Skocz do zawartości
Gość Paragon

Akwarium z Panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paragon

Mam pytanie takie może w sumie błahe, ale nie miałem do tej pory do czynienia z akwarium z panelem, czy takie akwarium jest poprawne z założenia czy gdzieś jest błąd, niżej rzuty z wymiarami, dodam tylko że same wymiary komór mają zostać tzn mają być dwie i mają być w takich właśnie rozmiarach, chyba że to jakiś mega błąd ?

 

1.thumb.jpg.d9150e4a1e62d9fb0a72e2e32f66b5bb.jpg

2.thumb.jpg.fd0e74f49de326aaa4e0cd49646a1f86.jpg

3.thumb.jpg.a12b495acf4182c04be9681e9eb84561.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty tam kombinujesz??? 

Dwie sprawy... Popraw "żuty" na rzuty

A dwa: z założenia wszystko pasuje. Pomyśl tylko jeszcze o otworzę na wylot w drugiej komorze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Paragon napisał:

Mam pytanie takie może w sumie błahe, ale nie miałem do tej pory do czynienia z akwarium z panelem, czy takie akwarium jest poprawne z założenia czy gdzieś jest błąd, niżej żuty z wymiarami, dodam tylko że same wymiary komór mają zostać tzn mają być dwie i mają być w takich właśnie rozmiarach, chyba że to jakiś mega błąd ?

No nie mów, że taką kosteczkę masz zamiar stawiać... Ja rozumiem, popełniać błąd początkującego i postawić pierwsze akwarium za małe. Ale to jest uwstecznianie się...

Bym pierwszą przegrodę ciut skrócił na górze, żeby woda w razie czego (np zapchanie waty, bo pewnie po to ta szczelina ma być) mogła się przelać górą do komory pompy, a nie poza akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, dadario napisał:

Co ty tam kombinujesz???

 

12 minut temu, Słony leszcz napisał:

No nie mów, że taką kosteczkę masz zamiar stawiać... Ja rozumiem, popełniać błąd początkującego i postawić pierwsze akwarium za małe. Ale to jest uwstecznianie się...

coś trzeba robić żeby się nie nudzić, a zima przychodzi i zaczyna mi się nudzić :P  to jest taki eksperyment bez stresu, niestety nie mam ani miejsca ani czasu na nowe akwarium jak wspomniałem  już kiedyś jestem wyłączony z takich projektów na kilka lat -_- nie będę się rozpisywał :P

14 minut temu, dadario napisał:

Dwie sprawy... Popraw "żuty" na rzuty

oj wiesz jak szybko trzeba pisać w pracy :P (już poprawiłem )

14 minut temu, dadario napisał:

A dwa: z założenia wszystko pasuje. Pomyśl tylko jeszcze o otworzę na wylot w drugiej komorze. 

hmm a nie można wystawić rurkę ponad? czy jednak lepiej ten otwór?

12 minut temu, Słony leszcz napisał:

Bym pierwszą przegrodę ciut skrócił na górze, żeby woda w razie czego (np zapchanie waty, bo pewnie po to ta szczelina ma być) mogła się przelać górą do komory pompy, a nie poza akwarium

wymiary komór muszą być jakie są jest to związane z moim eksperymencikiem :P , tam nie będzie waty :P

EDIT:

ale masz rację pierwszą przegrodę wypadało by skrócić o 1-2cm dzięki

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Paragon napisał:

hmm a nie można wystawić rurkę ponad? czy jednak lepiej ten otwór?

Ja bym zrobił loc-line. Zawsze dzięki temu masz możliwość poprawić cyrkulację tam, gdzie jest jej mało


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, goclik napisał:

Ja bym zrobił loc-line. Zawsze dzięki temu masz możliwość poprawić cyrkulację tam, gdzie jest jej mało

spoko mam ich kilka po starych akwariach, czyli poza tym aspektem dziórka lub rurka :P sam panel ok i będzie to działało, moja niepewność wynika z tego że zawsze działałem z sumpami taki panel to dla mnie nowość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać, mam tak u siebie tylko inne wymiary komór. Teraz pewnie w ogóle zrobię bez komór jak krzysiekob:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam otwór i Loc-line przełożone oczywiście na gwintowanej mufie, później kawał rurki i znów mufa, choinka i wąż do pompy :) nawet przelotu przez szkło nie trzeba było, ładnie czarnym silikonem akwarystycznym zarobiłem rurkę w otworze z obu stron - ciśnienie jest tam nikłe i nie trzeba przelotu szkło. 

Co do tej opadniętej krawędzi - takiej rewizji awaryjnej, przydaje się chyba bo u mnie np Holoturia Atra parówa jedna jak się rozciągnie na grzebieniu to go przytyka i niebezpiecznie rośnie poziom wody :) jeszcze nie przelało, ale strach trochę jest - na szczęscie nie jest jeszcze duża i nie zatyka mi całego grzebienia -  ale co będzie jak dorośnie, ewentualnie akcje takie jak łażący dorosły Quadricolor :( może zatkać grzebień.   

Opcja dwa to grzebień przez całą długość - wiadomo wtedy nie mamy przegród, woda leje się po całości, a odpieniacz złapie tylko część z tego co spada - widziałem tak w wystawowych akwariach na targi we Frankfurcie Inter Zoo - zbiorniki firmy Korallen Zucht - można poszukać na YT - są filmiki z tymi baniakami - typowe shallow reef z panelem - jak lubię :) tylko grzebień był przez całość i zero podziałów w panelu  :)  też mam zero podziałów w panelu - bez sensu komplikacje w czyszczeniu później - jak dobry odpieniacz to nie ma prawa puszczać mikro bąbelków do komory u mnie BK mini 180 na starej pompie nie puszcza ani bąbla. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam powrót góra tylko z 1 powodu, akwarium stoi w rogu a ma 70cm szerokości i pompa jest na samym końcu więc wyjęcie jej jakbym miał jeszcze demontować hydraulikę byliby praktycznie niemożliwe:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
17 godzin temu, sith114 napisał:

@Paragon

Widziales ten temat? ;)

 

Nie, dzięki za link :)

 

18 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

Będzie działać, mam tak u siebie tylko inne wymiary komór. Teraz pewnie w ogóle zrobię bez komór jak krzysiekob:)

spoko coś będę kminić przez zimę :) , Widziałem właśnie Link Krzysiek podesłał ale ja muszę mieć dwie komory taki "must have" 

 

6 godzin temu, Ura napisał:

ja u siebie mam otwór i Loc-line przełożone oczywiście na gwintowanej mufie, później kawał rurki i znów mufa, choinka i wąż do pompy :) nawet przelotu przez szkło nie trzeba było, ładnie czarnym silikonem akwarystycznym zarobiłem rurkę w otworze z obu stron - ciśnienie jest tam nikłe i nie trzeba przelotu szkło. 

Co do tej opadniętej krawędzi - takiej rewizji awaryjnej, przydaje się chyba bo u mnie np Holoturia Atra parówa jedna jak się rozciągnie na grzebieniu to go przytyka i niebezpiecznie rośnie poziom wody :) jeszcze nie przelało, ale strach trochę jest - na szczęscie nie jest jeszcze duża i nie zatyka mi całego grzebienia -  ale co będzie jak dorośnie, ewentualnie akcje takie jak łażący dorosły Quadricolor :( może zatkać grzebień.   

Opcja dwa to grzebień przez całą długość - wiadomo wtedy nie mamy przegród, woda leje się po całości, a odpieniacz złapie tylko część z tego co spada - widziałem tak w wystawowych akwariach na targi we Frankfurcie Inter Zoo - zbiorniki firmy Korallen Zucht - można poszukać na YT - są filmiki z tymi baniakami - typowe shallow reef z panelem - jak lubię :) tylko grzebień był przez całość i zero podziałów w panelu  :)  też mam zero podziałów w panelu - bez sensu komplikacje w czyszczeniu później - jak dobry odpieniacz to nie ma prawa puszczać mikro bąbelków do komory u mnie BK mini 180 na starej pompie nie puszcza ani bąbla. 

 

chodzi Ci o to szybę aby opuścić co oddziela akwarium od panela, żeby w razie wu woda nie wylała się z akwarium tylko przelała do komory panela tak?

opcja druga odpada muszę mieć dwie komory, bo chcę wymusić obieg aby przez pierwszą komorę przepływała woda,  a nie mieszała się miedzy panelem i głównym akwarium

 

2 godziny temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja u siebie mam powrót góra tylko z 1 powodu, akwarium stoi w rogu a ma 70cm szerokości i pompa jest na samym końcu więc wyjęcie jej jakbym miał jeszcze demontować hydraulikę byliby praktycznie niemożliwe:)

to z mojego rysunku to malutkie akwarium, poza tym nie mam zamiaru wyciągać stamtąd pompy częściej niż raz na rok lub pół roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się zagłębiać w szczegóły, ale tak z mojego doświadczenia to zmienił bym dwie rzeczy. Pierwsza dotyczy komory przelewowej. Chodzi o to że w takim projekcie trzeba z góry założyć czy ma tam być odpieniacz. Jesli tak to pierwszą komorę trzeba wymiarowo do niego dobrać i mieć na uwadze dołożenie tam grzałki. Pamiętaj że wszystkie graty które bedziesz używać będziesz musiał tam włożyć (absorbery, grzałka itp). Druga to szyba oddzielająca panel/display. Warto mieć szybę ciut niżej niż ściany boczne. U mnie był przypadek że jezowiec się tam zabukował wraz z slimakami w tym samym czasie. Efekt był taki że woda się przelewała nad szybą oddzielającą. Gdyby nie była niższa, trzeba by było wycierać wodę z podłogi. Projekt fajny :) ale tą środkową komorę zrobił bym ciut szerszą żeby wrzucić tam tylko grzałkę i skarpetę na "coś" w razie draki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, dla syna napisał:

Chodzi o to że w takim projekcie trzeba z góry założyć czy ma tam być odpieniacz.

nie ma być :P  pierwsza komora ma takie wymiary aby pomieściła dużego rollera :P

4 godziny temu, dla syna napisał:

Pamiętaj że wszystkie graty które bedziesz używać będziesz musiał tam włożyć (absorbery, grzałka itp)

taki osprzęt mam w planach dać do drugiej komory

4 godziny temu, dla syna napisał:

Warto mieć szybę ciut niżej niż ściany boczne. U mnie był przypadek że jezowiec się tam zabukował wraz z slimakami w tym samym czasie. Efekt był taki że woda się przelewała nad szybą oddzielającą. Gdyby nie była niższa, trzeba by było wycierać wodę z podłogi.

Cenna uwaga dzięki :)

4 godziny temu, dla syna napisał:

Projekt fajny :) ale tą środkową komorę zrobił bym ciut szerszą żeby wrzucić tam tylko grzałkę i skarpetę na "coś" w razie draki. 

dzieki nom to taki projekt, aby uniknąć "Odmóżdżenia" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Paragon napisał:

chodzi Ci o to szybę aby opuścić co oddziela akwarium od panela, żeby w razie wu woda nie wylała się z akwarium tylko przelała do komory panela tak?

opcja druga odpada muszę mieć dwie komory, bo chcę wymusić obieg aby przez pierwszą komorę przepływała woda,  a nie mieszała się miedzy panelem i głównym akwarium

Dokładnie tak, myślę że nawet pół centymetra by wystarczyło :) będzie sobie wpadać do komory pompy i  spokój 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz jak chłopaki mówią to masz pewność, że ci nie przeleję, ja u siebie dodatkowo mam tak, że jak dolewka doleje cały pojemnik to się powinno zmieścić. Raz zrobiłem test, teraz wolę nie pamiętać o takich rzeczach:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nom to niżej poprawiony rysunek, nie wiem tylko jakiej średnicy otwór na przelot w szkle zrobiłem na razie 20mm:

3.thumb.jpg.04c00a7acb25a4710167dcb6c63f727a.jpg

 

1.thumb.jpg.29f7358bdc2a91653b210673d0218251.jpg

 

2.thumb.jpg.7e9e9d361fdd4fb3503cdc5f7bdee503.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wg mnie jest wypas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga odnośnie miejsca gdzie masz grzebień, grzebień ma 6cm czyli ma 3 cm "włosy" i 3cm mocowanie lub coś koło tego. Reasumując twoje wycięcie na grzebień powinno być 3cm. Ja ten błąd popełniłem i jest po prostu mniej estetycznie. Najlepiej najpierw kup grzebień później zamów szkło.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

grzebień zrobię sam będzie estetyczny chyba  :) , 6cm ma do zewnetrznej szyby, a 5cm do szyby działowej miedzy panelem a displajjeeem bo ta szyba jest o 1cm niżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
W dniu 24.10.2019 o 20:09, Konrad_Wwa napisał:

Jak Pan uważa:)

Zobaczymy jak wyjdzie na razie jest projekt w kompie :)

 

Clipboard01.jpg.071d691fe728deef941f4f66ddc41c3f.jpg

a2.thumb.jpg.a9f6f30e64c0dee8e1dbece42135754a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Paragon napisał:

Zobaczymy jak wyjdzie na razie jest projekt w kompie :)

 

Clipboard01.jpg.071d691fe728deef941f4f66ddc41c3f.jpg

a2.thumb.jpg.a9f6f30e64c0dee8e1dbece42135754a.jpg

Jaki to cad?

Rozumiem z grzebienia prosto do rolera?
A roler rozmiar taki sam. Czy może wersja V2? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

 Ja pracuję w Siemens NX lub ProEngineer, tak z grzebienia prosto do rolera rozmiar taki sam no może nie do końca bo jest troszkę weższy i wyższy ale na włókninę 150mm, łoo to już wersja V6 :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj z plywakami żeby nie było jak u mnie. Woda spadająca nie może po nich lać bo będzie siać błędami na sterowniku. Wykombinuj uchwyt na pływaki w okolicy tylnej części akwarium jak najbardziej z dala od przegrody panel/display. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.