Skocz do zawartości
mad1

Krab? Prośba o pomoc w identyfikacji

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Dzisiaj jako pasażer na gapę trafił mi się taki okaz jak na zdjęciu. 

Czy ktoś się spotkał z takim zwierzakiem? Wygląda jak krab - chciałbym wiedzieć czy bardzo agresywny.

20191102_212651.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego gatunku,  nie widziałam takiego dotad. Wygląda, jakby w ostatniej chwili się zdecydował, że chce być krabem, a nie krewetką.

Mogę tylko spekulować po szczypcach i ubarwieniu, że to jakiś krabik symbiotyczny z koralowcem podobnego koloru. Te białe paski wzdłuż ciała kojarzą się z krewetkami czyszczacymi, może to jakiś czyściciel.

Nie wygląda groźnie. Szczypce wydają się przystosowane raczej do czyszczenia, skrobania i wkładania tego zeskrobanego czegos do pyska, niż do ćwiartowania ofiar.

Na jakim koralowcu go znalazłeś? Nie rozpoznaje tego, na którym siedzi. 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20191102_221243-1209x1612.thumb.jpg.76ad0ccc4f7b4695224317d8fc859457.jpgZ kolorem trafiłaś :)

Siedział na czymś takim. Nie koral. Też szukałem nazwy bo nie zapamiętałem przy zakupie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To stworzenie na zdjęciu to liliowiec morski. Poczytaj o nim, bo to jest bardzo trudne do utrzymania zwierzę. Jeśli krabik siedział na nim, to raczej żyje z nim w symbiozie lub trochę pasożytuje, korzystając z pokarmu złowionego przez liliowca,  ale nie będzie agresywny w zbiorniku.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Nik@ napisał:

Jeśli krabik siedział na nim, to raczej żyje z nim w symbiozie lub trochę pasożytuje, korzystając z pokarmu złowionego przez liliowca,  ale nie będzie agresywny w zbiorniku.

@Nik@ perfekcyjne założenia.

Piękny okaz @mad1 Ci się trafił. To fajny krabik symbiotyczny, wariant kolorystyczny zależy od gospodarza w jakim żyje. 

Swoją drogą jednak mam nadzieję, że tylko nazwy liliowca zapomniałeś i wiedzę jak wymagający jest posiadasz...

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Allogalathea_elegans

https://www.google.com/search?q=Allogalathea+elegans&tbm=isch&ved=2ahUKEwiu3fLMxM3lAhUpzaYKHbckD4wQ2-cCegQIABAC&oq=Allogalathea+elegans&gs_l=mobile-gws-wiz-img.12..35i362i39l5.4845.16893..17686...1.0..4.779.2788.5-2j2......0....1.......5.0WKzmKqaTK4&ei=_4O-Xe7hC6mamwW3ybzgCA&bih=720&biw=424&client=ms-android-motorola-rev2&prmd=imsvn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę czytałem. Mam nadzieję że uda się go utrzymać w zbiorniku :)

Ten ze zdjęcia nie jest mój. Dałem przykładowe ponieważ wczoraj już było ciemno i nie chciałem stresować zwierząt.

 

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak1 dzieki za linka, poczytałam z wielkim zaciekawieniem. Faktycznie udało mi się trafić, choć nie znałam gościa :D Nie potrafiłam też wymyślić, jaką korzyść mógłby mieć z kraba liliowiec, poza ewentualnym czyszczeniem, ale faktycznie nie ma żadnej.

Gdyby ktoś był ciekawy: taka forma współżycia organizmów to komensalizm, z której jeden organizm czerpie wyraźne korzyści (krab ma schronienie i dobry dostęp do pokarmu) a drugiemu jest ten związek obojętny. 

Edit: wklejam link to jednego z tematów o liliowcach. Przemyśl sobie dobrze, czy dasz radę go utrzymać.

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie nie do utrzymania zwierze wwarunkach akwariowych, jak na razie widze u jednego kolegi z grupy FB co ma dwa i mu rosną, jednak akwarium było dopasowane do nich. Litrami lane fito codziennie itp
moim zdaniem na te zwierzęta powinien być zakaz sprzedaży.

 

Edytowane przez piotrs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.11.2019 o 19:57, piotrs napisał:

moim zdaniem na te zwierzęta powinien być zakaz sprzedaży

Z jednej strony, rozumiem o co Ci chodzi, z drugiej - są jednak goście co hodują różne "dziwadła", dzięki którym wiedza akwarystyczna się poszerza. W każdym razie, co do liliowców zgoda, że powinno się 10x przemyśleć temat przed zakupem gagatka, i że to raczej zwierzak do dedykowanego zbiornika niż do "miks-reef".

A liliowiec - cudo:-) @mad1 wkleił byś fotę swojego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.