Skocz do zawartości
dale

Cyrkulacja u koników morskich, jaka?

Rekomendowane odpowiedzi

Zalałem zbiornik pod koniki (50x40x45), jest podpięty pod wspólny obieg z głównym, zasilany by-passem z pompy. Obecnie jedyny ruch wody to obieg zrobiony na hydraulice 20 mm ze słabym zasilaniem. Jestem świadomy że koniki wolą spokojną wodę, ale jednak jakiś ruch musi być, nawet nie ze względu na "sprzątanie", to dla odświeżenia wody. I teraz mam następujące opcje:

- założyć większą pompę obiegową i zwiększyć ciśnienie (nie chciał bym bo raczej nie sprawdzi się)

- dołożyć zwykły falownik sterowalny i kombinować z cyrlulacją

- podpiąć pod posiadany sterownik drugą pompę maxpecta gyre i ustawić na minimalny przepływ laminarny (mój faworyt,tylko czy wykonalny?)

- wstawić do komina dodatkową pompę obiegową i dołożyć kolejny wylot wody w postaci czegoś na kształt deszczownicy

 

Proszę o dyskusję, nawet osoby które koniki widziały jedynie na zdjęciach :), każdy ma jakieś doświadczenia z cyrkulatorami.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, dale napisał:

- wstawić do komina dodatkową pompę obiegową i dołożyć kolejny wylot wody w postaci czegoś na kształt deszczownicy

 

deszczownica oczywiście pod wodą ? tak by było najrozsądniej

zobacz np. takie - składane z kilku segmentów dobierzesz długość w/g widzimisię

https://allegro.pl/listing?string=AQUAEL deszczownica DESZCZOWNIA&bmatch=baseline-dict42-sup-1-1-1024

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deszczownice można przecież zrobić własnymi ręcyma ;) rurkę PCV docinamy na odpowiedni wymiar a wkrętarka z wiertelkiem załatwi resztę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie deszczownice (cały regał) mam w lokalnym sklepie/hurtowni, ale mam też całe wiadro hydrauliki 20mm :) Więc można kombinować, mam też jakąś zabytkową newę iet 1500. Można pobawić się w szczeliny zamiast punktowych wylotów, tylko pytanie czy takie rozwiązanie się sprawdzi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, dale napisał:

 tylko pytanie czy takie rozwiązanie się sprawdzi.

a dlaczego miało by się nie sprawdzić ? kierunek / wyloty ustawisz pod kątem jakim chcesz

nie chce mi się rysować ale chyba nikt sie nie pogniewa :)

71d775161056e.png

to samo można zrobić deszczownicą a ilość segmentów / wylotów dobierasz doświadczalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki nie włożysz koników to się nie dowiesz.  Ja dziś przełożyłam miesięczne   pterapogony i błazenki do akwa z filtrem kaskadowym fzn2 i musiałam sztucznie przytłumić wypływ. a wydawało mi się , że ruchu wody prawienie ma. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką masz obecnie pompę obiegową? 

na jaką wysokość podnosisz wodę z sumpa?
 


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa, że jeśli staniesz się kiedys ojcem małych konikow, to pompa w kominie je zmieli. 

Ja bym próbowała najpierw na samym obiegu i zobaczyła, jak to będzie. I chyba bym też jakaś siateczka zabezpieczyla grzebień, przynajmniej na początku. 

Cyrkulatora bym nie dawała z obawy, że konika wciągnie, to już lepsza chyba ta pompka w kominie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że nie odpisywałęm, ale nie dostałem powiadomień że jest aktywność w wątku :(.

Pompa w kominie sprawdziła się znakomicie, jest to sterowalna pompa o mocy do 2000 l/h, wylot jej zakończyłem nasadką blau nano flow (czy jakoś tak). Delikatnie buja baniakiem. Glony posadzone, jakieś miękkie też. Jak dobrze pójdzie to dziś odbieram z rybki zamówienie (jak uda się dojechać :) ). Do zrobienia pozostało jeszcze oświetlenie - czekam na driver. Obecnie świeci zwykła żarówka led - ciepła - pod kątem glonów.

Nika, na grzebień coś dam, jakąś siatkę. jak będą młode :) A na razie zastanawiam się nad wsadzeniem do komina, między pompę a pozostałą część komina, gąbki. Takiej grubej "akwarystcznej", miał bym dodatkowy filtr mechaniczny.

Bo niestety obieg jest bardzo marny - niestety hydraulika jest na 20 mm a pompa obiegowa zasilająca dwa zbiorniki ma tylko 6000 l/h (albo 8000 - głowy nie dam, nie zaglądałem od roku) No i powrót do głównego jest na 32 mm - bez zaworów. No ale do filtracji powinno wystarczyć, większy przepływ mógłby przeszkadzać konikom.

 

Przy okazji zapytam, co można dodać do zbiornika jako uchwyty dla koni? Coś co wyglądało by w miarę naturalnie... Może jakieś korzenie mangrowca? Tylko czy nie wpłynie to negatywnie na resztę zbiornika?

Mam trochę szkieletów koralowców, ale są straszliwie chropowate, boję się czy nie uszkodzą skóry zwierząt, dlatego nie wsadzałem jeszcze...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwon do reefguardu w Szczecinie, oni maja w sklepie mała kostkę z konikami i ostatnio zakładali klientowi akwarium kilkaset litrów (500-700) tylko pod koniki, jeżeli dobrze pamietam to cyrkulacja na pompach obiegowych.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, na pewno podpytam, przy okazji zamówienia - nie będę dzwonił jak na infolinię :) A zawsze coś brakuje :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.