Skocz do zawartości
coach

glony jak usunąć

Rekomendowane odpowiedzi

Skały porasta mi warstwa brązowych glonów, są gęste i miękkie jak mech i dorastają do 0,5-1 cm. Usuwam szczoteczką do zębów ale odrastają. Ryby nie skubią, kraby też nie zainteresowane. Jak z tym walczyć?  Stosuje bakterie BioGro. parametry : NO3-3, PO4-0,04, kH-7,5, Ca-450, Mg-1350.

glony brazowe.png

Edytowane przez coach
dodano zdjecie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reeflowers reemalgae.Uzywam od 4tygodni.Parametry się po nim nie zmieniły a glony i taki jakby mech na skale zniknęły .Moim zdaniem środek super.U mnie nic negatywnego się po nim nie wydarzyło.Skonczylem nim kuracje i teraz bakteriami Microbacter clean będę podtrzymywał czystość skał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po4- 4???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja tam widzę 0,04 [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, =Fresz= napisał:

Ja tam widzę 0,04

Wiesz co to jest domino ?jeden post i wszystko leci...autor się pomylił pierw napisał 4 potem edytował na 0.04


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, coach napisał:

Jak z tym walczyć?  Stosuje bakterie BioGro. parametry : NO3-3, PO4-0,04, kH-7,5, Ca-450, Mg-1350.

glony brazowe.png

Edytowane 9 godzin temu przez coach 

Po zdjęciu nie wygląda, jakbyś faktycznie porządnie szorował. Z włosowatymi są dwa problemy. 1. Zawierają żertoksynę, więc wszyscy glonożercy z czasem tracą zainteresowanie tym glonem. 2. Tworzy zwarty dywan, w którym zbiera się syf, który następnie się rozkłada i karmi bezpośrednio dalszy wzrost glonów, więc w wodzie możesz mieć zerowy poziom nutrientów, a glon i tak będzie rósł dalej.

To teraz, co ja robiłem żeby się włosowatego (skutecznie:-) pozbyć:

1. Usuwanie mechaniczne (rwałem chwytakiem to co odchodziło ze skały), żeby maksymalnie przerzedzić dywan oraz usuwać biomasę. Nie musisz wyrywać do czysta, ważne żeby pozbyć się najdłuższych, najstarszych, najbardziej syfiastych glonów. No i jeden zabieg nie pomoże, trzeba rwać regularnie, aż do skutku.

2. Poprawa cyrkulacji i dodatkowo regularne przedmuchiwanie glonów pipetą, żeby pozbyć się syfu tam zalegającego.

3. Wata filtracyjna non stop, często wymieniana.

4. Bakterie (ja dawałem special blend i stability)

5. Minimalne ilości vsv (ja dawałem 0.1 ml przy niecałych 40L wody)

6. Drobne życie (głównie kiełże) - u mnie się zaczęły mnożyć, jak zacząłem podawać vsv.

7. Duża masa koralowa (ja dołożyłem dużo miekasów).

Walczyłem z tym glonem kilka miesięcy, ale w zasadzie finalnie zeszły w ciągu może tygodnia. Dosłownie w oczach same zniknęły. Zbiegło się to w czasie z dozowaniem vsv, ale wydaje mi się, że to nie był jedyny czynnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony wyglądają , jak te u mnie kiedyś. U mnie glony znikły po poprawie cyrkulacji. Jaką masz cyrkulację teraz? Jak szorujesz to woda się mętna robi czy jest czysta?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, @Beti napisał:

Wiesz co to jest domino ?jeden post i wszystko leci...autor się pomylił pierw napisał 4 potem edytował na 0.04

Na telefonie na tapatalku nie widzę edycji ;) 

 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Zawierają żertoksynę, więc wszyscy glonożercy z czasem tracą zainteresowanie tym glonem.

Zgadza się i nawet może dojść do tego że padają. Kupiłem moim zdaniem najlepsze ślimaki na glony (turbo fluctuosa średnica muszli 5cm po 45zł sztuka). Glony zjadają bardzo szybko tylko co z tego że się takim glonem jak wyżej nażarły i po 2 dniach padły hehe 

Pozostało mi ręczne usuwanie i lanie dużych porcji bakterii. Z czasem bo nie jest to natychmiastowa reakcja glony zaczęły się rozpuszczać/odpadać od skały i szyb.

A takich glonów nabawiłem się po tym jak przesadziłem z chemiclean i zbiornik się zdestabilizował, wszystko się rozjechało. W temacie z moim zbiornikiem jest fota jak ponuro wyglądał zbiornik i ile na tylnej szybie było takiego glonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Zawierają żertoksynę

To teraz już wiem dlaczego u mnie kraby, ślimaki i jeżowce padały... 

Ciężki glon do zwalczenia.

Obyś nie szorował w akwarium bo rozniesiesz na całe i będzie dopiero problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, elespero napisał:

To teraz już wiem dlaczego u mnie kraby, ślimaki i jeżowce padały...

Ja miałem to samo niestety. Jeżowce to nawet pod koniec próbowałem nori dokarmiać (akwarium - jedna wielka łąka, a ja glony jeszcze dokładałem;-), ale to są takie ciapy, że szkoda gadać. Na glonożerców nie ma co liczyć, trzeba odciąć glonom dopływ substancji odżywczych, żeby same padły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy nie popełniam błędu, bo zbijam PO4 za pomocą AF NitraPhos Minus. To daje pokarm dla bakterii ale glony może też się tym nażerają i tak w kółko. Nie stosuje VSV. A na zdjęciu jest tubka szorstnika, której szczoteczką nie da rady potraktować, skubię glony pęsetą. Wyrywam i dmucham aż woda się robi gęsta.

 

Edytowane przez coach (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Derbesia jak nic , czeka cie ciężka walka . Próbowałeś flucofast mi pomógł , najgorsze z tym glonem jest to ze on dusi skale i wszystko co w niej żyje . Najpierw zastosuj fluco po kilku dniach jak glon zacznie sie rozpuszczać szoruj skale i odrazu zmieniaj watę lub co tam używasz . Później wrzuć jeża tylko on to naprawdę wcina i lej bakterie . Pomaga tez zmiana światła na tylko niebieskie . Same fluco nie pomoże glon po krótkim czasie wraca 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.