Skocz do zawartości
lysy23111

zwiększenie KH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Proszę o podpowiedz jaką proporcje sody zrobić do zwiększenie KH w akwarium morskim . Dziekuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, lysy23111 napisał:

Witam . Proszę o podpowiedz jaką proporcje sody zrobić do zwiększenie KH w akwarium morskim . Dziekuje 

z tego co na szybko wyczytałem to wystarczy kalkulator do Ballinga z reefhuba ;)
I liczysz jak rozrobić i ile dać żeby podnieść KH ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lysy23111 napisał:

Witam . Proszę o podpowiedz jaką proporcje sody zrobić do zwiększenie KH w akwarium morskim . Dziekuje 

Kh z AF plus ich kalkulator i wiesz ile dolać żeby podnieść o daną wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Laszek napisał:

Kh z AF plus ich kalkulator i wiesz ile dolać żeby podnieść o daną wartość.

 

1 minutę temu, Laszek napisał:

Kh z AF plus ich kalkulator i wiesz ile dolać żeby podnieść o daną wartość.

Już dwa opakowania wlałem i zamiast w górę to spada :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lysy23111 napisał:

200 ml kh plus . Akwarium 200 litrów

Miałem na myśli KH buffer i użyć ichnego kalkulatora. Taniej i lepiej wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja rozrobiłem 80g sody oczyszczonej w 0,5 litra RO. Trochę przegiąłem pałę, bo nie chciała sie do końca rozpuscić. Wlewałem małymi porcjami ( dwa baniaki na wspólnym obiegu, jakieś 500-600l. w obiegu) co jakiś czas obserwując korale, przez niecałe dwa dni. Uzupełnialem RO do butelki, aż wszystko sie rozpuściło - w butelce pozostało 0,5l. płynu, który pozostawiłem "na pózniej". Po sprawdzeniu, wody w baniaku okazało się, że Kh wzrosło o prawie 3 stopnie z 7,2 do 10. Jako, że wzrost nie był za szybki, to i nie zauważyłem, żeby ryby, albo korale marudziły. Chyba nawet bardziej sie pompują. Proponuję ci rozrobić pół torebki 80gram w 0,5l. wlać 1/4 butelki w kilku porcjach, co godzinę i sprawdzić poziom Kh jakiś czas po wlaniu ostatniej porcji. Zorientujesz sie o ile podniesie się poziom Kh po wlaniu 250ml. roztworu. Pózniej już tylko obliczysz sobie ile takich dawek podniesie ci KH do wymaganego stanu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, wiesiektbg napisał:

 Proponuję ci rozrobić pół torebki 80gram w 0,5l. wlać 1/4 butelki w kilku porcjach, co godzinę i sprawdzić poziom Kh jakiś czas po wlaniu ostatniej porcji. Zorientujesz sie o ile podniesie się poziom Kh po wlaniu 250ml. roztworu. Pózniej już tylko obliczysz sobie ile takich dawek podniesie ci KH do wymaganego stanu.

Ja się nie znam ale wydaje mi się że to co proponujesz to może być zbyt gwałtowny skok w 250 litrach. Lepiej skorzystać z kalkulatora AF:
https://aquaforest.eu/pl/afcalculate/

Rozpuszcza się 80g w 1 litrze wody RO. KH buffer to jest to samo co soda oczyszczona (wg producenta jest czystsze). Sode kupujesz w opakowaniu 80g i masz na 1 litr - nie trzeba odmierzać. To roztwór nasycony więc nie da się więcej rozpuścić w takiej objętości.
Tylko zanim zaczniesz to robić to może sprawdź pozostałe parametry tzn, Ca i Mg bo jeśli Kh spada to znaczy że jest konsumpcja i zwiększając samo Kh pozostałe parametry ci zjadą i będzie katastrofa. Proponuję poczytać o metodzie Ballinga.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po podaniu sody nie zauważylem nic niepokojacego. Nie mniej jednak, kazdy baniak jest innny, dlatego tak, jak proponowałem, podać mniejszą dawkę roztworu etapami i sprawdzić efekt. W zaleznosci od dawki i efektu podjąć następne kroki do podwyzszenia KH do wymaganego stanu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzisiejszy dzień podaje po 75ml każdego roztworu AQUAFOREST gotowiec 1+2+3+ . Moje parametry na dzień dzisiejszy to :

Ca-440

Mg-1440

Kh-6,1

Aquaforest zaleca aby podawac trzy preparaty w identycznych porcjach wiec nie mam możliwości zwiększenia calosci bo MG to już wysokie jest dlatego musze jakos osobno KH podbic . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, lysy23111 napisał:

Na dzisiejszy dzień podaje po 75ml każdego roztworu AQUAFOREST gotowiec 1+2+3+ . Moje parametry na dzień dzisiejszy to :

Ca-440

Mg-1440

Kh-6,1

Aquaforest zaleca aby podawac trzy preparaty w identycznych porcjach wiec nie mam możliwości zwiększenia calosci bo MG to już wysokie jest dlatego musze jakos osobno KH podbic . 

No to użyj sody albo jak kup czyste kh i po sprawie. Nie ma co robić z akwarium technologi kosmicznej i laboratorium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w domu sode oczyszczoną firmy GELLWE . Czy to na pewno o to chodzi ??? Skład : węglany sodu E500 , Może zawierac soje , mleko , pszenice . 

Czy na pewno mogę tego uzyc ????

IMG_0902.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest KH buffer. kwaśny węglan sodu, zwany inaczej wodorowęglan sodu NaHCO3.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, lysy23111 napisał:

Mam w domu sode oczyszczoną firmy GELLWE . Czy to na pewno o to chodzi ??? Skład : węglany sodu E500 , Może zawierac soje , mleko , pszenice . 

Czy na pewno mogę tego uzyc ????

IMG_0902.JPG

Soda oczyszczona powinna być wodorowęglanem sodu oznaczenie 500 to tylko " Zakresy numerów listy chemicznych dodatków do żywności " czyli różne produkty maja swój numer.

Spokojnie możesz tego użyć ;)
A jak dawkować to pisałem Ci już wcześniej na Reefhubie masz kalkulator ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH trzymaj 7-8, jaką sól stosujesz? Jak inną niż red sea to możesz trzymać 7-8

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie podnośc aż do 9 bo przy każdej podmiance będziesz miał wahania KH.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.