Skocz do zawartości
chwialek

Bezpieczeństwo i Higiena obsługi akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

Po dzisiejszej dyskusji odnośnie propagacji Palythoa wydaje mi się sensowne utworzenie takiego tematu, nie wiem czemu ale dotąd nie natrafiłem na jednoznaczne określenie BHP obsługi naszych solniczek...

O czym należy pamiętać podczas obsługi naszych solniczek.

1. Używaj rękawic ochronnych, chwytaków, skrobaków gdy nie ma potrzeby nie ładuj rąk do akwarium.
2. Przed i po obsłudze akwarium morskiego zawsze umyj ręce. Przed czystą wodą po wodą z detergentem.
3. Staraj się nie wdychać oparów jakie wydzielają się ze skały i z koralowców. Podczas prac na żywych organizmach zapewnij w pomieszczeniu odpowiednią wentylację.
4. Dezynfekuj wszelkie zacięcia, skaleczenia powstałe podczas prac przy akwarium morskim, a najlepiej staraj się ich unikać.
5. Koralowce nie służą jako pokarm.
6. Utrzymuj zwierzęta domowe z dala od słonej wody, spożycie solanki może u nich wywołać objawy chorobowe, lub wywołać wymioty.
7. Pamiętaj iż słona woda doskonale przewodzi prąd, w związku z czym kontroluj przewody zasilające które mają bezpośredni kontakt ze słoną wodą. Guma izolująca z czasem skrachcieje i przestanie być izolatorem. Przed zamoczeniem rąk najbezpieczniej będzie wyłączyć sprzęt zasilany 230V.
8. Paruje tylko i wyłącznie słodka woda, ale w powietrzu unosi się również "mgiełka" zawierająca drobinki soli. W związku z czym na bieżąco obserwuj gniazda zasilające sprzęt akwariowy. Gdy stwierdzisz nadpalenie lub nadtopienie takiego gniazda bezwzględnie je wymień.
9. Propagację korali przeprowadzaj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, stosuj rękawice ochronne, maskę oraz okulary. Jeśli masz jakiekolwiek obawy odnośnie dzielenia koralowców lepiej odpuść temat, lub poproś zaprzyjaźnionego akwarystę aby wyjaśnił Ci co i jak należy wykonać aby nie ucierpiał żaden z podopiecznych czy też domowników.
10. Pamiętaj iż zakładając akwarium morskie podjąłeś się opieki nad zwierzętami objętymi ochroną prawną. Są to zwierzęta egzotyczne - dlatego przed ich zakupem postaraj się zdobyć wszelkie informacje dotyczące ich wymagań życiowych.
11. Koralowce przed zasiedleniem w baniaku dokładnie obejrzyj, przeprowadź aklimatyzację, poddaj kąpieli mającej na celu usunięcie pasożytów i najlepszym wyjściem była dalsza domowa kwarantanna.
12. Ryby przed zakupem zapoznaj się z ich wymaganiami, w sklepie obserwuj czy nie mają zmian chorobowych, dowiedz się od sprzedawcy jak najwięcej informacji, kiedy ryba przyjechała, jakie parametry są utrzymywane w zbiornikach, czy była przeprowadzona kwarantanna, z jakiego regionu ryba została zaimportowana, czy była odrobaczana, jakimi mrożonkami są karmione, czy jedzą, poproś o nakarmienie, obserwuj i świadomie wybierz osobnika którego zakupisz. Jeśli nie jesteś przekonany co do jakości i zdrowotności ryby to odpuść temat - będzie jeszcze okazja. W domu aklimatyzacja i podobnie jak to ma miejsce w przypadku koralowców kwarantanna (wiem iż mało osób ją posiada)
13. Nie pij wody z akwarium.
14. Dla bezpieczeństwa podopiecznych nie przekraczaj zalecanych dawek preparatów najlepiej rozpocznij od 1/4 dawki zalecanej. Dawki te są czasami przeliczane na w pełni obciążony system. Czytaj dokładnie co dozujesz i miej świadomość iż te same produkty występują pod różnymi nazwami. Przed użyciem przemyśl czy twoje akwarium potrzebuje kolejnego super polepszacza. Obserwuj baniak i nie wprowadzaj zbyt dużej liczby zmian równocześnie.

Jeśli macie jakieś sugestie to chętnie uzupełnię ten materiał. 
Jeśli był już taki temat na forum to administrację proszę o usunięcie obecnego.

Osobiście staram się unikać wlewania wody w której ryba/koralowiec był transportowany. Zbierając informacje co kupujemy i czego wymaga czytajmy ze zrozumieniem, niektóre osobniki nie powinny być wystawione na działanie powietrza.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 .Nie pij wody z akwarium 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium morskie to spore obciążenie jako odbiornik prądu . Powinno mieć oddzielny bezpiecznik jak i również obowiązkowe zabezpieczenie różnicowoprądowe .

Mając małe dzieci musimy zabezpieczyć dostęp do sumpa .

Regularna konserwacja wszystkich urządzeń akwarystycznych pozwoli uniknąć wielu kłopotów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Wy tak na poważnie?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15.... zlikwiduj akwarium .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15. Zabezpiecz (np zamkiem) miejsce przechowywania chemii do akwarium oraz narzędzia (skalpele, noże, skrobaki z żyletką czy co tam jeszcze ktoś ma). To wszystko są raczej niebezpieczne rzeczy dla niewtajemniczonego, a w szczególności - dla dzieci.

16. Pamiętaj o prawie murphiego, czyli że jeśli coś może pójść nie tak, to jest duża szansa, że kiedyś tak właśnie się sprawy potoczą. Nie zakładaj rzeczy typu: "przecież nikt tam palca nie włoży", "ta szyba przecież się nie stłucze", "nie ma szans, żeby woda się wylała z akwarium"... Nie popadając w skrajność, staraj się wprowadzać zabezpieczenia na różne dziwne sytuacje, które są możliwe, choć mało prawdopodobne. Ewentualnie, świadomie kalkuluj ryzyko, dobierając poziom zabezpieczeń do potencjalnych skutków awarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludzie nie dajmy się ogłupić,rękawiczki to może przy dzieleniu koralowców,ale przy wkładaniu do akwarium rąk?Te rękawiczki musiały by być po samą pachę,raz zastosowałem,woda wlała się do rękawiczki i tyle z niej pożytku.We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.Gdyby ten wątek przeczytała moja żona to akwarium mógłbym założyć ale za jakieś 20 lat,jak dzieciak podrośnie.A do akwarium to najlepiej z maską gazową i w szczelnym kombinezonie.Na głupotę nie ma lekarstwa i choć byście nie wiem ile instrukcji bhp napisali i tak się znajdzie "mądry" co będzie chciał je obejść.:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, grzegorz77 napisał:

Ludzie nie dajmy się ogłupić,rękawiczki to może przy dzieleniu koralowców,ale przy wkładaniu do akwarium rąk?Te rękawiczki musiały by być po samą pachę,raz zastosowałem,woda wlała się do rękawiczki i tyle z niej pożytku.We wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.Gdyby ten wątek przeczytała moja żona to akwarium mógłbym założyć ale za jakieś 20 lat,jak dzieciak podrośnie.A do akwarium to najlepiej z maską gazową i w szczelnym kombinezonie.Na głupotę nie ma lekarstwa i choć byście nie wiem ile instrukcji bhp napisali i tak się znajdzie "mądry" co będzie chciał je obejść.:D

Na rękawiczke wystarczy 1-2 gumki recepturki, aby woda się nie wlała - nawet do krótkiej. Poza tym użycie rękawiczki zabezpiecza również akwarium - nie rozpuszczasz w wodzie tego wszystkiego co masz na rękach - bakterii, detergentów itp.

No i nie chciałbym przez przypadek dotknąć gołą ręką np. wieloszczeta 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, goclik napisał:

nie rozpuszczasz w wodzie tego wszystkiego co masz na rękach - bakterii, detergentów itp.

Proszę cię,do akwarium lejesz bakterie co w dużych ilościach występują w ściekach,a boisz się o te które masz na rękach?A detergenty,ja nie wiem ile tych detergentów musiało by ci zostać na rękach żeby coś się akwarium stało.Idąc twoim tokiem rozumowania to dopiszmy punkt 17. Uważać aby nie puszczać "bąków",gdyż odpieniacz może zaciągnąć to nieświeże powietrze. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17. Czytajmy instrukcje wszystkiego co kupujemy.

18. Nie kleimy hydrauliki klejami jak na obrazku w zamkniętych lub/i pozbawionych wentylacji pomieszczeniach.

Screenshot_20190930-143140_Photo Editor.jpg

Edytowane przez human_87
Literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz77
Jeździsz dieslem?  proponuję po tankowaniu powąchać rękę...
Mycie rąk - niby prosta czynność którą powinniśmy mieć wpojoną. Ale mogę się założyć iż nie jeden z nas władował łapska i po chwili zastanowienia doszedł do wniosku iż mogły być zanieczyszczone.

Ręce po ropie śmierdzą pomimo umycia wodą z mydłem, co zapobiegnie ich bezpośredniemu kontaktowi z naszym zbiornikiem - rękawiczka.
Czym zabezpieczymy dłonie przed nieprzyjemnym spotkaniem z wieloszczetem...
Idąc dalej - zwykły odruch podnosimy skałę po łapce przepełza nam np wieloszczet otwieramy dłonie i mamy potop...

Czy kask na budowie ma zapewnić nam wygodę? Raczej chodzi o minimum bezpieczeństwa. Dlatego właśnie te rękawice ująłem w pierwszym zestawieniu. Nie chcesz nie używasz, chcesz używasz i czujesz względny spokój.

Sam nie używam rękawic jeśli chodzi o obsługę codzienną, przestawienie szczepki podniesienie korala :) Ale już podczas przesiadki, likwidacji zapewne z nich skorzystam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

18 minut temu, chwialek napisał:

Jeździsz dieslem?  proponuję po tankowaniu powąchać rękę...
Mycie rąk - niby prosta czynność którą powinniśmy mieć wpojoną. Ale mogę się założyć iż nie jeden z nas władował łapska i po chwili zastanowienia doszedł do wniosku iż mogły być zanieczyszczone.

Jeżeli ktoś po tankowaniu samochodu,pracach budowlanych,naprawach np.samochdu itp. kładzie do akwarium rapy czy to słodkowodnego czy słonowodnego bez ich dokładnego umycia , to dla nich możesz pisać przepisy bhp nawet w postaci komiksu,i tak to nic nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co poniektórych trzeba informować nawet o tym, że gorąca kawą można się oparzyć... 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
 
Jeżeli ktoś po tankowaniu samochodu,pracach budowlanych,naprawach np.samochdu itp. kładzie do akwarium rapy czy to słodkowodnego czy słonowodnego bez ich dokładnego umycia , to dla nich możesz pisać przepisy bhp nawet w postaci komiksu,i tak to nic nie da.
Nawet po umyciu w 100% nie spłuczesz mydlin i ich zapachu [emoji14] ja jak ginekolog przed wkładaniem rąk do akwarium myję aż po łokcie i to z dużym wyprzedzeniem. Ręce muszą być sterylne bez obcych zapachów. Takie zboczenie hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, petroniusz2 napisał:

jak i również obowiązkowe zabezpieczenie różnicowoprądowe

też osobne, rozwiń tę myśl :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście różnicówki mam pozakładane osobno na różnych urządzeniach , ze względu na pracę w przemyśle rybnym gdzie jest duuuużo wody i sporo elektryki różnicówka wywala tylko na maszynie z przebiciem a nie w całym zakładzie . W domu mam jedną różnicówkę na kuchnię , drugą na akwa , trzecią na resztę domu , czwartą na ogród . Niestety przebicie to nie zwarcie bezpieczników nie wyrzuca a nieprzyjemnie może być . Nie jest to wcale śmieszne .......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz= Ty jesteś ginekologiem???????????????

Takim prawdziwym????????

Czy raczej taki ginekolog amator... Kobieciarz z zacięciem "lekarskim" :-P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
[mention=10675]=Fresz=[/mention] Ty jesteś ginekologiem???????????????
Takim prawdziwym????????
Czy raczej taki ginekolog amator... Kobieciarz z zacięciem "lekarskim" :-P
Się offtop zrobi zaraz hehe

A temat wielce ciekawy i mądry.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o trzymanie się tematu. Bo potem sami narzekacie że merytoryka spada. Jest dzial off top do gadania o pierdolach

Zresztą nie tylko tu ale i w innych tematach robi się syf 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2019 o 20:57, =Fresz= napisał:

A temat wielce ciekawy i mądry.
 

Ty tak na poważnie? 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

Ty tak na poważnie?

Niektórzy uważają ten temat za istotny, inni nie, więc może pozwól każdemu samodzielnie ocenić, co kogo interesuje, zamiast wtrącać wszędzie swoje mądrości. Temat nie interesuje - nie ma przymusu czytania, ani tym bardziej pisania.

:czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, dale napisał:

Ty tak na poważnie? 

Na poważnie ;) Ty o podstawowych zasadach wiesz, a jak widać inni potrzebują tych informacji. Nie można wszystkiego negować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@=Fresz=

A to przepraszam... :) Temat wydał mi się, delikatnie mówiąc mocno zabawny, zwłaszcza w kontekście przeczytanych napisów z opakowań "amerykańskich" - w stylu "nie zakładać na głowę" czy "to nie zabawka" na worku foliowym. Również w kontekście zanieczyszczenia wody w oceanach, czy tez prowadzenia zbiorników na kranówce - życie ma się dobrze, a powinno wprost przeciwnie.  To samo z rękawiczkami, ogromna większość ma śladowe ilości różnych substancji organicznych, czy talku.

Z jednej strony ludzie tworzą całe litanie odnośnie bhp, żeby tylko życie nie padło, albo żeby "nic się nie stało", a z drogiej kleją skałę cementem z budowlanego, kropelką z hipermarketu, pchają siatki po ziemniakach, czy inne "zamienniki", stosują chemię kupioną "na wagę" na allegro - wierząc że jest czysta... "bo nie dają zarobić tym złym sklepom"... A stawianie zbiorników? Te wszystkie prowizorki, zamienniki, czy choćby lampy - samoróbki... To jest ok

Gdzie jest BHP przy wysyłce korala czy ryby kurierem?

Krzysztofie :), jak to jest? Z jednej strony ktoś uważa się za odpowiedzialnego na tyle że "bierze na wychowanie" rybę, czy szczepkę korala, a z drugiej nie wie że 230V może zabić? Nie wie żeby nie pchać pokaleczonych rąk do baniaka? To zwykłe mycie kubka odpieniacza będę musiał robić w ubraniu przeciwchemicznym.... A już na pewno dezynfekować całą łazienkę....


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.