Skocz do zawartości
władek

Budowa lampy led

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie

zabieram się powoli do budowy własnego pomysłu pokrywy, komputera i lampy led, większa część pracy za mną ale kilka drobiazgów zostało.

skupiam się na poszukiwaniu dobrych diod led najlepiej 1W bo taki był na początku projekt, oczywiście dam rade go zmienić jeśli jednak głownie możecie polecać 3W

kupowałem na allegro dla testu od kilku sprzedawców po kilka sztuk, no to jak sprawdzałem jakie światło dają oraz jaki prąd biorą przy deklarowanym napięciu pracy to było gorzej niż żenujące, albo ja trafiałem na takie co to nawet w 50% tego co było deklarowane

doszedłem do wniosku ze skoro już zadałem sobie tyle trudu to chciałbym mieć diody które faktycznie są dobre a nie robić np 100 diod 1W przy czym moc lampy to będzie 60W bo to lipa

czy macie jakichś sprzedawców albo strony które możecie polecić ? oczywiście skrycie liczę ze to nie będą diody 7zl sztuka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mają być dobre to cree


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka razy tu na forum pojawiała się strona led-byt

Sam u nich zamawiałem power ledy. Ale nie znam się na tyle aby ocenić ich jakość.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem diody od użytkownika leleszek z Allegro, Epistary w paśmie RB i 350mA ciągnęły średnio przy 3,28V. Sprawdzane na 24 diodach. Dwie diody UV 3W ciągnęły 3,53V przy 700mA. Może Ci się ta wiedza przyda :) Innych diod nie pamiętam niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Saiti napisał:

Ostatnio testowałem diody od użytkownika leleszek z Allegro, Epistary w paśmie RB i 350mA ciągnęły średnio przy 3,28V. Sprawdzane na 24 diodach. Dwie diody UV 3W ciągnęły 3,53V przy 700mA. Może Ci się ta wiedza przyda :) Innych diod nie pamiętam niestety.

chyba ważniejsze są lumeny i par a nie tam ile ciągnie prądu po co to komuś


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To była też część pytania, a więc odpowiedziałem celnie. Poza tym to jedyna rzecz którą sprawdziłem, gdybym zmierzył lumeny to zapewne napisałbym i o tym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, władek napisał:

Witam wszystkich bardzo serdecznie

zabieram się powoli do budowy własnego pomysłu pokrywy, komputera i lampy led, większa część pracy za mną ale kilka drobiazgów zostało.

skupiam się na poszukiwaniu dobrych diod led najlepiej 1W bo taki był na początku projekt, oczywiście dam rade go zmienić jeśli jednak głownie możecie polecać 3W

kupowałem na allegro dla testu od kilku sprzedawców po kilka sztuk, no to jak sprawdzałem jakie światło dają oraz jaki prąd biorą przy deklarowanym napięciu pracy to było gorzej niż żenujące, albo ja trafiałem na takie co to nawet w 50% tego co było deklarowane

doszedłem do wniosku ze skoro już zadałem sobie tyle trudu to chciałbym mieć diody które faktycznie są dobre a nie robić np 100 diod 1W przy czym moc lampy to będzie 60W bo to lipa

czy macie jakichś sprzedawców albo strony które możecie polecić ? oczywiście skrycie liczę ze to nie będą diody 7zl sztuka :)

czyli jakie testy konkretnie robiłeś i czym


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustawiałem dla każdej diody 3V i sprawdzałem ile prądu pobiera zwykle szło to w parze z jej jasnością jedne przy 3 V brały 0,04 A inne 0,25 a najlepsze jakie w reku miałem to z 3V miały około 0,4 A i świeciły tak mocno ze patrząc na nie nie można było niestety nie pamiętam skąd je brałem :) czy od kogoś dostałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dioda 1w ma zakres napięcia na jakim będzie świecić średnio od 2,6 do 3,2 v i takim trzeba ją zasilić a ampery ustawia się potem na driverze 


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie masz rację niepotrzebnie tak to sprawdzałem,  zastanawiam się jeszcze czy wymuszanie natężenia prądu na diodzie która samodzielnie nie jest w stanie tyle pobrać nie skraca zbytnio jej żywotności.

Ale widzę ze głownie na lumenach powinienem się skupić a tego już nie sprawdzę bo kupować sprzętu mi się nie chce :) 

Może zawierzę tej stronie która faktycznie kilka razy się pojawia i z niej kupie diody poczytam tez o tych Cree bo przyznam szczerze 1 raz o nich słyszę i spodobały mi się pomimo dość mocnej ceny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Sygen napisał:

dioda 1w ma zakres napięcia na jakim będzie świecić średnio od 2,6 do 3,2 v i takim trzeba ją zasilić a ampery ustawia się potem na driverze 

BIorąc pod uwagę wzór P=U*I wychodzi, że dioda 3W w zasilana napięciem 3V w idealnych warunkach powinna brać 0,33A.

Nie jest tak że drivery się używa po to, żeby tego prądu maksymalnego (w tym wypadku 350mA) nie przekroczyć?

Z tego co się uczyłem kiedyś to nawet jeśli mamy zasilacz 24V 100A, a urządzenie ma moc 48W to nie ma opcji żeby ten prąd 2A, 2,5A zakładając że coś jest uszkodzone przekroczyć.

Czy diody LED pracują w innej charakterystyce i ile im podasz tyle w miarę rozgrzewania wezmą, a te 1, 3, czy 10W to jest zalecana moc pracy?

Edytowane przez barto125 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, barto125 napisał:

BIorąc pod uwagę wzór P=U*I wychodzi, że dioda 3W w zasilana napięciem 3V w idealnych warunkach powinna brać 0,33A.

Nie jest tak że drivery się używa po to, żeby tego prądu maksymalnego (w tym wypadku 350mA) nie przekroczyć?

Z tego co się uczyłem kiedyś to nawet jeśli mamy zasilacz 24V 100A, a urządzenie ma moc 48W to nie ma opcji żeby ten prąd 2A, 2,5A zakładając że coś jest uszkodzone przekroczyć.

Czy diody LED pracują w innej charakterystyce i ile im podasz tyle w miarę rozgrzewania wezmą?

Faktycznie dobre pytanie czy driver wymusza czy ogranicza natężenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, władek napisał:

Faktycznie dobre pytanie czy driver wymusza czy ogranicza natężenie

a co to za różnica ustawiamy prąd jaki chcemy np.1500mA dla diody 5 w cree  xp-g i wtedy świeci na max ale lepiej bezpiecznie ustawić na 1200-1300mA


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to czy ustawienie driverem np 1200mA sprawi ze dioda faktycznie tyle będzie pobierać a nie np 800 bo tyle potrafi lub np w przypadku tych moich były wątpliwej jakości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, władek napisał:

Chodzi mi o to czy ustawienie driverem np 1200mA sprawi ze dioda faktycznie tyle będzie pobierać a nie np 800 bo tyle potrafi lub np w przypadku tych moich były wątpliwej jakości

no od tego jest driver aby dał tyle prądu na ile go ustawisz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, barto125 napisał:

Czy diody LED pracują w innej charakterystyce i ile im podasz tyle w miarę rozgrzewania wezmą, a te 1, 3, czy 10W to jest zalecana moc pracy?

PowerLed (a nie wszystkie LED) - tak dokładnie - ile im dasz A tyle wezmą , a jak wezmą za dużo to się ... sfajczą

i dlatego steruje się je prądem a nie napięciem

8 godzin temu, władek napisał:

Faktycznie dobre pytanie czy driver wymusza czy ogranicza natężenie

i jedno i drugie 

i teraz czy driver jest sterowany (można zmieniać prąd / ściemniać rozjaśniać) czy nie to czy podłączysz 1 czy 6 diod ma tak dobrać napięcie by na diody poszedł ustawiony prąd

8 godzin temu, władek napisał:

Chodzi mi o to czy ustawienie driverem np 1200mA sprawi ze dioda faktycznie tyle będzie pobierać a nie np 800 bo tyle potrafi

jak na diodę 800mA (są w ogóle takie ? nieważne zresztą) dasz 1200 to ją spalisz

dioda 350mA czy 700mA (czy więcej) to max zalecany prąd który nie spowoduje uszkodzenia czyli do diody 350 dajemy driver max 350

a do 700 max 700 (mniej można ale dioda nie będzie świecić z max mocą))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, silvia napisał:

PowerLed (a nie wszystkie LED) - tak dokładnie - ile im dasz A tyle wezmą , a jak wezmą za dużo to się ... sfajczą

Czyli wszystko jasne. Jeżeli mamy dobry zasilacz, który da tyle ile ma i ma zabezpieczenia żeby nie dać więcej, to jeśli dobrze dobierzemy diody, poprawnie połączymy i nie zależy nam na PWM, to driver w sumie jest zbędny.

W innym wypadku musi być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, barto125 napisał:

Czyli wszystko jasne. Jeżeli mamy dobry zasilacz,

zasilacz stałoprądowy :) (czyli .. driver )

2 godziny temu, barto125 napisał:

W innym wypadku musi być.

nie musi - można ograniczyć prąd rezystorami ... jak w "średniowieczu" :P czyli zanim ktoś wymyślił drivery (nawet te z PWM są już po kilka zł )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.11.2019 o 19:41, silvia napisał:

PowerLed (a nie wszystkie LED) - tak dokładnie - ile im dasz A tyle wezmą , a jak wezmą za dużo to się ... sfajczą

w sumie wszystko rozumiem ale to mi spokoju nie daje.

podłączyłem diody do zasilacza stało prądowego na 12v napięcie zmniejszyłem przetwornica step down bo akurat taką miałem i ostawiłem na niej 3v jeśli dobrze rozumiem dioda powinna pociągnąć tyle ile daje zasilacz czyli około 3A co prawda przyznaje ze prądu nie mierzyłem ale jestem w stanie dać sobie rękę uciąć ze za chiny takiego prądu nie brały.

mam nadzieje ze reki nie straciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz stałoprądowy czyli ile amper przepuszcza? Zasilacz daje Ci 3A? Ale z takim prądem zamyka obwód czy to jest maksymalny prąd zasilacza? Podejrzewam, że to drugie.

Driver działa w ten sposób, że ustawia Ci odpowiednie napięcie na nitce, żeby przez nitkę popłynął prąd, na którym pracuje. Więc działa to tak, że jak podłączysz jedną diodę (w uproszczeniu piszę), która np ma określony prąd pracy jako 350mA, to driver będzie podciągał napięcie do tego poziomu, aż będzie mógł przepuszczać te 350mA. 

Według Twojego "stałoprądowego" zasilacza wychodzi na to, że przez diodę przepłynie 3A. Ale chyba po prostu pomyliłeś pojęcia :) Np https://sklep.avt.pl/zasilacz-modulowy-60w-12v-5a-adls-60-12.html ten zasilacz ma maksymalny prąd 5 Amper. Co nie oznacza, że tyle będzie zawsze płynęło przez obwód. Tu zasilacz nie wymusza przepływu prądu, po prostu podaje dane napięcie. Driver działa odwrotnie - wymusza prąd i dobiera napięcie. 

Ten zasilacz https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-eaglerise-elp6x1ls-stalopradowy-7552596748 natomiast wymusza dany prąd. I będzie w zakresie 12-24V ustawiał napięcie tak, aby przepłynął prąd o natężeniu 350mA. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego tak czepnąłem się tego fragmentu, bo ze zwykłego zasilacza dioda nie weźmie więcej niż sama potrzebuje w kontekście jakości konstrukcji, co innego driver

Szczerze jestem pod wrażeniem tego forum możliwe że mam szczęście ale nie spodziewałem się tak błyskawicznych odpowiedzi i to kilku osób

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, władek napisał:

podłączyłem diody do zasilacza stało prądowego na 12v

jak na 12V to na pewno nie stałoprądowy :) (na stało prądowych jest poddany przede wszystkim prąd np stałoprądowy 300mA i potem napięcie od - do np. 32-60V

tu masz przykłady https://led-byt.pl/pl/c/Stalopradowe-do-diod-mocy/21)

upraszczając :  - co się stanie jak żarówkę 12V podłączysz pod 230V ? to to samo stanie się z diodą na którą dasz za duży prąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd cały czas myślałem o zasilaczach DC zwykłych w tym sensie dlatego coś mi tutaj nie pasowało.

wracając do tematu samych diod ze strony https://led-byt.pl/ rozumiem że raczej pozytywne opinie wygłaszacie niż negatywne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.