Jump to content
aul30

Przebicie prądu do wody.

Recommended Posts

Witam.

Mam wrażenie że jak wkładam paluchy do baniaka to mnie cliwi prąd ( oczywiście niskie napięcie.....).  Po kolejnych razach to uczucie mija. Czy jest to efekt drobnych ranek na moich palcach czy coś faktycznie jest... Jak to sprawdzić?

Pozdrowionka wszystkim.

Włóż kapcie , albo buciki chodząc na bosaka robisz za uziemienie . Mam tak samo pewnie któreś urządzenie nie jest uziemione , przy takiej ilości ciężko to wszystko upilnować . Zwierzaki tego nie odczuwają bo nie dotykają podłogi :) a my tak . Nie przejmuj się , to nic złego .

zerknij być może temat ci się przyda...

Miałem to samo u siebie ,tylko że to była pralka do prania ,jak ją dotykałem szczególnie mokrymi paluchami to mnie lekko kopała prądem ,też takim lekkim .Pomogło obrócenie wtyczki od pralki w gniazdku .Spróbuj na przykład odwrócić wtyczkę od przedłużacza do którego masz podłączony cały sprzęt (pompy itp.),może to pomoże.

Jak gniazda elektryczne do obsługi akwarium masz ( a musisz mieć ) podłączone przez wyłącznik różnicowo-prądowy to nie masz się czym martwić. Prawdopodobnie jak piszą koledzy powyżej zbierają się na Tobie ładunki elektrostatyczne.

Możesz zastosować coś z poniższego artykułu:

https://reefhub.pl/porazenie-pradem-w-akwarium/

Uwaga na przenośne przejściówki z zabezpieczeniem różnicowo prądowym - te, które ja znalazłem, nie przywracają zasilania automatycznie po przerwie w zasilaniu. Trzeba je załączyć ręcznie.

Wielkie dzięki bo się trochę martwiłem.

a ja sugeruję odłączyć caly sprzęt od prądu, włączać pojedyńczo sprzęty i sprawdzać czy zaczęło kopać czy nie. miałem podobną sytuację u siebie. Delikatnie raziło prądem. Do momentu aż dotknąłem obudowy lampy i skończyło się delikatnie:) Jeśli masz np. lampę uv to sprawdź czy wszystko z nią ok. Z prądem nie ma żartów. ale bez obaw, może być tak jak piszą koledzy

czy jest faktycznie przebicie wystarczy sprawdzić miedzy akwarium a przewodem neutralnym w instalacji oczywiście miernikiem nie osobiście, bo jeżeli jest takie to wiadomo jak zakończy się zamkniecie takiego obwodu dla człowieka

EDIT:

co do różnicówki działa ale tylko i wyłącznie jeżeli w domu jest zrobione dobre uziemieni czyli przewód PE, poza tym różnicówka to nie 100% pewność że zabezpieczy przed porażeniem, więc jednak jak już masz podejrzenie, że coś się dzieje to sprawdz to dobrze

Edited by Paragon (see edit history)