Skocz do zawartości
R3BEL

Sonda pH w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat, a niestety nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, a mianowicie w której przegrodzie najlepiej umieścić sondę pH? Dlatego też zawracam się do Was o pomoc. Czytałem, że nie powinna się ona znajdować w miejscu gdzie występują pęcherzyki powietrza dlatego zastanawia mnie czy komora odpieniacza to na pewno dobry pomysł. Z drugiej strony zależałoby mi aby była ona umieszczona jak najwyżej żeby w razie wzrostu poziomu wody w sumpie (w przypadku wyłączenia pompy) nadal była zanurzona do wskazanej wysokości maksymalnej. Jak to wygląda w Waszym przypadku? Będę wdzięczny za wszelkie rady.

Jakby co zamieszczam rysunek mojego sumpa. Patrząc z lewej pierwsza komora to komora odpieniacza, dwie kolejne to komory filtracyjne, a ostatnia to komora pompy.

Sump.jpg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym umieścił w komorze pompy... W praktyce tam masz wodę, która zasysana jest do głównego akwarium, ewentualnie można na spływie bo tam masz powrót wody która jest w obiegu... Aczkolwiek podejrzewam, że jakby zmierzyć PH w każdym punkcie to możesz mieć odstępstwo +-0.02 czyli typowy błąd pomiaru... 

Poprawcie mnie prosze jeśli się mylę ;)

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, najlepszym miejscem będzie komora w której znajduje się pompa powrotu. Elektrodzie nie powinno nic się stać gdyby doszło do całkowitego jej zalania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w środkowej komorze tam gdzie miało być refugium ale obecnie jest gruzowisko. Jeżeli odpieniacz nie puszcza ci bąbelków po za niego to można w komorze spływu. Jeśli masz automatyczną dolewkę to można też w komorze pompy powrotnej. Ważne aby sonda była cały czas w wodzie. Całkowite zanurzenie jej niestraszne. 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, posiadam automatyczną dolewkę w komorze pompy, tak więc za Waszą radą tam umieszczę sondę. Serdeczne dzięki za pomoc! Pozdrawiam


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

najlepszym miejscem jest takie w którym jest jak najmniejszy ruch wody, jak sonda pracuje w silnym "prądzie" przekłamuje wyniki, komora pompy jest złym pomysłem bo jest tam zazwyczaj dolewka automatyczna i będzie to wpływało na funkcjonowanie i pomiary sondy

EDIT:

ja miałem w komorze zrzutu, u mnie to była spokojna przestrzeń bo komora była dosyć spora nie miałem problemów ani z sondą orp ani z sondą ph

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zawsze w komorze pompy,mam tam raczej spokojną wodę.jeśli ktoś się martwi by sona nie bywała zanurzana w całości to może sobie zrobić pływak z styropianu lub z pianki.Ja mam taki pływak,w nim trzy otwory na sondę PH,Redox i czujnik temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
26 minut temu, inmar napisał:

Ja mam zawsze w komorze pompy,mam tam raczej spokojną wodę.jeśli ktoś się martwi by sona nie bywała zanurzana w całości to może sobie zrobić pływak z styropianu lub z pianki.Ja mam taki pływak,w nim trzy otwory na sondę PH,Redox i czujnik temperatury.

widzisz u mnie cykliczne kilka razy na dobę wpływanie wody z rodi do tej komory (autodolewka) zaburzało pracę sondy ph, sonda orp też wariowała bo mieszały sie wody o różnych parametrach, ale jak widać u każdego jest inaczej u mnie musiałem z komory pompy przenieść czujniki i sondy do komory zrzutu wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Paragon napisał:

widzisz u mnie cykliczne kilka razy na dobę wpływanie wody z rodi do tej komory (autodolewka) zaburzało pracę sondy ph, sonda orp też wariowała bo mieszały sie wody o różnych parametrach, ale jak widać u każdego jest inaczej u mnie musiałem z komory pompy przenieść czujniki i sondy do komory zrzutu wody

I tu widzę jedyne słuszne przeciwskazania dla Sondy w którejkolwiek komorze poza komorą spływu (ryzyko pęcherzyków).

Nie wiem jakich sond używacie, ale te, którymi się posługuje radzą sobie z ogromnymi prędkościami przepływu i to odczytu nie zaburza. 

Pierwsze słyszę o poziomie maksymalnym dla Sondy, co, one mają nieszczelności przy przewodzie sygnałowym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.