Skocz do zawartości
djdexx_pl

automatyczna dolewka - porada dla nowicjusza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Jestem nowy w tematyce akwarystyki morskiej, dlatego za wszelkie biedy w tym nazewnictwo przepraszam i zgaszam postanowienie poprawy :)

Jakies 3 tyg zalozylem dopiero swoj pierwszy zbiornik. 250L akwa + 100L sump. Borykam sie od jakiegos czasu z nadmiernym ubytkiem wody. Sprawa normalna. Chcialbym zastosować automatyczna dolewkę, lecz zastanawiam sie nad pewna rzecza. Jesli w obiegu mam odpowiedni poziom zasolenia, to dolewka z woda słona zwiększy mi poziom lub sama R.O zmniejszy. Jest moze jakis na to sposób? Zaznaczam ze nie znam sie za dobrze jeszcze na tym wszystkim. Moze jest do tego jakis komputer sterujący? Wszystkie owe urządzenia sterujące jakie znajduje, jak dla mnie nadaja sie bardziej do słodkowodnego, niz słonego. Poki jestem codziennie w domu to nie ma problemu, lecz niedlugo bede musiał wyjechac na ok 2 tygodnie i wtedy bedzie problem ...

Jakies porady? :)

Pozdrawiam, Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paruje tylko woda , sól zostaje , zatem uzupełniasz tylko RO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, djdexx_pl napisał:

dolewka z woda słona zwiększy mi poziom lub sama R.O zmniejszy

Dolewasz tylko ro bo z akwarium paruje woda bez soli a co za tym idzie zwiększa się zasolenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabiera, dlatego zasolenia nie sprawdza się tylko przy zalewaniu akwarium, od czasu do czasu trzeba uzupełnić ubytki zrobić gęstszą podmiankę albo dosypać z ręki łyżkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nie otwierać juz nowego wątku, zapytam jeszcze o dwie rzeczy :)

czy poziom soli w akwa moge zwiększyć poprzez wsypanie soli do sumpa?

szukam jakiegos sposobu aby poziom zasolenia w akwa był wyświetlany non stop, cyfrowo lub mechanicznie, znajdę cos takiego ?

 

Pozdrawiam, Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, djdexx_pl napisał:

Aby nie otwierać juz nowego wątku, zapytam jeszcze o dwie rzeczy :)

czy poziom soli w akwa moge zwiększyć poprzez wsypanie soli do sumpa?

szukam jakiegos sposobu aby poziom zasolenia w akwa był wyświetlany non stop, cyfrowo lub mechanicznie, znajdę cos takiego ?

Raczej nie bawiłbym się w dosypywanie soli do sumpa ponieważ część soli napewno Ci się nie rozpuści i będzie się odkładała na dnie. 

Ubytki soli uzupełnia się przy podmianach wody. Mierzysz zasolenie w akwarium A następnie rozrabiasz odpowiednią ilość soli w wodzie RODI (więcej / mniej niż zwykle w zależności od zasolenia w akwarium) i podmieniasz. 

 

Podobno są sondy do stałego pomiaru zasolenia,  kh, ph itp jednak takie urządzenie bardzo często trzeba kalibrować ponieważ po kilku tygodniach mogą  lekko przekłamywać, no chyba że kupisz naprawdę solidny (I drogi) sprzęt. 

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, djdexx_pl napisał:

Aby nie otwierać juz nowego wątku, zapytam jeszcze o dwie rzeczy :)

czy poziom soli w akwa moge zwiększyć poprzez wsypanie soli do sumpa?

szukam jakiegos sposobu aby poziom zasolenia w akwa był wyświetlany non stop, cyfrowo lub mechanicznie, znajdę cos takiego ?

 

Pozdrawiam, Przemek

Ogolnie to jak bedziesz robił podmianki i woda nowa będzie trzymała cały czas zasolenie np 35ppt to niezaleznie co masz w akwarium. W jakimś tam okresie czasu poziom zasolenie będzie bliski tego 35ppt. Nie ma co jakiś czarów nad wiadrem odstawiać byle mieć porządny miernik zasolenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minutes ago, sith114 said:

Ogolnie to jak bedziesz robił podmianki i woda nowa będzie trzymała cały czas zasolenie np 35ppt to niezaleznie co masz w akwarium. W jakimś tam okresie czasu poziom zasolenie będzie bliski tego 35ppt. Nie ma co jakiś czarów nad wiadrem odstawiać byle mieć porządny miernik zasolenia ;)

A jaki najlepiej utrzymywać poziom ppt? u mnie jest 32ppt. Miernik mam Red Sea Seawater Refractometer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, djdexx_pl napisał:

A jaki najlepiej utrzymywać poziom ppt? u mnie jest 32ppt. Miernik mam Red Sea Seawater Refractometer.

Dla mieszanej obsady 34ppt A jeżeli planujesz większość sps-ów to 35ppt 

Zasolenie podnoś jednak powoli, nie od razu z 32 do 34-35 bo marnie się to może skończyć dla korali itp

Edytowane przez Bishop358 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, djdexx_pl napisał:

A jaki najlepiej utrzymywać poziom ppt? u mnie jest 32ppt. Miernik mam Red Sea Seawater Refractometer.

Tak żeby poprzeć jakimś przykładem tu masz 4 różne zbiorniki i opis co Red sea zaleca masz zasolenie i inne parametry ;)

https://www.redseafish.com/reef-care-recipes/#recipe_1

Ale zastanawia mnie te 33ppt dla ULNS.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bishop358 napisał:

część soli napewno Ci się nie rozpuści i będzie się odkładała na dnie

rozpuści się może to chwile potrwać, ale nie mówimy tutaj o sypaniu łopaty soli tylko łyżki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zdarza się dosypywać sól do sumpa i zazwyczaj dosypuje całą miarkę AF (10 l). Sól bez problemu po chwili jest rozpuszczona. Oczywiści wsypuję w pobliżu rury spustowej gdzie jest duży prąd wody.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja sypie do skarpety cała woda przez nią przepływa i na 100% wszystko musi sie rozpuścić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak ze świeża sól jest przez jakiś czas toksyczna i dla podmianki powinno się przygotować roztwór kilka godzin wcześniej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.