Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, akwarium (80x35x50) już przygotowane, sucha skała już 3 tygodnie kręci się w RODI więc święty czas na zalanie zbiornika. I mam odnośnie tego kilka pytań by nie zrobić czegoś pochopnie a potem tego żałować. 

1. Pierwsze pytanie to jak solicie wasze zbiorniki? Skała, piach, woda i na końcu sól? Czy lepiej Solić partiami poza akwarium np. po 20L i gotową solanke wlewać do baniaka? 

2. Oświetlenie, odpieniacz jak je najlepiej ustawić? Wyczytałem gdzieś ze przy starcie lepiej świecić z przewagą niebieskiego światła i nie za długo, a odpieniacz na mokro. A co do światła to zbiornik chce oświetlić dwoma lampami ATI Sirius X1 ale jak narazie jedna lampka wisi nad działającą kostką i zastanawiam się czy na start wystarczy jedna lampa a po przeniesieniu korali dojdzie druga lampa. 

3. Jak wspomóc dojrzewanie? Do sumpa trafi kilogram Siporax'u który jest od dwóch miesięcy w starym zbiorniku. Czy jakieś 5L wody z podmianki wpłynie jakoś pozytywnie? Czy trochę piachu ze starego zbiornika pomoże ożywić nowy piach? 

4. Żyjątka- kiedy wpuścić jakieś ślimaki czy inne "drobne" życie? 

5. Na start kupiłem MicrobeLift: Special Blend i Nite Out II. Dobry wybór? Lać tak jak pisze na etykiecie? 

Jak macie jakieś dodatkowe porady odnośnie startu to piszcie:)


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu tak niektórzy robią jak ty. Suchą skałę moczą wcześniej przez kilka tygodni w ro. Ja porządnie wymyłem i do baniaka. 

1. Skał do akwa, zalać ro włączyć pompy i sypać sól. 

2. Światło różnie. Jedni od razu świecą docelowo inni stopniowo zwiększają moc i czas. 

3. Woda z działajacego systemu jak najbardziej tak, ceramika też i dobra garść piasku. Jak masz sump to daj też glony. 

4. Drobne życie zaczni dawać jak no2 będzie 0

5. Bakterie jak producent zaleca. 

6. Ten punkt ode mnie. ;). Jak uruchomisz system to jak naj mniej rączek w nim i cierpliwości. Nie kieruj się innymi "oceanami". W jednym start jest łagodny i szybki w innym burzliwy i na dodatek bardzo długi. Może masz w swojej miejscowości morszczaków. Pomogą. Sporo wiedzy jest tu na forum. Powodzenia w prowadzeniu pięknego skrawka rafy:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje :D Ja moczyłem skałę dlatego że kupiłem ją "używaną" najpierw wymyłem myjką ciśnieniową a z racji że miałem urlop to wrzuciłem ją do RO. Nie wiem czy to coś da ale napewno nie zaszkodzi. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uhhh podziwiam jak ktoś taką skałę zdechłą do siebie bierze :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bzyk002 napisał:

Dzięki za wszystkie informacje :D Ja moczyłem skałę dlatego że kupiłem ją "używaną" najpierw wymyłem myjką ciśnieniową a z racji że miałem urlop to wrzuciłem ją do RO. Nie wiem czy to coś da ale napewno nie zaszkodzi. 

Zagloniona była ta skała że ją moczyłeś ro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała po umyciu myjką do beczki z solanką po co do Ro, niech sie kręci lać baterie i skała sie przygotuje sama do ponownego użycia.

Gdzie tak pisze że skała nie może być powtórnie użyta.

Jesli kiedyś była żywa i nie puszczala nic do wody to po umyciu tez jej nic nie będzie, po prostu od zera zacznie zasiedlac życie a zbiornik będzie dojrzewać np 6mies i +

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Artur32 Nie, była czysta biała. Miejscami miała jakieś przebarwienia.

@@Beti wyczytałem na forum że prawie wszyscy moczą to i ja mosze:lol:

 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ale 2-3dni w Ro potem solanka+falownik,co chcesz uzyskać z tej skały mocząc w RO ? przez miesiąc ?przecież ona już była używana w innym akwarium.

Ja dokupilam ostatnio 60kg skały do nowego baniaka część suchej część ożywionej,od tyg moczy sie w solance z działającego zbiornika w beczce na 2 miesiace przed startem, niech się ożywia powoli w ten sposób, leje bakterie i tyle,zawsze jak taką skałę dodasz do akwarium będzie to lepiej jak start na suchej od zera.

Bo tą skałę skoro wymyłeś myjką i moczysz w samej Ro to tak jak byś suchą dał, na jedno zero efektu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś żywą skałę na której biologia by Ci wystartowała błyskawicznie a Ty to zabiłeś i będziesz ożywiał :banghead.

Jeżeli nie była zasyfiona to sobie ,,poprawiłeś'', miałeś  idealną skałę na start a teraz masz szansę na dojrzewanie 3 miesiące ++++

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Artur32 czytaj ze zrozumieniem. Mam suchą skałę którą mocze by ewentualnie wydobyć z niej nieporzadane "rzeczy" bo nie wiadomo jak wyglądało jej uśmiercanie. Dlatego kręci sie tak długo w RO bo miałem urlop i nie było mnie w domu. Po tych paru tygodniach zrobiłem test na Fosforany, nie pamiętam ile ale coś tam wykazał. 


ccfd215f5ac41955gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki ,,używaną'' wziąłem za żywą ze zbiornika.:bow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.