki z łupanej skały to raczej średni pomysł

Ja głównie używam skały do podstawek. Wygląda naturalnie, a z przyklejeniem takiej podstawki do skały w akwarium raczej nie jest problemem. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, FajnyRadziu napisał:

No ale jak będzie chciał większą szczepkę przykleić do skały głównej to na takiej naturalnej wygląda o niebo lepiej

Popieram. Szczepeczki na takich "podstawkach" z naturalnej skały wyglądają o niebo lepiej. A i przykleić do skały je łatwiej, nierówności podstawki jakoś tam wpasowujesz w nierówności skały i całość trzyma się solidnie. Co innego z płaską jak stół i tak samo gładką powierzchnią podstawki "sztucznej" - po klejeniu słabo się to trzyma skały i wystarczy, że pustelnik zaledwie przez chwilę się zainteresuje taką podstawką, i już szczepka leży. Nie mówiąc już o tym, że taki płaski "placek" przyklejony do skały wygląda bardzo nienaturalnie. Może tylko dla szczepkarzy takie sztuczne podstawki są lepsze, bo można je na półeczkach lub kracie w równe rządki ustawiać.

Co do martwej "żywej" skały na podstawki - po rozłupaniu można kawałki jeszcze karczerem potraktować, a dopiero potem na płukanie w rodi lub solance.

3 minuty temu, norbi2222 napisał:

Ja głównie używam skały do podstawek. Wygląda naturalnie, a z przyklejeniem takiej podstawki do skały w akwarium raczej nie jest problemem.

O właśnie, kolega był szybszy:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, norbi2222 napisał:

Ja głównie używam skały do podstawek. Wygląda naturalnie, a z przyklejeniem takiej podstawki do skały w akwarium raczej nie jest problemem. 

to równie dobrze można przykleić szczepke do skały i nie bawić się w podstawki .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, niwre37 napisał:

to równie dobrze można przykleić szczepke do skały i nie bawić się w podstawki .

Oczywiście, że można. Jednak przestawienie przyklejonego korala w inne miejsce jest nieco problematyczne. Każdy ma prawo wyboru...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klejenie korali bezpośrednio do skały to nie takie proste. Poza tym przewaga podstawki jest taka że nigdy nie wiadomo gdzie koralowi będzie dobrze i można go zawsze przestawić. Ja korzystam z podstawek ze skały "macierzystej". Jak koral się zaaklimatyzuje ląduje na nowej podstawce ze skały wymoczonej w sumpie. Świetnie się komponuje z resztą skały, mogę przestawić korala kiedy chce bo nierówności podstawki prawie zawsze da się wpasować w nierówności skały. Tylko dwa korale musiałem przykleić bo jeżowiec uparcie testował stabilność ich ułożenia :).


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.