Jump to content
AnT

Czy gąbki są dobre w akwarium z SPS/LPS ?

Recommended Posts

Tak jak  w temacie 

Oczywiście  chodzi o te żywe ;) 

Jakieś sugestie za / przeciw ? 

Edited by AnT (see edit history)

Według artykułu na  reefbuilders niekoniecznie. Ja je lubię i do puki nie są plagą to mi nie przeszkadzają.

Gąbki dobre? Dopóki siedzą w sumpie.  Pytanie jak to wydłubać coby koral został w jednym kawałku a to cudo nie odrosło? :banghead

Image00001.jpg

Ponoć gąbka nie lubi wyciągania z wody i przesuszania. Masz okazję sprawdzić bo szczepce briareum to nie przeszkadza.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Jak dla mnie nie są dobre w zbiorniku głównym, przynajmniej nie do końca bo udusiły mi całą xenię na jednej skałce wszystko zarosło gąbką,

na drugiej skale wchodzi już na montipore, idzie w tempie bardzo szybkim,np w sumpie też mam i tam niech sobie rosną, co 3 miesiące myję sumpa to odcinam nożykiem i potem ponownie wkładam do sumpa.
gąbka na pewno jest pożyteczna w całym systemie ale też jak widać potrafi zrobić swoje.

3 godziny temu, @Beti napisał:

Jak dla mnie nie są dobre w zbiorniku głównym, przynajmniej nie do końca bo udusiły mi całą xenię na jednej skałce wszystko zarosło gąbką,

na drugiej skale wchodzi już na montipore, idzie w tempie bardzo szybkim,

Możesz dać fotkę tej gąbki?

Jak dla mnie wszystko co zjada bakterie z wody jest OK. A bakterie są potrzebne do redukcji nutrientów.

Przy czym z gąbkami jak ze wszystkimi organizmami morskimi, są dobre i są te złe. I korale, i ryby, i glony, i gąbki.

9 minut temu, katani napisał:

Możesz dać fotkę tej gąbki?

Ta druga jest taka sama tylko większa i calą xenie zarosla,tu jest lepsza fotka na montipore idzie.

20191009_085808-1266x860.jpg

Godzinę temu, @Beti napisał:

udusiły mi całą xenię

Jak gąbki udusiły xenię, to z tą xenią musiało być słabo. U mnie xenia zarasta caulerpę, dosłownie - nowe polipy wyrastają na nitkach glona. Także, jak xeni podpasują warunki, to jest niezniszczalna:-)

Co do gąbek, nie zauważyłem u siebie, żeby jakieś problemy powodowały. Rosną sobie w zakamarkach, raczej to one walczą o przetrwanie, bo ciągle coś tam je podskubuje. Także, mnie gąbki cieszą. No ale ja lubię wszystko, co nie jest ewidentnym szkodnikiem, nawet ślimaki osiadłe;-)

:surrender

Hmmm gąbki są dobre i złe - jako filtratory hmmm oczyszczają nam wodę - ale przy okazji są konkurentem pokarmowym dla korali małopolipowych. W przypadku zoanthusów niejednokrotnie następuje zarastanie kolonii zoa przez gąbki. Zwycięzcą najczęściej są gąbki.
Myślę iż trzeba zadbać o równowagę gatunkowo-ilościową jak przy całym naszym hobby.

Edited by chwialek (see edit history)

A ja myślę że nie można dzielić gąbek na dobre i złe. Gąbki są nieodłączną częścią ekosystemu raf koralowych i owszem możemy je lubić albo nie, ale nie możemy ich wykluczać z naszych systemów, bo to po prostu zboży nasze akwarium.

Dodam, że w ten sam sposób można podchodzić do korali. Czy Montipora talerzowa jest dobra czy zła? Niektórzy kochają a inni traktują jak chwasty.

https://reefhub.pl/gabki-w-akwarium/

Gąbekz głównego zawsze można się pozbyć slimakami nagoskrzelnymi. Tyle że to chwilowe, ale jak mamy jakiś nagły atak zawsze mogą pomóc;)