Skocz do zawartości
NaCoMiToAkwarium

4 strony rafy - 1000l w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Długo się zbierałem do tego tematu, i jeszcze przed chwilą zastanawiałem się w którym forum założyć - nasze akwaria, czy pytania od nowicjuszy. Padło na pytania od nowicjuszy, ponieważ zapewne będę miał masę pytań przy moim projekcie :)


Tak się składa, że buduję dom w którym w przyszłym roku zamieszkam wraz z małżonką (w sumie do tej pory nie wiem jak mi się udało ją przekonać do akwarium).

Jako że mam moc pomysłodawczą i sprawczą na budowie sprytnie zaplanowałem sobie, że wywalę jedną z krótkich ścian oddzielających korytarz od salonu i w tym miejscu postawię akwarium - 140x65x70h. Zbiornik ma być oglądany z 4 stron, z centralnym kominem.

image.thumb.png.9155acb518ac1e4a810cf224d17046e3.png

 

Po za prądem, pod akwarium została doprowadzona kanalizacja i woda, więc wszystkie media będą na miejscu, pozwoli to na podmianki bezpośrednio w kanał z sumpa, bez noszenia wiader.
Nad akwarium będzie również wyciąg rekuperatora - dla wentylacji.

LAMPA

Z tematów sprzętu, które już zaczynam ruszać nr 1 będzie to lampa DIY na sterowniku AQMA. Do tej pory zaopatrzyłem się w 9 sztuk driverów LLD-1500, 100 power ledów 10K, 100 power ledów RB, jako źródło zasilania zasilacz impulsowy 36v 20A. Szeregi będą wysterowane na 500mA. Lampa będzie zbudowana na 2 profilach alu, o szerokości około 160mm, jeden profil o długości 1m, drugi 1,2m. Zastanawiam się czy by nie dokupić tych 20 cm radiatora i nie dospawać go aby lampy miały jednakową długość?

Docelowo lampa ma się składać z 216 powerledów - połowa białe i połowa RB - co łącznie dało by 648W.

Tematy w których jeszcze nie podjąłem decyzji jest niestety dużo i dlatego postanowiłem założyć temat na forum, być może ktoś podsunie jakiś ciekawy pomysł lub podzieli się doświadczeniem co pozwoli mi podjąć najlepszą decyzję.

 

Problem nr 1. Wentylacja szafki - jako że będzie zabudowana z 4 stron, nie mam możliwości zrobienia otworów (a nawet jeżeli to nie chcę bo będę nieestetyczne). Wymyśliłem sobie, że w sumpie zrobię dodatkowy otwór,  przy którym zamontuję wentylator, który będzie wypychał kiszonkę nad akwarium, gdzie resztę pociągnie rekuperator. Git czy lipa? Może ktoś coś lepszego wymyśli...

Problem nr 2. Cyrkulacja. Tutaj nie mam pojęcia jakie cyrkulatory wybrać żeby było dobrze. Przypomnę tylko, że ze względu na oglądanie akwarium z 4 stron, cyrkulatory mogę przymocować tylko do komina który będzie centralnie w akwarium.

 

Problem 3. Sump - wymiary i pompa cyrkulacyjna. Gdzieś kiedyś widziałem plik excel do liczenia sumpa, tak aby woda się zmieściła przy zaniku prądu itd. Jakieś porady w tej kwestii?

Problem? 4. Odpieniacz. Bubble magus a9, zda egzamin?

Będę wdzięczny za wszelkie porady, słowa krytyki i podpowiedzi :)

 

 

 


 

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dosyć oryginalny, zastanawiam się tylko czy przy głębokości 65cm i centralnym kominie nie będzie ciasno. Jeżeli zamierzasz obudować komin skałą, to spsy szybko będą dotykać szyby zewnętrznej. Może lepiej się sprawdzi kostka lub po prostu powiększenie nieco wymiarów? 

Co do cyrkulacji możesz zastosować mocną pompę powrotną i kilka loc-line'ów aby dowolnie kierować strumień wody, a jednocześnie będzie mniej kabli itp.

Sump musi pomieścić to co w kominie + woda ponad poziom przelewu, kwestia jak duży będzie komin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Wentylacja szafki

Może jakieś kanały wentylacyjne w podłodze, później scianą na strych i podpięcie do rekuperacji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Akwa jesteś przekonany do tego widoku z 4 stron. Dla wygodny i wg mnie lepszego efektu wizualnego nie lepiej poświęcić 1 krótszy bok na komin?

2. Budowa lampy. Sprawdzałeś czy układ 2 kolorów RB i White będzie Ci odpowiadał? Sprawdziłbym tą na jakimś fragmencie lampy żeby nie przerabiać lampy.

3. Magnesy przynajmniej jebao te "zewnętrzne" mogą być w wodzie nie wiem jak u innych firm. - Uwaga
Ale ja bym zmienił założenie na 3 widoczne strony. szczegołnie przy tej szerokości zbiornika. I wtedy na tym krótszym boku cyrkulacja ;)

 

image.png.82bd9ece2ed5cb63fc617a326eb1a4fe.png

Taki przykładowy komin. Węższego niż 12 cm chyba i tak nie zrobisz. Długość już mniej wpływa na wygląd.
Ale jak go zasłonić mając do dyspozycji 26,5 cm. Albo i mniej jak odejmiesz grubość szyby przy takim akwa pewnie 10mm.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, sith114 napisał:

Magnesy przynajmniej jebao te "zewnętrzne" mogą być w wodzie nie wiem jak u innych firm.

:) nie mogą być... u mnie się to nie sprawdziło - magnes zewnętrzny z RW-15 już kiedyś na forum ukazałem miał kontakt z wodą.
link

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, chwialek napisał:

:) nie mogą być... u mnie się to nie sprawdziło - magnes zewnętrzny z RW-15 już kiedyś na forum ukazałem miał kontakt z wodą.

To teraz musze uczulić znajomego ma 2 tak zamontowane :P Ale robił ICP i nic nie wychodziło. Tylko on ma serie OW, ale czy tam takie zmiany mogły nastąpić ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiejsz ilosc bialych ledow.  U mnie na 3 niebieskie na jedna biala a i tak jest za bialo.i swiece bialymi na polowe mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz juz drivery wysterowane na 1500mA a dalej piszesz że będą na 500mA wysterowane to jak to będzie w końcu 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie kolega miał na myśli same ledy - trzy nitki po 500mA połączone równolegle na jednym driverze 1500mA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Coltrane napisał:

akwarium o szerokości 65cm to słaby pomysł, na sucho może to jakoś wygląda ale jak zalejesz słoną wodą to będzie Tobie smutno...

popieram... Akwarium widoczne z 4stron o szerokości mniejszej niż 80cm to nieudany pomysł... (Mam teraz takie i już zamówiłem większe)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że pomysł nie jest dobry. Akwarium jest za krótkie i za wąskie, w ten sposób nigdy nie będziesz widział zbiornika "na przestrzał" bo na środku będzie widok zasłaniał komin. Nawet, jeśli obudujesz go skala do samej góry, to będziesz miał na środku wielki wulkan, który wydaje mi się, że optycznie pomniejszy akwarium. 

Nie będziesz też widział, jeśli jakaś ryba wskoczy do środka i będziesz miał utrudniony dostęp, żeby tam zajrzeć i wyjść rybę, albo przeczyscic sitko splywu. 

Może się mylę, nigdy nie miałam takiego rozwiązania, ale ja wolę mieć zapewniony dobry dostęp do komina i zaglądać tam od czasu do czasu, przeczyscic sito. Czasem wyjmuje cała rurę i czyszczę, jeśli oblezie jakimiś ślimakami osiadłymi czy innym syfem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako cyrkulację możesz zastosować maxspect gyre i przykleić magnesami do poziomych wzmocnień nad powierzchnią wody . Już widziałem takie rozwiązanie . Nie widać magnesów , kabli i zaden ślimak po szybie ci w wirnik nie wlezie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuję temat, kontynuuję projekt.


Fakty:

  •  Zbiornik 140 szerokości x 75 głębokość 65 wysokości - z centralnie umieszczonym kominem, akwa oglądane będzie z 4 stron. Mimo komentarzy, że będzie słabo, wielu przemyśleniach i naradach z żoną zdecydowaliśmy - oglądamy z 4 stron. Co do wymiarów -  zwiększyłem głębokość o 10 cm od pierwotnego wymiaru.
  •  Zamówiona Hydraulika fi32 (Zawory, loc line x 2 wyrzutami )
  • Cyrkulacja 2 x Jebao SLW-20M
  • Obieg: Jebao MDC 8000
  • Sump: 100 x 50 x 50 (Jeszcze bez podziału na grodzie, jak będę miał kompletny sprzęt to będę wklejał przegrody, aby fizycznie rozmieścić i nie marnować miejsca)
  • 70l Pojemnik na wodę RO do dolewki
  • Odwrócona osmoza o wydajności 380l / doba (TDS na wejściu wody pokazuje około 80, za filtrem 0 - 1, za żywicą oczywiście 0. Mam własne ujęcie wody [Studnia 30mb])
  • Odpieniacz Bubble Magus Curve 7
  • Grzałka Eheim Thermocontrol 300W
  • Do filtracji wstępnej Bubble Magus ARF-L
  • Biologiczna w sumpie Maxspect Nano-Tech Bio-Block 2 szt. (Zastanawiam się jeszcze co tam by się przydało, może coś podpowiecie?)
  • Skała na chwilę obecną ok. 40kg Nature`s Ocean Base Rock (Nie chcę robić gruzowiska w akwarium)
  • 2 x automatyczna dolewka (Jedna z Pompą - pilnować będzie ilość wody w akwa, druga z zaworem utrzymująca zapas wody RO w tym pojemniku 70l)
  • Do kontrolowania parametrów ARMX (NO3, PO4, Ca, Mg, Gc, pH)
  • Lampa LED DIY, tutaj jeszcze się waham, albo power ledy 3W (Mniej więcej tak jak pisałem wyżej), albo 50W (Akurat na 1500mA, bo taki mam drivery) jeżeli te 50W to planuję 9 x Royal Blue, 3 x 10000-15000K, a jeżeli będzie czegoś brakowało to będę dodawał/ujmował (pewnie na mocy). Zasilacz mam 36V 20A.  Bardziej skłaniam się ku 50W.
  • Stelaż gotowy



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin w środku będzie nie dość, że upierdliwy w użytkowaniu, to jeszcze będzei przeszkadzał w cyrkulacji i w ustawieniu skały. Zamierzasz go czymś obudować?

Bardzo jestem ciekaw, jak się sprawdzi nowy ARMX. Chyba na razie nikt się nim na forum nie chwalił.

Ale ogólnie fajnie, że temat nie umarł. Ja bym dał jeszcze cyrkulację 40mm na spływie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, katani napisał:

Komin w środku będzie nie dość, że upierdliwy w użytkowaniu, to jeszcze będzei przeszkadzał w cyrkulacji i w ustawieniu skały. Zamierzasz go czymś obudować?

Decyzja podjęta świadomie i nie chciał bym abyśmy drążyli ten temat dalej, bo i tak niczego to nie zmieni - akwa zamówione :)

Komin będzie czarny (Lacobel), obuduję go nieco skałami, mam na to pewien pomysł, ale efekt dopiero jak będę miał akwarium fizycznie w domu.

Co do cyrkulacji, 2 x 10000l/h wg. mnie spełni swoje zadanie (Na pewno nie będzie chodzić na 100% bo by była wirówka, ale postanowiłem zostawić sobie "zapas")

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zbiornik na dolewkę wykorzystał bym jako  zbiornik do podmian , a dolewka prosto z RO na elektrozaworze.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Co do cyrkulacji, 2 x 10000l/h wg. mnie spełni swoje zadanie (Na pewno nie będzie chodzić na 100% bo by była wirówka, ale postanowiłem zostawić sobie "zapas")

Śmiem twierdzić, że do wirówki to jeszcze daleka droga. Jak zalejesz zbiornik, wstawisz skałę i wrzucisz koralowce to wtedy pogadamy:P.

Akwarium widoczne z czterech stron to super widok. Następne moje akwa również będzie widoczne z czterech stron, obecnie jest z trzech.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, NaCoMiToAkwarium napisał:

Co do cyrkulacji, 2 x 10000l/h wg. mnie spełni swoje zadanie (Na pewno nie będzie chodzić na 100% bo by była wirówka, ale postanowiłem zostawić sobie "zapas")

Śmiem twierdzić, że za jakiś czas dołożysz kolejne tyle. Tak jak napisał Norbert, Wirówka może być w pustym akwarium a nie w takim ze skałą i kominem na środku.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

Zbiornik na dolewkę wykorzystał bym jako  zbiornik do podmian , a dolewka prosto z RO na elektrozaworze.

Pozdrawiam

Dzięki za podpowiedź, też myślałem o tym jak podmianki ogarnąć.

mam w szafce wyjście na kanalizę, i mógł bym zrobić baypass na powrocie do akwarium.
Tj.

Ostatni komora sumpa mogła by być o pojemności podmienianej wody (czyli jakieś 60l) i podmiana mogła by wyglądać następująco

1. Zamknięcie/ wyłączenie dolewki wody RO (Automatycznej dolewki żeby się nie uzupełniała)
2. Zamknięcie zaworu powrotu na akwarium, otworzenie baypasa do kanalizacji i wypompowanie wody z ostatniej komory sumpa
3. Włączenie dolewki ze zbiornika na podmianki (Teraz nowa solanka uzupełni sumpa do określonego poziomu)
4. Ponowne włączenie obiegu w akwarium

Chyba że macie jakieś inne sposoby na to? :)

Elementy które mnie martwią.

1. Różnica temperatur nowej solanki a wody w akwarium
2. Różnica gęstości (minimalna ale jednak zawsze wystąpić może)

 


Przy tym co opisałem wyżej, jak uruchomię obieg, od razu "wpompuję" do akwarium nową solankę, za pewne zimniejszą. Czy to nie jest błąd?

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie Diody 50W stosunek Niebieski 9:3 jak najbardziej słuszny. Jak robisz sam to pomyślałbym jednak o pomieszaniu z T5,  odbłyśniki, stateczniki to niewielki koszt i łatwy montaż, a zdecydowanie poprawisz widma, plus masz możliwość dołożenia innych kolorów, ale przede wszystkim obawiam się że same LEDy nie spełnią wymagań korali i i tak będziesz modyfikował lampę.

Co do komina to jak już jest to napisz jaki wymiar chociaż i jak planujesz rozwiązać hydraulikę, to ułatwi temat obiegu i cyrkulacji. 

Wentylacja sumpa, jeśli nie masz posadzki to pomyślał bym o rurze takiej jak do kominka z dolotem/wylotem powietrza i wtedy można próbować zrobić osobny obieg cyrkulacji powietrza w sumpie. Ewentualnie zatosuj drzwi ażurowe, mam takie rozwiązanie i w jakiś sposób rozwiązuję problem i nieźle wygląda.

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje za słaby odpieniek, chyba że "coś" będzie mu pomagało, np ATS, Refugium, DSB itp wtedy spoko.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za opinie.

Odnośnie wentylacji w formie kanału w posadzce - niestety nie ma takiej możliwości posadzki już są, a dom "na wykończeniu", (i ja przy okazji :blink:)
Prawdopodobnie wentylacja będzie chodziła spodem szafki do góry "między" akwa a frontem. Innej opcji nie mam. Jeżeli trzeba będzie wrzucę jakiś wentylator aby wymusić obieg, ale to raczej będzie reakcja na ew. problemy, a nie profilaktyka, bo nie chce mi się o tym myśleć teraz. Nad akwa mam wyciąg rekuperatora. (W sumie sam nie wiem czy dobrze zrobiłem czy źle - czas pokaże, zawsze można zatkać)

@grzegorz.kTe świetlówki to masz jakieś konkretne na myśli? (Widmo)
@owler być może. Mam nadzieję, że na start wystarczy, jak trzeba będzie będę kombinował :) O refugium czytam, ale jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać, co wypowiedź to "moje mojejsze" i nie wiadomo kogo słuchać, a żeby wyłuskać "esencję" z wypowiedzi potrzeba czasu. 

 

 

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, NaCoMiToAkwarium napisał:


Prawdopodobnie wentylacja będzie chodziła spodem szafki do góry "między" akwa a frontem. Innej opcji nie mam. Jeżeli trzeba będzie wrzucę jakiś wentylator aby wymusić obieg, ale to raczej będzie reakcja na ew. problemy, a nie profilaktyka, bo nie chce mi się o tym myśleć teraz. Nad akwa mam wyciąg rekuperatora. (W sumie sam nie wiem czy dobrze zrobiłem czy źle - czas pokaże, zawsze można zatkać)

@grzegorz.kTe świetlówki to masz jakieś konkretne na myśli? (Widmo)

Wentylacja z szafki "do góry", jak przez szkło?

Widmo mam na myśli i kolor i jakość światła (rozmyte nie punktowe), większe spektrum. Ledy dają mocne punktowe światło,  dobrze by je "przełamać" świetlówkami, również dodasz inne barwy jak Fiolet (ATI PurplePlus) niebieski i biały też jest trochę inny niż biała dioda (ATI BluePlus, ATISpecjalPlus)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem, trochę pooglądałem i decyzja podjęta,

Lampa główna  po środku 600W

9 x 445nm 50w
3x 10000 -15000 k 50W

Dodatkowo do tego 2 szt wąskie  ( prawo i lewo) na rozszerzenie widma wzorując się na Orphek Blue Plus (3W power led, 72 W na belce)

4 x 410nm
4 x 420nm
4 x 430nm
4 x 445nm
4 x 460nm
4 x 490nm

Łącznie 744W (Nominalnie)
Wg. niższych wartości producenta łącznie 32 640 lm, W przeliczeniu:


~ 1,15W/ litr
~  51LM / litr




Od tego zacznę i zobaczymy jak to się będzie kręciło.

Stan aktualny na fotkach.

WhatsApp Image 2020-12-23 at 18.31.12.jpeg

WhatsApp Image 2020-12-23 at 18.31.13.jpeg

Edytowane przez NaCoMiToAkwarium (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.