Skocz do zawartości
przemas8888

180l przyjemności...zaczynamy.

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku miesiącach oczekiwania na zakończenie prac remontowych mogę startować z projektem "salonowego szkiełka"...wreszcie :)

Zbiornik 100x45x45 plus sump z miejscem na dsb i refugium.

Odpieniacz - Nyos Quantum 120

Obiegówka - Reef Octopus VarioS 4

Cyrkulacja - Glamorca GP-02

Start na żywej skale oraz wodzie z podmianki 2/3 plus 1/3 świeżej. Piasek Caribsea special grade reef sand.

Do DSB/refugium piasek kwarcowy 0,1-0,5 mm (10-12cm).

W przyszłym tygodniu czeka mnie malowanie sklejki pod zbiornikiem, wygłuszenie szafki oraz klejenie hydrauliki. O postępach będę informował (mam nadzieję) na bieżąco.

 

Wszelkie rady , uwagi mile widziane ;)

DSC_0763.JPG

DSC_0764.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powodzenia przy starcie. Jaką metodą będziesz prowadzić i jakie zwierzaki? Nad obsadą już myślałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Jaką metodą będziesz prowadzić

Teraz jest wiele metod prowadzenia akwarium,najnowsza to A.B.N

 

@przemas8888fajnie się zapowiada powodzenia :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziękuję żeby nie zapeszyć ;)  Dumałem nad metodą probiotyczną AF ale mogę (nie muszę) ją wdrożyć dopiero wtedy kiedy DSB/refugium,siporax oraz odpieniacz nie wystarczą.

Obsada koralowa LPS plus miękkie. Z SPS o ile będą to tylko jakieś mało wymagające .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz jest wiele metod prowadzenia akwarium,najnowsza to A.B.N
 
[mention=31053]przemas8888[/mention]fajnie się zapowiada powodzenia [emoji4]
 
 
Nie propaguj tej metody bo sklepy będą liczyć straty [emoji14]

A zbiorniczek zapowiada się ładnie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A.B.N hmmmm.... pod tym tajemniczo brzmiącym skrótem odnalazłem tylko skarpety filtracyjne ale coś mi mówi że nie o to chodzi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, @Beti napisał:

Teraz jest wiele metod prowadzenia akwarium,najnowsza to A.B.N.

Możesz rozwinąć skrót? Niczego nie znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, norbi2222 napisał:

Podejrzewam, że chodzi o Akwarium Bez Niczego;)

Dokładnie,teraz taka moda

Bez odpieniacza,bez podmian,na kranowej wodzie,itd da się ? wszystko się da..to też metoda prawda @AnT;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam na opinie dotyczące tej

Godzinę temu, przemas8888 napisał:

Glamorca GP-02

bo chodzi mi po głowie jak już ruszysz to daj znać jak to pracuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem typowego A.B.N u mnie nie będzie bo jest już odpieniacz ale metoda (patrząc na niektóre zbiorniki) sprawdza się całkiem nieźle ;)

21 minut temu, boo12 napisał:

Czekam na opinie dotyczące tej 

Glamorca pracowała już u mnie w poprzednim zbiorniku jakieś trzy miesiące (ustawiona w poziomie) . Kręciłem na ustawieniach +30%/-10% ,pracowała bardzo cicho. Na noc ustawiałem na -60% i wtedy była słyszalna ale bez tragedii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt fajny. Szafka wysoka, będziesz miał wygodniej przy pracach w sumpie. Przegroda po prawej. To wyżej szkło myślę, że nie potrzebne. A jeśli już to nie do samej góry. Pojemnik na dolewke w sumpie sporo morszczaków tak ma. Troszkę problematyczne czyszczenie takiego pojemnika. A od czasu do czasu trzeba to zrobić. Życzę powodzenia w realizacji i potwornych przyrostów na rafie ;):thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, pawellb napisał:

To wyżej szkło myślę, że nie potrzebne. A jeśli już to nie do samej góry

Ta przegroda ma odciąć pozostałe komory od światła znad rafugium i mam nadzieję że nie przysporzy kłopotów.

 

Zawór bramowy montujecie zgodnie z zaleceniem producenta czy przy instalacjach akwariowych nie ma to większego znaczenia i może być odwrotnie? Wstawiam fotkę żeby było jasne o co mi biega. Czy ktoś z Was ma zamontowany zawór w ten sposób? 

DSC_0769-2992x1683.JPG

Edytowane przez przemas8888 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o przyklejeniu na dno zbiornika płyty z polistyrenu 2,5mm ? Planowałem przykleić spienione PCV ale może kiedyś zrezygnuje z piasku i wtedy taki polistyren (może być dymiony np) będzie wyglądać o niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemas8888 napisał:

Co myślicie o przyklejeniu na dno zbiornika płyty z polistyrenu 2,5mm ? Planowałem przykleić spienione PCV ale może kiedyś zrezygnuje z piasku i wtedy taki polistyren (może być dymiony np) będzie wyglądać o niebo lepiej.

Nie ma żadnego argumemtu żeby to kleić. Jak nie chcesz piasku to dno i tak obrośnie swoim życiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roboty ostatnio sporo a przez to czasu na dłubanie w temacie akwarium niewiele ale udało się zrobić wygluszenie szafki :-) 

DSC_0741-2393x1346.JPG

DSC_0740-2393x1346.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest sens wygłaszać szafkę skoro musisz zrobić otwory na wentylacje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choćby taki że całość nie będzie działać jak pudło rezonansowe.

Przeprowadziłem "test" puszczając muzykę z telefonu w zamkniętej szafce bez wygluszenia oraz już po wygluszeniu i różnica była ogromna.

Edytowane przez przemas8888 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Hoom napisał:

Jaki jest sens wygłaszać szafkę skoro musisz zrobić otwory na wentylacje .

Maty wygłuszające pochłaniają dźwięki i tłumią wibrację, a nie uszczelniają pudło. Także, ma to sens jak najbardziej.

@przemas8888 mnie tylko zastanawia kwestia wilgoci... Nie będzie w te maty wsiąkać wilgoć z sumpa? Dałeś tylko maty butylowe, czy piankę jakąś też dałeś? Szczególnie pianka to może chłonąć wilgoć... Może warto od razu przewidzieć jakiś cichy wolnoobrotowy wentylator, który by wentylację w szafce wspomagał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Słony leszcz napisał:

mnie tylko zastanawia kwestia wilgoci... Nie będzie w te maty wsiąkać wilgoć z sumpa? Dałeś tylko maty butylowe, czy piankę jakąś też dałeś? Szczególnie pianka to może chłonąć wilgoć... Może warto od razu przewidzieć jakiś cichy wolnoobrotowy wentylator, który by wentylację w szafce wspomagał

Na matach butylowych jest pianka ale jest ona "pociągnięta" fabrycznie czymś co przypomina bardzo cienką warstwę gumy. Dodatkowo na wszystkie łączenia dałem uszczelniacz dekarski Sikaflex 11fc.

Wentylator też będzie ale nie wiem dokładnie w którym miejscu dlatego jeszcze nie zrobiłem otworu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się dokończyć hudraulikę. Za chwil parę przystępuje do próbnego zalewania i regulacji żeby nie kombinować jak zaleje solanką. Przede mną jeszcze elektryczna strona ale ważne że jakoś się kula ;-) 

DSC_0754-1496x842.JPG

DSC_0755-1496x842.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu, chyba najgorsza robota za toba, docinanie i klejenie tych rurek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.11.2019 o 20:42, Smithi napisał:

Powoli do przodu, chyba najgorsza robota za toba, docinanie i klejenie tych rurek.

Szczerze mówiąc nie było tak źle chociaż nie ukrywam że kilka razy poleciały siarczyste bluzgi ;)  Testy szczelności i regulacja wypadły pomyślnie ale chyba zrezygnuje z grzebienia pomiędzy dsb a komorą pompy bo łamanie tafli wody jest bardzo słabe i tworzył się film na powierzchni.

Po lekturze tematu @katani zacząłem się zastanawiać czy DSB + refugium nie zastąpić 3-5 cm warstwą piasku jak sugeruje @Paragon a resztę komory wypchać gruzem koralowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.10.2019 o 12:20, przemas8888 napisał:

Ta przegroda ma odciąć pozostałe komory od światła znad rafugium i mam nadzieję że nie przysporzy kłopotów.

 

Zawór bramowy montujecie zgodnie z zaleceniem producenta czy przy instalacjach akwariowych nie ma to większego znaczenia i może być odwrotnie? Wstawiam fotkę żeby było jasne o co mi biega. Czy ktoś z Was ma zamontowany zawór w ten sposób? 

DSC_0769-2992x1683.JPG

Witam

Tak właśnie mam ,i jest oki

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.