Skocz do zawartości
atk

Ospa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie... Sprawdzony, szybki i bezpieczny sposób na dziś zauważoną ospe u Zebrasoma Scopas oraz Paracanthurus Hepatus? :(

Polyp lab medic... Herbtana... Inne? 

Ile realnie mam czasu na działanie? 

Pozdrawiam serdecznie 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zwlekaj - jak ryby przestaną jeść to już po nich. Lampa UV dla ograniczenia liczby pływek w toni. Ludzie też polecają ozon. O polyp lab medic był wątek:

 

Czosnek do mrożonek i jakieś dodatki witaminowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uv ale bezpośrednio do akwa podwójna dawka polyp lab , różaniec do ręki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma sps to przy tej temp mogą paść mi tak Milka poszla


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sps więc nie problem. 

Czy uv nie wybije mi dobrych bakterii? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, atk napisał:

Czy uv nie wybije mi dobrych bakterii? 

W toni wody jest marginalna część bakterii. 90%, a może więcej jest na skale, mediach, szybach, urządzeniach itp. Ja również przywlokłem ospę do zbiornika. Lampa UV pracuje 24/h. Ryby dostają z jedzenie ze sporą dawką witamin, żeby je wzmocnić i dać im siłę na walkę z pasożytem. Myślę, że jeszcze dwa tygodnie i będzie po ospie w moim zbiorniku. Były już dwa cykle, 90% ryb nie załapała się na trzeci - UV załatwia sprawę z cystami w toni wody.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Lampa UV pracuje 24/h.

Jakie wielkie akwa i jaka nic lampy UV? 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, atk napisał:

Jakie wielkie akwa i jaka nic lampy UV? 

Pozdrawiam 

1000 litrów netto w obiegu, lampa 36W.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, norbi2222 napisał:

 

1000 litrów netto w obiegu, lampa 36W.

Kurde zapomniałem ci powiedzieć jak drogie jest wypożyczenie ;)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, montymick napisał:

Kurde zapomniałem ci powiedzieć jak drogie jest wypożyczenie ;)

Wypożyczenie? 

Myślałem o zakupie 280 PLN za 36W w sklepie w Toruniu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, montymick napisał:

Kurde zapomniałem ci powiedzieć jak drogie jest wypożyczenie ;)

Odrobię w polu:P

35 minut temu, atk napisał:

Wypożyczenie? 

Myślałem o zakupie 280 PLN za 36W w sklepie w Toruniu 

Na Ali..można kupić za 160 zł. Ja zamówiłem, żebym nie musiał w polu odrabiać...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, atk napisał:

Wypożyczenie? 

Myślałem o zakupie 280 PLN za 36W w sklepie w Toruniu 

Tak. Wypożyczam na godziny. Może kiedyś dorobię się hotelu na godziny za fundusze z UE :)

Oczywiście żart :clowning

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

U mnie na ospę pomógł chloroquine phosphate, ryby były już w ciężkim stanie, dwa trzy dni po podaniu, po chorobie ani śladu. Dla penwosci, ryby na dwa miesiące do kwarantanny, żeby podwójny cykl życia ospy rybiej przeszedł i problem z głowy na zawsze, może do momentu kupienia nowej ryby lub czegoś innego, ale jak będziemy pamiętali o kwaranntanie i przeleczeniu nowych ryb chloroquine phosphate, o ospie możemy zapomnieć. 

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma leku na ospę w morskim akwarium. Gdyny istniał to by w sklepach było by konkretnie napisane na ospę. Pseudo lekarstwa zadziałają u jednego a drugiego nie. Jakby istniał taki lek bezpieczny dla rafy i leczył ospę od ręki płacę każdą cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten lek co wymienilem, nie jest bezpieczny dla rafy, stosowac tylko w osobnym zbiorniku (kwarantanna), nie tylko ospe leczy, jest rowniez bardzo dobry na tzw,  Marine Velvet Disease, ktory, zalatwia ryby w dwa dni, osobiscie doswiadczylem na moich rybach. Zadne specyfiki typu miedz czy ICH-X, ktory jest przeznaczony do leczenia ospy i Velvet nic nie dały, chloroquine phosphate zalatwil sprawe. Posiadam akwarium z Blue Spotted Jaw Fish, ktore czesto lapia chorobsko tzw Blue Spotted Disease, bardzo czesto przez to zdychaja, moje rowniez po miesiacu od zakupu mialy to samo, po podaniu chloroquine phosphate, po czterech dniach wrocily do pelnej formy. Jak zazwyczaj są z zachowania lobuzy, to jak byly juz bardzo chore, wyplynely z norek i lezaly przez te cztery dni przy frontowej szybie na piasku, jedzenia nie tykaly.

W Usa lek na recepte.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to w polskich sklepach akwarystycznych nie można kupić ( a właściwie sprzedawać ) żadnych leków.

Teoretycznie aby dostać lek dla zwierzaka ( w tym rybki ) trzeba się udać do weterynarza ( ichtiologa?? ) i ten wypisuje receptę lub sprzedaje dany lek.

To co jest dostępne w sklepach to ewentualnie "ziołowe herbatki", których działanie to przeważnie pobożne życzenie producentów - jednym działa innym nie :(

Tak jak pisze powyżej "amerykancki" kolega - jak lek to na receptę i chociaż powyższego nie testowałem to myślę, że ma większe szanse zadziałać niż obecne u nas w sklepach preparaty.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36w to nie za mało na 1000 litrów ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, new-age napisał:

Ten lek co wymienilem, nie jest bezpieczny dla rafy, stosowac tylko w osobnym zbiorniku (kwarantanna), nie tylko ospe leczy, jest rowniez bardzo dobry na tzw,  Marine Velvet Disease, ktory, zalatwia ryby w dwa dni, osobiscie doswiadczylem na moich rybach. Zadne specyfiki typu miedz czy ICH-X, ktory jest przeznaczony do leczenia ospy i Velvet nic nie dały, chloroquine phosphate zalatwil sprawe. Posiadam akwarium z Blue Spotted Jaw Fish, ktore czesto lapia chorobsko tzw Blue Spotted Disease, bardzo czesto przez to zdychaja, moje rowniez po miesiacu od zakupu mialy to samo, po podaniu chloroquine phosphate, po czterech dniach wrocily do pelnej formy. Jak zazwyczaj są z zachowania lobuzy, to jak byly juz bardzo chore, wyplynely z norek i lezaly przez te cztery dni przy frontowej szybie na piasku, jedzenia nie tykaly.

W Usa lek na recepte.

Pzdr

No i teraz wszystko jasne. Fajnie że coś jest tylko na takim forum raczej powinno się zaznaczyć, tak jak piszesz leczenie w osobnym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sumka33 napisał:

O chlorchinie należy dużo wiecej napisać, bo ktoś sobie tu biedy z tym narobi... 

Bez recepty nie dostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Laszek napisał:

Bez recepty nie dostanie.

O tyle dobrze.... Chlorchina jest silnym chemoterapeutykiem przeciwpierwotniakowym... Podaje się go na malarie. W morskim w ogolnym nie do uzycia - sam wiedziałem jak rozpuszcza tkankę catalaphyli... 

Jeżeli używać w kolumnie wody to tylko w kwarantannie - stężenie terapeutyczne 40mg na galon. Tutaj uważać - co daje 10 mg / l. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, new-age napisał:

Ten lek co wymienilem, nie jest bezpieczny dla rafy, stosowac tylko w osobnym zbiorniku (kwarantanna), nie tylko ospe leczy, jest rowniez bardzo dobry na tzw,  Marine Velvet Disease, ktory, zalatwia ryby w dwa dni, osobiscie doswiadczylem na moich rybach. Zadne specyfiki typu miedz czy ICH-X, ktory jest przeznaczony do leczenia ospy i Velvet nic nie dały, chloroquine phosphate zalatwil sprawe. Posiadam akwarium z Blue Spotted Jaw Fish, ktore czesto lapia chorobsko tzw Blue Spotted Disease, bardzo czesto przez to zdychaja, moje rowniez po miesiacu od zakupu mialy to samo, po podaniu chloroquine phosphate, po czterech dniach wrocily do pelnej formy. Jak zazwyczaj są z zachowania lobuzy, to jak byly juz bardzo chore, wyplynely z norek i lezaly przez te cztery dni przy frontowej szybie na piasku, jedzenia nie tykaly.

W Usa lek na recepte.

Pzdr

Możesz potwierdzić, że w zbiorniku w którym masz Blue Spotted Jaw Fish panuje temperatura powyżej 22 st? Czy to zbiornik zbudowany tylko dla tych ryb? Czy ten lek można dostać w Pl?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Mat_Mat napisał:

Możesz potwierdzić, że w zbiorniku w którym masz Blue Spotted Jaw Fish panuje temperatura powyżej 22 st? Czy to zbiornik zbudowany tylko dla tych ryb? Czy ten lek można dostać w Pl?

To arechin jest... W aptekach jest ograniczona ilość tego środka, ze względu na egzotyczny charakter malarii w naszym kraju. 

Chlorochina ma niestety jeszcze jedną wadę - jak już gdzieś pisałem dawka terapeutyczna jest stosunkowo wysoka. Jak ktoś się pomyli i tak jak na zagranicznych forach poda 40mg/l wszystko zabije. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.