Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sterownik TC 420 na bazie którego chcę zbudować lampę o mocy około 120-130 W. Do akwaria 200L .

Obsada to koralowce miękkie i LPS ... może kiedyś jakieś mniej wymagający SPS.

Zrobiłem wstępną rozpiskę ilości diod oraz barwy .Proszę o ewentualne korekty .

Zasilanie będzie zasilaczem 24V  250 W

 

71491950_395715647787168_1600077000834285568_n.jpg

71678314_513088742820022_4055022995184287744_n.jpg

71709726_1626528517480158_8153207087388688384_n.jpg

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a gdzie białe do 10000k 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz ze ten sterownik trzeba przerobić zeby regulował power ledy i inne prądowe ledy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, fannadil napisał:

Ale wiesz ze ten sterownik trzeba przerobić zeby regulował power ledy i inne prądowe ledy?

Pisałem z gościem co ma zrobione kilka lamp na tym sterowniku i nic nie przerabiał ...

A co tam trzeba przerobić ... bo co kogo nie zapytać to każdy co innego mówi .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, fannadil napisał:

Ale wiesz ze ten sterownik trzeba przerobić zeby regulował power ledy i inne prądowe ledy?

Dlaczego tak sądzisz ??

na tym sterowniku mam zrobione 3 lampy 2 to łączna moc 190W wpięta bezpośrednio pod sterownik TC420 trzecia to 100W podpięta pod tamten sterownik przez draiver lampy są wpełni regulowane od 0% do 100% kazdy poszczególny kanał o określonych porach dnia regulacja jest płynna od 0 do 100% 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę na każdej nitce po 7 diód, a w kanale 3 aż 8. Czy to aby nie za wiele przy zasilaczu 24v? Ja przy 24v zasilacza mam nitki po 6 diód. Trzeba pamiętać, że napięcia sie sumują i 6X 3,4v 20,4v. Zostaje nam tylko 3,6v w zapasie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.10.2019 o 20:56, wiesiektbg napisał:

widzę na każdej nitce po 7 diód, a w kanale 3 aż 8. Czy to aby nie za wiele przy zasilaczu 24v? Ja przy 24v zasilacza mam nitki po 6 diód. Trzeba pamiętać, że napięcia sie sumują i 6X 3,4v 20,4v. Zostaje nam tylko 3,6v w zapasie

 

W  3 kanale sa diody o napięciu zasilania od 3 V wiec 8 X 3 =24V

W pozostałych napięcia zaczynają się od 3,4 V  do 3,6 dla tego jest ich 7  biorąc średnią 3,5 V  x  7 sztuk mamy 24,5 V

Zawsze lepiej mieć ciut mniejsze napięcie na zasilaniu niż za duże .W tym układzie nie ma żadnego driwera .

Edytowane przez tilk74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobić może złe określenie trzeba pokombinować tematów jest masa tez w akwarystyce słodkowodnej różne sposoby. Wystarczy wyszukać po tc420, mi osobiście wydaję się że dużo fajniejsze jest rozwiązanie od aqma, magu.

Tc420 stworzony jest z myślą o taśmach led sterowanych napięciem a nie prądem jak power ledy.

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, tilk74 napisał:

W  3 kanale sa diody o napięciu zasilania od 3 V wiec 8 X 3 =24V

od 3v, czyli 3v to dolna granica napiecia dla diody, z tego, co widzę, górna to 3,4v a 3,4 X 8 = 27,2 V i mamy problem. Całkowite napięcie nie może być "na styk", trzeba zostawić troszkę rezerwy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sygen napisał:

 

Na bardzo podkreślam BARDZO szybko zaprogramowany sterownik by w 5 minut włączył wszystkie kanały po czym każdy pojedynczo  ściemnił 
AKWARIUM po lewej w białej szafie jest sterowane TYLKO z tc420 BEZPOŚREDNIO i tak ma BYĆ beż żadnych podkreślam żadnych kombinacji akwarium po prawej jest sterowane przez draiwera takiego jak na górze na rysunku TO JESTY BŁĄd po co wysterować mosfetami z tc420 dodatkowy draiver  i to jest lipa ale już było za dużo mocy bym mógł 3 lampe podpiąć pod jednego TC420 

jak jutro znajdę trochę czasu to zaprogramuję dokładnie lampy oraz zablokuję w telefonie jasność obrazu żeby pokazać jak płynnie zmienia,

 

 

 

Edytowane przez rafalsmolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, tilk74 napisał:

Zawsze lepiej mieć ciut mniejsze napięcie na zasilaniu niż za duże .W tym układzie nie żadnego driwera

coś ci się chyba kolego pomyliło - z tego, co mi wiadomo na zasilaczu powinieneś mieć ciut większe napięcie niz suma napieć na diodach. Jeśli będzie mniejsze, to zasilacz nie będzie się wyrabiał. Trzeba pamiętać, ze to napięcie podawane jest na driver, który steruje parametrami pracy diody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, rafalsmolik napisał:

Dlaczego tak sądzisz ??

na tym sterowniku mam zrobione 3 lampy 2 to łączna moc 190W wpięta bezpośrednio pod sterownik TC420 trzecia to 100W podpięta pod tamten sterownik przez draiver lampy są wpełni regulowane od 0% do 100% kazdy poszczególny kanał o określonych porach dnia regulacja jest płynna od 0 do 100% 

 

prawidłowe podłączenie jest opisane np. tutaj

(jeśli zrobiłeś inaczej to zwykła "partyzantka")

https://www.tc420.net/connecting-high-power-LEDs-to-the-TC420.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja czegos nie kumam skoro piszecie że diody się spalą i to nie bedzie dzialać to czemu u Rafała  ta lampa działa i to ponad rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, silvia napisał:

prawidłowe podłączenie jest opisane np. tutaj

(jeśli zrobiłeś inaczej to zwykła "partyzantka")

https://www.tc420.net/connecting-high-power-LEDs-to-the-TC420.php

Masz 100% racji co ja tam wiem 15 lat w zawodzie jako elektronik, tworzenie sterowników pod oświetlenie od zera  tworzenie sterowników pod pompy piece itd reballingi BGA i źle podłączyłem lampę tak dla zgrywu dla jaj jak ty to mówisz dla "partyzantki" 
Człowiek który napisał to co ty podkładasz jest TAK NIE PEWNY tego co pisze przy TAK PROSTEJ konstrukcji że zaczyna swój wywód od:

NOTE: I have not built this system, so cannot confirm 100% that it works or that you will not encounter problems. Use this information at your own risk.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, wiesiektbg napisał:

coś ci się chyba kolego pomyliło - z tego, co mi wiadomo na zasilaczu powinieneś mieć ciut większe napięcie niz suma napieć na diodach. Jeśli będzie mniejsze, to zasilacz nie będzie się wyrabiał. Trzeba pamiętać, ze to napięcie podawane jest na driver, który steruje parametrami pracy diody. 

Jak już pisałem ,w tym projekcie lampy NIE MA żadnego dodatkowego drivera .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę stwierdzić że pomimo waszych opinni ,że to nie bedzie dzialać, lampa działa i to rewelacyjnie na tym sterowniku bez jakichkolwiek przeróbek . Działa każdy kanał niezależnie ... można go dowolnie ściemniać  i rozjasniać od 0- 100 procent .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, tilk74 napisał:

Muszę stwierdzić że pomimo waszych opinni ,że to nie bedzie dzialać, lampa działa i to rewelacyjnie na tym sterowniku bez jakichkolwiek przeróbek . Działa każdy kanał niezależnie ... można go dowolnie ściemniać  i rozjasniać od 0- 100 procent .

zgoda tyle  że diody Power led powinny byś sterowane PRĄDEM a ty sterujesz NAPIĘCIEM ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

zgoda tyle  że diody Power led powinny byś sterowane PRĄDEM a ty sterujesz NAPIĘCIEM ...

Czyli żle bo powinny być sterowane prądem (przez slowo prąd nie wiem czy mam rozumieć natężenie czy moc -nie czepiam się tylko chcę zrozumieć twoją wypowiedź ) Bo rozumiem że podstawy elektroniki znasz że zmniejszając V-napięcie zmniejszasz też pobór mA-natężenia a co za tym idzie moc wyznaczą w watach  która zostaje doprowadzona do led tak samo jeśli przekroczysz bezpieczną wartość powiedzmy 3,2V to led zamiast pobrać 350 mA weżnie 400 i go trafi ponieważ moc zostanie przekroczona V*A=W co prawda w drugą stronę to nie działa bo napięcie narzuca pobór natężenia a nie w drugą stronę . Tak jak mówię nie czepiam się tylko chcę to zrozumieć to co napisałeś 

 

Edytowane przez rafalsmolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, rafalsmolik napisał:

tylko chcę to zrozumieć

prądem czyli natężeniem (Amper)

PowerLedy nie każda dioda przy napięciu przykładowo 3,2V pobiera 350mA - dlatego sterujesz prądem (zwłaszcza gdy mieszasz inne kolory z czerwonymi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do lamp, które robiłem używałem zasilaczy stałoprądowych firmy MEAN WELL z funkcją ściemniania 0-10V ( można sterować podając napięcie lub podłączając potencjometr ). Ostatnio montowałem 104 diody połączone na jednym stringu na takim zasilaczu: HVGC-320-700B


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, rafalsmolik napisał:

Czyli żle bo powinny być sterowane prądem (przez slowo prąd nie wiem czy mam rozumieć natężenie czy moc -nie czepiam się tylko chcę zrozumieć twoją wypowiedź ) Bo rozumiem że podstawy elektroniki znasz że zmniejszając V-napięcie zmniejszasz też pobór mA-natężenia a co za tym idzie moc wyznaczą w watach  która zostaje doprowadzona do led tak samo jeśli przekroczysz bezpieczną wartość powiedzmy 3,2V to led zamiast pobrać 350 mA weżnie 400 i go trafi ponieważ moc zostanie przekroczona V*A=W co prawda w drugą stronę to nie działa bo napięcie narzuca pobór natężenia a nie w drugą stronę . Tak jak mówię nie czepiam się tylko chcę to zrozumieć to co napisałeś 

 

Witam

@rafalsmolik Właśnie, tak jest ,jak napisałeś.

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, montymick napisał:

 używałem zasilaczy stałoprądowych firmy MEAN WELL z funkcją ściemniania 0-10V ( można sterować podając napięcie lub podłączając potencjometr ).

driver a jego sterowanie (lub brak sterowania) to 2 różne sprawy :)

driver podaje zadany prąd (odpowiednio dobierając napięcie do ilości diod)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nic dodać nic ująć , prąd sterujemy napięciem

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, silvia napisał:

prądem czyli natężeniem (Amper)

PowerLedy nie każda dioda przy napięciu przykładowo 3,2V pobiera 350mA - dlatego sterujesz prądem (zwłaszcza gdy mieszasz inne kolory z czerwonymi)

Więc cofnij się do początku wątku i znajdziesz odpowiedź jak ten problem został usunięty 

I tak jeśli by lampa była robiona w takim układzie jak jesteśmy przyzwyczajeni do lamp które są ogólnie dostępne  miało by to znaczenie przy tym podłączeniu nie ma mieszania diod o różnych wartościach oraz napięcie i natężenie na każdej diodzie jest parę % poniżej deklarowanej przez producenta. Dioda świeci ciut słabiej ale za to temperatura na pasywnym chłdzeniu jest max 35stopni a żywotność diody wydłuża się kilku krotnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.