Skocz do zawartości
aul30

Przebicie prądu do wody.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam wrażenie że jak wkładam paluchy do baniaka to mnie cliwi prąd ( oczywiście niskie napięcie.....).  Po kolejnych razach to uczucie mija. Czy jest to efekt drobnych ranek na moich palcach czy coś faktycznie jest... Jak to sprawdzić?

Pozdrowionka wszystkim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włóż kapcie , albo buciki chodząc na bosaka robisz za uziemienie . Mam tak samo pewnie któreś urządzenie nie jest uziemione , przy takiej ilości ciężko to wszystko upilnować . Zwierzaki tego nie odczuwają bo nie dotykają podłogi :) a my tak . Nie przejmuj się , to nic złego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo u siebie ,tylko że to była pralka do prania ,jak ją dotykałem szczególnie mokrymi paluchami to mnie lekko kopała prądem ,też takim lekkim .Pomogło obrócenie wtyczki od pralki w gniazdku .Spróbuj na przykład odwrócić wtyczkę od przedłużacza do którego masz podłączony cały sprzęt (pompy itp.),może to pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak gniazda elektryczne do obsługi akwarium masz ( a musisz mieć ) podłączone przez wyłącznik różnicowo-prądowy to nie masz się czym martwić. Prawdopodobnie jak piszą koledzy powyżej zbierają się na Tobie ładunki elektrostatyczne.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować coś z poniższego artykułu:

https://reefhub.pl/porazenie-pradem-w-akwarium/

Uwaga na przenośne przejściówki z zabezpieczeniem różnicowo prądowym - te, które ja znalazłem, nie przywracają zasilania automatycznie po przerwie w zasilaniu. Trzeba je załączyć ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki bo się trochę martwiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja sugeruję odłączyć caly sprzęt od prądu, włączać pojedyńczo sprzęty i sprawdzać czy zaczęło kopać czy nie. miałem podobną sytuację u siebie. Delikatnie raziło prądem. Do momentu aż dotknąłem obudowy lampy i skończyło się delikatnie:) Jeśli masz np. lampę uv to sprawdź czy wszystko z nią ok. Z prądem nie ma żartów. ale bez obaw, może być tak jak piszą koledzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

czy jest faktycznie przebicie wystarczy sprawdzić miedzy akwarium a przewodem neutralnym w instalacji oczywiście miernikiem nie osobiście, bo jeżeli jest takie to wiadomo jak zakończy się zamkniecie takiego obwodu dla człowieka

EDIT:

co do różnicówki działa ale tylko i wyłącznie jeżeli w domu jest zrobione dobre uziemieni czyli przewód PE, poza tym różnicówka to nie 100% pewność że zabezpieczy przed porażeniem, więc jednak jak już masz podejrzenie, że coś się dzieje to sprawdz to dobrze

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.