Skocz do zawartości
R3BEL

Filtr RO-DI, czy to normalne?

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się dzisiaj z dziwną sytuacją przy zlewaniu nowego akwarium wodą pochodzącą z filtra RO-Di dlatego chciałem się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami i jednocześnie chciałem się Was zapytać o Wasze opinie na ten temat. Otóż zacząłem zalewać w piątek po południu i z początku wszystko wyglądało ok, tj woda za membraną miała 4ppm, a po żywicy 0ppm. Przy takich parametrach zalewałem akwarium jakieś 25h (7h piątek, 16h sobota, 2h niedziela). Natomiast dzisiaj już pod koniec zalewania (trwało to jakąś 1h myślę) zauważyłem, że woda po membranie ma nadal 4ppm, natomiast po żywicy wartość wzrosła do 1ppm i już nie spadła do 0, cały czas się utrzymuje na tym poziomie aktualnie. Czy to możliwe, że nowo zakupiony zestaw (głównie mam tu na myśli filtr żywicy) wytrzymał zaledwie 1 dobę pełnej pracy? Czy jeśli część wody która wpadła do zbiornika miała wartość 1ppm to czy to może mieć jakiś negatywny wpływ na zbiornik? Może moje pytanie wydaje się trywialne ale jako początkujący akwarysta wolę się upewnić ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest dużo krzemianów w wodzie to możliwe.

Wymień żywicę bo za chwilę wartości poszybują w górę i będzie bardzo brązowo na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mierz na godziny tylko na ilość wody. 

Jak podłączyłeś wszystko i nie przelałeś prefiltrów przed membraną i całości przez żywicą to żywotność maleje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobny efekt bedzie jezeli w koszu na zywice peknal pierscien uszczelniajacy i woda idzie bokiem.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prefiltry jak najbardziej przepłukałem przed uruchomieniem procesu zalewania akwarium. Zanim wystartowałem z projektem jednak trochę czasu spędziłem nad różnymi artykułami/tematami innych akwarystów. Generalnie jestem trochę zdziwiony, ponieważ mój zbiornik według poniektórych osób tego forum nie należy do jakiś ogromnych (360L + 120L sump) i do tej pory nie spotkałem się nigdzie z opiniami żeby pamiętać przy zalewaniu nowego zbiornika o zakupie dodatkowej żywicy, bo pojedynczy zestaw może się zużyć.

PS. W tej chwili już pokazuje 1-2ppm, czyli rzeczywiście zanim uruchomię dolewkę muszę zaopatrzyć się w nową żywicę <_<

4 minuty temu, mib86 napisał:

Podobny efekt bedzie jezeli w koszu na zywice peknal pierscien uszczelniajacy i woda idzie bokiem.

OK, przyjrzę się także temu aspektowi. Dzięki za radę!


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego wszystko sie zuzywa, tylko dziwi mnie ze u Ciebie az tak szybko. Skoro miales po membranie osmotycznej 4 ppm (co jest bardzo ladnym wynikiem) to ten wklad zywicy powinien Ci troche wytrzymac. Ja u siebie zalewalem 500 litrow akwarium i wklad starczyl mi pozniej jeszcze na 3 miesiace. Co do tego ze masz po zywicy 1 - 2 ppm, to nie jest jakas tragedia ale wypadalo by zywice wymienic bo w ten sposob dodasz do akwarium krzem i inne niepotrzebne w akwa substancje.

8 minut temu, R3BEL napisał:

do tej pory nie spotkałem się nigdzie z opiniami żeby pamiętać przy zalewaniu nowego zbiornika o zakupie dodatkowej żywicy, bo pojedynczy zestaw może się zużyć

Ja np zawsze mam w zapasie zasyp na kolejny raz, bo niewiadomo kiedy bedzie mi potrzebny.


f22da1d83b99c24f242adfcbdd247fd5u1790a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mib86 napisał:

Kolego wszystko sie zuzywa, tylko dziwi mnie ze u Ciebie az tak szybko. Skoro miales po membranie osmotycznej 4 ppm (co jest bardzo ladnym wynikiem) to ten wklad zywicy powinien Ci troche wytrzymac. Ja u siebie zalewalem 500 litrow akwarium i wklad starczyl mi pozniej jeszcze na 3 miesiace.

Też właśnie mnie to zaskoczyło. Jeszcze jutro sprawdzę na wszelki wypadek jak wygląda kwestia tego pierścienia bo może rzeczywiście tu leży problem.

EDIT: Sprawdziłem uszczelkę i wszystko jest ok. Czyli żywica do wymiany :angry:

2 godziny temu, mib86 napisał:

Co do tego ze masz po zywicy 1 - 2 ppm, to nie jest jakas tragedia ale wypadalo by zywice wymienic bo w ten sposob dodasz do akwarium krzem i inne niepotrzebne w akwa substancje.

Na całe szczęście na 26h zalewania tylko gdzieś przez max 1h wpadła do zbiornika woda o wartości 1ppm, reszta była 0, więc nie powinno być najgorzej na starcie.

 

2 godziny temu, mib86 napisał:

Ja np zawsze mam w zapasie zasyp na kolejny raz, bo niewiadomo kiedy bedzie mi potrzebny.

Też na wszelki wypadek zamówiłem już większą ilość, żeby później nie było zdziwienia.

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze czego ppm?Przewodność oznacza się w uS/cm.Pierwszy raz się spotykam żeby zużycie żywicy liczyć w ppm a nie w uS/cm.Jeżeli mierzysz przewodność konduktometrem to ma on jakąś granice błędu,popatrz sobie jaką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, grzegorz77 napisał:

Po pierwsze czego ppm?Przewodność oznacza się w uS/cm.Pierwszy raz się spotykam żeby zużycie żywicy liczyć w ppm a nie w uS/cm.Jeżeli mierzysz przewodność konduktometrem to ma on jakąś granice błędu,popatrz sobie jaką.

Nie mierzy przewodności tylko TDS i jednostka to ppm.

"...TDS rozwija się jako Total dissolved solids czyli całkowita ilość soli rozpuszczonych w wodzie..."

14 godzin temu, R3BEL napisał:

Też właśnie mnie to zaskoczyło. Jeszcze jutro sprawdzę na wszelki wypadek jak wygląda kwestia tego pierścienia bo może rzeczywiście tu leży problem.

EDIT: Sprawdziłem uszczelkę i wszystko jest ok. Czyli żywica do wymiany :angry:

Na całe szczęście na 26h zalewania tylko gdzieś przez max 1h wpadła do zbiornika woda o wartości 1ppm, reszta była 0, więc nie powinno być najgorzej na starcie.

 

Też na wszelki wypadek zamówiłem już większą ilość, żeby później nie było zdziwienia.

Gdzie kupujesz żywicę i jaką?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, elespero napisał:

Nie mierzy przewodności tylko TDS i jednostka to ppm.

Dlatego tez spytałem się czego ppm.Ale zwracam honor rzeczywiście można w ppm TDS, ja zawsze mierzę w uS/cm.U mnie jak jest nawet powyżej 5 uS/cm to tragedii nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, elespero napisał:

Gdzie kupujesz żywicę i jaką?

Planowałem zakupić taką:

https://erybka.pl/product-pol-1708-Purolite-Zywica-jonowymienna-MB-400-1000-ml.html

Opinie ma dobre, ale oczywiście jestem otwarty na propozycje bardziej doświadczonych morszczaków ;)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Puszczasz trochę wody z za membrany w ściek przed podpięciem żywicy ? jeśli nie to właśnie będzie przyczyna szybkiego wykończenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, robiłem dokładnie według Twoich sugestii. Mam zamontowany zarówno elektrozawór sterowany czasowo przed uruchomieniem autodolewki jak i zwykły zawór ręczny do przepłukiwania kiedy będę potrzebował przygotować wodę do podmiany. Tak więc ta opcja odpada :)


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi więc na to że licha żywica, ja moją puszkę (obudowę) już mam kilka lat i nie mam problemu z uszczelką

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MIałem podobną sytuację. Kupiłem zestaw z wkładem liniowym 2". Od początku TDS wskazywał 1ppm/ 2uS/cm, a że miernik miałem z Chin myślałem, że to jego wina, nie kalibrowałem go. Po około miesiącu żeby osiągnąć 1ppm musiałem odczekiwać kilka/kilkanaście minut. W internetach wyczytałem, że to może być wina powietrza we wkładzie/uszczelki/żywicy. Zacząłem potrząsać tym pojemnikiem i uszczelka zupełnie się oderwała. Nie wiem co w końcu było przyczyną, w ostatni weekend wywaliłem wkład, podjechałem do sklepu i kupiłem MB20 w korpusie 10". Podłączyłem i od strzała 0/0. Jednocześnie, dla pewności wymieniłem prefiltry, mimo, że nie minęło jeszcze pół roku.

Reasumując, pewnie więcej straciłem na płukaniu nerwów i wody niż ta nowa żywica w korpusie mnie kosztowała ;) Całe szczęście, że mam tylko 125l akwarium (narazie).

Przy wyborze kierowałem się poniższym wątkiem, nie wiem na ile to prawda, ale jestem zadowolony: 

aa, mój wkład, który wymieniłem tak wyglądał (zdjęcie po wstrząśnięciu)


 

 

Filtr_ - 1.jpg

Edytowane przez bodek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do wątku. U mnie przy zalewaniu akwa dzisiaj rano po żywicy TDS pokazał 1ppm. Dodatkowo żywica zrobiła się dwukolorowa [emoji849]

Przez zestaw przeszło już ponad 500l ale czyżby to był koniec???[emoji848]ad23f2b8f035162fce6cd7b32f13b113.jpg

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to identycznie. Widzę, że chyba nawet kolego masz ten sam zestaw co ja <_< Dawno kupowałeś? Może jakaś feralna partia nam się trafiła...

Dzisiaj wieczorkiem wymienię wkład i powinno być już dobrze. Przy okazji pytanie, wywalamy tylko tą część zużytą (czarną) i uzupełniamy braki czy też wymieniamy całą zawartość żywicy?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymień całość żywica składa się z kationitu i anionitu to czarne wynika podobno z rozwarstwienia tych dwóch składników, u mnie żywica zrobiła się taka niedługo po zalaniu i póki co od marca tds 0

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie wygląda to identycznie. Widzę, że chyba nawet kolego masz ten sam zestaw co ja <_ dawno kupowa mo jaka feralna partia nam si trafi> Dzisiaj wieczorkiem wymienię wkład i powinno być już dobrze. Przy okazji pytanie, wywalamy tylko tą część zużytą (czarną) i uzupełniamy braki czy też wymieniamy całą zawartość żywicy?
Ja kupowałem w Czerwcu, ale w użyciu dopiero od niedawna.
Ja też będę wymieniał - nie ma co ryzykować.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja żywica też taka dwubarwna ;). Na tds raz 000 raz 001. W pojemniku na dolewke zdarza się, że jest 006. Pojemnik do mycia i znów jest ok. Gorzej jak ktoś ma pojemnik wydzielony z sumpa. Ciężko jest go umyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moja żywica też taka dwubarwna [emoji6]. Na tds raz 000 raz 001. W pojemniku na dolewke zdarza się, że jest 006. Pojemnik do mycia i znów jest ok. Gorzej jak ktoś ma pojemnik wydzielony z sumpa. Ciężko jest go umyć [emoji6]. 
No to mnie uszczęśliwiłeś z tym zbiornikiem [emoji849]

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz wydzielony z sumpa? Ja pojemnik i wiadro w które robię ro też często płukam. U mnie pojemnik na dolewke stoi obok szafki. Niezbyt to może estetyczne ale praktyczne a sump cały wykorzystany na biologię i osprzęt. 

Screenshot_20191022_110754.thumb.jpg.e40c36a793f8fbd18a371be1fad07176.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz wydzielony z sumpa? Ja pojemnik i wiadro w które robię ro też często płukam. U mnie pojemnik na dolewke stoi obok szafki. Niezbyt to może estetyczne ale praktyczne a sump cały wykorzystany na biologię i osprzęt. 
Screenshot_20191022_110754.thumb.jpg.e40c36a793f8fbd18a371be1fad07176.jpg
Ja mam wydzieloną komorę w sumpie na dolewkę.

Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Mario82 napisał:
1 godzinę temu, pawellb napisał:
Pojemnik do mycia i znów jest ok. Gorzej jak ktoś ma pojemnik wydzielony z sumpa. Ciężko jest go umyć emoji6.png

No to mnie uszczęśliwiłeś z tym zbiornikiem emoji849.png

Panowie. Jak woda jest faktycznie"rodi", czyli po żywicy jest 0 na tds, to nie ma prawa nic się syfić w zbiorniku. Chyba że już bezpośrednio do zbiornika się jakiś syf dostaje, kurz, sól itd, ale to trzeba po prostu zbiornik dolewki przykryć czymś. Od samego początku (1.5 roku) przechowuję zapas rodi w 3 baniakach 20L (stojących w kąciku w przedpokoju), a rotacja baniaków jest powolna i w każdym baniaku woda stoi ok 1-1.5 miesiąca. Za zbiornik dolewki też mi służy baniak 5L, stojący nad akwarium, w oświetlonym miejscu, który nie jest hermetycznie szczelny. I wnętrze wszystkich tych zbiorników jest idealnie czyste, jak pierwszego dnia. Za to momentalnie osad zrobił się w bańce, w której mieszam wodę na podmiankę.

Generalnie, nie ma co tu dywagować tyle. Jak filtr jest poprawnie zmontowany, nieuszkodzony, a po żywicy jest >0, to (co najmniej) żywica do wymiany. Po to cały ten filtr, żeby właśnie było tds=0. Sporo osób (w tym ja) montuje dwie puszki z żywicą jedna za drugą, właśnie m.in. po to, żeby nie musieć non stop śledzić tds, czy aby nie zacznie wskazywać 1 (co ewentualnie przejdzie przed pierwszą puszkę, zostanie wyłapane przez drugą).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Generalnie, nie ma co tu dywagować tyle. Jak filtr jest poprawnie zmontowany, nieuszkodzony, a po żywicy jest >0, to (co najmniej) żywica do wymiany. Po to cały ten filtr, żeby właśnie było tds=0. Sporo osób (w tym ja) montuje dwie puszki z żywicą jedna za drugą, właśnie m.in. po to, żeby nie musieć non stop śledzić tds, czy aby nie zacznie wskazywać 1 (co ewentualnie przejdzie przed pierwszą puszkę, zostanie wyłapane przez drugą).

Rozwiązanie bardzo dobre, pod warunkiem że masz gdzie umieścić drugi filtr z żywicą ;)

EDIT. Po wymianie żywicy wszystko wróciło do normy, TDS 0ppm :)

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.