Skocz do zawartości
Sagerrak1

Podwyższanie pH - napowietrzanie?

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy, 

Chcę podnieść pH w akwarium. Dla wielu może to być ignorowany i niezmierzony parametr, ale załóżmy, że chcę i podniosę dlatego z góry dziękuję za porady "dobrze jest, zostaw , po co?".

Sytuacja jaka była:

Bez reaktora spaghetti i poprawy cyrkulacji w sumpie dobowe wahania 7,6-7,9 przy czym 7,9 było rzadkością

Sytuacja jaka jest:

Taflą głównego buja, taflą w sumpie buja, Odpieniacz na max powietrza (Deltec 600i - zatem wężyka za okno nie da rady), reaktor Glonowy działa, nie ma zastoin wody nigdzie a pH ma wahania 7,7-8,0. Mam słabą cyrkulację powietrza w domu i nie zaradzę temu przez najbliższy rok, okna też na stałe nie otworzę. Surowa solanka ma ok 8.1 

Target to wahania 8,0-8,3 

Myślę nad zastosowaniem pompki do napowietrzania, dla której źródłem będzie powietrze z zewnątrz. 

1. Czy ma to sens?

2. Znacie pompkę, która stronę ssawną powietrza miałaby na wężyku (tak by całej na dwór nie wystawiać?

3. Co byłoby najlepsze do dystrybucji powietrza w sumpie (kamień kostka Lipowa czy coś innego?)

4. Na coś powinienem szczególnie uważać?

5. Znacie lepsze rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja poprzez napowietrzanie wody w sumpie z sukcesem podnosiłem Ph w zbiorniku ogólny.

Oczywiście powietrze z zewnątrz ... ja używałem powerhead'a z gąbką.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz działać to pytania:

-czy odpieniacz ciągnie z szafki czy z poza? 

-jak dobrze masz wentylowaną szafkę?

-czy myślałeś nad co2 scruberem? 

Czasami stabilniejsze i wyższe pH można łatwo uzyskać przez poprawę wentylacji w szafce i wywalenie wężyka z odpieniacza na zewnątrz szafki. Ja u siebie stosuję dodatkowo absorber co2 na dolocie powietrza i jestem zadowolony, chociaż jedna rzecz więcej do pilnowania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario Słuszne uwagi na temat źródła powietrza dla odpieniacza... gdybym w poście nie wspomniał, że nie da rady z wężykiem za okno czy za szafkę bo Deltec xxxi mają zabezpieczenie przed przelaniem na poborze :). A z tego nie zrezygnuje bo panikarz jestem. Zatem Odpieniacz bierze z szafki. Szafka jednak nie ma pleców i jest od ściany odsunięta o 15 cm ale to nic nie zmieni przy słabej wentylacji domu.

Scrubber to konieczność pilnowania zasypu i już chociażby z tego powodu wolałbym nie, a gdzie jeszcze koszty?

Najmniej inwazyjna metoda to chyba świeże powietrze, dlatego będę wdzięczny za pomysł na model pompki z wężykowym zasysem powietrza i za pomysł na dystrybucję powietrza w sumpie - czy popularne w słodkowodnych akwariach kamienie mogą szkodzić w akwarium radowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że te odpieniacze mają taki układ poboru powietrza. No to musisz kombinować. 

Czy kamień, czy plastikowa kurtyna dadzą radę. Jednak przygotuj się na solną mgiełkę która będzie się osadzać wewnątrz szafki. No i spektakularnych efektów może nie być. 

Ewentualnie istnieje jeszcze kalckwasser. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Sagerrak1 napisał:

. . . na temat źródła powietrza dla odpieniacza . . .

Może to pomoże - Fauna Marin Skim Breeze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Reefbos napisał:

Może to pomoże - Fauna Marin Skim Breeze?

Ubrane w pudełko wapno sodowane, dzięki za produkt ale nadal odpieniacza nie mam jak podłączyć do filtra a i co miesiąc $$ za wymianę. 

@dadario dzięki za ostrzeżenie o mgiełce, to istotne, pomyślę nad jakąś konstrukcją Żeby się tego pozbyć i zmniejszyć ryzyko dostania się pęcherzyków do komory pompy. Zacznę chyba od obserwacji efektów na kurtynie i dopiero kamień, bo z kamieniem to ryzyko powstania piany.

Będę jednak wdzięczny za podsunięcie pompki, wszystko co znajduję ma po prostu otwarty wirnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... napowietrzanie wody bez wyciągnięcia przewodu za okno mało ci pomoże ... to jest warunek podstawowy.

Jesteś skazany na wapno sodowane jak koledzy wyżej napisali.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sagerrak1 napisał:

. . . i co miesiąc $$ za wymianę . . .

To nie musi być wcale takie kosztowne.

Np. tu: https://bmtmedical.pl/wapno-sodowane/90-wapno-sodowane-sofnolime-2550-wv-usp.html

masz 4,5 kg (5l.) za 88 zł., czyli 5 razy taniej niż akwarystyczny a z pewnością nie jest gorszy, bo również stosowany w medycynie. Litr powinien wystarczyć na 1 - 1,5 miesiąca dla 500 l. zbiornika

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność tego absorbera nie zależy od zbiornika a od ilości przepompowanego przez złoże powietrza oraz stężenia co2 w tym powietrzu. W szafce mój Twistman 150 zużywał butelkę 0,7L w 2tygodnie. Wężyk bliżej rozszczelnionego okna i wystarcza na miesiąc. Kwestia jak podłączyć go do 600i... Na pewno się da tylko trzeba pomyśleć, a ja nawet nie widziałem tego odpieniacza na żywo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zużycie nie ma przypadkiem zbieżności z wilgotnością powietrza ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, R.I.P napisał:

.... napowietrzanie wody bez wyciągnięcia przewodu za okno mało ci pomoże ... to jest warunek podstawowy.

Jesteś skazany na wapno sodowane jak koledzy wyżej napisali.

PK

Dlaczego skazany? Z wielu powodów odrzucam CO2 scrubber. Nie znajdzie się napowietrzacz z wężykiem do zasysania albo jakimś gwintem na filtrze powietrza, żeby na wężyk przejść? Jeśli nie, to użyję zwykłej pompy z inżektorem i będzie miała wężyk do zasysania wywalony na zewnątrz. Wolałbym jednak zaoszczędzić prąd, który w tym rozwiązaniu pójdzie na niepotrzebną cyrkulację.

W sumie to pytam na forum słonowodnym o typowo słodkowodne urządzenie :) nie dziwne że ciężko znaleźć.

 

@dadario Da się do 600i podłączyć wężyk ale tylko jednocześnie rezygnując z zabezpieczenia przed przelaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dadario napisał:

 . . . a od ilości przepompowanego przez złoże powietrza . . . 

No i prawidłowo, Nie ma sprzeczności, bo ilość tego powietrza zależy od pompy odpieniacza, pompa od wybranego odpieniacza, a odpieniacz zwykle dobiera się do pojemności zbiornika.

 

13 minut temu, chwialek napisał:

. . . nie ma przypadkiem zbieżności z wilgotnością powietrza . . .

Nie wiem, ale w tym przypadku, w związkuz brakiem możliwości podłączenia do odpieniacza, do szafki powinno być pompowane/zasysane powietrze z zewnątrz (więc mniej wilgotne). Pytanie jak to rozwiązać w tym konkretnym przypadku.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, chwialek napisał:

A zużycie nie ma przypadkiem zbieżności z wilgotnością powietrza ?

Nie ma, aczkolwiek wilgoć pomaga zachodzić reakcji wiązania co2, jednak wystarcza sama ilość zawarta naturalnie w powietrzu. Dlatego w układach oddechowych w respiratorach jeśli wykorzystuje się taki absorber to podłącza się go na zasilaniu w powietrze (nawilżacz jest ostatni "przed pacjentem" aby chronić sprzęt przez zużyciem).

Ciekawostka: w dzisiejszej medycynie, jest to rzadko używany sposób na eliminację co2 i "odkwaszenie" pacjenta. Raczej stosuje się farmakologiczne metody ze względu na łatwiejsze dozowanie i mniejsze ograniczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Szymon  ( @dadario )
Podejrzewam że wiesz również jaka wysokość złoża jest stosowana w tego typu układach ? Każdy mówi butelka, ale jakiej wysokości złoże musi być, aby skutecznie usuwało CO2 z przepływającego powietrza.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.