Skocz do zawartości
darek1973

Ciągła walka z NO3 i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Mam pytanie. Może od początku. Akwarium ma prawie 2 lata i przez ten czas ciągle walczę z wysokimi azotanami i fosforanami. Nigdy nie mogłem zejść do zadowalających wartości. Ostatnio robiłem testy ICP i wszystko w normie po za niskim jodem oraz wysokim PO4(0.5). NO3 mierzone Salifertem 50. Wody w obiegu mam ok 240 l. w którym pływa 9 ryb, jest rozgwiazda piaskowa oraz krab. W sumpie mam DSB plus glony spaghetti i codium. Filtrację mechaniczną wspomagam rolermatem a biologiczną siporaxem. Miękkie i LPS-y mają się dobrze ale kilka SPS-ów które ma już nie. Wiem, że jedną z przyczyn jest za wysokie NO3 i PO4 ale nie wiem już jak mogę je obniżyć. Na myśl mi przyszło żeby pozbyć się DSB i w to miejsce włożyć kulki Maxspecta. Możecie mi coś doradzić, jakoś pomóc. Jak widzę inne akwaria, które mają mniejszy staż od mojego i SPS-y pięknie rosną to szlag mnie chce tracić i mam ochotę wszystko pieprznąć ( przepraszam za słownictwo). Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz, bakterie, pożywki są?

Jakie podłoże?

Podziel się fotką baniaka i sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam piachu ani dsb, też walczyłem z wysokim po4 na poziomie 0.3, odkąd mam dużo za duży odpieniacz po4 jest nie wykrywalne przez fotometr, po karmieniu suchym i mrożonkami ledwo podnosi się do 0,02. Wydaje mi się że bakterie, vodka lub inną pożywką i mocny odpieniacz pomogą. Dsb i piach w akwarium to siedlisko po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli wartość po4 =0 lub blisko zera a no3=50 to niczym nie zbijesz w dół,

Po4 i no3 schodzą razem.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zrobię przy dziennym świetle. Jeśli chodzi o odpieniacz to mam integra 100, był czas że stosowałem wódkę ale zamiast obniżki Po4 miałem zakwit bakteryjny 

PO4 na poziomie 0,5 NO3 na poziomie ok50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, darek1973 napisał:

Zdjęcia zrobię przy dziennym świetle. Jeśli chodzi o odpieniacz to mam integra 100, był czas że stosowałem wódkę ale zamiast obniżki Po4 miałem zakwit bakteryjny 

Stosując vsv trzeba z rozsądkiem,tz z umiarem i dobrze obliczyć jego dawkowanie w stosunku do zbiornika i obecnych parametrów.

Lanie na pałę kończy się zakwitem i uduszeniem części obsady :)

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Możesz sprawdzić :

1 wodę RO - TDS = 0

2 Jak dużo karmisz ryby i korale 

3 Skała - kupywałeś nową czy od kogoś ... 

4 Odpieniacz czy jest czysty i pieni właściwie

5 Czy w sumpie nie zalega już warstwa detrytusu

6 Może za dużo ryb i filtracja nie wyrabia ....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałeś zakwit bakteryjny to przesadziłeś z dawką. Ostatnio w jednym z opisów baniaka również dywagowano na temat likwidacji dsb. Doszli tam do wniosku, że lepiej zlikwodować. Myślę, że kulki lub siporax zadziałają lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Po TDS woda 09

2. Daje 1 kostke dziennie plus co drugi dzień karmię korale

3. Skała nowa. Dojrzewanie przeszło bez żadnych plag

4. Odpieniacz pieni aż miło 

5. Przy każdej podmianie staram się odsysać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przekarmiasz to zmniejsz karmienie,możesz sobie kupić bakterie Special blend,śmierdzą jak szambo ale są naprawdę skuteczne.

Zmniejsz częstotliwość karmienia korali,ja karmie 1 góra 2 razy w tygodniu.I jedna kostka dziennie na 9 ryb to chyba trochę za mało.

Ja na podobny litraż daje vsv 5 ml dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, darek1973 napisał:

plus co drugi dzień karmię korale

jak myślisz..? zagadka 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w ryzach PO4 i No3 trzyma NitraPhos Minus 4,1 ml na 300 l  w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, jacek_kl napisał:

U mnie w ryzach PO4 i No3 trzyma NitraPhos Minus 4,1 ml na 300 l  w obiegu

Już spotkałem się z wieloma opiniami że jest to zwykłe vsv tylko sporo,sporo droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, darek1973 napisał:

1.Po TDS woda 09

2. Daje 1 kostke dziennie plus co drugi dzień karmię korale

3. Skała nowa. Dojrzewanie przeszło bez żadnych plag

4. Odpieniacz pieni aż miło 

5. Przy każdej podmianie staram się odsysać 

Wymień żywicę i pilnuj aby było 0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek ja bym zaczął od ograniczenia karmienia korali i płukania kostki plus podmianki. Skała swoje pewnie też już przyjęła więc walka chwile potrwa. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obniżkę PO4 polecam żywicę FO36 - było o tym na forum.

Ewentualnie przy wysokim poziomie można jeszcze stosować "atrament" (Microbe-Lift Phos-Out 4) przy twoim baniaku to 10ml - zbijamy tylko do 0,2.

Poza tym również polecam "śmierdziochy" czy bakterie special blend.

Odpieniacz na mokro i czekać.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też niedawno walczyłem z Po4 i NO3 wywalilem calkowicie piach leje VSV 7ml bakterie zmienialem 3 razy najpierw special blend potezm z KZ i na koniec Dupla Marin Bacter M mam okolo 500l a w tych ostatnich bakteriach 1 ampulka na 1000l raz na 2 tygodnie u mnie poleciala 1 na tydzien do tego kolejne kg kulek i teraz po4 na hanna 0 no3 2 i tez mialem ROWAphos w reaktorze ale juz odlaczylem bo po4 0 

Edytowane przez sir_rolu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem za mało mediów, dokup jakiegoś matrixa, jak no 3 za duże to purigen kup az zejdzie do 30 badz troche mniej i lej wódke. stopniowo a później już z górki. 
JA w starej kostce 60x60x60  bez sumpa  było  13 ryb i no3 miałem 2-3 a po4 mniej niz 0,05 jednak lałem 5 ml wódki codziennie. Bakterii nie lałem tylko raz na miesiąc wrzucałem dwie kulki bacto balls. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3Po4X- leje już od około 3 mesiecy (4ml dziennie) beż żadnych dodatkowych mediów i no3- 1-5 po4 ledwo się zabarwia (0.3). Przed No3po4X no3 miałem około 50-100 a po4 1-3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, darek1973 napisał:

był czas że stosowałem wódkę ale zamiast obniżki Po4 miałem zakwit bakteryjny 

I tu jest pies pogrzebany.

Bakterie żywią się NO3 i PO4, a u ciebie obu jest w nadmiarze i nie spada. Dlaczego bakterie tego nie przejadają?

Wystarczyło wlać wódki i od razu bum bakteryjny. A czemu? Bo bakterie lubią wódkę? Zamleczenie wody to w pewnym sensie dobry objaw po zastosowaniu wódki bo widać że bakterie zareagowały. 

Brakuje im związków węgla do prawidłowego namnażania. Bajer polega na tym żeby im go dostarczać w odpowiednich ilościach. 

Zaczął bym podawać VSV. U mnie diametralnie metoda polepszyła warunki w akwarium. Dawkowanie 1ml na 100l. Jeżeli zauważysz zmętnienie wody przerwij dozowanie do wyklarowania i zmniejsz dawkę. Ja rozrabiam 500ml wódki na 200ml octu na 2 łyżeczki cukru.

 

Co do DSB... 

Założyłem w swoim większym zbiorniku i potem zlikwidowałem na rzecz wiekszego refugium. Zbieralo się na nim masę detrytusu. Filtr po ponad połowie roku nie zaskoczył. Odsysanie syfu jest niemożliwe bez odsysania drobnego piasku.

Jak długo masz DSB? Czy poza gąbkami rozwinęło się jakieś życie? Czy twoje DSB pracuje jak trzeba bo to one prawdopodobnie jest źródłem problemu. 

Według mnie w sprawnym DSB nie ma miejsca na detrytus bo zamieszkujące je robactwo go przejada.

Czy w głównym zbiorniku jest babka kopiąca?

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Darek85 napisał:

I tu jest pies pogrzebany.

Bakterie żywią się NO3 i PO4, a u ciebie obu jest w nadmiarze i nie spada. Dlaczego bakterie tego nie przejadają?

Wystarczyło wlać wódki i od razu bum bakteryjny. A czemu? Bo bakterie lubią wódkę? Zamleczenie wody to w pewnym sensie dobry objaw po zastosowaniu wódki bo widać że bakterie zareagowały. 

Brakuje im związków węgla do prawidłowego namnażania. Bajer polega na tym żeby im go dostarczać w odpowiednich ilościach. 

Zaczął bym podawać VSV. U mnie diametralnie metoda polepszyła warunki w akwarium. Dawkowanie 1ml na 100l. Jeżeli zauważysz zmętnienie wody przerwij dozowanie do wyklarowania i zmniejsz dawkę. Ja rozrabiam 500ml wódki na 200ml octu na 2 łyżeczki cukru.

 

Co do DSB... 

Założyłem w swoim większym zbiorniku i potem zlikwidowałem na rzecz wiekszego refugium. Zbieralo się na nim masę detrytusu. Filtr po ponad połowie roku nie zaskoczył. Odsysanie syfu jest niemożliwe bez odsysania drobnego piasku.

Jak długo masz DSB? Czy poza gąbkami rozwinęło się jakieś życie? Czy twoje DSB pracuje jak trzeba bo to one prawdopodobnie jest źródłem problemu. 

Według mnie w sprawnym DSB nie ma miejsca na detrytus bo zamieszkujące je robactwo go przejada.

Czy w głównym zbiorniku jest babka kopiąca?

Dziękuję Darek85 za odpowiedź.  DSB mam od początku czyli prawie 2 lata ale oprócz zbierającego się detrytusu nic tam nie ma. Jesteś kolejną osobą, która miała ale zlikwidowała DSB więc wszystko wskazuje, że w sobotę i ja się tego pozbędę  a wzamian  nawkładam ceramiki

1573737264134-40573752.jpg.90b436da7b3452ec93fc887a5c291c1a.jpg1573737131454-6119712.jpg.d65cc3fb8ecf5e519f4c03e5f860f6a8.jpg

11 godzin temu, Sagerrak1 napisał:

Odpieniacz, bakterie, pożywki są?

Jakie podłoże?

Podziel się fotką baniaka i sumpa.

Zdjęcia zrobione 

Edytowane przez darek1973 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, darek1973 napisał:

Dziękuję Darek85 za odpowiedź.  DSB mam od początku czyli prawie 2 lata ale oprócz zbierającego się detrytusu nic tam nie ma. Jesteś kolejną osobą, która miała ale zlikwidowała DSB więc wszystko wskazuje, że w sobotę i ja się tego pozbędę  a wzamian  nawkładam ceramiki

1573737264134-40573752.jpg.90b436da7b3452ec93fc887a5c291c1a.jpg1573737131454-6119712.jpg.d65cc3fb8ecf5e519f4c03e5f860f6a8.jpg

Zdjęcia zrobione 

Wnioskuję po wyglądzie tak starego DSB, że nie zaskoczyło dobrze . DSB bywa dobre ale trzeba mieć o tym wiedzę i farta trochę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik piękny.

DSB nie wygląda za ciekawie. Siporax też strasznie zarośnięty. Czy ta rura po lewej stronie to rewizja?? Możesz zrobić zdjęcie sumpa z dalszej odległości żeby było widać całość komór?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium. Po wywaleniu refugium i dsb możesz narobić sobie jeszcze większych kłopotów bo to może u Ciebie działać i parametry pójdą w kosmos. Ja bym to zostawił i zapodal mieszankę wódki i octu ale bez cukru podpięte pod pompę dozujaca i do tego litr polimerow podkówek z Tropic Marin przy wylocie z odpieniacza w worku z dużymi oczkami. Możesz też to wspomóc phosguardem z Seachem.

 

 


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.