Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
6 minut temu, rafalsmolik napisał:

Więc cofnij się do początku wątku i znajdziesz odpowiedź jak ten problem został usunięty

usunięty ?  chyba raczej (po partyzancku) ominięty

oczywiście że Power Ledy można "sterować" także napięciem - tylko że ... rurę wydechową w aucie tez można przyczepić trytytkami czy plastrem

kolega wyraźnie napisał że nie będzie stosował żadnych driverów - więc nie ma bladego pojęcia jaki jest prąd na poszczególnych nitkach ... to że lampa świeci to trochę mało nieprawdaż ?

a to że akurat Ty czy ktoś inny mniej więcej wie o co chodzi nie oznacza że inny użytkownik forum przeczyta tego posta zrobi lampę i ja sfajczy

róbmy porządnie a jak nie to choć tego nie opisujmy by nie wprowadzić w błąd kogoś nieświadomego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, silvia napisał:

usunięty ?  chyba raczej (po partyzancku) ominięty

oczywiście że Power Ledy można "sterować" także napięciem - tylko że ... rurę wydechową w aucie tez można przyczepić trytytkami czy plastrem

kolega wyraźnie napisał że nie będzie stosował żadnych driverów - więc nie ma bladego pojęcia jaki jest prąd na poszczególnych nitkach ... to że lampa świeci to trochę mało nieprawdaż ?

a to że akurat Ty czy ktoś inny mniej więcej wie o co chodzi nie oznacza że inny użytkownik forum przeczyta tego posta zrobi lampę i ja sfajczy

róbmy porządnie a jak nie to choć tego nie opisujmy by nie wprowadzić w błąd kogoś nieświadomego

Z zawodu zajmuję się elektroniką na takim poziomie gdzie większość tutaj na forum z całym szacunkiem nie ogarnia bo nie są to diody kondensatorki  tranzystory io tyrystory tylko dużo więcej kontrolery mikro układy itd więc daruj sobie  takie teksty "a to że akurat Ty czy ktoś inny mniej więcej wie o co chodzi " i naprawdę nie mam zamiaru ci tłumaczyć po raz kolejny dlaczego nie masz racji to że dioda jest 3.2V i 350mA to do puki nie przekroczysz napięcia to choćbyś na uszach staną i i pisał tu setki postów tego nie weźmie 360mA. A partyzantką jest właśnie wstawianie draiwera bo ktoś nie potrafił wyliczyć napięcia i natężenia na diodę TO JEST PARTYZANTKA. A kolega ma pojęcie ponieważ ja mu to wyliczałem i kolega ma schematy odemnie z lamp które już działają ponad rok w morskim  a wcześniej inne w słodkim działały na podobnym układzie ponad 5 lat. A elektronika to nie mechanika ale porównam ci to zasadę działania silnika spalinowego chcesz wcisnąć do silnika elektrycznego bo w dieslach jest wałek rozrządu tak ważny więc w elektryku też musi być i trzeba go wymieniać  , i na tym zamykam moje wypowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, rafalsmolik napisał:

Z zawodu zajmuję się elektroniką na takim poziomie gdzie większość tutaj na forum z całym szacunkiem nie ogarnia bo nie są to diody kondensatorki  tranzystory io tyrystory tylko dużo więcej kontrolery mikro układy itd więc daruj sobie  takie teksty "a to że akurat Ty czy ktoś inny mniej więcej wie o co chodzi " i naprawdę nie mam zamiaru ci tłumaczyć po raz kolejny dlaczego nie masz racji to że dioda jest 3.2V i 350mA to do puki nie przekroczysz napięcia to choćbyś na uszach staną i i pisał tu setki postów tego nie weźmie 360mA. A partyzantką jest właśnie wstawianie draiwera bo ktoś nie potrafił wyliczyć napięcia i natężenia na diodę TO JEST PARTYZANTKA. A kolega ma pojęcie ponieważ ja mu to wyliczałem i kolega ma schematy odemnie z lamp które już działają ponad rok w morskim  a wcześniej inne w słodkim działały na podobnym układzie ponad 5 lat. A elektronika to nie mechanika ale porównam ci to zasadę działania silnika spalinowego chcesz wcisnąć do silnika elektrycznego bo w dieslach jest wałek rozrządu tak ważny więc w elektryku też musi być i trzeba go wymieniać  , i na tym zamykam moje wypowiedzi.

Potwierdzam twierdzenie Rafała wystarczy zasilacz regulowany z ogarniczeniem pradu/napiecia. Pokręcić gałę i wyjdzie to człowiekowi co właśnie rafał tutaj napisał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, rafalsmolik napisał:

... i naprawdę nie mam zamiaru ci tłumaczyć po raz kolejny dlaczego nie masz racji to że dioda jest 3.2V i 350mA to do puki nie przekroczysz napięcia to choćbyś na uszach staną i i pisał tu setki postów tego nie weźmie 360mA. A partyzantką jest właśnie wstawianie draiwera bo ktoś nie potrafił wyliczyć napięcia i natężenia na diodę TO JEST PARTYZANTKA. ...

Mam pytanie laika, a czy to nie jest tak że właśnie diody mają zmienną rezystancję i jak się nagrzewają to przy tym samym napięciu  natężenie wzrasta? I dlatego stosuje się zasilanie stałopradowe, które w zależności od rezystancji diody dopasowuje natężenie prądu?
pewnie jak się ustawi napięcie odpowiednio nisko to nie przekroczy się dopuszczalnego prądu i wszystko będzie cacy, natomiast jeśli chcemy mieć diodę na maxa to trzeba sterować prądem? Dobrze to rozumiem czy coś namieszałem?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, rysio2000 napisał:

Mam pytanie laika, a czy to nie jest tak że właśnie diody mają zmienną rezystancję i jak się nagrzewają to przy tym samym napięciu  natężenie wzrasta? I dlatego stosuje się zasilanie stałopradowe, które w zależności od rezystancji diody dopasowuje natężenie prądu?
pewnie jak się ustawi napięcie odpowiednio nisko to nie przekroczy się dopuszczalnego prądu i wszystko będzie cacy, natomiast jeśli chcemy mieć diodę na maxa to trzeba sterować prądem? Dobrze to rozumiem czy coś namieszałem?

Dobrze rozumiesz.

Prąd płynący przez diodę rośnie wraz ze wzrostem napięcia do niej przyłożonego. Dioda jak każdy element elektroniczny ma swoje parametry tak więc diody LED 1W mają maksymalny prąd 350mA ( 3W mają 700mA ). Podwyższając napięcie powyżej 3,X V ( różne kolory niebieskiego mają różne napięcia maksymalne, tak samo jak różne temperatury barwowe białych LED) możemy przekroczyć maksymalny prąd diody i w rezultacie tego ją uszkodzić. Stosując drivery ( lub zasilacze stałoprądowe ) unikamy przepalenia diody ( podwyższanie napięcia nie powoduje wzrostu prądu płynącego w obwodzie powyżej prądu drivera/zasilacza). Dzięki temu można regulować jasnością świecenia diod. Oczywiście możemy obejść się bez tych bajerów i obliczyć jaki rezystor zabezpieczający przy założonym stałym napięciu i ilości diod w stringu - ale to będzie działać na zasadzie włącz/wyłącz - bez regulacji jasności.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, rafalsmolik napisał:

partyzantką jest właśnie wstawianie draiwera bo ktoś nie potrafił wyliczyć napięcia i natężenia na diodę TO JEST PARTYZANTKA.

A kolega ma pojęcie ponieważ ja mu to wyliczałem i (...)

i teraz zaoferuj się że będziesz liczył każdemu kto zapyta jaki rezystor dać dla 2 - 3 czy 5ciu diod w szeregu

a ja po prostu wstawię driver z PWM i mam dokładne sterowanie od 0 do 100%  tak samo dla jednej jak i 6 ciu diod (dla zasilacza 24V)

i może .... pokaż mi jedną porządną firmę produkującą lampy na rezystorach a nie driverach PWM ... PARTYZANTKA ? :P

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.