Skocz do zawartości
Efendi

Skała real reef rock - niekończące się dojrzewanie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dla osób które miały styczność ze skałą real reef rock aby podzieliły się doświadczeniem jak przebiegał proces dojrzewania w baniaku. Niestety próbuje ogarnąć ten temat ale bez powodzenia a wręcz z odwrotnym skutkiem. Baniak zalałem świeżą solanką (sól Red Sea) w marcu i do tej pory nie mogę wyjść na prostą. Myślałem że przeszedłem już wszystkie plagi ale końca nie widać. Na dzień dzisiejszy temat wygląda następująco wszystkie SPSy (szczepki) wyglądają tragicznie, ledwo polipują a część traci tkankę, a jeśli chodzi o LPS wszystko wyglada OK.  Co pare dni woda robi się mętna i ma kolor żółty (co widać na zdjęciach). Parametry badane na ICP nie pokazują żadnych diametralnych odstępstw od tzw książkowych. W sumpie oprócz odpieniacza mam cztery bloki i jeden kg nano-tech Makspect'a, 0,7 Biopellets XL oraz węgiel.

 

4457a690-a84a-4400-8f48-7b84343dc2b5.JPG

333baebe-c5f4-4822-933d-38f1571a2a58.JPG

da408495-580f-47e1-aae7-55ceec15d485.JPG


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając opinie tej skaly RRR na forum raczej są dobre,sama niedawno do kupilam 40kg do nowego akwarium.

Nasz moderator @human_87 startowal na tej skale i akwarium ma się świetne.

Myślę że twój problem nie leży po stronie skały.

 test na krzemiany robiłeś? strasznie brązowo..


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zróbmy inaczej @Efendi z tego co się orientuje świeżakiem w morskim nie jesteś.
Opisz cały proces dojrzewania co się działo od zalania akwarium wodą.
Pokaż wyniki testu ICP, Ro badałeś?
 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę ,że to pierwsza zła opinia o tej skale. Na wiosnę ruszam z nowym projektem i  planowałem właśnie taką skałę . Bedę śledził ten watek , bo mam nadzieje , że się jeszcze ktoś wypowie .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Beti napisał:

Czytając opinie tej skaly RRR na forum raczej są dobre,sama niedawno dokupilam 40kg do nowego akwarium.

Myślę że twój problem nie leży po stronie skały.

 test na krzemiany robiłeś? strasznie brązowo..

na ICP test pokazał zawyżoną wartość tylko w RO, dodałem miedzy osmozą a DI wkład na krzemiany sery, zrobiłem dużą podmianę ale jak widać brak efektów.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

Można zdjęcie z boku akwa FTS 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, sith114 napisał:

Zróbmy inaczej @Efendi z tego co się orientuje świeżakiem w morskim nie jesteś.
Opisz cały proces dojrzewania co się działo od zalania akwarium wodą.
Pokaż wyniki testu ICP, Ro badałeś?
 

Od samego początku wsadzenia skały do świeżej solanki zaczęły się problemy z mętną wodą która utrzymywała się tygodniami, dopiero zainstalowanie lampy UV rozwiązało problem, pózniej nadeszły różne plagi (dino, cyjano), w maju podbiłem za mocno Ca do 500 co spowodowało lekkie szok dla SPSów. Dokonałem kilkunastu podmian ale etap dojrzewania jakby wracał do początku. I tak to wyglada do teraz:(

Results_2019_09_27_13755.jpg

Results_2019_09_27_13754.jpg

cc5ab5ea-593a-42ec-9b69-67c735c03ee0.JPG

8b8b06e5-cb21-4925-88c3-20a68069f5e9.JPG

17 minut temu, AnT napisał:

Siema 

Można zdjęcie z boku akwa FTS 

 

 

IMG_8403.JPG

IMG_8412.JPG

IMG_8411.jpg

Edytowane przez Efendi (wyświetl historię edycji)

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz  balling   i coś tam jeszcze ? 

Jakie światło jakie świetlówki  ?

Nie było jakieś skoku temp. 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam skałe RRR w trzecim moim akwarium za każdym razem podczas przesiadki na większe dokupywałem nową skale nie moczyłem jej nie płukałem tylko siup do akwa do tej pory nie wiem co to glon na skale.Kolega wypłukał w rodi i moczył dwa tygodnie później 7 miesięcy walki z glonami i plagami może tu tkwi problem w twoim przypadku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AnT napisał:

Lejesz  balling   i coś tam jeszcze ? 

Jakie światło jakie świetlówki  ?

Nie było jakieś skoku temp. 

 

Baniak na reaktorze, lampa ATI 10x54, skoku temperatury nie odnotowałem.

1 minutę temu, Kris S napisał:

Posiadam skałe RRR w trzecim moim akwarium za każdym razem podczas przesiadki na większe dokupywałem nową skale nie moczyłem jej nie płukałem tylko siup do akwa do tej pory nie wiem co to glon na skale.Kolega wypłukał w rodi i moczył dwa tygodnie później 7 miesięcy walki z glonami i plagami może tu tkwi problem w twoim przypadku.

zrobiłem dokładnie tak samo - tylko włożyłem do świeżej solanki.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Efendi napisał:

Baniak na reaktorze, lampa ATI 10x54, skoku temperatury nie odnotowałem.

zrobiłem dokładnie tak samo - tylko włożyłem do świeżej solanki.

No dobra a skala nie zaciągnęła podwyższonych krzemianów? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony na skale to wyszły takei na zdjęciu, czy są takie blade? Takie mało zielone są. Ilu masz glonożerców? Ciężko podpowiadać komuś z twoim doświadczeniem.

Parametry ICP w zasadzie ksiażkowe, tylko żelaza i jodu brak .Ale żelazo pewnie wysysają glony.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie również posiadam RRR, start w reefmaxie bez większych problemów, po przesiadce na większe i dołożeniu kilku kg nowej również bezproblemowo, delikatne okrzemki ale szybko poszły.

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może dozowania różnych bakterii dużo więcej i dużo częściej niż producent zaleca. Jak dla mnie to problem z biologia. Jeżeli masz z kąd wziąć to wlej dużą ilość wody z podmiany z dobrze działającego sprawdzonego zbiornika. Nie dozuj też żadnych mikro, amino itd. Sam czysty zasyp z reaktora. Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problemy ze skałą rrr. Nie wiem co lejesz do baniaka pod względem składu ale u mnie skała wydzielała duże ilości kh przy jednoczesnym wchłanianiu jodu. Po około roku skała zaczęła się rozpuszczać. Po wymianie skały problem ustąpił. Nie twierdzę że u Ciebie jest też ten problem, chociaż niedawno miałem małą konwersacje na prv z identycznym efektem. Forumowicz zdecydował się wymienić skałę. Nie mogę namierzyć mojego wątku o tej skale bo coś wyszukiwarka forumowa noe może tefo ogarnąć. Spróbuję przez Google może się uda to wkleję link

Znalazłem wujek Google 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dla syna napisał:

Ja miałem problemy ze skałą rrr. Nie wiem co lejesz do baniaka pod względem składu ale u mnie skała wydzielała duże ilości kh przy jednoczesnym wchłanianiu jodu. Po około roku skała zaczęła się rozpuszczać. Po wymianie skały problem ustąpił. Nie twierdzę że u Ciebie jest też ten problem, chociaż niedawno miałem małą konwersacje na prv z identycznym efektem. Forumowicz zdecydował się wymienić skałę. Nie mogę namierzyć mojego wątku o tej skale bo coś wyszukiwarka forumowa noe może tefo ogarnąć. Spróbuję przez Google może się uda to wkleję link

Znalazłem wujek Google 

 

Moje wszystkie przypuszczenia idą właśnie w tym kierunku:( skała coś oddaje do wody (dziwne żółtawe zabarwienie wody). W sumpie mam zainstalowany od początku clarisea ale i tak pełno różnych śmieci cały czas jest w wodzie co widać na zdjęciach. Widocznie etap produkcji skały nie jest za każdym razem  identyczny i zdarzają się takie "kwiatki".  Na priv dostałem informacje że mój przypadek tylko potwierdza maje przypuszczenia:( 

10 godzin temu, szutarek78 napisał:

Spróbuj może dozowania różnych bakterii dużo więcej i dużo częściej niż producent zaleca. Jak dla mnie to problem z biologia. Jeżeli masz z kąd wziąć to wlej dużą ilość wody z podmiany z dobrze działającego sprawdzonego zbiornika. Nie dozuj też żadnych mikro, amino itd. Sam czysty zasyp z reaktora. Powodzenia

wszystko juz sprawdzałem i bez rezultatów.

Edytowane przez Efendi (wyświetl historię edycji)

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Efendi To może zostaje Ci pójść śladami @szutarek78 i podmienic skalę na np AF rock. Radek opisywał powod i proces podmiany w temacie o własnym akwarium. I wyglada, że wyszło na plus ;) 

Szkoda tylko straconego czasu i nerwów. Tym bardziej ze rrr to najdroższa z tych suchych skał. I pytanie czy to proces produkcji czy gdzieś po drodze od producenta do klienta ktoś czegoś nie spierdzielil...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może trafiła Ci się wadliwa partia. Wymień ja na naturalną suchą np. Caribsea.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda RO powinna mieć wartości zerowe, a test ICP pokazuje wyjątkowo wysokie poziomy niektórych elementów, chyba że używasz kranówki.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu jak było bum na tą skałę wymieniłem całą żywą na RRR i zrobiłem restart pod acropory zafascynowany zbiornikiem K.Tryca i jego setupu.

Niestety po kilku miesiącach wlazł na skałę jakiś fioletowy meszkowaty glon i opanował całą skałę, mimo rwania, szorowania itd. nie szło tego wytępić. Zakończyło się kolejnym restartem a skała wylądowała do kosza. Nie wiem czy to wina skały, czy coś oddawała co było pożywką i sprzyjało wzrostowi tego glona ale ewidentnie na niej rósł jak szalony. Po za tym nie zauważyłem po tym czasie żeby wyrosły na niej jakieś ciekawsze, pożądane formy życia, gąbki, glony wapienne itd.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można znaleźć wiele osób zadowolonych i tych, którym poszło coś nie tak, jak z każdym produktem. Nigdy nie ma pewności, dlaczego coś nie wyszło. Zamieszczam dla porównania test ICP wody RO, jaki powinien być i test ICP wody RO Efendiego.

2019-11-04.thumb.png.0e2fd094644226be11a177656199d83a.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jak naturalna sucha skała. Sztuczne wytwory są tylko namiastką tego co stworzyła natura i niewiadomo co się potem z tym będzie działo w zbiorniku.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Piotr1 napisał:

Nie ma jak naturalna sucha skała. Sztuczne wytwory są tylko namiastką tego co stworzyła natura i niewiadomo co się potem z tym będzie działo w zbiorniku.

Nie do końca. Naturalna sucha skała to też loteria. Nie wiadomo z kąt  pochodzi dana skała ani jak była przechowywana.  Od marca posiadam w 100% suchą skałę AF. Dojrzewania jakiegoś tam specjalnego  nie było, miejscami lekki meszek i to wszystko. W tym momencie skała jest porośnięta, algą wapienną, gąbkami, rurówkami i innymi żyjątkami. Jednym słowem na swoim przykładzie mogę szczerze polecić suchą :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.