Skocz do zawartości
radial

400L Wrocławski kawałek rafy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w końcu przyszedł czas i na mnie do założenia własnego tematu. Jest to mój pierwszy morski baniak więc prosił bym o małą pomoc przy starcie i doborze rzeczy.

W planach jest akwarium o wymairach 130x55x60 boki i przód opti, reszta float.

Sump 112x44x40 według projektu z załącznika. 

Akwarium, sump i szafka są już w trakcie klejenia/składania, według ustaleń najpóźniej na początku listopada powinny być do odbioru.

W zbiorniku zamierzam trzymać LPSy, SPSy i kilka miękasów.

Sporo rzeczy z wyposażenia jest jeszcze do dogadania, m. in lampa i cyrkulatory.

 

Osprzęt:

Odpieniacz Twistman OB-200-EXT

Pompa obiegowa DCS-9000

Cyrkulatory 2x Tunze 6095 lub Tunze 6125 lub Jebao SW-20 

Lampa Pacific Sun Diuna 8x54W lub Maxpect R6-120

Grzałka 2x Eheim Jager 150 W ( nie za duże ?)

Skała MacroRocks + trochę żywej
 

Planowana obsada:

2x amphiprion ocellaris
2x pterapogon kauderni
1x paracanthurus hepatus
1x salarias faciatus
2x valenciennea puellaris
1x zebrasoma flavescens
1x Labroides dimidiatus
1x Halichoeres chrysus
3x Lysmata amboinensis
1x lysmata debelius
1x lysmata wurdemanni
2x Calcinus elegans
3x Tectus fenestratus

 

Sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, radial napisał:

Pacific Sun Diuna 8x54W

W diunę bym się już raczej nie pchał jeśli chcesz same świetlówki to altea od ps, ja osobiście bym brał jakąś hybrydę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Witam kolejnego posolonego z Wrocławia.

2x Tunze 6095 miałem w moim akwarium i to było zdecydowanie za mało. Leżą w szafie jako zapasówki w razie gdyby, coś się stało.

Diuna to już dość leciwy model PS. I z tego co ludzie piszą to wymaga modyfikacji bo nie ma chłodzenia świetlówek, a świetlówki muszą być chłodzone. Większość ze starych wyjadaczy dokłada do nich wentylatory.

Jak chcesz obejrzeć altheę to zapraszam do siebie. I jeśli budżet da radę pomyśl nad hybrydą, bo korale pod LED jednak lepiej wyglądają (w sensie fluorescencji itd.) Ja grzałki nie używam, lampa i pompy grzeją wodę dostatecznie.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Ja grzałki nie używam, lampa i pompy grzeją wodę dostatecznie.

Ja dodam, że przy Diunie 10x80 z tuningiem (dodatkowym chłodzeniem), również kaloryfera nie muszę uruchamiać:P


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

 

Jak chcesz obejrzeć altheę to zapraszam do siebie. I jeśli budżet da radę pomyśl nad hybrydą, bo korale pod LED jednak lepiej wyglądają (w sensie fluorescencji itd.) Ja grzałki nie używam, lampa i pompy grzeją wodę dostatecznie.

 

Z chęcią wpadnę zobaczyć. Grzałkę na wszelki wypadek kupię, lepiej mieć te 150W w zapasie w razie W niż jak by miało brakować.

Co do lampy czy testował ktoś może tego Maxspecta ? Na forum same stare tematy i zero opini. Zastanawiałem się własnie nad nim, ale skoro dużo osób poleca hybrydę to zerknę jeszcze na nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześc :) jeśli chodzi o lampę to ja z własnego doświadczenia polecam ati powermodule (nie ta ściemnialna). Używam już ponad dwa lata. 0 jakichkolwiek problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i chyba jednak zostanie opcja przy samych T5, ceny hybryd mnie trochę przerażają. 

Chociaż zastanawiam się nad https://reefshop.pl/pl/p/Ati-Led-Powermodule-6x54w-3x75w-lampa-hybrydowa/8084, cena jeszcze względna chociaż i tak więcej niż planowałem.

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można coś samemu dodać. Dział DIY ma pełno opisów samoróbek oświetlenia LED.

To naprawdę nie jest trudne.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jaki rozmiar ma ta lampa. Bo ty masz wąskie akwarium, tylko 55cm. Moja 8x54W ma szerokość 46cm czyli u ciebie zakryłaby całe akwarium od góry. Będziesz miał obejmę ze szkła na górze dookoła? Może by wystarczyła 6x54 albo 4x54 + 3x75 LED


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Sprawdź jaki rozmiar ma ta lampa. Bo ty masz wąskie akwarium, tylko 55cm. Moja 8x54W ma szerokość 46cm czyli u ciebie zakryłaby całe akwarium od góry. Będziesz miał obejmę ze szkła na górze dookoła? Może by wystarczyła 6x54 albo 4x54 + 3x75 LED

Tak, korona jest w planach, zawsze to bardziej estetycznie. Zastanawia mnie tylko czy 4x54 + 3x 75 LED nie będzie za mało dla spsów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem na myśli korony, tylko podłużne wzmocnienia brzegów akwarium.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Nie miałem na myśli korony, tylko podłużne wzmocnienia brzegów akwarium.

 

tak, szkło będzie 10mm, więc przy takim rozmiarze to nawet wskazane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak postępy?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, katani napisał:

Jak postępy?

Powoli do przodu. Niestety z racji że w tamtym miesiącu miałem wypadek i zostałem bez jednego auta to projekt się trochę opóźni. Planowo miałem do końca roku zalać baniak ale muszę się wstrzymać z zakupami bo kasa na sprzęt poszła w zamówienie auta. Ale jak tylko dostanę odszkodowanie to od razu lecę dalej z listą. Myślę, że do końca stycznia będzie już się kręcić.

Obecnie wygląda to tak jak na zdjęciach. Hydraulika właśnie się klei :)

 

20191128_183123.jpg

20191128_183133.jpg

20191128_183158.jpg

20191128_183442.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji, że brakuje juz ostatniego elementu jakim jest lampa, która będzie najprawdopobniej pod koniec stycznia, wziąłem się za układanie skały.

Czy takie ułożenie będzie funkcjonalne czy jednak cała koncepcja idzie do kosza i mam kombinowac inaczej ? 

 

20200118_154142.jpg

20200118_154150.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stało się, z dniem 08.02.2020 odpaliłem swój baniak.

Ze sprzętu jaki się pojawił to:

Cyrkulatory: 2x Jebao SOW-15 ( tu już widzę że będzie trzeba dokupić przynajmniej jeszcze jeden mniejszy)

Odpieniacz: J/w

Lampa: ATI hybryda 4x 54W T5 i 3x 75W LED

Pompa obiegowa Jebao DCP-10000 (najprawdopodobniej pójdzie na reklamacje bo strasznie wyje)

Skała: ok 35 kg Marco Rocks.

 

Dodatkowo do sumpa poszło 5kg piasku i na obecną chwilę 2L siporaxu. W razie czego 2L jeszcze czeka na swoją szansę.

 

Akwarium posolone Niebieską solą Red Sea do 35 ppt . Na start poszła dawka startowa BioGro. 

Dzisiaj do baniaka trafi jeszcze 18 kg żywego piasku.

 

Dzięki również @katani za wodę z podmianki oraz garść piasku :)

 

Czy jako oświetlenie refugium nada sie zwykły naświetlacz ledowy 20W o tem 6500K ? 

 

Oczywiście jeszcze spooro pracy i porządku do zrobienia na dole, ale to już na spokojnie ;)

 

20200208_171542.jpg

20200209_082414.jpg

20200209_082423.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update:

Po trzech tygodniach dojrzewanie zaczyna startować. Skała pokrywa się brązowym glutem.

Parametry obecnie wyglądają następująco:
 

Temp: 26*C

Zasolenine: 1.026

pH: 7.7

KH: 7

Ca: 445

Mg: 1018

NH4: 0.12

NO2: 0.07

NO3: 4

PO4: 0.02

 

Ze sprzętu do techniki doszła dolewka Pacific Sun oraz lampa Zetlight e200s do refugium.

Do baniaka natomiast trafiły dwa dodatkowe cyrkulatory Jebao SOW-8.

 

Niestety okazało się, że powrót pompy na rurce 25mm jest za mały i dławi pompę, w związku z tym nastąpiła przeróbka na 32mm i doszedł podwójny lock line.

 

W sumpie wylądowała gąbka wypchana wężowidłami i kiełżami. 

Dodatkowo ruszyła własna produkcja fitoplanktonu. 

 

20200228_191004_HDR.jpg

20200229_175655_HDR.jpg

20200229_175721.jpg

20200229_175727.jpg

20200229_175736.jpg

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik buja się już miesiąc, pomyślałem, że zrobię dzisiaj drugie testy. Oto wyniki:

Temp: 26*C

Zasolenine: 1.026

pH: 8.1

KH: 7.17

Ca: 424

Mg: 987

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 10

PO4: 0

 

Martwi mnie tylko ten magnez, że tak spada. Czym to może być spowodowane ?

Myśleć nad podniesieniem i wpuszczać powoli jakąś ekipę czyszczącą ? Z glonów jedynie co wylazło to trochę brązowego gluta i kilka plamek zielonego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz sól?

Ten magnez to moźe być jakiś błąd w pomiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Jaką masz sól?

Ten magnez to moźe być jakiś błąd w pomiarach.

Niebieska Red Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deklarowana wartość Mg w tej soli  po rozpuszczeniu to chyba 1230 mg?

Ja bym na razie się tym nie przejmował i przy okazji sprawdziłbym test na innej wodzie (o znanych parametrach) albo podjechał do kogoś z próbką wody na inne testy. Bo takie stęźenie magnezu to albo jakiś błąd pomiaru albo sól się mocno rozwarstwiła albo.... cholerny pech i wadliwa partia soli. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile podnosi się woda w sumpie jak wyłączysz obieg ? 

Lampa nad dsb nie za nisko ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AnT napisał:

O ile podnosi się woda w sumpie jak wyłączysz obieg ? 

Lampa nad dsb nie za nisko ? 

Woda podnosi się o ok 8 cm i jeszcze prawie 5 ma zapasu do krawędzi. 

Co do lampy to jest ok 26 cm nad piaskiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem magnezu okazał się trefny test.

Po zmianie na innego saliferta parametry okazały się w normie.

f1e2651f212470b5af8a706ac1fc3dbcu1946a17

 

No i wyszedł problem niskiego pH. Chyba będzie trzeba zacząc wietrzyć mieszkanie.

 

W poniedziałek pojadę do sklepu i kupię na początek po 6 szt nassaruisa i turbo.

Zastanawiam się czy za tydzień już nie wprowadzić błazenków i pterapogonów.. Zbiornik w sumie będzie miał 1,5 miesiąca.

Edytowane przez radial (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.