Jump to content
goclik

Stałe podmiany wody z innego akwarium

Recommended Posts

Witam,
W czasie swojej krótkiej przygody z morskim kilkukrotnie obił mi się o uszy sposób prowadzenia akwarium oparty na robieniu podmian wodą pochodzącą z innego akwarium. Załóżmy, że akwarium "dawca" jest dojrzałe, z dobrymi parametrami, gdzie koralowce pięknie rosną. Czy tego typu prowadzenie może być korzystne? Czy wymaga to stosowania takiej samej soli w obu akwariach? Nadmienię, iż miałoby to być jedyny sposób podmian. Bez mieszania nowej solanki.
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Miało by to sens pod warunkiem że woda że zbiornika matki ma prawidłowe parametry, a nie ma takich zbiorników. 

Wyobraź sobie że masz za wysokie PO4 przez co masz plagi. Z kad te PO4? Ze zbiornika matki. Z tym że tam biologia jest taka że sobie z tym radzi a u ciebie nie. 

Robiąc podmiany na świeżej solance rozcieńczasz związki które produkują się w twoim zbiorniku. Lejąc wodę "przepracowaną" dostarczasz za dużo albo pogłebiasz niedobory. 

To zależy.

Po co robimy podmiany ? 1. uzupełnić/wyrównać  mikroelementy 2. odprowadzić potencjalne zanieczyszczenia. Czy woda z innego akwarium spełnia te wymagania ? niekoniecznie albo bardzo mozliwe bo kto jest dawcą wody ? A może patogeny z tego akwarium (bo zawsze są jakieś) bedą w konflikcie z Twoimi patogenami ? Dużo niewiadomych; solanka pewna.

Natomiast jest jeden przypadek który w moim odczuciu ma sens: na początku startu akwarium otrzymanie żywej wyzerowanej parametrami NO3 PO4 wody zamiast długotrwałego dojrzewania z solanki i suchej skały jest bardzo korzystne, omija niemal zawsze zniechecające plagi.

Ja właśnie tak wystartowałem,firma AF przywiozła mi całe 1250 litrów wody i miałem zerowe dojrzewanie.