Skocz do zawartości
Nod85

Co to za choroba? Jak działać?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwa 720l ok. 3 lata, po dłuższym czasie pozbyłem się skrzydlicy bo była już za duża a w jej miejsce kupiłem kilka nowych ryb, m.in helmona, brzydala, 5 Pseudanthiasów i 2 błazenki.

Niestety po 1-2 dniach zaczęły się problemy, padł błazen, helmon mimo że na początku odważnie pływał i jadł dzikie rurówki i mrożonki nagle krył się w rogu i po 1 dniu zdechł.

Padły też 2 poseudanthiasy.

 

Ze starej obsady hepatus dostał czegoś na oku, jest jakby w białej obwódce.

 

Nie widzę ospy. Ryby przed padnięciem ciężej oddychały, były jakby wychudzone, delikatne odpadnięcia pojedynczych łusek (?), nie zauważyłem aby się ocierały.

Nie wiem co to może być, ale na pewno przywlokłem to ze sklepu bo od conajmniej roku nie mialem nic nowego. 


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na skrzydlicach ale czy jest możliwość że w stresie przy odławianiu puściła coś do wody? Może zapodaj węgiel. 

Brak tlenu przy takim litrażu raczej odpada.

Może zbyt krótka aklimatyzacja?

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś poradzić, jak nie ma zdjęć ryb. Coś na oku u hepatusa sugeruje jakąś infekcje bakteryjną, ale to może być też zakażenie wtórne. Ryby są osłabione przez nieznany patogen i przez to mogą też łapać dodatkowe infekcje. 

Przyjrzyj się dokładnie, czy nie widać u pozostałego blazna, jakby był obsypany mąka, najlepiej to widać w niebieskim świetle na pletwach. Znam jedna chorobę, która zabija tak szybko, to odinoza, ja raz ja przywleklam z małymi blazenkami. Oby to nie było to. 

Co do anthiasow i chelmona, to są to bardzo delikatne ryby, bardzo wrażliwe na stres. Jednak zgon blazenka i oko hepatusa sugeruje, że dzieje się coś więcej. 

 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, będę przyglądał się skórze, ale na szczęście raczej nie widziałem by stała się "welwetowa"

w sobotę znikł kolejny 1 pseudanthias, nie widzę zwłok.

Od soboty sypie Medic PolypLab, temp. 26st. podaje mrożonki z czosnkiem, u hepatusa w sobote pojawiły się 2-3 punkciki białe, dziś wyraźna poprawa punkciki znikły a oko prawie normalne - może w jego przypadku to od stresu. Reszta ryb bez punkcików. 


a6d7d3e8311ae8fd266f71f8f699c233u1428a1280.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.