Skocz do zawartości
ryzyk.fizyk

Rozgwiazda piaskowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ile rozgwiazd piaskowych może spokojnie bytować powiedzmy na 100L. Wiem ze to zależy od warstwy piachu ale może ma ktoś doświadczenie i się podzieli. Mam dno o wymiarach 130x50 warstwa piachu z 3,4 cm Zastanawiam się ile rozgwiazd piaskowych mogłoby koegzystować.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piochu jak piochu ale tu przede wszystkim chodzi o wykarmienie ;) moim zdaniem już jedna rozgwiazda jest wyzwaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozgwiazdę piaskową ze 4 m-ce. Raz w tygodniu wstrzykuję pęsetą trochę mrożonek (najczęściej solowiec lub lasonogi) do piasku obok niej. Póki co jest w dobrej formie.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się z Freshem nie zgodzić. Jedna to maks i to jeśli masz sporo piasku i detrytusu.

Jeśli chodzi ci o mieszanie piasku to pomyśl o kilku nassariusach


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Tester napisał:

Nie mogę się z Freshem nie zgodzić. Jedna to maks i to jeśli masz sporo piasku i detrytusu.

Jeśli chodzi ci o mieszanie piasku to pomyśl o kilku nassariusach

To pytanie teraz ile takich Nassairusów macie na 100L Mam na razie dwa, do tego 4 Strombussy, do tego stomatelle


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nassariusy i babylonie piasku to one nie mieszają w ogóle :D zakopują się i siedzą w miejscu ale widocznie jakieś uszkodzone egzemplarze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też w ciągu dnia widziałem tylko ich syfony ale codziennie w innym miejscu. Tak więc musiały się jakoś się przemieszczac

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fannadil napisał:

Mam nassariusy i babylonie piasku to one nie mieszają w ogóle :D zakopują się i siedzą w miejscu ale widocznie jakieś uszkodzone egzemplarze :D

To ja chyba też mam uszkodzone, bo takie same leniuchy:-) Przemieszczają się tylko wtedy, kiedy poczują pokarm, i to tez raczej po piasku wtedy zasuwają. Jak dla mnie, ślimaki piaskowe przydają się tylko do szybkiego posprzątania truchła, jeśli się jakiś zgon (puk, puk) zdarzy w baniaku, w tym sprawdzają się rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Jak dla mnie, ślimaki piaskowe przydają się tylko do szybkiego posprzątania truchła, jeśli się jakiś zgon (puk, puk) zdarzy w baniaku, w tym sprawdzają się rewelacyjnie.

oto to to najlepsze właśnie jak dobierają się do swojego martwego kolegi ślimaka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ryzyk.fizyk napisał:

No dobra to co do przekopywania piachu w takim razie

Babka kopiąca. Przy 500L w obiegu to masz praktycznie pełną swobodę. Problem to mają posiadacze kosteczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie boję się trochę babek żeby burzy piaskowej nie robiły, bo korale mi całe obsypią, a mam bardzo drobny piach.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma się czym chwalić ale ja w kostce mam taką od dłuższego czasu, najdrobniejszy piasek od blue treasure i naprawdę jest spokojnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poluje na jeżowca piaskowego (sand dollar), patrząc na inne jeżowce, to są to bardzo ruchliwe zwierzęta. Niestety nie mogę go dostać jak już jestem w jakimś sklepie. Wydaje mi się on lepszy od mojej leniwej babki i szybszy od jeszcze leniwszysch ślimaków. Wiem, że @Nik@ ma doświadczenie z nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam rozgwiazde piaskową archaster typicus ze 3 lata albo i 4 i do dziś nie wiem, czym się żywi. Był czas, że miałam plage asterin w 360l, więc kupiłam hymenocere i przenioslam rozgwiazde tymczasowo do 54l, żeby nie została zjedzona. Tam była gruba warstwa piachu pełna robactwa i detrytusu. Do tego podawałam mrożonki w piach. Po 3 czy 4 tygodniach zauważyłam, że traci odnóża nagle i bardzo szybko. Próbowałam obok i bezpośrednio pod nią wstrzykiwac drobny pokarm, uciekała. Następnego dnia patrzę, z rozgwiazdą tragedia, jedno odnoze straciła całkiem, drugie prawie całe, trzeciego połowę, czwartego 1/3 i tylko jedno całe jej zostało. Natychmiast wylowilam hymenocere, która wykosila w tym czasie z 90% asterin i resztki rozgwiazdy dałam do 360. Oprócz tego jednego ramienia, które straciła całkiem reszta odrosła, rozgwiazda żyje do dziś. Co ciekawe, kiedy zmieniłam 360 na 756 przenioslam ją do praktycznie świeżego piachu, bo co tam przez 2 miesiące dojrzewania mogło się rozmnozyc z dodanych kilku garści żywego piachu? Detrytusu też nie było. Rozgwiazda nie miała jednak żadnych objawów głodu, prócz tego, że ze dwa razy wlazla mi na szybę, ale odnozy już nie traciła. I tu nasuwa się taki wniosek, że ona chyba potrzebuje bezpośredniego towarzystwa ryb. W 54l nie było ani jednej rybki. Mam wrażenie, że Rozgwiazda piaskowa może się żywic świeżymi odchodami ryb, bo samym starym detrytusem na pewno nie. W  tym 54l było mnóstwo detrytusu i robactwa w piachu, dawałam też pokarm w piach i Rozgwiazda umierała.

Dlatego wydaje mi się, że przy ocenie ile sztuk można trzymać, diabeł nie tkwi w ilości piachu ani w powierzchni dna, bo taka 130x50 wydaje się spora i o ile piach nie będzie cały zajęty skałami, to dwie by mogły być spokojnie, jednak muszą być ryby moim zdaniem w odpowiedniej ilości. 

To tylko wnioski z własnych obserwacji, nie poparte żadna wiedzą naukową. 

Moja Rozgwiazda w dzień praktycznie cały czas siedzi zakopana w piachu, wychodzi wieczorem około pory karmienia, kiedy ryby widząc papu fajdaja wszystkie, jak na komendę. Dzieli piach razem z jezowcem piaskowym, który zachowuje się jak roboodkurzacz. Cały dzień powoli przesuwa się po piachu, przewracajac szczepki, ale czyści fajnie. Mam go ze dwa lata i wydaje się, że nie stanowi konkurencji dla rozgwiazdy. 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, human_87 napisał:

Ja poluje na jeżowca piaskowego (sand dollar), patrząc na inne jeżowce, to są to bardzo ruchliwe zwierzęta. Niestety nie mogę go dostać jak już jestem w jakimś sklepie.

Niedawno chyba erybka chwaliła się, że takowe posiadają


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.