Skocz do zawartości
Reefbos

Trwałość połączeń

Rekomendowane odpowiedzi

Według producenta (Soudal) akwariowy silikon nie starzeje się, zachowuje trwale swoje właściwości. Z pewnością nie przekłada się to jednak na trwałość połączenia. Czy możecie powiedzieć coś na ten temat z własnego doświadczenia? Nie chodzi mi przy tym o przypadki, w których zadziałały jakieś nagłe destrukcyjne czynniki zewnętrzne. Jednym słowem ile wytrzymuje takie połączenie? Jak działa na nie czas?

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 15 latach  silikon zrobił się jak krucha galaretka i puściło dno  . W innym zbiorniku odcinałem szybę i to samo , trochę się zdziwiłem że tak lekko poszło ,bo nie raz odcinałem przegrody szyby i nieźle się musiałem namęczyć a tu prawie sama odpadła . Dotyczyło to firmy LAKMA  . 
Ten sam silikon  poleżał w temperaturze poniżej zera  i przestał się utwardzać . 
Z innymi nie miałem problemów choć jak sprawdzam czasem zbiorniki to w niektórych najstarszych znacznie zmniejszył swoją rozciągliwość i wytrzymałość  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, SU1 napisał:

. . . w niektórych najstarszych znacznie zmniejszył swoją rozciągliwość i wytrzymałość . . . 

Pytanie, czy ten 15 letni silikon miał takie same właściwości jak obecnie produkowany. Nie znam się na tym, ale po spoinach w łazience widzę, że zachowują się obecnie znacznie lepiej niż kiedyś. Czytałem gdzieś opinię (?), że po 7 latach, teoretycznie zbiornik powinien zostać rozebrany i ponownie sklejony. Trochę to przerażające . . .

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium Szczecin daje na swoje zbiorniki 5 lat gwarancji. Na pewno w ciągu 15 lat jakiś postęp się wydarzył nawet w przypadku silikonu. Jakieś nowe domieszki mogą się pojawiać. !5 lat to naprawdę kupa czasu. W tym i w zeszłymroku kilka osób z kolei na forum przekładało swoje zbiorniki bo puszczały, między innymi @Efendi

I te kilka osób miąło zbiorniki z tego samego źródła z tego co kojarzę. Może to błędy w klejeniu były albo złe materiały.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, katani napisał:

I te kilka osób miąło zbiorniki z tego samego źródła z tego co kojarzę.

Ale co to za źródło?

Ciekawy temat, w sam raz dla tych co szukają używek na targowisku lub tych co polecają początkującym redukowanie kosztów startu właśnie kupując używane szkło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, katani napisał:

. . . z tego samego źródła . . .

To może świadczyć o bardziej, czy mniej świadomym powielaniu jakiegoś błędu typu niewłaściwy (tańszy) silikon, niedoczyszczone klejone powierzchnie lub błędy przy czyszczeniu po sklejeniu.

Edytowane przez Reefbos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może odezwie się ktoś z działającym zbiornikiem starszym niż 5 - 7 lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje poprzednie ciałem nożykiem do tapet. Miało ponad 5 lat. Musiałem się zdrowo namęczyć. Nie widziałem żadnych śladów degeneracji


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pare miesięcy temu wycinałem przegrodę z paroletniego sumpa. Potwierdzam to co Tester napisał łatwo nie było. Sump ma dobre 5 lat. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja miałem zbiornik 5 lat jako słodki potem poszedł  na morski tez ok 6 lat jeszcze działał wreszcie zmieniłem na większy i po 2 biotopach i 11 latach funkcjonowania silikon nie miał najmniejszych wad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre wieści. Dzięki za informacje z pierwszej ręki.

Muszę jednak spytać @Tester, @sith114, @skorpion77 - te "stare" zbiorniki kleiliście sami, czy to kupne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 7 lat stoi i wszystko ok.

Ostatnio wycinałem przegrody z sumpa i też łatwo nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.