Skocz do zawartości
rysio2000

Stelaż z profili konstrukcyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Zauważyłem że niektóre sklepy robią stelaże pod akwaria z aluminiowych profili konstrukcyjnych. O takich:
image.png.ca9bb7da996ad94f92668dd78f738fee.png

Z tego co wyczytałem w internetach to łatwo się je skręca w dowolne kształty, są odpowiednie łączniki, a nawet osłonki czy kółeczka pod szufladki.

Z tego co widzę, taki stelaż cenowo wyjdzie zapewne troszkę drożej lub podobnie jak stelaż aluminiowy spawany, natomiast zaletą takich profili jest to że po pierwsze można złożyć stelaż samemu, a po drugie łatwo go później przerobić jakby się okazało że jednak coś nie jest tak jak być powinno - wystarczy rozkręcić i złożyć na nowo.

Niestety nigdy nie widziałem takich profili na żywo więc nie wiem jak jest z ich wytrzymałością, czy nadają się pod akwarium? Jakie są wady takiego rozwiązania?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie niema przeciwwskazań do budowy stelaża z profili aluminiowych. 

Jeżeli chodzi o różnicę cenową na pewno profile są droższe. To znaczy same profile nie, ale wszelkiego rodzaju akcesoria do profili. Ja osobiście nie używałbym złączek tylko skręcił za pomocą specjalnych śrub do profili.

Przy budowie stelaża należy dobrać odpowiedni profil pod obciążenie i przemyśleć jak to ma wyglądać konstrukcyjnie. 

 

 

Edytowane przez MaciekZ (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z ich wytrzymałością? Z tego co widzę to dostępne są profile w rozmiarach od 20x20 do 44x45 (są też grubsze - składające sie tak jakby z kilku pojedynczych).

Firmy akwarystyczne oferują stelaże zrobione z profili 30x30 - czyli pewnie wystarcza pod niezbyt duże akwarium.

2cm profil wydaje mi się dość słaby, pewnie trzeba by użyć tych 4cm.

No i pytanie jak do tego przykręcić płyty meblowe? Jak nawiercimy dziurę w takim profilu to nie osłabimy go za bardzo?


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się do takiego rozwiązania przymierzałem. Stelaż miał mieć wymiary 150 x 50 x 70. Dostałem ofertę na ok. 250 euro + Vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stelaż wykonany z takich profili (50x50). Akwarium 116x100x70 - stelaż ma 9 nóg (po 3 na każdym dłuższym boku oraz 3 po dłuższej osi akwarium). Płyta pod akwarium przykręcona wkrętami do drewna 40x4 a boczne ścianki są na magnes.

 

IMG_20181030_184544 (1).jpg

IMG_20181107_201147.jpg

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze poskręcane to musi być sztywne. Na uczelni mieli drukarki i frezarki budowane na takich stelażach i było sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega stabilne i chyba mocno przewymiarowane wytrzymałościowo - myślę, że moja konstrukcja wytrzymałaby dwa takie akwaria jakie mam.

Jednak chyba trochę drogie - ja miałem "po znajomości" :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.