Skocz do zawartości
chwialek

Bezpieczeństwo i Higiena obsługi akwarium morskiego

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, dale napisał:

Nie wie żeby nie pchać pokaleczonych rąk do baniaka?

Zwłaszcza do słonowodnej,bo piecze jak cholera:D.Tak na marginesie ilu z was(zwłaszcza mówię do tych po 30-ce)w dzieciństwie jak sobie obdarło np.kolano na podwórku to przykładało opluty liść zerwanej gdzieś babki,i jakoś tężec się nie wdał.A ilu z zadrapaniami szło się kapać do rzeki,jezior,czy morza?czy przypadkiem nie popadamy w jakąś paranoję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, chwialek napisał:

@grzegorz77 @dale czym jest BHP i czy zawsze jest ono przestrzegane ?

Nie twierdzę że temat jest bez sensu,ale niestety niektóre punkty są albo śmieszne,albo nie dotyczą w ogóle BHP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chwialek napisał:

@grzegorz77 @dale czym jest BHP i czy zawsze jest ono przestrzegane ?

Wiem dobrze czym jest, bo stosując się do jego zasad - narzuconych przez pracodawcę (wyznaczony ciąg pieszy, obuwie ochronne, antystatyczne itp) złamałem nogę - w sumie to 6 miesięcy leżenia nie było takie złe.

A gdybym, jak zwykle, olał zasady, nie miał bym problemów z kostką i korzonkami.

Moim zdaniem, wystarczy myśleć, co się robi, a wszelkie takie listy prowadzą do sytuacji kiedy myślenie jest wyłączane "bo nie było napisane że nie wolno" - vide wszelkie przypadki wjazdu do rzeki na włączonej nawigacji, czy do sklepu przez wystawę...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Gdybyśmy się stosowali w pełni do zasad BHP    to powinniśmy zlikwidować większość baniaków.  

Zbieramy bakterie i inne mikroogranizmy z różnych obcych nam i nieznanych  środowisk (także te  produkujace sami wiecie jaka toksynę). Po czym dolewamy wódki cukru czy innych odżywek aby było ich DUŻO.     Hodujemy to w wysokiej temperaturze i do czasu do czasu naświetlamy UV (mutagenne). I mamy to we własnych mieszkaniach.

Tylko przypomnę,że groźne epidemie zaczynają sie w miejscach ciepłych, mokrych , gdzie ludzie i zwierzęta zyją razem.  Najbardziej znane to wirusowe,ale o wirusach morskich wiem tylko,że jest ich bardzo dużo.

Aż się prosi o napisanie jakiegoś trillera medycznego  :devil:

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok - zatem które punkty są wg Was zbędne/niepotrzebne. Zgadzam się, że wykraczają poza typowe BHP zakładając temat zastanawiałem się czy chronić akwarystę, czy też podopiecznego ...
@dale co do myślenia masz 100% racji "wystarczy myśleć" - ale trudność jaką to niektórym przynosi skłania do powstawania instrukcji obsługi chociażby w zakresie nie zrób krzywdy sobie, bliskim i podopiecznym.... Patrząc na tematy, które mają największe wzięcie to z myśleniem jest problem - takie czasy. Zrobić, pomyśleć, zapytać... to optymistyczny układ, ale bywa pomijany pkt 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, chwialek napisał:

co do myślenia masz 100% racji "wystarczy myśleć" - ale trudność jaką to niektórym przynosi skłania do powstawania instrukcji obsługi chociażby w zakresie nie zrób krzywdy sobie, bliskim i podopiecznym....

Nie wiem jak inni, ale był taki moment u mnie kiedy "myślenie" zostało ograniczone - właśnie przez internet. "Bo było tak napisane", "bo ktoś poradził"... napisać łatwo, bo to nie on ponosi konsekwencje. Uczmy młodych samodzielności i myślenia a nie życia po punktach :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to był kolejny fajny temat, który skończył się jak zwykle. Pierwsze kilka postów było merytoryczne teraz to już nie chce się tego czytać.

Odsyłacie potem, każdego do forum, pisząc że już o czymś tutaj było i żeby sobie poszukali. Ale rozmowy wyglądają tak jak ta... że się tego czytać nie chce.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

Zgadzam się, że wykraczają poza typowe BHP zakładając temat zastanawiałem się czy chronić akwarystę, czy też podopiecznego ...

Przede wszystkim bezpieczeństwo człowieka.Tak więc w przypadku np.ryb mało istotne w kontekście BHP jest czy ryba przyjmuje pokarm lub nie,ale czy jest np.niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.