Skocz do zawartości
Bartez26

Pierwszy morski baniak 49L aquael nano reef duo

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Ja też startowałem na żywej skale, potem pseudo żywy piach i KH miałem na początku 12. Po jakimś czasie samo spadło. 

Ja na początku po prostu nie mierzyłem kh (ani nic innego), to i nie wiem, jakie kh było na początku;-) Nie dokładałem życia, to i nie widziałem sensu w mierzeniu.

10 minut temu, FajnyRadziu napisał:

także trochę się nie zgadzam z Leszczem jeśli chodzi o kolejność. 

Ale ja się wcale nie upieram przy takiej kolejności (że koral najpierw, ryba potem), bardziej mnie chodziło o to, żeby stopniowo zasiedlać, a nie na raz załadować 15 ślimaków, kraba, rybę i korali las (jszcze pewnie lps i sps w tym;-). A z drugiej strony, żeby nie ładować najpierw samych korali, a potem mobilnych bezkręgowców i ryb, lub odwrotnie. Po prostu, małymi kroczkami, cały czas pilnując równowagi pomiędzy producentami nutrientów (zwierzaki które karmisz), a ich konsumentami (glony, korale).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobszzz to tak podsumowując co najpierw XD czy mogą być np. 4-5 ślimaków i np krab pustelnik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bartez26 napisał:

No dobszzz to tak podsumowując co najpierw XD czy mogą być np. 4-5 ślimaków i np krab pustelnik? 

Na razie to poczekaj jeszcze.

Ale za jakiś czas, to 4-5 ślimaków na początek jak najbardziej, z krabem bym się wstrzymał trochę. A tak w ogóle, to przemyśl pustelnika, bo prędzej czy później będziesz klął na niego, jak zacznie Ci korale zrzucać ze skały. Poza tym, to są leniuchy. Lepiej mitraxa weź np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki tak zrobię ;) chociaż pustelnik mi się podoba a mitrax wygląda jak zgniła żaba :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bartez26 napisał:

No dobszzz to tak podsumowując co najpierw XD czy mogą być np. 4-5 ślimaków i np krab pustelnik? 

Tak posumowując, to poczekaj aż cykl azotowy zaskoczy,  amoniak i azotyny spadną do zera i wyrosną jakieś glony, żeby te ślimaki miały co jeść. Ze swojej strony do czyszczenia skały polecam astralium, u mnie w dwa dni opędzlował z glonów 3.5 kg skały. Do piasku u mnie najlepiej sprawdza się srombus luhanus, od kiedy go mam piasek jest czyściutki jakbym go dopiero co wsypał:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No słuchajcie od wczoraj dzieje się tak. Co to jest? Czy to Dino czy okrzemki? 

IMG_20191127_112541.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Bartez26 napisał:

Czy to Dino czy okrzemki?

Takie brązowe to bardziej na okrzemki wygląda. A w zasadzie, co za różnica? I tak nic z tym nie rób i czekaj aż samo zejdzie;-)

W dniu 19.11.2019 o 16:29, Bartez26 napisał:

Oki tak zrobię ;) chociaż pustelnik mi się podoba a mitrax wygląda jak zgniła żaba :D

Pustelnik to chwast, wszyscy co mają dłużej baniak Ci to powiedzą. W ciągu dnia to i tak będzie siedział gdzieś w zakamarku skały, a nocą będzie robił rozpierduchę, tą swoją muszlą przewracał wszystko na swojej drodze i z uporem maniaka wdrapywał się na najbardziej grymaśne i wymagające korale na szczycie skały. Za to mitrax jest pożyteczny, sumiennie gryzie glony i nikomu nie wadzi. Ponoć percnon jeszcze lepszy, ale dla mnie to on jest właśnie brzydki, taki pająk jakiś...

Tak ogólnie, to musisz się na coś zdecydować. Albo nastawiasz się na korale (lps, sps, drobny dodatek miękkich) i wtedy resztę obsady ograniczasz do minimum i najlepiej do samych pożytecznych "zadaniowych" zwierzaków, albo bardziej na mobilne zwierzaki z koralami w tle - wtedy obsadzasz jakieś proste miękasy, których prawie nic nie zabije, ale za to możesz sobie wpuścić błazny, pustelniki, krewetki czyszczące czy jakie tam chcesz bardziej "spektakularne" zwierzaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No myślę że na pierwsze takie akwa to raczej miękkie może jakieś proste lpsy no i tak jak mówisz błazenek jakąś babka krewetka i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Bartez26 napisał:

No myślę że na pierwsze takie akwa to raczej miękkie może jakieś proste lpsy no i tak jak mówisz błazenek jakąś babka krewetka i tyle

he he:-) Każdy tak "myśli" na początku, a potem hyc do akwarium trafiają goniopory i acry. Myśl o tym, co Ci się podoba, bo prędzej czy później się skusisz i sobie takie wymarzone zwierzaki kupisz. Jak Ci się podobają patyki, to nastawiaj się na patyki od razu. Wiadomo, że nie włożysz od razu spsów, ale też nie ma sensu wtedy załadować całego akwarium miękasami na początku, pozostałą obsadę też inaczej trzeba planować. Po prostu, pomyśl jak byś chciał, żeby to akwarium wyglądało za powiedzmy 2 lata i tak zaplanuj wszystko, żeby do tego efektu zmierzać.

Nie to, żebym sam tak zrobił swego czasu, oczywiście popełniłem wszelkie możliwe błędy. Ale właśnie dlatego wiem, na co trzeba uważać;-) Ja byłem przekonany, że chcę same miękkie (bo tak super falują i w ogóle po co mi patyki jakieś...), a teraz mam 7 spsów, 2 lps (jeszcze kilka bym chciał upchnąć), zaczynam dozować balinga, a cała ta masa miękasów co raz bardziej mi przeszkadzać zaczyna. A zaczęło się od jednej szczepki acry, którą dostałem w gratisie;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz wszystko spoko ale to jest moje akwa testowe. Wiem że docelowo będę mierzyć w jakieś 800-1000 litrów ale dopiero jak się nauczę wszystkiego na tym. Także póki co to chce w ten sposób zbudować a jak już przeprowadzce się do swojego własnego mieszkanka które niedługo będzie finalizowane to już można będzie szaleć a szaleć xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęły mi masowo wyłazić wieloszczety.... Na zdjęciu największy poza nim naliczylem jeszcze 7...

IMG_20191127_182220.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po dość długiej nieobecności odświeżam temat ;) trochę podciagnalem paraletry wody tj: 

KH - 8,3

Ca - 450

Zasolenie - 1,0235

NO3 - 20

Temp: 25°

Pojawilo się nowe życie :)

 

IMG_20191215_203204.jpg

8

IMG_20191215_203114.jpg

IMG_20191215_203056.jpg

Dodatkowo pojawił się mitrax 3 ślimaki turbo i dwa kopiace

Edytowane przez Bartez26 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi jedną rzecz... Kupiłem rodactisa tego zielinego fluo i okazało się że skałka na której siedział jest w ok 1/4 pęknięta i ta mała część od niego odpadła. Co za tym idzie jak widać na zdjęciu grzybczak się wywinął do góry i z jednej strony tak brzydko sterczy. Da radę coś z tym zrobić? 

Edytowane przez Bartez26 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

On może zmieniać pozycję, dzielić się więc daj mu spokój [emoji14] oglądaj i podziwiaj morskie życie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w nowym roku ;) w moim maleństwie doszło kilka korali, choć nie odwazylem się jeszcze na żadną rybę ani krewetkę... Jeszcze chwila XD pojawił mi się problem z KH... Zaczęło od jakiegoś czasu bardzo spadać i obecnie mam je na poziomie 5,7

Jak mogę to podbić? Czytałem coś o spodzie oczyszczone tylko nie do końca wiem ile tej sody na ile RO i jak dawkować. Poszperalem trochę na forum ale nie do końca znalazłem odpowiedź na swoje pytanie. Co byście poradzili? 

No i na koniec kilka zdjęć nowości ;)

IMG_20200105_204317.jpg

IMG_20200105_204338.jpg

IMG_20200105_204803.jpg

IMG_20200105_204716.jpg

Wszystkie nowości maja się dobrze oprócz euphylii która nie go końca się pompuje i wygląda na taką przyklapnietą... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Balling - reefhub ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling a to nie bedzie przypadkiem coś z sola? Zasoleniem? Kolega podmienia wodę w ogóle? Mało korali to w ogóle możliwy taki spadek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co tydzień 5l podmiany robię. Zaczęło tak spadać od jakiegoś miesiąca mniej więcej jak włożyłem pierwsze korale. Teraz wcale nie jest już ich tak mało XD jest fungia, xenia, briareum, rodactis, zoa, sarcophyton, auxifuga, lobophyllia, caulastrea, 2x pavona, euphyllia i clavularia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłes magnes i Ca? na baling wg mnie jest  za wczesnie  nie masz zadnych spsów  nie wiem co ale coś jest nie tak  sprawdziłbym innym testem  na poczatek 

ja balinga zaczołem podawc po 12 miesiacach  a tak wystarczały regularne podmiany

Sprawdz jeszcze poziom zasolenia czy jest odpowiedni zanim zaczniesz robic jakieś  ruchy 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie jest stabilnie na poziomie 1,023 Ca 470 wiem trochę za dużo. NO3 ok 20-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czym mierzysz zasolenie? jaka to jest sól? dozowałeś coś z Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg.aa3107ac2dc7678a09041b84706fa095.jpg

Spójrz na tabele czy zasolenie jakie podajesz to na pewno 1,023? Jeśli tak to jest za niskie.

Czy masz jakąś kartę produktu tej soli? Przy jakim zasoleniu jakie powinna mieć Ca?

Jakiej firmy jest to spławik? Jakim testem mierzysz Ca?

Sorki za dużo pytań ale moim zdaniem jeden z pomiarów jest błędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.